Smrtihlav

The Man with the Iron Heart

Heydrich: Muž so železným srdcom

Akční / Životopisný / Thriller / Válečný / Historický

Francie / Velká Británie / Belgie / USA, 2017, 119 min

Ten film to bude mít u nás těžké, ale rozhodně je lepší než Anhropoid. Sice je míň historicky přesný, ale taky se mnohem víc snaží dodat kontext - proto jsou potřeba všechny ty zkratky. Kontext je navíc vyprávěn obrazem a v ději, ne jako náhodné expoziční seance u snídaně v Anthropoidu. Považoval bych nejen proto, ale i z principu za pitomost rámovat reflexi Smrtihlava jako výčet historických nepřesností, které beztak v porovnání třeba se Schindlerovým seznamem vůbec nejsou zásadní. Je jedno, jestli je klukovi deset místo osmnácti. Je jedno, že postavy umírají o deset metrů jinde, než umřely ve skutečnosti. Je, proboha, úplně jedno, jestli se na konci střílí z jiného typu zbraně. Tohle není ta historie, kterou historické filmy potřebují dodržovat, pokud se nedefinují jako dokudramata - fetišistické lpění na imitování každého detailu nemá žádný užitek, Nevadí mi ani mírná teatrálnost, která je nutná, když při té změti informací má divák zároveň něco cítit k postavám. Jediná vážnější výtka z mojí strany je, že když v polovině stopáže nastoupí parašutisti, Heydrichova linie se takřka opustí a dosavadní protagonista se přestane vyvíjet - ten přesun pozornosti sám o sobě byl ok nápad, ale nebyl dobře zrealizovaný a film tak působí jako dva díly válečného seriálu puštěné za sebou. Ale jinak ok - cítil jsem nějakou tu emocionální účast, což se mi u Ellise nestalo. I když bych samozřejmě radši syrovější drama s hlubokými postavami - ale člověk nemůže mít všechno.. 3 a 1/2 PS: Možná se natáčelo v Budapešti, ale na rozdíl od Anthropoidu ten film vypadá, že se odehrává ve skutečném prostoru, a ne dvou mrtvě vypadajících ulicích, kde lidé trpělivě čekají, až odjedou filmaři, aby se do nich mohl vrátit život.(8.6.2017)

• verbal

Vy, co si budete při čtení myslet, že už mi totálně jeblo, vězte, že pořád beru prášky na příčetnost a jen jsem se nechal inspirovat originálním názvem filmu. Takže si během slabikování pusťte na pozadí Crash Test Heydricha. Žil - kdysi úchylný nááácek / co svět židů zbavoval a s Ádou kámoš byl / až jed - nou pár Čechů nasral / a Gab - čík s Naďmárošem mu členství v SS smázli. / Doteď neštěk po něm ani pes / ale pak Antropoid vyleééz // HHhH HHhH // Teď - všichni se můžou póósrat / kdo lepší film natočí, jak Reiny potkal zmrd / ve kte-rých nějaky kokot / s agli – ckým přízvukem khurva a Váklav říká. / Stejně nejlepší je Atentát / tak ať se jdou Briti vysraáát // HHhH HHhH // Chu – dák ubohý divááák / co dvakrát ročně na to samé čumět musí furt / to – se khurva lehce přejí / ob – zvlášť, když to celkem za piču stálo. / Antropoid o dost lepší byl / tady dramaturg notně pil lí-íííh // HHhH HHhH //(15.10.2017)

Ježišmarja, ten oltář vypadá jinak, tak to musíme strhat. Ne, vážně, jsem ráda, že se cizinci do takových „Hajdryč mast dáj“ filmů pouští. Řada scén na mě zapůsobila – hymna a letadlo, tam fakt překvapení vystřídalo dojetí, (pro film upravená) smrt J. Mašína, vyhlazování vesnic… Natahovaná a spíš nepovedená mi naopak přišla třeba krypta. A ty lokace no… Hory přehlížím jak krajinu, ale ta jakože Praha nebo jedno místo setkání na mě působily jak venkov o desetiletí dřív. Jasně, že Anthropoid vymazleností lokací a klíčovejch scén nasadil laťku, který se Smrtihlav v tomto ohledu nemohl ani přiblížit, víc mě rozsekal a byl kompaktnější. Ta Binetova předloha prostě musela vést k jinýmu filmu. Kluci ve Smrtihlavovi nemají tolik prostoru, člověk je tak dlouho nesleduje a tolik to s nima neprožívá, na druhou stranu je tu vidět, že se taky rádi bavili a nebyli pořád vážní, což mnohem víc odpovídá realitě. Na některý scény je čtyřhvězdičkový hodnocení moc velkorysý, ale svoje silný místa obě linie příběhu mají, a za nejedno zhlídnutí mi ten film stojí. Knížka je moje srdeční záležitost, ta neskrývaná vášeň pro téma a čtivost přebije pár drobných faktických seků a trochu patosu; autorovi zkrátka věřím, že to tak vnímá nebo v době psaní vnímal, a baví mě. Jeho styl se pochopitelně zfilmovat nedá, ale za pokus palec spíš hore.(15.6.2017)

Bereme - li v potaz, narozdil od kavarenskych hulibrku, ze se jedna o film, tak to docela funguje. Kdyz budu chtit videt presna historicka fakta, podivam se na dokument. Bohuzel Jason Clarke mi jako Heydrich fakt nesedel, zato me potesil Stephen Graham v roli Himmlera. Celkove o neco slabsi nez Anthropoid.(26.10.2017)

Dalo se to natočit dvěma způsoby- buď seriózně, kde by atmosféru tvořily samotné pohnuté dějiny, anebo na sílu, na první signální. Bohužel Frantíci s anglickými herci v rolích Čechoslováků a Němců to natočili druhým způsobem (až se nechce věřit, že tohle není hollywoodský film). Jason Clarke se na roli Řezníka z Prahy hodí jen o něco lépe než Kenneth Branagh (tudíž pořád vůbec (sakra, filmaři, víte vy vůbec, jak Heydrich vypadal?)), no a zbytek ansáblu tu už jen tak přicmrndává, aby se neřeklo (včetně mojí oblíbené Rosamund Pike, která tu aspoň měla takové, ehm, hezké scény... :-). Hodně slabé tři hvězdy, jedna pak speciálně pro Jacka O'Connella a spol. za zpěv československé hymny... Anthropoid je jinde.(14.10.2017)

• - Reinhard Heydrich (Jason Clarke) bol pilot a s veľkým nasadením, lietal na rôznych frontoch a bol aj zostrelený a zranený. Vo filme zmienka tohto pôsobenia na prekvapenie chýba. (TOPmoovie)

• - Pôvodný pracovný názov tohto filmu HHhH je skratkou, ktorú používalo Gestapo pre "Himmlers Hirn heißt Heydrich" (v preklade Himmlerov mozog sa nazýva Heydrich). (MikaelSVK)

• - Natáčelo se v Praze a v Budapešti. (Yardak)