Sisu

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

Vančura

Neskutečná mrda. Nevybavuji si, kdy mě naposled nějaký film bavil tak moc, že každá minuta byla čistým blahem. Nic zábavnějšího jsem letos učitě neviděl. ()

mzss1

[68%] Viděno v kině. Ano, má závislost na kina pokračuje! 😉 Od SISU jsem nic extra neočekával, trailer jsem viděl až v kině v ukázkách asi v předchozím filmu. No, musím říci, že to špatné nebylo. Žádná velká bomba, ale vidět solidní řezničinu či masakrování nácků v přehledném rkovém provedení mi přišlo vhod. O příběh tu zde vůbec nejde. Je přímočarý, s tím zlatem je to tak nadlehčené. A ani se zde nemůže brát nějaká vážnost, kdy nám tu zarostlý finský hrdina přežije všechno možné, kdy se mu kulky většinou vyhýbají obloukem, přežije zapálení či oběšení. Když přijde na věc akční stránka eliminací, je na co se koukat. Ale těch cca 90 min bohatě stačilo. Tímto tempem by to pak možná začalo nudit. Finální scéna v letadle byla už taková navíc, ale celkově si stěžovat nemůžu. Jen mi ze začátku trochu trvalo zvyknout si na to, že se zde mluvilo jen anglicky, ale co už. Na to 1 vidění mi to stačilo a bohatě zabavilo. ()

kingik

Topili ho, věšeli ho a stříleli po něm v plných dávkách. Chrabrý vysloužilec finského elitního komanda má v sobě pořádnou dávku nesmrtelnosti. A nyní s tlumokem plného nalezeného zlata míjí menší kolonu po zuby ozbrojených nacistů. A ti dychtí po jeho zlatě. Je v podstatě jedno, v jakém letopočtu se film odehrává. Klidně by se osvědčil i středověk nebo blízká budoucnost, a vyšlo by to nastejno. Režisér a scenárista Jalmari Helander zvolil rok 1944 a nacisty, takže film nabral tímto na atraktivitě. A také na značné akčnosti a krvavosti. A celý film je velmi jednoduchý. Jede od počátku na plné obrátky. Je rozdělen do kapitol, které nesou svůj název, ale rozhodně na tom vůbec nesejde. Důležité je režijní zpracování, které je excelentní. Helander si vyhlédl do hlavní role Jormu Tommilu. Není to žádný mladík, takže někdo může mít problém s jeho ročníkem narození, ale chlápek po šedesátce se drží statečně. Likviduje nácky na nejrůznější brutální způsoby, vůbec nikoho nešetří a stala se z toho pěkně krvavá podívaná. Jeho protivníka, velitele nacistů, hraje norský herec Aksel Hennie a své role se také zhostil skvěle. Nacisti působí hrozivě a urputně, někdy jsou i tak trochu legrační. A také nesmíme zapomenout na sličné vězenkyně, které ve svém vojenském autě převážejí, které později výrazně zasáhnou do děje. Film se absolutně nezaobírá nějakou stavbou dialogů. Při každé možné příležitosti se vrhá do víru akce. Helander neměl doposud štěstí na nějaký výrazný film. Jeho předchozí snímky Sejmi prezidenta a Rare Exports působily dost zapomenutelně. Tenhle počin je rozhodně jeho vrcholem. Stačilo přijít s jednodušším pojetím, mít dostatek financí na efektní brutální scény a disponovat také režijním talentem. A vzniklo dílo, co nabízí až bizarně nesmrtelného hrdinu, kterého nedokáže zpacifikovat ani nemilosrdné esesácké komando. Tak mu to přejme a nesmějme se mu, co všechno dokázal přežít.  A Sisu to je takový překladatelský oříšek. 10/10 ()

Kudly4

Finská "Tarantinovka". Jednoduchá, lehce zábavná a kurevsky krvavá Revenge jízda, v pusté severské přírodě. Jedna pomsta, je silnější, než horda nácků. Lepší tři hvězdy. ()

