Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

jfaba

Tak jak se tím honosila naše televize (ne ta co máme v obyváku, ale veřejnoprávní), myslel jsem že to bude zážitek. A byl! Mluvili u dvora jak u nás v práci - dcera králi říkala tati :-D - , zkrátka dialogy, jak vyšitý z ordinace ve všech Schönbrunnských zahradách. Jen jsem čekal kdy vytáhnou iPody a začnou brouzdat na facebooku. A jestli takhle vypadala Marie Terezie, tak se musím jít mrknout do zrcadla, jestli nevypadám jako Redford. O historických souvislostech raději nemluvím, vždyť to byl jen zábavný pořad, pro ukrácení času a zapomenutí na denní starosti. ()

spookee

Celou dobu si lámu hlavu, proč on ten Kotek nemá v žádné roli úspěch. A teprve teď jsem na to konečně kápla... Kotek nemá talent! Co talent... on je úplně jalovej :-D jeho zamilovanost předčila můj zatím nejhorší zážitek, Twájlájt :) ()

Sakulnikov

Klady: koprodukce, kostýmy a výprava, některé scény velmi dobře zahrány zápory: dabing a celkově nepřirozený zvuk, není to moc historický film - ne že bych to období znal detailně, ale i tak jsem poznal značné rozpory, rozdílná jazyková úroveň Marie a Františka a ostatních postav, zpomalené záběry (zvláště novomanželská scéna mi připomněla hrůznou Renčovu Baarovou), Celkově by to mohlo být výborné ve více dílech s prostorem pro historický kontext a ne jen manželskou romanci. ()

koza3

Historické filmy a ještě k tomu životopisné nejsou mým šálkem kávy. Když to je ještě k tomu o postavě něžného pohlaví, většinou to obcházím obloukem. Před lety jsem však viděl filmy o Alžbětě a docela se mi to zalíbilo, proto tento česko-rakouský počin jsem sledoval se zájmem. Cítím se jako barbar a dospělák, který nedával ve škole pozor, protože si nepamatuji o této ženštině zhola nic. Proto mě pár událostí docela překvapilo a bral jsem to i jako hodinu dějepisu. Z hereckého a dramatického pohledu to stálo za prd a až na pár vtipných momentů jsem se u toho moc nebavil. Asi to bude způsobeno i tím, že období 18.století a tyhle monarchistické plesíky nejsou nic pro mě. Průměr, nenadchne, neurazí... ()

Plaque

Rozprávka o tom, ako sa štyri televízie spojili, aby vygrcali rozprávku o neskutočne impozantnej osobe, ktorá ponúka milión omnoho zaujímavejších námetov na spracovanie. Ak je toto pocta Márii Terézii k jej narodeninám, tak sa musí v hrobe obracať. Nie, nechcel som, aby z toho robili dokument, ale takisto som nečakal, že to bude kostýmovo vymakaný remake Angeliky, ktorý úplne odignoruje skutočne silné stránky jej osobnosti (a takisto ľudí okolo nej). Ak si štyri krajiny uctievajú panovníčku, ktorá bola taká, ako je vykreslená v tejto srákorine, tak nám, priatelia, musí poriadne jebať. PS: Jedno veľké pozitívum to predsa má - potvrdilo sa, že len podobnosť originálu, na stvárnenie akejkoľvek postavy, nestačí. ()

m.xFuck

Docela to šlo, ale ty reálie a historie, no nevim nevim. Evžen Savojský byl génius své doby díky kterému tady neboucháme hlavou o zem 5x denně. A dáli Bůh (říkám BŮH ne Alláh kurva) tak ani nebudem... ()

harycek

Nevím jak historicky je ten film přesný a pravdivý, zda přesně popisuje dobu!?Ale zdá se mě velmi profesionálně zpracovaný bez zbytečné romantiky a nadsázky a ani neklade důraz na tzv "dvorské intriky" !Zkrátka se mi líbil a malinko mi osvětlil historii!!! ()

