Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele tranquill k tomuto seriálu (85)

Haló, haló! (1982) 

"Bodré podoledne!" Kultovní seriál s absolutně ulítlým překladem doprovázeným skvělým dabingem a maximálním počtem hlášek na metr čtvereční! "A teď dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!" ()

Angláni jsou tady (1984) (S01E02) 

"Bude čas na leteckou kuklu a mokrý celer?" ()

Holubí pošta (1984) (S01E03) 

"Tyhle hadříky jsou teď v Berlíně ve velké oblibě!" ()

Záchrana ze Saville Row (1984) (S01E04) 

"Michelle, proč máte sluneční brýle? .. Aby mě ti Němci zase nepoznali..." ()

Poprava (1984) (S01E05) 

"Říkáte mi pravdu? .. Čistou pravdu, přísahám na svou čest! Můžete si se mnou dělat, co chcete.. K tomu se dostaneme později..." ()

Pohřeb (1984) (S01E06) 

"Kruci, zapomněl jsem, že jsem nebožtík..." ()

Plukovník slaví (1984) (S01E07) 

"Dejte se víno a ženy.. A zpěv! .. Ne, jen víno a ženy!" ()

Tanec Hitlerových hochů (1984) (S01E08) 

"Viděl Vás někdo odcházet? .. Ne, když vaše matka začala zpívat, všichni zavřeli oči a strčili si prsty do uší..." ()

Rychle a stylově (1985) (S02E04) 

"Na trati se povalovaly jen malé housky!" ()

Souboj (1985) (S02E05) 

"My teď sprchnout tudy kvoknem!" ()

Pomsta Herr Flicka (1985) (S02E06) 

"To je velký expert na útěky z Londýna.. To je na tom Londýn tak špatně?" - "Můj pokoj je plný transvestitů!" ()

Dort ze zámku (1985) (S02E07) 

"Kušuj, ty stará vraždo!" ()

Ukradený salám (1986) (S03E01) 

"René, venku je ten anglický pitomec, co si myslí, že umí francouzsky..." ()

Gruber v ráži (1986) (S03E02) 

"A musím se honem pozvracet do práce!" ()

Salám ve skříni (1986) (S03E03) 

"Zkusila pustit do obědu falešný penis v klobouku!" - "Kdo je ten šeredný babička vedle vaší matky?" - "Můj ty pupku, to byl převlečník!" ()

Letecký den (1986) (S03E04) 

"Jestli odtady nevymizíte, budu vás muset zalknout za obtěžkávání mužů!" - "Nezajídá mě, jste v mým ohryzku!" - "Skonám svou pitomost!" ()

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama