Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

kotrlak

Už na začátku filmu padne zmínka že dům kde se konference koná, patřil před válkou židovi. Skutečnost je úplně jiná (The villa had been purchased from Friedrich Minoux in 1940 by the Sicherheitsdienst (Security Force; SD) for use as a conference centre and guest house. zdroj Wikipedia). Film sám o sobě je vynikající kukanda a zábava. Tucci, Branagh a Firth jsou prostě k sežrání! Kluci mydlej židovský čisla jak kdyby hráli poker. Ve skutečnosti je to flick, poplatný Holocaust Industry. Před, nebo lépe po shlédnutí tohoto dílka bych doporučil si přečíst pár dokumentů z linků dole. Jinak také komentář od JASON_X nebo http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=revizionizmus http://www.fpp.co.uk/Himmler/Wannsee.html ()

Dr.dogous

Scénář 5 režie 5 herci 4 výprava 3 celkem 17 hodnocení 85 % Pánové se sešli, aby zorganizovali vraždění ve velkém. Hlavní iniciátor šikovně manipuloval ostatní, aby získal jejich souhlas. Jisté je jedno, že sémínko zášti, padlo na již připravenou půdu a pak už byl jenom krok, aby vykvetlo největší zlo v dějinách lidstva a vraždění se stalo průmyslem. ()

Kodousek

Opět se ukázalo, že film za účasti skvělých herců nepotřebuje gigantický rozpočet ani nákladné kulisy, trikové efekty, hromadu výbuchů a ani režiséra co filmuje na tripu ... skvělý herecký ansámbl v čele s Kennethem Branaghem a Stanleym Tuccim (oba mám moc ráda). Mrazivé temné téma vložené do naprosto komorního prostředí .. bravo, skvěle natočené, skvěle nahrané ()

Monellito

Říkám si, jak může být zajímavý film, když je to celé o nějaké konferenci a vlastně jen v jedné místnosti. Opak je pravdou a film byl výborný. Něco na zamyšlení nad světovou a vlastně i naší historií. Jen ta ku*va Heydrich je tu docela fešák a sympaťák. Ona vlastně i většina ostatních vypadá sympaticky. Tvůrce Norimberských zákonů vypadá jako dobrej týpek. Bohužel. To byl i problém Pádu třetí říše. I tam vám těch špinavejch krys bylo vlastně líto. ()

Peabody

vynikající. Všichni jsme právníci, tak to vyřešíme, ne? Vyvraždit pár desítek milionů podlidí, je jen kompetenční a technický problém. Mírný nátlak, naznačení a moc v rukou fungují spolehlivě, v tom jsou silné okamžíky. Kdo tomu číká, že se jen kecá a kecá tak asi má poněkud omezení schopnosti vnímání. Branagh sice vůbec nevypadá jako Heydrich, ale je tak dobrý herec, že to nevadí, o Firthovi není pochyb, jeho snaha o právně (formálně) korektní řešení je strašidelná a Tucci je výborný Eichman, ale pozor, nebylo to žádné ořezávátko,. podívejte se, jak v Budapešti dokázal ještě v 1945 rozjet bleskovou likvidaci maďarských židů, ne které se do té doby pozapomnělo. I ostatní jsou vynikající - Heinrich Muller jako šéf gestapa, zcela jiný než v 17 zsataveních, ale stejně chytrý (asi se nedožiju zjištění, kam se skutečně uklidil), Martin Luther, málo známá postava, herecky tady skvělý, skvotně je zahraný Rudolf Lange jako mladý fanatik - dá se říci, že jsem je deportoval, když jsem je zastřelil? Kompetenční spory probíhají v kuloárech a jen málokdy otevřeně, ale je to síla, o to na této konferenci šlo Heydrichovi - demonstrovat, že má jak pravomoc, ale - na rozdíl od ostatních - i skutečnou moc prosadit se jako hegemon procesu a podřídit si ostatní k dosažení cíle - vyhlazení. ()

katakomb

Absolutní bomba, vrcholně autentické herectví rozvinuté do dokonalosti a vše se odehrává prakticky jen v jedné místnosti. Dokonalost sama, radost pohledět. (A navíc jako TV film trumfne i lecjaký velkofilm) ()

Chicharron

Asi jsem viděl úplně jiný film. 83% za tuhle nudu? Závažnost tématu - ano, nicnéně Kenneth Branagh coby Heydrich byl absolutně mimo - nejsou si podobní ani vzdáleně, Branagh dost často zaujímal žoviální polohu a nedokázal ztvárnit to, co vyzařovalo z Heydricha - chlad a arogance. To už i Jason Clarke vypadal jako Heydrich ve filmu The Man with the Iron Heart mnohem uvěřitelněji. Zbytek ani nestojí za komentář. Ani hvězdné obsazení z tohodle filmu neudělají nic, co by člověk chtěl vidět znovu. Kolikrát to viděli ti, co tomuhle vejvaru dali 4 - 5 hvězdiček? K smíchu. ()

Pompeius

Perfektní "rekonstrukce" toho, jak ostatní slouhy zločinného režimu namočit do největšího zločinu v historii lidstva. ()

Accuphose odpad!

Pokud by někdo udělal dokument o nejslavnějších vozech Ferrari, a jezdili by tam v prototypu Elona Muska, tak by se to asi lidem hodně nelíbilo. Chápu inspiraci Shakespearovskými hrami, ale sem se to vážně nehodilo, dramaturgie je nevěrohodná, chápu, že tohle nemohli natočit Němci, ale absence Německého uvažování a citu pro detaily, tu je naprosto fatální. Nebudu hodnotit výběr herců, protože to je jen třešnička na dortu téhle bídy, ale musím se zamyslet nad tím, proč postavy Italů vybral lépe ve svém filmu Takeshi Kitano? Původem to tedy jistě nebude. Jediná dobrá a autentická scéna, je ta koulovačka ve sněhu... neskutečně mě sere, když někdo domotá velký téma a velkou část historie. "Přišla v noci" mě zdeptalo mnohem víc, než tahle fraška. ()

Painer

Spolek Hitlera má rozhodnout o budoucnosti Židů, kteří zaplnili Evropu. Colin Firth zde zastupuje ministerstvo vnitra, které zodpovídá za práva Židů, ale větší pravomoc mají jednotky SS, které rozhodnou o osudu tohoto národa. Usmrcením v plynnových komorách. ()

STATIC_X

možná je to přehnané ale dle mne nejlepší komorní drama všech dob. Tak neskutečně chladná atmosféra a ani náznak lidskosti.... Herci hrají perfektně, Branagh výjmečně. Poměrně se ale divím solidnímu hodnocení zde, protože to je tak speciální záležitost pro zasvěcené, že laik nemuže jednotlivé detaily dialogu pochopit(neorientuje v drobných historických reáliích té doby). 92% ()

Rubicius

Kdysi mi o tomhle filmu básnil kamarád, že to musím určitě vidět. Pak jsem jednou seděl v hospodě, kde ten kamarád obsluhoval a cosi pustil na videu (v češtině), začínalo to nemastně neslanně. A nic mi to neříkalo, jen mi bylo divné, proč ten Stanley Tucci vypadá jako gestapák. A Zlatoslav Lockhart (Kenneth Branagh) mi taky moc optimismu nepřidal. Ale pomaličku se začalo vše rozvíjet, a já zjišťoval, že se dívám na hodně dobrý film, spíš než film sem si začal připadat jako v realitě, úplně jsem se do toho ponořil a neveřil. Neveřil jsem tomu co slyším. Když jsem to viděl později podruhé (anglicky s anglickými titulky, bez nich je to nekoukatelné, pokud nejste narozen v anglicky mluvící zemi. Doporučuji přitom rovněž absolutní ticho a soustředit se, nebo vám uteče spousta důležitých věcí), začal jsem obdivovat výkon p. Branagha, v té chvíli už to pro mě nebyl Lockhart, ale R. Heydrich, který jako všechno ostatní i tohle jednání perfektně řídil. Pokud došlo k odbočení nežádoucím směrem, okamžitě dotyčného/dotyčné nekompromisně vrátil do kolejí jednání. Všímal jsem si i detailů, náznak hrůz z diskuze po jídle zazní v poznámce majora z Lotyšska, který se dožaduje odpovědi na svou otázku, zda když dal zastřelit 30 000 židů, zda je deportoval. A Heydrich mu říká, že ano. Je tu napsáno, že to je to TV film, nedokážu si představit, že by nebyl, taky proč, ty 4 místnosti opravdu nejsou problém zaplatit, zde patrně největší část rozpočtu tvořili platy herců. Pokud se zajímáte o druhou světovou válku, doporučuji ke shlédnuti. Nebude to příjemné poslouchání, opravdu ne. A těm, kdo popírají Holocaust to nařizuji shlédnout a nevynechat závěr... ()

Peregrina

Kenneth Brannagh v roli Heydricha....už jsem si říkala - cože? Vždyť Heydrich byl zcela typově odlišný, byl dravčí ksicht, profil ze kterého šel strach, vysokánský, jako stvořený do uniformy SS, oči blízko u sebe, chladný pohled tyrana, kterému je všechno naprosto ukradený a který byl tak moc inteligentní, až to děsilo Hitlera, který se Heydricha bál, protože věděl, že by ho mohl levou zadní nahradit..a Heydrich byl v kuloárech nazýván jako nástupce Hitlera. V 38 letech generálem, chladný, bezsropulozní člověk, kterému nezáleželo absolutně na nikom (snad vyjma jeho ženy a dětí, ovšem to mohla být taky jen poza pro tehdejší propagandu, prostě milující táta a manžel) Osobu Reinharda Heydricha jsem studovala, psala jsem o něm i soubornou seminárku, měla jsem přístup k dokumentům v archívu a i k jiným věcem, jakko třeba výpovědi svědků, kteří ho osobně znali. Všichni tvrdili to samé - v přítomnosti tohoto netvora jakoby cítili zimu, chlad, a jakýsi respekt a obavu. Nikdo nikdy nevěděl, co tenhle člověk udělá. Byl naprosto cynický, naprosto bezcitný a chladnokrevný. A navíc nesmírně inteligentní. Troufám si tvrdit, že kdyby na něj nebyl spáchán atentát, už bych se nenarodila, on by prostě realizoval to, co zamýšlel s Čechy....sterilizovat, dělníky si nechat, nebo vystěhovat na Sibiř (což se samozřejmě rovnalo odvozu do koncentráku) Hadí bestie Heydrich, neuvěřitelně inteligentní, zlý, zákeřný a proradný netvor. Tak s tímto názorem sjem se dívala na konferenci ve Wansee...a ejhle...Brannagh (pominu fyzickou nepodobnost, což je maličkost) byl jako on. Naprosto mistrně rozehrál tu bezcitnou bestii, která naprosto bez emocí rozhodla o osudu milionů lidí tak, jako by právě zabila mouchu. Obdivuju Brannagha. Viděla jsem v něm Heydricha i přes fyzickou nepodobnost, která v tomhle případě není důležitá. Herecký koncert. ()

xJevgenijx

Konference, kam se sjeli nacističtí pohlaváři, aby dali konkrétnější podobu nejzrůdnějšímu plánu, jaký kdy spatřil světlo světa. Je to výborný film, který mi až nahání hrůzu když vidím jak spolu bez mrknutí oka diskutují o budoucnosti jiných národů jako studenti o podobě semestrálního projektu a s jakým zanícením každý z nacistů hájí své zájmy a svá přesvědčení postavené na pošahaných základech eugeniky (PhDr. Petr Bakalář by měl asi radost) a norimberských zákonech. Místy hrozí, že se člověku může udělat špatně z toho, jak chladně hrají tuhle hru jako by se sešli na partičku Monopoly. Bude se Vám líbit "přítel národa" R. Heydrich, který je při předkládání návrhů na likvidaci "nežádoucích" stále usměvavý, uhlazený a distinguovaný a zákonitě ve mě vyvolal pocit zadostiučinění v souvislosti s operací Anthropoid. Neskutečný film ()

m62

Desivý film. Zdanlivo nudný film s minimom deja, ale je hrôzostrašnejší ako mnohé horory a povie viac o podstate nacistického režimu ako desiatky hodín dokumentov. Skvelý je najmä Branagh v úlohe Heydricha. Mrazivý chlad a pritom ľahké pobavenie ako to všetko perfektne klape ()

resp8533

Jeden záludný problém, spousta chytrých hlav a jedno pracovně naladěné odpoledne... a pak se lidé proměnili ve hmyz a Země v Peklo. Přestože ve filmu se vlastně jenom tlachá (čímž by se dalo mluvit o nejnudnějším filmu vůbec), máte lístek do první řady na přehlídku zla v čisté formě. A teď tomu dejte 5 hvězd... ()

maxi_tom

Historici sa zhodli na tom, že význam konferencie vo Wannesee nie je tak veľký ako sa jej pripisoval v dobe, keď bol nájdený jediný zachovaný protokol. Jednak tomu nasvedčuje zloženie zúčastnených osôb a ich pozícia v strane (nikto z nich nemal právomoc rozhodovať o genocíde) a samozrejme aj samotný dátum konferencie (20.1. 1942) svedčí o tom, že sa konala až potom ako už o konečnom riešení židovskej otázky bolo rozhodnuté. Takže čo film? Je to v celku zaujimavá rekonštrukcia tejto konferencie (v skutočnosti trvala len necelú hodinu a pol). Páčila sa mi strašne pasáž kedy Colin Firth svoj záporný postoj argumentoval porušením rasových zákonov. Čo mi ale na tom filme prekážalo najviac bola jeho autenticita. Samozrejme všetci sú to určite kvalitní herci, ale Nemcov z nich nespravíte tým že ich oblečiete do uniforiem SS. Proste tá vtedajšia nemecká nátura zmagorená Hitlerom mi tam strašne chýbala. Heilovanie a ani búchanie po stole tomu veľmi nepomohli. Určite by som si pozrel túto udalosť sfilmovanú nemeckou produkciou. Snímok teda hodnotím 3* (6/10). ()

A.G.T.C.

Výborný sehraný herecký výkon všech protagonistů. Vzpomněl jsem si na film 12 rozhněvaných mužů. Stačí jedna místnost dobré herecké obsazení kvalitní scénář a dobrý film je na světě. Takže, za dvě hodiny tito muži změnili svět a konečné řešení židovské otázky byli vyřešeno. Za mne pět hvězdiček a k tomu s vykřičníkem. ()