klara.leb

Na filmu jde hodně vidět, že se jeho režie ujal režisér, jehož tvorba sahá poněkud dál, než za hranice jednoho státu. Mohl by v klidu konkurovat hollywoodským výtvorům. Ke kameře nemám slov, brilantní. Střih je podobně mistrovská práce. Kostýmy byly úchvatné jak na plátně, tak naživo. A mnoho jiných kvalit by se dalo podobně vyzdvihnout, ale nebudu to zvytečně protahovat. Co si ale neodpustím je vypichnout překvapivě dobré ztvárnění hlavní hrdinky mladou rakušankou - ale vážně, kdo čekal, že bude jako Marie Terezie skutečně působit, ne ji jen hrát. Musím také, ač velmi nerada, přiznat, že jsem filmu nedávala moc šancí na úspěch. Sice jsem hned věděla, že kamera a střih budou stát za to, ale jako takový přímo na place, mi film připadal spíše jako učebnicový příklad překroucení dějin. A ono to tak nebylo. Režisér splnil, co slíbil - držel se pravdivé dějové linie a přesto na vás film nepůsobí jako hodina dějepisu. Čeká vás mnoho zvratů, nádherné lokace, půvabné tváře, úctyhodné herecké výkony, strhující záběry a stejně tolik vtipných, jako vášní naplněných situací. První díl 80%, druhý krapet lepší, 85%. Doporučuji jako dobrý film ke zběžnému shlédnutí, tak jako zpestření výuky. Režiséru jsem složila hold již osobně, přesto se neubráním tomu, udělat to znovu. Velmi povedené. Nechali, co vy, experti, po těch tvůrcích pořád chcete. Nejdřív ať to není přesné, pak je to až moc moderně pojaté.. Ten film není historický film. Je to romantické historické drama, které - přes všechny fámy - nebylo natočeno na ničí počest, sám režisér to vyvrátil! ()

ProfChudak

V dobe Game of Thrones, House of Cards, The Crown a mnoho iných projektov, ktoré ukázali, že historické témy sú sexi a dajú sa spraviť kvalitne, sa štyri zeme bývalej c. a k. monarchie rozhodli natočiť film o asi najsympatickejšom Habsburgovi, čo im kedy panoval, asi hlavne preto, že bola žena. A bohužiaľ, tak ju aj zobrazili. Z plánovaného historického veľkofilmu tak vyliezlo niečo medzi discount Sissi a Elizou z Rododendrózy. Pritom výber časového obdobia z Terčinho života je viac než vhodný - dodnes si pamätám ako som ako decko so zatajeným dychom čítal o tom, ako zúfalá panovníčka nabehla v slzách do uhorského snemu a dojatí Uhri skríkli Vitam et sanguinem - život a krv za teba! Určite mi neva, že film nie je historicky presný, to sa väčšinou ani nedá (inak by to bol čisto dokument), viac mi prekáža jednak klišeovitosť a banalita (jezuiti vykreslení ako totálni bigoti, pritom Spannagel, ktorý je vo filme za učenca, bol tiež jezuita), totálna skratkovitosť zápletiek - celý prvý diel je o tom, že Rézi chce Franza Štefana a nikoho iného, lebo je doňho strašne zamilovaná - ale dozvieme sa za 3 a čosi hodiny prečo? Úloha Franza Štefana nadhodnotená a povýšená za sukničkára non plus ultra. Polnišovej v úlohe dvornej dámy už chýba len Šebová a mohli spraviť Cuky a Luky v 18. storočí (však za Rakuska bolo všecko lepše, ne moja?) Prvý diel celé zle, budúca matka monarchie sa len chichoce, Javorský hrá nejakého priblblého bigotného pátra, aby sme nezabudli, že cirkev je plná pomätencov čo nepotrebujú ani dvorskú parochňu, Eugen Savojský, jeden z najgeniálnejších vojvodcov v dejinách je za vyšinutého intrigána a kráľovná matka Alžbeta Kristína je prepitá chudera, čo rozťahuje nohy, keď prinesú obrazy (hoci v mladosti viedla sama v manželovej nepritomnosti španielsku kampaň a s tými obrazmi to bolo údajne tiež inak). Druhý diel začína lepšie, celkom sľubne sa rozvíja naratív prechodu naivnej princeznej k cynickej vladárke, ukazuje sa dôležitosť dvorského rituálu pre politickú propagandu, ale po chvíli dej znova spadne do dvorských romancí a úsekovitých drám, kde psychológia a motivacia postáv dostávajú značne na prdel a zrazu nezostáva stopáž na ukončenie filmu, tak sa tam hodia titulky alá všetko šťastne dopadlo deti. Opakujem - neprekážajú mi sem a tam historické nepresnosti, ale už na príklade The Crown (kde je veľa styčných tém) je jasné, že dialógy, psychologizácia postáv sa dajú spraviť omnoho lepšie - ak pri filme asistovali nejakí profi historici, dúfam, že sa za to, že spropagovali cisárovnu ako naivnú chuderu zo ženských románov smažia v historickom pekle. Herečka v hlavnej úlohe docela fajn, verím, že pri lepšej réžii a scenári by to bolo super, Kotek nič moc, pri Markovicsovi som dúfal, že sa nevhrne na Pauhofovú. Samozrejme, filmári môžu ďakovať všetkým svatým, že existuje zámok v Kromlu, inak by to musel asi natáčať na Kolibe s beta cgi. Sklamanie veľké, obrovská nevyužitá príležitosť - až mi je clivo za Jakubiskovou Báthoryčkou. ()

