Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

bono22vox

Proč Pancharti excelují? Řekněme, že dovedou při každé natahované scéně překvapit (více či méně) nečekanou pointou. Zpětně můžeme docenit i to, že se v závěru prolnou děje z několika předchozích nesouvisejících kapitol - na to má Tarantino už zkrátka patent. Hanební pancharti se prozatím asi nejvíc míjejí s tím, co autor točil dosud. Zároveň jsou asi nejčistším naplněním principu vyprávění pro vyprávění a pro hru - právě proto, že se okázale nedrží jiných existujících filmů, ale naopak ještě vymýšlí uvnitř své vlastní fikce nové „staré filmy". Ve finále tak "výkvět" tehdejší Třetí říše sleduje v kině propagandistickou akční slátaninu Pýcha národa, kterou natočil sám Joseph Goebbels. Její podoba přitom asi nejvíc odpovídá tomu, co by chtělo vidět naivně krvelačné publikum, jež má Tarantina rádo ne pro jeho jemné vtípky, ale pro brutální ulítlosti. Sebereflexivnost dotáhl Tarantino až na nejzazší mez tím, že za jednoho z hrdinů určil filmového kritika. A vzhledem k tomu, že zkazí jednu misi, když prozradí příliš, nastává nejlepší chvíle přestat psát... 90% ()

FerryCFC

Inglourious Basterds patří nevyhnutelně do mé top filmové desítky a není se čemu divit. Takhle nadupaný 153 minutový snímek je málokdy k zastižení a mé srdce plesá blahem. Hned od prvních minut jsem měl pocit, že jsem přímo ve filmu, Tarantino prostě umí diváka vtáhnout do děje a nepustit. Jediným slabším místem je pro mě osobně poslední kapitola "Pomsta obrovské tváře", ta by se podle mého dala natočit lépe a nebo mohl být lepší scénář. I tak se, ale ani v poslední kapitole nenudím a já po hlášce Aldo Apače, že právě stvořil vrcholné dílo jen smutně pozorujíc titulky filmu, že už je konec. ()

Sign

Klasický Tarantino se vším co k němu patří, tenhle film je krásným splněným snem který se však bohužel nestal, konec byl pro mne vysněný a nehorázně jsem si střílení nejvyšších nacistických hlav užil jako praví odpůrce Hitlera a všeho co k němu patří, jediná věc která mne vážně zarazila a vzhledem k dokonalosti filmu i nasrala je nevydařená akce ve sklepní hospodě, pardon ale tři super cvičení, střízlivý a připravení agenti se nechají postřílet 5 ožralími nic netušícími němci? Bohužel nemějte mne za to rádi ale díky tomuhle hvězdičku dolů :-( ()

Hezzy

Další Tarantinův mistrovský kousek, který mám od něj asi nejradši. Musím vyzdvihnout hlavně božskou hudbu a potom výkon Waltze. Některé části filmu jsou sice velmi úsměvné a celý film se nese v nádechu ad absurdum, ale znalci historie ať přivřou oči, nějak za nimi přijde Hugo Stiglitz :). Snímek, který doceníte až po opakovaném shlédnutí, neboť obsahuje obrovské množství dialogových detailů. A za čtvrtou kapitolu ( nezapomenutelné "německé tři") nemůžu dát jinak než plný počet. ()

Zenithgirl

To, že je Quentin Tarantino "vyšinutej magor", tuším delší dobu, ale po zhlédnutí Panchartů, mu nemůžu upřít určitou známku geniality. Nemůžu se zbavit dojmu, že se mu konečně podařilo i přes jeho styl "skládání poct svým modlám" vytvořit divácky atraktivní film, pro mě zatím jeho nejlepší film (Nespoutaný Django zatím neviděn). Na mrazivě kultivovaného plukovníka Hanse Landu, Pitta s jižanským akcentem a do jisté míry specifickým smyslem pro spravedlonost jen tak nezapomenu, o Mélanii Laurent a Shosanině pomstě nemluvě. :) ()

kratina

A to se mi ten film původně moc nelíbil! A dokonce jsem ho v půlce vypnul (a dokoukal ho až za týden). Navíc nemám rád, když si někdo dělá (rádobyvtipnou) legraci z tragédie druhé světové války. No, a dnes se k tomuto filmu dokonce občas vracím, třeba jen k úryvkům jako k povedeným videoklipům. Jak jen to ten hanebný panchart Tarantino dokázal? Bůh suď... ()

josieaddms odpad!