Filmmaniak

Vyšinutá akční historka se spoustou nadsázky, která rozhodně neudělá radost vyznavačům realistických dobových výpovědí a historicky věrných údajů, nicméně mohla by potěšit fanoušky krvavé béčkové guilty-pleasure zábavy, jež má základ ve westernech a v příbězích jednoho proti všem ve stylu Ramba, Johna Wicka nebo 96 hodin, a která na pár místech připomene Hanebný pancharty od Quentina Tarantina nebo Mrtvý sníh od Tommyho Wirkoly. Na své si přijdou i milovníci černého humoru, severských krajinek a rozlehlé tundry nebo amatérské chirurgie. Naopak to není nic pro diváky, kteří neustojí pohled na to, jak se těla lidí (a koně) trhají na kusy při snaze o přejití minového pole. Nejrůznější variace na kosení nacistických vojáků jsou mnohdy poměrně vynalézavé (viděli jste někdy hrdinu zabíjet nepřátele pod hladinou jezera a nasávat vzduch unikající z jejich podříznutých hrdel, aby se nemusel hned zas vynořit?) a oba hlavní protagonisté stojící na opačných stranách barikády jsou takřka dokonalí až fascinující, takže z nich prakticky nelze spustit zrak. Tón filmu je zpočátku seriózní, avšak s přibývajícím časem a postupně gradující absurdností jednotlivých výjevů veškerou vážnost čím dál rychleji ztrácí. Filmař Jalmari Helander obstál nejen jako tvůrce se zajímavými nápady, ale poprvé i jako solidní vypravěč, scenárista a režisér, v jehož podání má drsný příběh zlatokopa a bojovníka Aatamiho vlastní a díky výrazné stylizaci a hereckému obsazení i snadno zapamatovatelnou tvář. ()

Yoshitsune

Když sem poprvé viděl trailer na tenhle film, tak sem si říkal "fajn konečně něco ala Wolfenstein tady je" a když sem Sisu viděl, tak moje zklamání nelze popsat slovy. Ale přesto se o to pokusím, u takového Wicka mi nevadilo že většinu poškození odnesl onen kevlarový oblek, který byl vytvořen jako takové moderní a elegantní brnění. Oni tvůrci v tomhle směru, nijak moc nepřeháněli, když se uváží že podobné obleky se zkouší vyrábět, no co tím, ale chci říct, že mi nevadí nějaké ty příběhové kličky a nebo když hlavní postava/y mají nějaký ten plot armor, důležité je jak se to podá a aby to nebylo moc přitažené za vlasy, pokuď se film snaží brát vážně. Ale hlavní hrdina zde, má prostě aktivovány všechny cheaty co kdy byli vymyšleny. To co zde hlavní hrdina předvádí a čemu je vystaven, neni ani zábavný, ani nijak zajímavý a nedej bože aby to dávalo smysl, nemluvě o tom že náckové zde mají ve svých hlavách vzduchoprázdno, takže hlavnímu hrdinovi dají asi tak osm šancí, aby je mohl v klidu zabíjet a oni se hrozně divili, že je stále na živu. Mám rád béčkový akčňáky, ale i ty musejí mít řád, logiku a musí nějak fungovat a nebo aspoň být zábavný, tenhle film nemá ani jedno z toho. Jo ta příroda je asi fajn, škoda že ve filmu se z ní moc neukáže, ano, ano, gore a násilí je zde pěkné, ale abych se při akčním filmu nudil, to už se mi dlouho nestalo. A když uvážím, kdo režíroval tenhle film, tak vlastně mohu být rád, že to dopadlo ještě takhle dobře. PS : Aksel Hennie zde hraje postavu, která je blbá jako žalud, ale je to aspoň zábavná postava. ()

nash.

„Není nesmrtelný, jen prostě odmítá zemřít.“ První půlhodinu to vypadalo na plný počet hvězd, jenže pak to začalo trochu drhnout, některé scény byly trochu delší než by jim slušelo, začal tomu tak trochu padat řetěz. Nicméně i tak zábavně ujetá divočina s řadou skvělých momentů. Prequel, kde by Aatami podobným způsobem vykostil těch 300 Rusů, bych si určitě nenechal ujít. ()

Arsenal83

Zabíjanie náckov v atmosfére skoro westernu, to pobaví mnohých, hoci namiesto výbuchov a streľby ja uprednostňujem skôr krompáče do chrbta a iné masážne salóny. Bol to však silne krvavý zážitok spojený s brutalitou, niekedy až prílišnou a až nadľudskou, skoro mytologickou, kde dej začínal rýchlo pripomínať niečo ako starú počítačovú hru. Režisér sa inšpiroval Rambom jednotkou a je to dosť vidieť. ()

