Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

mac000

Ne zcela bych tvrdil, že dílo "nemá s dějinami nic společného". Jistě, na popis historických faktů by se hodil hraný dokument, ale ten by zase neoslovil tak širokou diváckou obec, jako nesporně toto popularizující zfilmování příběhu ze života Marie Terezie. Alespoň některé výchozí skutečnosti o hlavních osobách byly pravdivé a vypověděly tak většině historii zoufale neznajícím divákům o době a mezinárodních okolnostech boje M.T. o trůn. A za to, že se tak stalo, já osobně vzdávám tvůrcům dík. A co se mladé rakouské herečky Marie-Luise Stockinger týče, myslím, že o ní ještě uslyšíme... ()

Jehan

Ale no tak. Vždyť to byla celkem fajn televize. Národní telky bývalého impéria se daly dohromady a udělaly si z pár atraktivních let společné historie 4 zemí divácky vstřícné omalovánky. Nic proti tomu. Jen blázen by čekal, že ve dvou dílech lze komplexně postihnout tak zapeklitou dobu a tak nejednoznačné osobnosti, to vše s historickou přesností. Jistě, dav erudovaných historiků, který se zde vyrojil, má oprávněné námitky. I mě trochu mrzí, že z velikána Evžena Savojského, díky kterému MT nezdědila jen zahrádku u Schönbrunnu, udělali arcilotra, byť byl následně lehce rehabilitován. Ale Karl Markovics odvedl dobrou práci. Vojta Kotek mě mile překvapil. A zase je trochu škoda, že kromě geniálního obchodního talentu a šarmu Františka Štěpána poněkud zapadlo, že byl zvolen císařem Svaté říše římské (což Maruš jako žena být nemohla). Ale za to Kotek nemůže. Lotrinského sympaťáka zahrál empaticky. Kdyby nebyla arcivévodkyně tak unyle dabovaná, líbila by se mi ještě více. Naštěstí tu byl i neodolatelný hrabě Esterházy. To by byla kdysi role pro Kukuru, joj! Rád jsem se na to podíval a aspoň jsem provětral historickou literaturu, konkrétně Osud trůnu habsburského. Dobře se čte a vše uvádí na pravou míru. ()

AgnesDee

Marie Terezie byla velmi významnou vládkyní a zasloužila se o mnohem více věcí. Nechápu, proč nemohli natočit třeba čtyřdílný televizní film, který by zahrnul i dekrety. Místo toho se vyplýtval rozpočet na velmi trapné sexuální scény, námluvy a podvody Františka Štěpána. Je v tom zmařený potenciál. ()

yntelygent

S pohladu vypravy je to taka kostymova a komparzova show-ale to tu uz davno -pradavno nakrutili rakusania v 50.rokoch trilogiu Sissi...aj toto je len taka polo rozpravka s romantikou,akurat modernejsie ponata...rozhodne to nie je ale odpad,ale nie je to ani veldielo s ktoreho by ovisla niekomu sanka...z historickeho hladiska par nepresnosti,ale to sa da prepacit-nie je to dokument ,dalej taktiez nemozno kritizovat viacjazycnost...na cisarskom dvore sa okrem nemciny pouzivali aj ine jazyky a sam neviem ako sa da zrozumitelne urobit film z multi kulti jazykoveho prostredia,ale pri vsetkej ucte k tvorcom mi to pride ako taka lepsia rozpravka pre dospelych v takom rozpacitom prevedeni... ()

Pete

Běžně mně tohle překrucování historie ve filmu ani nevadí, pokud to má nějaký vyšší účel - třeba zábavnost. Tady je to ale nějak celé mimo mísu, bohužel zejména otřesné dialogy, což ještě vyniká v kontrastu s vynikající výpravou a kostýmy. Marie Terezie je zde vykreslena jako naivní pitomá káča, a poměry u dvora působí jako agitka proti feudalismu. Velmi lituji, ale musím hodnotit přísně. Na vině neúspěchu projektu je pak kromě nedostatku originality hlavně několik zásadních problémů - scénář, režie, a Kotek. ()

ostravak30

Mám obrovskou radost, že se z Marie Terezie nestala jen velkolepá dramatická fraška, kterou by pravděpodobně předvedl Hollywood. Čtyři televize vložily své peníze do správného projektu a odměnou je velkolepé dílo, které plní svůj účel a je skvěle natočené. Kromě skvělých hereckých výkonů, kostýmů a hudby, sledujeme osudy nejen této panovnice, ale i lidí kolem ní. Mnohdy na několika drobných rozhovorech závisela celá řada věcí. První představitelka mi byla velmi sympatická a i Vojta Kotek svou roli zvládl skvěle. Mohu je dodat, že takových filmů je třeba mnohem víc a jsem rád, že jich přibývá. Přeci jen dějiny - a teď budu mluvit výhradně o Češích, českého národa jsou plné dramatických událostí a nesmírně zajímavých postav, takže doufám, že tohle inspiruje nejen ČT, aby v historických filmech pokračovali. ()

fugyx

Po skončení mi prišla na um jediná otázka: Bude pokračovanie? Nečakal som podrobný a do bodky presný životopis, našťastie, sa tak ani nestalo. Filmové spracovanie zaujalo a zameralo sa skôr na osobnosť panovníčky v zmysle jej prístupu, hodnotách. Spolupráca televízií štyroch krajín v tomto zložení tu nebola a snáď sa zopakuje. Keďže herecky je to rozmanité, zvedavý som bol na dabing a nemôžem si pomôcť - (v slovenskej verzii) ako Diana Mórová nadabovala Zuzanu Stivínovú, to je niečo; keby si úlohy vymenili, bezpochyby by to dopadlo rovnako skvostne. ()

ZHODNOTITEL odpad!

