Smrtihlav

Heydrich: Muž so železným srdcom

Akční / Životopisný / Thriller / Válečný / Historický

Francie / Velká Británie / Belgie / USA, 2017, 119 min

• kiddo

Dálně východoevropský prdelákov, kde hlava na hlavě dřepí vychlastaní Slované ve svátečních adidaskách a diskutují, kdo dá za hospodského patnáctiletou Madlu stováka tentokrát, v civilizovaném člověku samozřejmě žádné vlastenectví vzbuzovat nemůže, a proto když už se naskytne nějaký potrefenec, který je ochoten za tuhle díru teoreticky i položit život, je třeba kultivovanému Zápaďanovi toto jeho pomatení mysli vysvětlit touhou co možná nejdřív svobodně emigrovat, a coby očividný patriot si tak nárokovat svou pravou totožnost, tj. Američana. Pokud se člověk zrovna nechce těch několik málo vteřin chlámat tomuhle roztomilému a tolik typickému infantilnímu narcismu, může si tu všeubíjející a dramaturgicky nesoustředěnou nudu krátit tak leda vzdycháním po nesrovnatelně střelenější, a tím pádem zábavnější Lídě Baarové. A ne, dávno obehraný střih na divoce přirážející náckovské půlky to z hlediska komičnosti fakt nevytrhne.(20.6.2017)

• nineweh

Ano, je to "filmovější" (rozuměj stupidnější, natočené pro blbce) než Anthropoid, často se tu uchyluje k "filmové zkratce" (rozuměj kolážím patetických záběrů podmalovaných ještě patetičtější hudbou, za které by se nestyděla ani Renčova Lída Baarová) a nechybí ani záběry z pohledu hrdiny, z pohledu jedoucího auta, z pohledu bot... Parašutisti jsou genericky zaměnitelní (po celou dobu filmu jsem je nebyla schopná od sebe rozeznat), Gabčík s Kubišem navic očividně přešli cestou z Nehvizd do Plzně zasněžené hory zvíci Pána prstenů, a nacisti byli hodný, že jim tu vodu na konci v kryptě zastavili, aby nenarušili jejich bromance (wtf). O dalších historických nepřesnostech nemá cenu mluvit, to bych tu byla věčnost. Oceňuju, že se tu netlačilo na přízvuky (výslovnostně pobavili jen Džousef, Vaklaf a Lidyče, ale hymnu zazpívali chlapci docela pěkně). Být to celé jen o Heydrichovi, asi bych byla shovívavější, ale tohle zprznění operace Anthropoid na mě bylo trochu moc. Příště by Češi mohli podobně "věrně" zfilmovat třeba atentát na JFK nebo tak něco.(12.10.2017)

Ale no tááák, jasně...chlapci neseskočili uprostřed hor, atentát se odehrál v úplně jinak vypadajícím prostředí, bomba byla vyrobená v Anglii, závěrečná přestřelka ještě heroičtější a nereálná než kdy dřív atd. atd.......no ale šak nejde v konečném důsledku hlavně o celkové vyznění filmu jako takového?? Jeho náladu, emotivnost, poselství? Pro mě je tohle rozhodně víc než nějaké puntičkářské lpění na detailech co se tu už objevuje, jinak by za ty historické nepřesnosti musel dát každý odpad....Já třeba při tom "falešném" zpěvu Československé hymny cítil dojetí. Velké plus je dostatečný prostor pro samotného Heydricha a jeho cestu vzhůru k moci, kterému je věnována celá první půlka filmu. Clarke v této roli vynikající, přesvědčivý, mrazivý....takhle si představuji nacistickou zrůdu a hlavního tvůrce konečného řešení židovské otázky. Tohle vše dává následnému atentátu zcela jiný význam......i nezaujatý a neznalý divák (kterých za hranicemi naší zemičky bude většina) cítí a vidí, jak velký a hrdinský čin byl atentát na tuto osobu. Samotný akt atentátu nedosahuje napětí a kvalit jako v Anthropoidu i závěrečná přestřelka emočně slabší zásah, přece jen i mě tam rušil ten rozdíl oproti historické realitě, ale zas Kubiš i Gabčík jsou obsazeni výborně, mladí, "slovansky" vypadající kluci, mnohem realističtější než ti z Anthropoidu. Celý film je tak nějak víc artově dělaný, některé záběry hodně zajímavé, mající v sobě kus atmosféry, zvláštní poetiky a hlavně celým filmem se táhne naprosto famózní hudební doprovod. Hudba je opravdu jedinečná a spoustě scén dodala fantastické vyznění a emočně mě několikrát dostala obrazně řečeno do kolen. Já jsem nakonec spokojen. Co chybělo v Anthropoidu to přinesl Smrtihlav hlavně v první Heydrichově půlce a dohromady jsou oba filmy důstojnou a emocemi nabitou připomínkou nejheroičtějšího činu naší nedávné historie.(9.6.2017)

Nějakými Alpami nebo historickými nepřestnostmi se vůbec nechci zabývat. Celý film samozřejmě dost trpěl jistou zkratkovitostí a nacpat do téhle stopáže všechno nebylo možné. Přesto jsem byla v podstatě spokojená. Po nepovedeném Anthropoidu jsem šla do kina s velkými obavami, že tohle (podle zdejšího hodnocení) bude ještě horší. Muž se železným srdcem ale na rozdíl od Anthropoidu měl nějaké emoce. Souhlasím s ostatními, první půlka byla lepší, zajímavější, druhá byla příliš zkratkovitá. Přesto jsem se rozhodla odpustit tvůrcům dokonce i to, že "zapomněli" na pardubicko a dávám 70%.(13.6.2017)

• Pepinec

Mám toho plný zuby. Každejch čtrnáct dnů je v kinech válečnej film a třikrát do půl roku se opakuje ten samej příběh. Pokaždý je to napůl stejně, napůl jinak, tady je navíc jedna půlka o tomhle a druhá zase o támhletom. Dohromady je to zábavný jako průjem na lyžích a já se vážně nemůžu dočkat, až na podzim půjdu do kina na film o atentátu na Heydricha z pohledu zaseklýho kulometu. Kde nic není ani Smrtihlav nebere.(12.6.2017)

• - Reinhard Heydrich (Jason Clarke) bol pilot a s veľkým nasadením, lietal na rôznych frontoch a bol aj zostrelený a zranený. Vo filme zmienka tohto pôsobenia na prekvapenie chýba. (TOPmoovie)

• - Natáčelo se v Praze a v Budapešti. (Yardak)