Smrtihlav

The Man with the Iron Heart

Heydrich: Muž so železným srdcom

Akční / Životopisný / Thriller / Válečný / Historický

Francie / Velká Británie / Belgie / USA, 2017, 119 min

Ale no tááák, jasně...chlapci neseskočili uprostřed hor, atentát se odehrál v úplně jinak vypadajícím prostředí, bomba byla vyrobená v Anglii, závěrečná přestřelka ještě heroičtější a nereálná než kdy dřív atd. atd.......no ale šak nejde v konečném důsledku hlavně o celkové vyznění filmu jako takového?? Jeho náladu, emotivnost, poselství? Pro mě je tohle rozhodně víc než nějaké puntičkářské lpění na detailech co se tu už objevuje, jinak by za ty historické nepřesnosti musel dát každý odpad....Já třeba při tom "falešném" zpěvu Československé hymny cítil dojetí. Velké plus je dostatečný prostor pro samotného Heydricha a jeho cestu vzhůru k moci, kterému je věnována celá první půlka filmu. Clarke v této roli vynikající, přesvědčivý, mrazivý....takhle si představuji nacistickou zrůdu a hlavního tvůrce konečného řešení židovské otázky. Tohle vše dává následnému atentátu zcela jiný význam......i nezaujatý a neznalý divák (kterých za hranicemi naší zemičky bude většina) cítí a vidí, jak velký a hrdinský čin byl atentát na tuto osobu. Samotný akt atentátu nedosahuje napětí a kvalit jako v Anthropoidu i závěrečná přestřelka emočně slabší zásah, přece jen i mě tam rušil ten rozdíl oproti historické realitě, ale zas Kubiš i Gabčík jsou obsazeni výborně, mladí, "slovansky" vypadající kluci, mnohem realističtější než ti z Anthropoidu. Celý film je tak nějak víc artově dělaný, některé záběry hodně zajímavé, mající v sobě kus atmosféry, zvláštní poetiky a hlavně celým filmem se táhne naprosto famózní hudební doprovod. Hudba je opravdu jedinečná a spoustě scén dodala fantastické vyznění a emočně mě několikrát dostala obrazně řečeno do kolen. Já jsem nakonec spokojen. Co chybělo v Anthropoidu to přinesl Smrtihlav hlavně v první Heydrichově půlce a dohromady jsou oba filmy důstojnou a emocemi nabitou připomínkou nejheroičtějšího činu naší nedávné historie.(9.6.2017)

Smrtihlav začíná velmi dobře a první polovina mapuje osobu Heydricha, jeho počátky kariéry a jistý náhled na události z jeho perspektivy. Chtělo to místy větší propracovanost a zrychlené skoky z jednoho období do druhého místy filmu ubližují. Od půlky film dostává úplně opačný spád, kdy se dosavadní průběh hodí za hlavu a na novo začíná jiná zápletka, kolem operace Anthropoid s jinými hrdiny. Problém je, že nedávno šel do kin film Anthropoid a nedá se ubránit srovnání. Do puntíku se odehrává to samé ve zkrácené verzi, ve které však nefungují pokusy o drama, vztahy mezi postavami a celé to působí o dva levely hůř, než zmíněný film. Hlavně se vše děje přes kopírák a samotná postava Heydricha je odsunuta na vedlejší kolej a využita minimálně. Nevím, zda to brát jako pokus životopis chladného, bezohledného člověka, kdy tvůrci v polovině zjistí, že nemají dostatek materiálu a snaží se slepit dvě povídky do jedné……5/10(15.6.2017)

• Johnny.ARN

Presne toto americký divák potrebuje. Trochu násilia, trochu sexu, dobrú hudbu, známe herecké tváre a príbehovú nitku, najlepšie z vojny a z krajiny, o ktorej nemajú šajn, že vôbec existovala. To celé pekne zaobalené v pozlátku akčnej, vojnovej drámy. Fury pri tomto vyznieva ako skvost!!! Dve hodiny som bol permanentne vytočený. Kto toto dokázal natočiť a pustiť do kín v Európe, by si zaslúžil kreslo, elektrické. Jedna slabučičká len za ten nemecký uniformovaný komparz a pár kusov techniky. Kto nemusí, nech do toho radšej neide. Nestojí o za tie love. 1 z 5 ( Kino Stropkov )(17.6.2017)

• flanker.27

Chcete-li zobrazit historickou událost ve filmu, máte dvě možnosti. Za a) ponořit se do odborné literatury, archivů, poradit se s historiky, vyslechnout očitá svědectví a pak se to pokusit převést do příběhu. Nebo za b) svěřte to Hollywoodu. Potenciálně zajímavé pojetí známé historické události tentokrát z obou stran, k tomu kvalitní literární předloha a přesto takové - no takové. Dobré slovo ztratím snad jen za hudbu (včetně toho roztomilého prozpěvování československé hymny s anglickým přízvukem). Thompsony v rukou československého odboje nebo kulomet vzor 26 v kostele (o jiném rozmístění vojáků a o tom, že jich je šest místo sedmi nemluvě) jsou to nejmenší, co by se dalo kritizovat. Nechám stranou historické lapsy, ostatně do těch se bude obouvat kdekdo, a natvrdo řeknu, že to nefunguje jako film. Děj je nesourodá skládačka epizodek rozdílné kvality i ražení, některé z nich vypadají jako modernější verze jugoslávských odbojářských kousků, další připomínají Hitler: vzestup zla s Carlylem (hlavně ty z počátku Heydrichovy kariéry), do toho přijde rodinné melodrama a občas se tvůrci pokouší o scénu ala Jdi a dívej se. A protože jsem v americkém filmu, minimálně jeden z hrdinů samozřejmě sní, že po válce se odstěhuje do Amíkova, což nám neopomene zopakovat asi třikrát. Ve výsledku to nejde brát vážně ani jako historickou rekonstrukci ani jako válečný film sám o sobě. Jak už jsem napsal u traileru, chudák Binet ani neví, co vlastně napsal. Jestli je to přece jen v něčem pozitivní, tak v tom, že mohu o to víc ocenit práci tvůrců Anthropoidu (o Atentátu pochopitelně ani nemluvím). Jeho chyby jsem v komentáři zmiňoval, ale přesto je z filmu vidět respekt ke skutečnosti a zároveň je to zkrátka lepší film jako takový.(9.6.2017)

• POMO

Film bez réžie. Bez názoru, nálady či pocitu. Akoby ste nechali čisto technického kameramana sfilmovať scenár. Prvá, možno zámerne studená a odmeraná polovica sledujúca Heydricha, je aspoň zaujímavá - real life vrahovia podobného kalibru budú vždy dokumentaristicky vďačnou témou. Druhá polovica ale nemá ani postavy. Má iba nejaké beztvaré figúrky, ktorých pohyb sleduje s rovnakým odstupom ako Heydricha - pričom majú byť naopak kontrastom k jeho chladnému démonizmu. Finále obdobne nemastné neslané, bez štipky napätia. Anthropoid : Smrtihlav prekvapivo 4:2.(18.6.2017)

• - Natáčelo se v Praze a v Budapešti. (Yardak)