Chrustyn

Bizarní divočina, která není finským Wickem a od půlky zachází až do fantasy žánrů. Nemluvný zlatokop a jeho cesta do banky, přes zpustošené Finsko se zapomenutou skupinou nácků. Film odsýpá, má slušné akční scény, které se neštítí krve ale nedokázal jsem se rozhodnout, jestli už je to moc, nebo naopak málo. Slušné, ale občas až moc severské. ()

korbitch22

Helander není možná nejlepší režisér, což se v některých pasážích filmu docela projevilo (všichni si pamatujeme na ten soft průser Sejmi prezidenta) ale napodobit Tarantina a Wirkolu mu šlo obstojně. Hlavní hrdina je naprosto tichý řezník, který krájí nácky tak vtipně a efektivně, že jsem prskal smíchy na celé kino. Má to styl, má to šmrnc, má to prostě koule. Úžasná hudba, naprosto famózní. Vynikající práce s kamerou, brutální a vtipná akce a skvělá nadsázka. 4 hvězdy jsou naprostou povinností a ta pátá je navíc za to, že s těmi 71% jste fakt kokoti 🖕. 80%. ()

Flego

Všetko je to vyrátané na efekt, tendenčne a v prospech najväčšej atraktivity pre diváka. Cez toto všetko ide o film s hlbokou myšlienkou a takto sa na to treba dívať. Rozpráva o nezlomnom hrdinstve a odvahe jednotlivca (celej krajiny) v prípade agresie (vojny). ()

TheEvilTwin

Banda nácků ukradne Finskému Santa Clausovi zlato, ale k jejich neštěstí je to páprda z ex-komanda finských elitních zabijáků a moc se mu to nelíbí. Nenechte se zmást popiskem a vzezřením filmu, neboť se nejedná o žádnou seriozní vyvražďovačku, ale o čistou swag satirickou komedii, která jen shodou náhod má námět takový, jaký má. Kdo čeká finského killing spree Johna Wicka, ať jde do filmu opatrně a mírní očekávání, ale kdo chce vidět nasraného SISU dědu trhajícího končetiny, ničícího tanky a rozsekávajícího nácky o stošest v hodně ujetém a za vlasy přitaženém formátu (10minut pod vodou, držení se na letadle a sprintování s prostřelenou nohou…), ten vřele do toho. Obávám se totiž, že tahle “festivalovka” pro úzké spektrum diváků jen tak brzo ke stažení nebude, takže bych využil možnost kino projekce. Ačkoliv to možná nebylo cílem tvůrců, bavil jsem se dobře a ikdyž tenhle nerealistický a přestřelený žánr mnohdy nevyhledávám, tohle mě bavilo. ()

Jenda

Zjevná pocta Tarantinovi, okatě a občas komicky přepálená ve směru nesmrtelnosti hlavního hrdiny, jehož zdrojem má být finské sisu, které posbíral mezi vřesem v Laponsku. Jorma Tommila hraje dobře, jakoby tak nějak napůl vypadl z filmu Aki Kaurismäkiho. Jeho protipól Aksel Hennie je ale ještě o něco lepší. Zvláštní zmínku zaslouží Ilkka Koivula jako pilot Stuky, kterého maskéři namaskovali do úžesně umatlané slizkosti. Kamera fajn, efekty fajn, CGI mohlo být lepší. Dialogy jsou tu vlastně jen filler a proto občas nepůsobí přirozeně. Slušná zábava, i když mě napadá, že nějlepší kousky byly tak nějak odhaleny již v traileru... ()

JASON_X

Prej "...nelze přeložit"... No řekl bych, že "sisu" jsou přeneseně česky "koule", soudě podle průběhu děje. Protože tenhle zlatokop je měl určitě jako tenisáky. Bohužel nejlepší munici vystříleli tvůrci už v traileru a zbytek děje žádné další převratné gagy nepřináší... No vlastně jeden jo - někoho pod vodou podříznout a pak mu ještě proříznutým hrtanem vydejchávat vzduch z plic, tak to jsem dosud nikde jinde neviděl. Ale není to jen stylizovaná, přehnaně brutální a iracionální řežba, je tam i spousta úchvatných širokoúhlých záběrů tundry, ždibec severské zádumčivosti, nebo i něco historických informací (třebá já jsem dodnes o tzv. "laponské válce" nevěděl nic). Ale abych aspoň chvilku uvažoval o maximálním hodnocení, nesměl by pojízdný babinec nedobrovolných souložnic připomínat pojízdné obludárium, "kostěj" Aatami by nesměl být tolik nesmrtelný a hlavně by ve filmu Němci museli šprechtit německy a Finové finsky, a ne všichni anglicky, to mi vadilo ze všeho nejvíc. ()

luka4615

Do nádherných reálií Laponska je zasazen až karikaturisticky vyvedený příběh, v němž se krví a nápaditými akčními scénami vážně nešetří. Tak zhruba nějak takto lze v jedné větě popsat snímek Sisu režiséra Jalmari Helandera, který nám na střízlivé minutáži nabízí ultimátní grindhouse zážitek, ve kterém jde o historickou stránku až na posledním místě. Pokud tedy akceptujete, že děj nepatří zrovna mezi ty objevné a že vlna absurdity s přibývající stopáží exponenciálně stoupá, tak pak dostanete zábavnou krvavou jednohubku, jež v rámci svých možností dokáže poměrně slušně zabavit. Dobrá práce! ()

