Kráska dne

• Francie Belle de jour (více)

Jiskřivé dílo, oscilující na rozhraní pikantní reality a surrealistické vize a řadící se k nejdůmyslnějším průhledům do podvědomí moderních žen. Na příběhu mladé mondénní dámy - oddané manželky i rafinovanou děvky - se Buñuel opět zabývá dvojí morálkou měšťácké společnosti. Séverine žije v ohleduplném, zjevně však neuspokojivém manželském vztahu s bohatým chirurgem Pierrem. Od rodinného přítele se dozví o existenci luxusního nevěstince, do něhož začne každý den odpoledne potají docházet, aby zde poskytovala pod pseudonymem "Belle de jour" sexuální služby. Buñuel vedle sebe bez přechodu klade útržky snů, představ a reality a tak bez velkých technických prostředků dosahuje surrealistického účinku svého filmu. (oficiální text distributora)

polonius

Na svou dobu převratný film vynikající zejména režií a hereckým výkonem Catherine Deneuve .Do žen a do melounu nevidíš , praví staré čínské přísloví, které by mohlo být leitmotivem tohoto velmi zdařilého díla, kde se reálie prolínají se sny, a které se snaží odhalit nejniternější pohnutky jednání osobnosti. Vnitřně se osvobodit vyžaduje velkou odvahu. Film je půvabný svou stylizací, dobovou atmosférou, stejně jako odkazy na Angeliku:-)) ()

Erian

Rafinovaný příběh, ve kterém Catherine Deneuve vykresluje tajná přání znuděné bohaté paničky, která touží po pevné ruce. Prolínají se představy, realita, sny, ve kterých je hlavní hrdinka ponižována, přesto bych očekávala trochu větší odpich a taky na nevěstinec trochu větší odvaz v erotických scénách, ale jinak povedené. ()

Rattlehead

"Žena, necudný anděl, ve své nahotě půvabná a dojemná, lačná krutosti, perverze a hnusu." Tento film si každý může vyložit dle svého. Osobně považuji všechny pasáže, kdy Severine dělá prostitutku, pouze za její představy. Opravdu si nedokáži představit ženu, která se bojí vyspat se se svým mužem, a přitom by dělala prostitutku. Pokud je ale sexuálně nespokojená, proč se tedy se svým vlastním manželem nechce vyspat? Je snad tento film o tom, že ženy nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud toho nedosáhnou? Nebo je celý film pouze výplodem čiré fantazie? Vlastně je mi to úplně jedno, hlavně, že se na to dobře kouká. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě půvabná Catherine Deneuve, které to moc sluší a která celý film doslova táhne na svých bedrech. A pokud snad má někdo Buňuela za zvrhlíka, tak vězte, že : "Chci zdůraznit, že jsem k sexuální zvrhlosti přitahován jen teoreticky a vnějškově. Baví mne a zajímá mne, ale v mém vlastním sexuálním chování není nic zvrhlého." ()

kurzweil

Po pravdě...skvost. Dokonalá Catherine Deneuve, a dokonalé filmové podání zajímavého příběhu. rozhodně stojí za zmínku i Michel Picolli a výběr Pierra Clementi! Hlavně mi to porád rezonuje v hlavě:) ()

transbeskyd

Zhýčkaná panička se nám nudí..Zajímavá hra s představivostí. Cudná a okouzlující příležitostná kurtizána Katrin ale trochu toporná a bezkrevná. Jen na krásu něžné blondýny to utáhnout nejde. Jinak dobrý biják. Těším se na další velká díla velkých režisérů na čt, která je začala konečně dávat v rozumnějším čase. ()

Hollister

Vůbec si nedokážu představit, že by takový film mohl vzniknout v dnešní době a kinematografii..... Catherine je zde opravdu překrásná ()

iz67

Kráska dne má všechno. Hodně veselí (toho surrealistického), přitom má člověk o čem přemýšlet. Je to velice svěží taky kvůli nedostatku nahých ňader, což je, pevně věřím, ne kvůli dobovému uzu (jak píše jeden komentátor přede mnou), ale protože to tak Bunuel chtěl, a protože to tak mělo být. Jdu hledat kreditku Gejša Klubu. ()