Kýčovitý, agresivní, pro-násilný, proti-německý, užvaněný, strašně dlouhý, patetický, násilnický, nesympatický a trapný trhák od Tarantina jsme fakt potřebovali. Dal nám tam do toho spoustu "hvězd" a všichni padáme na zadek... Já jsem asi spadla na ten zadek už dávno, protože tohle se mnou neudělalo opravdu nic. Trochu mě to naštvalo, a trochu mě to nudilo. Ne, prostě ne. Není to dobré ani trochu. ()

susan1007

tento film som dva roky odkladala čo som ho nechcela pozerať, že nemám náladu naň, keďže je vojnový a potom ma mrzelo že som si ho nepozrela skôr, úplne najviac a poklonu skladám hercovi menom Christopher Waltz, ktorému sadla rola ako riť na šerbeľ , vždy keď išla scéna s ním ma zvŕtalo od nervov aký je nepríjemný, normálne ma až striasalo a úplne top scéna z celého filmu so štrúdľou a šľahačkou :) ()

Likan7

Vůbec nemusím Quentina Tarantina a jeho filmy. Slovem vůbec myslím vůbec, ale Pancharti si ty 4 zaslouží za 2 scény, které jsou pro mě naprosto boží. Úvodní scéna, výslech francouzské rodiny, mě zaujala, až jsem si jí pouštěl stále dokola, ale to, co přišlo po 55 minutách, je Scéna s S. Hra kočka s myší, další výslech s Francouzskou v restauraci, je absolutní vrchol, který si na Youtube můžu pouštět stále dokolečka. Do třetice všeho dobrého a zlého, slovní přestřelka před atentátem také stojí za to. Nebýt těchto tří scén, byl by film ale naprosto podprůměrný a mé hodnocení by kleslo někam k jedné *. Christoph Waltz je báječný, a jeho role s přehledem nejlepší v celém filmu. ()

Inozuka

Nemohu se zbavit dojmu, že v Hanebných panchartech Tarantino dost nevyužil potenciálu ústředních postav. O nářez ve stylu Tuctu špinavců nebo Ďábelské brigády, který sliboval, se nejedná ani omylem. Naopak, samotná jednotka Hanebných panchartů je tu jen jakýmsi okrajovým činitelem. V tomhle smyslu mě film hodně zklamal a silné scény s baseballovou pálkou a četařem Stiglitzem to nemohly napravit. Velká škoda, protože i tohle málo je fakt náhul! Zklamání je ale vyvážené precizními mono/ a dia/logy Apače Alda a Lovce židů. Pitt i Walz dodávají svým postavám bizzarní ráz a typicky tarantinovský černý humor. Často jde ta ukecanost proti akčnosti a to je asi největší problém tohoto filmu. Velké plus za dialogy v jazycích postav - tahle preciznost se hned tak nevidí, i když i tady jsou patrné oslí můstky, umožňující přecházet hrdinům do angličtiny. A dost rušila i ta skoro až umělá naroubovanost děje na kinematografii. Ale budiž... Pořád i přes zmíněné výhrady nelze nedat méně než čtyři. ()

Sweat55

Abych se přiznal, čekal jsem víc. Je škoda že Tarantino dal přednost kecání před akcí, protože ta když se ve filmu vyskytne, tak to stojí za to. Bohužel pro mě, jde pouze o slušnou kecačku s pár parádníma akčníma scénama. Příběh naštěstí šlape jako odpočet na výbušnině, takže to zas tolik nevadí. Jinak ten konec je fenomenální. ()

GTS_PUNK

Alternatívne poňatie histórie 2. svetovej vojny je v Tarantinovom podaní kúskom, ktorý určite stojí za to si pozrieť. Idea filmu postavená na nenávisti voči nacistom sa musí páčiť každému normálne zmýšľajúcemu človeku, a partia Nazi Hunters okolo Alda Raine-a so skvelým prízvukom, je sama o sebe sympatická viac než dosť. Svojim akčným a pritom tichým vystupovaním na okupovanom území sa stanú synonymom strachu medzi nemeckou vojnovou "elitou" (úvodzovky preto, lebo sa za elitu vôbec nedajú považovať), až sa im jedného dňa naskytne príležitosť všetko skončiť na jednom mieste. Na mieste, ktoré vedie osoba, ktorá nenávidí náckov rovnako ako ich nenávidia Basterds. Jeden plán, jedno kino, horľavý film, výbušniny a 350 mŕtvych náckov na čele s tými najvyššími. Tarantino neponechal nič na náhodu, a napriek tomu, že toto bol prvý film, ktorý som od neho videl (áno, to je pravda), tak som vedel, že sa v jeho filmov objavuje množstvo krvi a jeho zvláštna úchylka na nohy. Ani v jednom nesklamal. A koniec koncov nesklamal vo filme v ničom. Námet skvelý, spracovanie a hudba takisto. Z postáv musím vyzdvihnúť najmä Hansa Landu, pretože tak hnusnú, odpornú, slizkú a podlú postavu som vo filme už dlho nevidel, a vždy keď sa objavil na scéne, človek k nemu cítil stále väčší odpor a averziu. A filmu nechýbali dokonca ani skvelo umiestnené humorné pasáže, napr. keď sa spomínaný Landa stretáva s Rainom, Donowitzom a Ulmerom alias Gorlomim, Margheritim a DeCocom a spustí na nich svoju taliančinu, ktorú akosi nikto nečakal. Pri tejto scéne som sa naozaj bavil, rovnako ako bavil celý film, ktorý si zaslúži 4 hviezdičky. K dokonalosti tomu predsa len ešte niečo chýbalo. Možno nabudúce Quentin. ()

