Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

furie

Tim Burton je nej! Sice jsem se lekla jen párkrát, ale dobrej film. Johnny Depp byl taky dobrej. Ale v Alence mě bavil víc :-D ()

melfea

Jedna z mých oblíbených legend zpracovaná mým oblíbeným režisérem a s mým oblíbeným hercem v hlavní roli :-) Takže jsem od shlédnutí tohoto filmu opravdu hodně čekala a moje očekávání se naplnila. Mohlo to být jen malinko strašidelnější. ()

wick

Zdařilá fantasy atmosféra a příběh o bezhlavém jezdci se dvojici Burton a Depp maximálně povedl. ()

DonFrolimo

Jestliže je potřeba v záverečných titulkách poděkovat tvůrcům specielních efektů před samotnými herci, potom nejspíš film vděčí za to hlavní jim. A opravdu. Velkolepá a chytlavá výprava, okouzlující a precizní, to si Burton uměl vždy pohlídat, je vskutku tou hlavní devizou. Bohužel. Filmy dělané na efekt jsou vždy špatné filmy. Nic na tom nezmění poutavá (i když trochu prostoduchá hudba), Johny Depp, ani rádoby napínavý příběh, který odhalí co může příliš brzy, aby se po zbytek vyprávění jen vlekl za kočárem rozjetých gagů a vizuálních hříček. Sem tam se podaří tradičně ukočírovat Burtonovo nesourodé dvojspřeží hororu a humoru, leč já už jsem z kočáru dávno vystoupil a dívám se za ním, dokud nezmizí, jen z bývalé úcty k jeho kočímu. Co naplat, ten skvělý kočí mi teď přijde bezhlavý. Co se mi líbilo byly kresbičky v konstáblově deníku, jenže to je sotva důvod pro hvězdu navíc. ()

Edgerton

Nejoblíbenější Burton i Depp, dokonalá atmosféra i správná dávka nadhledu. Jeden z mála filmů, u kterých mě mrzí krátká stopáž. ()

mima33

Keď tak na to pozerám, tak rozmýšľam, či Burton niekedy natočí niečo, čo budem schopná skritizovať. Originálny film, ktorý sa možno tvári ako horor, ale s tým žánrom nemá nič spoločné. A mne to vôbec nevadí, lebo to je originálne, úžasné a už zasa nemám čo vytýkať. Elfman + Burton + Depp = 100% kvalita. ()

Desmi

Nedokážu říct proč vlastně, ale moc jsem se nebavil. Nebylo to děsivé, příběh plynul strašně monotónně a já se hodinu a půl prokousával tím marastem. Možná je to nejlepší Burton, s čímž souhlasím, dám mu také nejvyšší hodnocení, které ode mne kdy dostal, ale jen se mi potvrdilo že jeho filmy opravdu nemusím.. ()

Janiska

většinou se nerada bojím a při vypjatých scénách zakrývám hlavu polštářem,ne však u tohodle filmu kdy vždy s napětím čekám na další scénu. Má to švíh , barvu, atmosféru, snad i vůni tllejícího listí v nádherně střašidelném lese. Můj nejmilejší film od Burtona. ()

Merenre

Kdysi dávno jsem to byl viděl a docela se mi to líbilo, ale po shlédnutí opětovném, nedávném... tak nějak mi to přišlo dost nudné, neslané a nemastné. Za snahu o atmosféru a několik dalších pozitivních momentů dám za tři. ()

marekspanel

Nádherně zpracované dílo. Typicky burtonovské ve všech ohledech, čili chladně a kontrastně zbarvené, pohádkové a hororové současně. Řekl bych jeho nejvíc hororové, s holičem rozhodně nejkrvavější. Dobové do nejmenšího detailu současně s typicky ponurou těžkou hudbou, umocňující celkový pocit izolace. Nevím zda se narodil Burton, aby mohl dávat role Johnnymu nebo naopak. Každopádně tahle osvědčená kombinace vždy zabere, dostatečně bizarní a v tomto případě i vtipná role ("já ho opravdu viděl" - "ano, my jsme Vám to říkali"nebo to prsknutí krve na obličej,..:D). Casper, kterého nijak nemusím se hodí do role arogantního pitomce naprosto přirozeně. K mému potěšení Michael Gambon, který je jako vždy fenomenální (Brumbála zahrál stejně skvěle jako Ian Gandalfa). Výjímkou nejsou ani ostatní členové vesnické rady. Jediná Christina Ricci, tu nemusím, přijde mi nesympatická, v Adamsově rodině možná, ale v dospělosti je divná, což se na druhou stranu k Timovi hodí, takže dejme tomu budiž. Prakticky detektivní příběh je zajímavý, postava bezhlavého jezdce je originální a tak uvěřitelná, hlavně díky propracovanému scénáři. Úplnou hrůzu mi zase ale nenaháněla, možná kvůli lehké komediálnosti. Naopak kdo mne nejvíc strašil, byl ten krutý kněz z flashbacků z dětství hlavní postavy, samotná, postupně se rozplétající událost byla dvakrát děsivější než primární příběh. Určitě jeden z jeho nej filmů, který jsem si nevím proč oblíbil až po několikátém shlédnutí. ()

Jayk19

Depp + Burton?Z toho nemohlo vzniknout nic špatného.I když jde o lehkovážné dílko jak jsme zvyklí tak je je dobře natočené.. ()

beeleg

Tento styl mě neoslovuje, ale pro mnohé, bude Ospalá díra nevšední, osobitou pohádkou, s vizualizací tak tipickou pro Tima Burtona. ()

Sakikura

Přes veškerou mou upřímnou snahu prostě nedokážu přijít na chuť filmům Tima Burtona. Jsou takové zvláštní, pohádkové a plné fantazie, ale na druhou stranu zase strašně nudné, zdlouhavé a předvídatelné. Jediné, co mě na jeho filmech fascinuje je Johnny Depp, který nikdy nezklame a z každého filmu udělá nezapomenutelný zážitek. Ospalá díra mě ale ani přes Johnnyho skvělou hlavní roli vůbec neoslovila. Není to ani horor, detektivka nebo thriller, spíše taková temnější pohádka. ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)