Kráska dne

• Francie Belle de jour (více)

Jiskřivé dílo, oscilující na rozhraní pikantní reality a surrealistické vize a řadící se k nejdůmyslnějším průhledům do podvědomí moderních žen. Na příběhu mladé mondénní dámy - oddané manželky i rafinovanou děvky - se Buñuel opět zabývá dvojí morálkou měšťácké společnosti. Séverine žije v ohleduplném, zjevně však neuspokojivém manželském vztahu s bohatým chirurgem Pierrem. Od rodinného přítele se dozví o existenci luxusního nevěstince, do něhož začne každý den odpoledne potají docházet, aby zde poskytovala pod pseudonymem "Belle de jour" sexuální služby. Buñuel vedle sebe bez přechodu klade útržky snů, představ a reality a tak bez velkých technických prostředků dosahuje surrealistického účinku svého filmu. (oficiální text distributora)

vecnaAmbra

Niekedy sa mi to dosť páčilo, ale teraz som sa na to pozerala s určitým pobavením. Deneuve hrá mestskú paničku, ktorá očividne nemá žiadne existenciálne problémy, celými dňami nemá čo robiť, žije v pohodlnom byte a ešte má aj slúžku. Na tomto type francúzskych filmov z rokov 60 ma mimochodom vždy fascinovalo, že ženy sú nonstop perfektne nalíčené, bez ohľadu na to, či sú práve po kúpeli, idú spať, zobudia sa, či len tak chodia. Takže naša hrdinka žije vo vzťahu s dobrým mužom, (inak myslím si, že v skutočnosti by ani ten muž nebol v takomto vzťahu spokojný a ktovie čo by mu bežalo hlavou, ale o to tu nejde), ktorý ju však nevie skutočne uspokojiť. Možno by s jej pocitmi mohla súvisieť aj zapasovaná scéna, kde bola ako dievča ohmatávaná dospelým chlapom. No mne príde hlavnou príčinou fakt, že vo vzťahu sa zrejme nudí, a tak si kráti čas tým, že fantazíruje o drsnejších sexuálnych radovánkach. V nich podlieha mužom, ktorí si ju podrobia v podstate ponižovaním. Mne však tieto jej fantázie prídu trocha smiešne a podobne snaha o realizáciu vo verejnom dome. Bude to asi tým, že Catherine Deneuve pôsobí veľmi chladne a aj keď na jednej strane asi mala robiť dojem elegantnej dámy, na druhej strane by aspoň v prejavení intimity bol žiadúci nejaký ten náboj. Ten som však u nej vôbec nepostrehla a je veľmi apatická po celý čas. Bordel je asi niečo, čo by sme v dnešnej dobe nazvali najskôr súkromným privátom, pretože to tam vyzerá trochu ako doma v obývačke a boli tam okrem Séverine stále iba tie dve ďalšie dievčatá (inak podľa môjho názoru bola pekná najmä Maria Latour, ktorá už inde veľmi nehrala a vôbec oceňujem, ako jednoducho a pritom pekne sa vtedy ženy vedeli obliecť a zvýrazniť postavu). Napokon sa na scéne objavuje alfa samec v každej situácii a vyzerá to, že Kráska podľahla skutočnej vášni. Na druhej strane samú seba ubezpečuje, že je to vlastne celé v poriadku, pretože k jej vlastnému mužovi ju to púta o to viac (podľa mňa hlavne z ľútosti), ale čo sa dá robiť, slasť je slasť. Vôbec mi príde, že keďže film je natáčaný na motív knihy, spisovateľ mal asi dosť pokrútenú predstavu o zmýšľaní žien, kedy táto dokáže po určitých začiatočných rozpakoch bez mihnutia oka podvádzať a následkom by mal byť príliv lásky do jej vlastného vzťahu k manželovi. Niečo podobne zvláštne vidíme aj u jej "kolegyni", ktorá priznáva, že to robí pre priateľa, pretože ho má rada a on kvôli nehode alebo čomu to, nemôže pracovať. Nehovorí sa tomu náhodou pasák? Ukazuje sa tiež, že impulzívny alfa samec nemá problém len tak strieľať po ulici, bez rozmyslu nad nejakými následkami a s aspoň trochu inteligentnejším plánom. Dialógy boli tiež dosť zvláštne, vlastne neodznela žiadna aspoň trochu pútavá myšlienka. Inak ale ako celok je to pekný film a tamto obdobie a atmosféru rokov 60 mám veľmi rada, len podľa mňa je príliš nadhodnotený, takže preto dávam za dve hviezdičky. ()

StarFsh

Tento kontroverzný film je bohužiaľ produktom svojej doby a to, čo divákov koncom 60-tých rokov šokovalo v dnešnej dobe vyšumí proste do prázdna. Môže za to likvidácia strednej vrstvy, ktorá dnes už prakticky neexistuje a ich malomešitackého spôsobu života, na ktorý Buñuel týmto filmom útočí. ()