Matyas

Skvělý pocit pro mě jako pro žida, koukat se na Eli Rotha jak roztřílí Hitlera. Skvělý Waltz, Roth, Pitt, Fassbender a i ti ostatní. Skvělý začátek spagghetti westernové triologie, a možná i nejlepší díl (12. místo) | 10/10 5* ()

mira.l odpad!

Co-tohle-kurva-jako-bylo?!?!? To je 149. nejlepší film a 25. nejoblíbenější film?? Tahle dvouapůlhodinová slátanina, kde se buď blbě krafe v neskutečně uměle natahovaných scénách nebo lítaj cucky úplně ze všeho?? Proč? Irééénko, já sa ptám, PROČ??? Jo aha, protože Tarantino?? Já jsem si to myslel, ale doteď jsem si nebyl úplně jistej, teď už to ale vím bezpečně, ten člověk není normální a měl by s tim asi něco dělat, nejlépe by se asi měl vysrat na to, aby dělal cokoliv, co lze nějak zachytit a uchovat "nám i budoucím". Protože tohle byla fakt tortura. Vezme nějakou dejme tomu historicky reálnou událost (2. světovou a potírání Židů), k tomu prskne reálné postavy (Hitler, Goebels a jiní náckové) a naroubuje k tomu naprosto nereálný a nesmyslný děj. Fujtajbl vespolek. Nechápu, proč se k něčemu takovému snížila jedna z nejlepších současných francouzských mladých hereček. Mélanie Laurent si patrně chtěla zkusit, jaké to je, pracovat s tímhle úchylem. No zkusila to, a snad už to víckrát neudělá. Sorry Mélanie, ale tady nemůžu jinak než spláchnout. ()

Ceberus

Protentokrát odpustím Tarantinovi těch pár nepříjemných R-kových záběrů a udělím mu plný počet hvězd, protože tady se ukazuje, jak Tarantino umí stavět drama pouhým dialogem mezi postavami a jejich zasazením v dané situaci. Postavy si prostě jenom povídají a přesto by se napětí dalo krájet - dramatický masterpiece. Christoph Waltz je parádní nácek. ()

holub109

Quentinovo pohádkové vyprávění z období 2. světové války. Je to prostě tradiční Tarantino s kupou skvělých dialogů, parádním obsazením v čele s Christophem Waltzem a Bradem Pittem a božskou hudbou. Navíc se zde skvěle balancuje mezi humornými a vážnými scénami. Musím přiznat, že jsem mnohokrát umíral smíchy (italština, skoro všechno, co vypustila postava Brada Pitta z pusy :D). První hodinka je sice pomalejší, ale pak se to rozjede a finále je lahůdkové. Na závěr se sluší zmínit, že Pancharti rozhodně nejsou filmem pro každého, ale komu se tato někdy skoro až parodie na WW2 trefí do vkusu stejně jako mně, tak se bude královsky bavit celých 150 minut. 90% ()

Klajondr

I když se jedná o trošku slabší tarantinovku, snímek je to skvělý. Film po celou dobu neztrácí své kouzlo a je pořád na co se dívat. Hlavní postavy jako vždy perfektně vybrané a napsané (hlavně Pitt se svým americkým akcentem). Jediné, co mi tak trošku vadilo bylo to, že se nedostalo Basterdům tak moc místa ve filmu. I tak jsou ale Hanebný pancharti nezapomenutelnou záležitostí. ()

rublik05

Jeden z mých TOP 3 filmů od Tarantina. Geniálně vymyšlený a natočený snímek plný kvalitních dialogů, hlášek a akčních scén. Každý z herců hraje perfektně, filmu není absolutně co vyčíst, nemá ani jeden slabý moment. 10/10. ()

Fediak22

Zas a znova som sa presvedčil že sa pozerám na Tarantina. Uvidíme ktorými parchantami vyutiera dlážku nabudúce 5/5 ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019