MYSLEL JSEM SI, ŽE TOMU DÁM JEDNU HVĚZDIČKU Z LÍTOSTI. VZHLEDEM K TÉMATU. ALE TO BY NEMĚLO MÍT NIJAK NAVRCH Takového povyku kolem toho bylo a pak se zveřejní tohle... Vypadá to jako nějaká hnusná německá nedělní pohádka, co běží vždycky na Nově. I s těmi otřesnými dabingy, kde i českého herce musí dabovat někdo s jiným hlasem. Proč? NOTABENE JE TO DĚSNĚ NUDNÝ ()

Vica

Pardon, ale to sa nedá pozerať, resp. počúvať. Zle dabované postavy a nedabované postavy v jednej scéne, ťahá to za uši neúnosným sposobom. ()

Gig

Marie Terezie a její panování by si zasloužila podobu výpravného seriálu typu Kateřina Veliká či aspoň typu Napoleon a válčení o Slezsko, vpád Francouzů do Prahy apd. Vše co vešlo do dvoudilného filmu je milostná romance ala Sisi. A z válek tu máme jen kupu mrtvých, jámu a atmosféru smutku. Jinak překvapil Kotek coby manžel Rézy a Stivínová, coby matka. Javorský odvedl jako obvykle svůj vysoký standart. Ale neubránil jsem se úsměvu, když jsem ho viděl v černé paruce a hábitu. Hned jsem si vzpomněl na hraběte Buzoniho ze čtyřdilné miniserie Hrabě Monte Christo z devadesátých let. ()

maniacxl

Měl to být životopisný film o Marii Terezce,měl jsem se tudíž něco asi dovědět o tom jak vládla a hlavně jak měnila historii.Po dvou dílech(víc čt zatím nemá a ani mít zřejmě nebude) ale vím úplný hovno.Vím jen to,že nahej Kotek je fakt hnus.Dialogy napsaný,jak kdyby se bavily ženský v obchodě a chlapy v hospodě.Jediným plusem byly kostýmy,vybraný lokace a dekolty šlechtitelek(šlechtičen).S tím si opravdu dali tvůrci práci a stálo to i hodně peněz(s těma kostýmama samozřejmě).Je to velká škoda,z takovýho materiálu jakým doba Marie Terky byla,šlo vytěžit mnohem,mnohem víc.40%. ()

Benjamin_L

Nádherná podívaná - úžasné šaty, úchvatné interiéry a pompézní korunovace Marie Terezie na uherskou královnu na závěr mi až vyrazily dech. A že byly některé věci ve skutečnosti trošku jinak je mi fuk, i tak jsem rád za to co jsem se dozvěděl a nebylo to nudné jako učebnice dějepisu. Poněkud zkoprnělý Kotek jako František Štepán mě úplně přesvědčit nedokázal, ale ostatní postavy včetně Marie Terezie a její věčně připité matky hodnotím pozitivně. ()

Lewaso

Paráda a pokoukáníčko. Historicky v mezích (pro flankera.27: mimořádně schopný a inteligentní vojevůdce Evžen Savojský BYL intrikán - obzvlášť ke konci svého života), s lehkou nadsázkou a vynikajícími kostýmy. Tento filmový počin je po Pustině další superdílo naší kinematografie. ()

pafka

Me se na filmu libilo prave to, ze tvurci obsah priblizili tak, aby to pro divaky co nejvice koukatelne a aby je to neunudilo. To se velmi povedlo. Na to, ze je to vlastne kostymni drama, z cehoz mam pupinky jak hlavicky od sirek, tak me to chytlo po prvnich deseti minutach a uz nepustilo. Ano, jak se tomu rado vycita, byly tam mista a kratke monology, ktere by v te dobe asi nejspis nikdy nemohly zaznit. Vadi to? Pokud toho neni mnoho, myslim ze ne. Daleko dulezitejsi je dej a rekonstrukce toho, jak to vlastne tenkrat bylo - a tady je ten problem, ktery vadi me. Myslim, ze kdyz uz ma serial na lopate divaka, ktery uz zije s hlavnimi postavami, neni spatne mu taky ukazat, co vsechno vlastne ta Marie T. behem sveho vladarskeho zivota stihla udelat. Jenze korunovaci film konci a vy se nedozvite nic vic. To je neskutecna skoda - co treba se taky podivat na pomer udrzeni Rakouska vs. pocet vojenskych objeti ve valkach k tomu urcenych? Ale to bychom uz byli v jinem filmu. Za me velmi zdarile priblizeni doby, atmosfery a trocha historie. ML Stockinger skvela. K.Markovics pochopitelne taky. ()