Verunka84

Uff, Catherine Deneuve byla kocka, mozna jeste vetsi nez muj idol Jane Fonda. Skoda jen, ze tam bylo malo nahoty, byt to natocene dneska, tak hlavni predstavitelka ukaze nejen prsa (tady ani to). Predstavitel Marcela mi pripominall Iana Somerhaldera z Vampire Diaries. Kazdopadne zajimave a nejvic se mi libila scena s rakvi :) ()

kubilov

Vynikající vhled do života (post)moderní mladé krásné ženy bohatého muže. Éterická Catherine Deneuve výborně ztvárnila nedostatek životní motivace, výzev a nenaplněnost existence ženy v domácnosti bez reálného zaměstnání i potomků, které tvoří život Séverine. V surrealistických vizích, které se přirozeně prolínají s reálným životem plném čubčení, dostihuje hlavní představitelku hněv jinak velmi klidného a rezervovaného manžela. Jeden z psychologicky nejpřesnějších a nejuchvativějších Buňuelových filmů. ()

curil

Luis Buňuel a není třeba nic jiného dodávat. Ten pravý pro zfilmování známého románu Josepha Kessela. Nádherná Catherine Deneuveová jako Séverine, milující manželka, která ale ve skrytu touží osvobodit svou sexualitu. Asi tak uvažuje většina žen, ale Séverine svůj úmysl uskuteční. Nádherný film, pokaždé si ho užiju. ()

GoldenGecko

Pro mě je film potvrzením toho jak úžasná Catherine Deneuve je. Film byl skvělý, měl velmi zajímavý děj a byl opravdu skvěle udělaný, ale byl by tak dobrý právě bez Catherine? Nevím... asi nebyl, protože celý film se hodně opíral právě o roli Severine, a tak z Catherine vytěžil co nejvíc. Hodila se do té roli jeko nikdo... ()

megajalec

Celý film sa točí okolo Catherine Deneuve a jej krásy. Čo je samozrejme prirodzené. Príbeh o tom, že každý človek je svojím spôsobom Jekyll a Hyde. Mladá žena má všetko, čo si pomyslí, od peňazí po fungujúci vzťah a milujúceho muža (dobráka od kosti, ktorého mi bolo až ľúto). Lenže, ako to už býva, vo svojom vnútri chce skúsiť niečo iné, čo (paradoxne) odopiera doma svojmu mužovi. Zatiaľ čo doma sa všetko točí okolo nej, v nevestinci chce byť ona tá, ktorej dávajú príkazy. Popravde, tento typ filmu príliš nemusím, ale Kráska dňa má niečo do seba, ak sa snažíte vcítiť do myslenia hlavnej hrdinky. Inak na svoju dobu je to fakt nezvyčajný a otvorený filmový počin. ()

hrumsrt

"Můžete si se mnou dělat, co chcete!" Myšlenka natočit to v každé době by se nikdy nesetkala s vlídným přijetím, ale ve skutečnosti by to možná nikdy nikdo nepředstavil lépe než Luis Buňuel a s tím, že Kráska dne je zrovna jeden z těch filmů, které stárnou se zcela neobyčejnou grácií.. Démonicky božský ženský ideál vtisknutý do Catherine Deneuve coby přenádherné Séverine, do holky kterou nemůže mít každý, do ženy, která má všechno. A právě to je ten problém. Dokud nemáte vše, jste nespokojení a máte cíl, za kterým můžete jít, zatímco Kráska dne tuhle cestu postrádá, ale i přesto se rozhodne s ní pohnout, přece když už není možnost stoupat výš, můžete zkusit ochutnávat z nižších pater... Hodný manžel, peněz kolik jen chtít a to je ten problém, který se Séverine rozhodne řešit a sama sebe vhodí do submisivní pozice elegantní prostitutku s pseudonymem "Kráska dne". Smysl života je v obšťastňování chlupatých tlouštíků! Elegantní podívaná s řadou podvratných motivů vykrucujících se z společenských konvencí, která v závěru ubere trošku jiným směrem než bych čekal.. A pokud by jste zapomněli, že tohle jsou experimentální šedesátá léta, on Vám je Buňuel řadou surrealistických obrazů zase připomene.. Krásná podívaná, kterou si nedovedu bez Cathrine Deneuve vůbec představit.. 75% ()