rigby

Celý první díl mi trvalo, než jsem si zvykl na představitele hlavních rolí, na způsob vyprávění, a vůbec na celé odlehčené pojetí dějin. Druhý díl jsem si už docela užíval a fandil jsem Marii, aby to dopadlo dobře. Ale jinak to nebyl takový průšvih a svoje kvality to mělo. Viděno ve slovenské verzi. 2+ ()

bonovox

Slušné na televíznu tvorbu. Veľkou chybou sú len 2 diely. Toto sa malo natočiť ako mini séria cca 8 častí po hodine a bolo by to možno aj luxusné. Takto je to vo výsledku príliš uponáhľané ale za to s peknými kostýmami. ()

fafejt001

TAK za první díl musím dát čtyři . Dobře natočeno a zejména politické pletichy vydařené . Také studium Marie T. o politické situaci zajímavé . Něco by se dalo možná vytknout k mladé herečce , která ztvárnila hlavní hrdinku , že jí chybělo více temperamentu , výbušnosti , či tak podobně , ale já myslím , že na její dosavadní herecké zkušenosti , to bylo na slušné úrovni . I ten Vojtek tam ,, sedl ,, obstojně . Prostě vkusně a zajímavě zachyceno dospívání velké panovnice . TOŽ za DRUHÝ díl , který byl snad stejně dobrý jako první rovněž čtyři . Na naše poměry velmi dobře natočeno . KONEČNĚ něco , na co se dalo , na ČT 1 dívat !! Tánˇa mi tam nějak lehce vadila , ale pak si člověk zvykl . A ten madˇar - dobrý týpek , měl úrovenˇ , i když jeho city nebyly opětovány , teda ve filmu , jinak nevím jak to tam měli , kluci a holky mezi sebou . V každém případě solidní pokoukání , na tento dvoudílný zákusek . A Marie - Luise byla šikovná cérka . Jaja , gut . TOŽ DANKEŠÉÉÉÉÉN . ()

Sherty

Dopadlo to lépe, než jsem čekal. Na svou délku však některá místa zejí prázdnotou a nejsou pro celek žádným přínosem. Historie okolo Marie Terezie je tak bohatá a košatá, že by se z tohoto tématu dalo vymáčknout mnohem více. Ale co už ... třeba se jednou dočkáme filmu vysokých kvalit týkající se naší historie. 45% ()

Callie

Nenudila jsem se, neodcházela jsem od TV, bavilo mě to. Historicky neřeším, snažila jsem se nastudovat na Wiki, ale i tak je to strašně složité. Všechny ty přepady, války , politické sňatky- bez dlouhodobého studia neprůhledné. Podle mě za 8/10, ale že po dlouhé době historické téma, které nebylo nudné, suché a panákovité, tak za 10. ()

hony23

Jo jasně, historici si rvou zřejmě při sledování tohoto filmu vlasy, ale natočené je to dobře a hlavně způsobem, aby u toho divák ty více jak 3 hodiny vydržel a aby se něco málo dozvěděl o této panovnici. Už jsem totiž viděl mnoho historických filmů, které se sice více držely skutečných událostí, ale byla to nuda k uzoufání. Takže jsem tu hru na Rakousko-Uherskou Angeliku nakonec přijal s povděkem. ()