Morholt

Tohle není žádný finský John Wick. Když už, tak Volný pád. Finskému dědkovi prostě přeteče míra a posedne ho berserksgangr, což odnese jednotka ustupujících esesáků. S nějakou vymakanou choreografií si tu nikdo hlavu nelámal, ale to vůbec nevadí, protože v tomto případě jde o plnohodnotnou řezničinu s rozprskávajícími těly, létajícími končetinami a nouze není ani o rozšmelcované kebule, přičemž hlavní zbraní titulního hrdiny je krumpáč. Když se to zrovna nemydlí, tak to sice není žádná hitparáda, ale když už nic, tak kameře se podařilo sem tam zachytit nehostinné finské prostředí a některé záběry jsou krásně morbidně poetické. Sice jsem čekal, že si z toho sednu na zadek, ale i když k tomu nedošlo, jsem spokojen. 70% ()

Lacike

Trailer bol neskutočne vtipný, ale kam sa ten humor vytratil a prečo sa nedostal aj do samotného filmu? Film sa berie strašne vážne a je neskutočne "ukecaný". Asi ako bežný Fín. Čo možno poteší niektorých prekladateľov, ale dejová omáča za mňa vôbec nefungovala. Jeden nezničiteľný fínsky Baba Jaga, ktorý tromfne v nezničiteľnosti aj Johna Wicka, od začiatku do konca len tak z plezíru redukuje a redukuje a redukuje (jak v tej reklame o destilovaní, hehe) jedného nácka za druhým v tak absurdných scénach, že aj Rýchla a zbesilá séria oproti tomu pôsobí ako realistický dokument o autíčkároch. Technická stránka je špičková a gore maniaci si užijú, ale najneskôr v polovici filmu mi už bolo u prdele jak to skončí. Výsledkom je úlet, ktorý si svojich uletených divákov nájde. Bohužiaľ medzi nich nepatrím. 5/10. ()

BrooksW.Here

"He's the one motherfucker that you do not wanna mess with." _____________ Na Punishera vo fínskom prevedení som sa naozaj tešil a nadupaný trailer ma nalákal na akčnú blbinu plnú krvavých (ale zároveň aj pomerne originálnych) momentov. Asi najväčšia škoda je to, že všetky tieto najlepšie scény boli zobrazené práve v ukážke a tým pádom už samotný film neprišiel s ničím, čo by ma úplne ohromilo (v tomto prípade to bola asi moja chyba 😅). Avšak našiel by som ešte jeden problém – príbeh je rozdelený na niekoľko kapitol, z ktorých tie úvodné sú asi najnapínavejšie, pretože tam si ešte divák myslí, že hlavnému hrdinovi sa môže dokonca aj niečo stať, ale postupom času zistíme, že v skutočnosti je neporaziteľný a tým pádom všetko napätie vyprchalo. Na druhú stranu, scény bez atmosféry zostali aspoň zábavné – mordovanie náckov som si užíval (hlavne to treba brať s nadhľadom...) a v konečnom dôsledku som Sisu bral už iba ako vydarenú paródiu. K tomu pridajme ešte pôsobivé zábery fínskej divočiny, doplnené trefným soundtrackom a vznikne z toho jednorázovka za 7 krompáčov z 10, škoda toho nevyužitého potenciálu... Výsledok dopadol celkom dobre, ale mohlo to byť oveľa lepšie... ()

BoPo

Hanebný pancharti skrížený so Šílený Max: Zběsilá cesta. Znie to dobre? Avšak bez vymazlených dialógov či ohurujúcej akcie. Krvavé, ale nie dosť, aby som si mohol spokojne pomlaskávať. Sisu občas dosť pľuje na fyzikálne zákony, ale to nie je výčitka, pretože nejde o vážne myslený film. Skôr len malé upozornenie, aký štýl prípadne očakávať. Béčko, ktoré ma ničím a za nič nečaplo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD