Smrtihlav

Heydrich: Muž so železným srdcom

Akční / Životopisný / Thriller / Válečný / Historický

Francie / Velká Británie / Belgie / USA, 2017, 119 min

• Greg25

Není to dobrý film. Pro nadšence do historie, ani pro filmové fandy. Artová kamera, spousta kontrastů ve filmu, který nepodtrhuje dramaticky nic z nastíněného. A který vypráví svůj příběh tu s patosem, tu zcela lhostejně a vždy bez čehokoliv, co dělá historický film odrazem historie. Zajímala by mě jaká je ve skutečnosti knižní předloha, ale po filmu se do jejího přečtení člověku zrovna moc nechce. 45%(24.8.2017)

• Lacike

Uvodne Weinstenove logo, vzhladom na sucasne udalosti, navnadi na nejaky poriadny znasilnovaci bijak. Trva len 6 minut a uz tu mame prvu nadielku trtkačky, za ktoru ale chudacik dobrak od zelezneho srdca Heydrich, tvrdo zaplati. Inak ale suhlasim na 100% s Pomom. Prva polovica filmu je pojata tak strasne chladne, ze vsetky tie zverstva, ktore Heydrich vykonava v divakovi nic nevovolaju. Ale aspon to funguje na dokumentarnej urovni v ktorej sledujeme postupny vzostup jednej svini k moci. A ako to uz byva, tak za kazdou svinou stoji zena. Ona jedina tu ma nejaky zaujimavy dejovy obluk, ktory ma štavu. To je ta chvila, ked si uvedomi, co stvorila a ze aj ona musi drzat hubu a krok. Bohuzial druha polovica filmu, ktora sa venuje bande amaterskych povstalcov je strasne chaoticka. Pôsobi to ako sled nahodnych scen nielen bez gradacia ale aj bez logiky. Len clovek, ktory ma zakladny prehlad o udalostiach sa v tom chaose zorientuje a znudene si môze odskrtavat jednotlive udalosti. Takze vysledok je pre mna rovnaky nepodarok ako nedavny Anthropoid. 4/10.(2.11.2017)

• M.i.k.e

nečekal bych že to řeknu,ale zlatý Anthropoid...nejsem studovaný historik a u podobných filmů neřeším,zda někdo střílí ze správné zbraně...vlastně bych byl ochoten překousnout i to,že tady mluví všichni anglicky,takže se vesele komolí všechna jména a dokonce se zpívá i hymna (ne,není to roztomilé,jen divné a hloupé),ale jsou věci,které prostě překousnout nedokážu a těch je tady strašně moc.Vlastně by se dalo říct,že 3/4 věcí hlavně v druhé polovině filmu je absolutně blbě.Možná to působí jako čecháčkovství,ale hory velikosti Alp někde u Plzně,podobné hory u Lidic,místo atentátu,Himmler u smrtelné postele a hlavně finální scéna v kostele jsou výsměchem a takovým způsobem bijí do očí,že by divák plakal.Děj filmu je pak kapitola sama o sobě.Řemeslně tu asi není moc co vytknout,ale film jako celek nejen že nebaví,ale hlavně sám neví co by vlastně chtěl.První polovina je o Heydrichovi (v což sem doufal) a to je téma vděčné a první půlka je snesitelná (jakkoliv není JAson Clark dobrá volba).Ve druhé půlce ale Heydrich úplně zmizí z plátna (až sem se divil,že se vůbec objevl u atentátu) a film se stává snůškou tu větších tu menších nesmyslů,které kupí přímo uměrně přibývající stopáži.Jediné pozitium,které film nabízí je pak hudba,která je opravdu dobrá,jen ten děj jí bohužel vůbec nepomáhá...20%(28.10.2017)

• POMO

Film bez réžie. Bez názoru, nálady či pocitu. Akoby ste nechali čisto technického kameramana sfilmovať scenár. Prvá, možno zámerne studená a odmeraná polovica sledujúca Heydricha, je aspoň zaujímavá - real life vrahovia podobného kalibru budú vždy dokumentaristicky vďačnou témou. Druhá polovica ale nemá ani postavy. Má iba nejaké beztvaré figúrky, ktorých pohyb sleduje s rovnakým odstupom ako Heydricha - pričom majú byť naopak kontrastom k jeho chladnému démonizmu. Finále obdobne nemastné neslané, bez štipky napätia. Anthropoid : Smrtihlav prekvapivo 4:2.(18.6.2017)

Ježišmarja, ten oltář vypadá jinak, tak to musíme strhat. Ne, vážně, jsem ráda, že se cizinci do takových „Hajdryč mast dáj“ filmů pouští. Řada scén na mě zapůsobila – hymna a letadlo, tam fakt překvapení vystřídalo dojetí, (pro film upravená) smrt J. Mašína, vyhlazování vesnic… Natahovaná a spíš nepovedená mi naopak přišla třeba krypta. A ty lokace no… Hory přehlížím jak krajinu, ale ta jakože Praha nebo jedno místo setkání na mě působily jak venkov o desetiletí dřív. Jasně, že Anthropoid vymazleností lokací a klíčovejch scén nasadil laťku, který se Smrtihlav v tomto ohledu nemohl ani přiblížit, víc mě rozsekal a byl kompaktnější. Ta Binetova předloha prostě musela vést k jinýmu filmu. Kluci ve Smrtihlavovi nemají tolik prostoru, člověk je tak dlouho nesleduje a tolik to s nima neprožívá, na druhou stranu je tu vidět, že se taky rádi bavili a nebyli pořád vážní, což mnohem víc odpovídá realitě. Na některý scény je čtyřhvězdičkový hodnocení moc velkorysý, ale svoje silný místa obě linie příběhu mají, a za nejedno zhlídnutí mi ten film stojí. Knížka je moje srdeční záležitost, ta neskrývaná vášeň pro téma a čtivost přebije pár drobných faktických seků a trochu patosu; autorovi zkrátka věřím, že to tak vnímá nebo v době psaní vnímal, a baví mě. Jeho styl se pochopitelně zfilmovat nedá, ale za pokus palec spíš hore.(15.6.2017)

• - Natáčelo se v Praze a v Budapešti. (Yardak)

• - Pôvodný pracovný názov tohto filmu HHhH je skratkou, ktorú používalo Gestapo pre "Himmlers Hirn heißt Heydrich" (v preklade Himmlerov mozog sa nazýva Heydrich). (MikaelSVK)

• - Reinhard Heydrich (Jason Clarke) bol pilot a s veľkým nasadením, lietal na rôznych frontoch a bol aj zostrelený a zranený. Vo filme zmienka tohto pôsobenia na prekvapenie chýba. (TOPmoovie)