Mr. Movie

Vcelku jsem se pobavil. Škoda, že druhý díl byl slabší. Historicky to bylo o ničem, prostě kousek vytržený ze života Marie. Jakoby to bylo točené s tím, aby si tam každý našel kousek svého. A to je největší mínus celého filmu. Ideálně bych to viděl na seriál, který by ukázal celý život MT. Takto pojatý scénář mě jen utvrdil v tom, že se podruhé už nepodivám. ()

Leuan odpad!

Prosím o zařazení minusové stupnice. Odpad je málo. Česká země má dnes svůj stát, které říká Česko, pohltila nedemokraticky Moravu a Slezsko. Morava, v době moravské markraběnky Marie Teresie, měla stejná ústavní a zemská práva jako česká země. Moravský šlechtic a vlastenec, nositel odznaku Řádu zlatého rouna, Václav Antonín Kounic, kancléř, nezapadal asi do klasického výchovného vzorce. Milostné patálie v okolí napapaného Snowboarďáka s Rakušankou v kýčovitých barvách je více trendy. Češi, ti noví velcí obdivovatelé Marie Terezie, zbořili/přejmenovali vše, co připomínalo habsburské panovníky (samozřejmě až na jimi milovaného podivína Rudolfa II.). Co Čech to Koniáš, chtělo by se říci na tomto zoufalém dvoudílném výkřiku. Aspoň, že Anton Brenek, moravský sochař, spolu zhotovil monument Marie Teresie ve Vídni. Na něm můžeme, možná se slzou v duši, potají obdivovat moravské reprezentanty u vídeňského dvora: kromě zmíněného Václava Antonína Kounice, pána na Slavkově u Brna, je zde i reformátor veřejné správy Bedřich Vilém von Haugwitz, usazený na zámku v Náměšti nad Oslavou, mikulovský rodák Josef Sonenfels, jenž se podílel na kodifikacích trestního a občanského práva. Vojenské kruhy reprezentuje Josef Václav von Lichtenstein, nazýván pro své zásluhy o modernizaci dělostřelectva otcem rakouské artilerie. Doba ovšem pokročila, evidentně. Česká televize, která měla být dávno privatizována, se spolupodílí na této lobotomické výchovné kravině stanovící nové dno jejich umělecké vykradačské činnosti. Asi ty bolístky z provinčnosti Prahy přebolely a pančeská ideologie již sto let úspěšně terorizuje školní lavice. Teď je na čase servírovat herecky nevěrohodné, fakticky urážející dílko, které je minimálně zloděj času. Pro erudovanější osoby naprosto nervy drásající, zejména v dozvucích, když od informačních ignorantů a kulturních barbarů slyšíte - aspoň jsem se něco o té císařovně Marii Terezii dozvěděl...Je zcela nepokrytě i zde k vidění, že umělecké hlavy (kontrolující penízky) se daly dohromady, vysolily je z našich kapes kamarádíčkům za různé role a roličky, zaplácly podle jejich názoru službu veřejnosti a teď budou inkasovat autorské odměny. Tak to tedy pěkně děkuji. Je načase Českou televizi zavřít, peníze ponechat v našich kapsách, nechť si koupíme knihy, vyhledáváme odborníky, jezdíme na výstavy. Množství informací nám pak umožní, jedinečné lidské - myšlení. Odebírám se zoufat si do mého hlavního města, Vídně. ** Ještě jsem v tom návalu emocí nedoplnil pro mě zajímavou a důležitou informaci, pro jaké diváky je tento odpad určen: Scénáristka je osoba, jenž vedla redakci a později vydavatelství Astrosat Media, které patří do skupiny Vltava-Labe-Press. Do skupiny patří takové perly jako TV Star, Vlasta, Květy, Překvapení, Story. ()