Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

markotter

Jsem rád, že něco takového vzniklo. Film vychází z historie, přesto to není nějaká nudná učebnice dějepisu. Donutí člověka podívat se do Wikipedie, jak to vlastně bylo a dovědět se něco o téhle panovnici. Koprodukční obsazení pomohlo odpočinout si trochu od Táni V. a Anny G., které jsou jinak skoro v každém českém filmu. Taky peníze jsou tam vidět. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že to bylo dost schematické (například návštěva M.T. v nějaké chudobné vesnici, kde ani nepohřbívali mrtvé, jak byli chudobní a nešťastní) a s postupem času to dost ztrácelo dech. Obsazení V. Kotka mi vůbec nesedlo - nevěřil jsem mu ani jeho vlídnost ani jeho donchuánství, vlastně nic. ()

Trixinka

Na poměry ČT velmi povedené dílo a povedená spolupráce. K některým momentům mám ovšem trochu výhrady (vylíčení prince Savojského, některé dialogy...), tudíž plný počet * to není. ()

ER

Výpravně zdařilé,ale herecky spíše naopak. Bylo evidentní, jak se řada herců nevžila do role šlechticů 18.století (V.Kotek je přímo tragický), dialogově to má taky dost slabin. Látka sama o sobě je však přítažlivá, možná to chtělo jen vylepšit dramatický tón, jenž by více seděl k panovnici, která musela řešit jeden válečný konflikt za druhým.Nicméně i jako další pohled na období jejího života vše funguje velmi dobře. ()

Jonatána

Po shlédnutí prvního dilu dávám tři. Hodně koukatelné, jsem ráda, že o této velké dámě našich dějin bylo něco natočeno. Moc jsem nevěděla, co čektat od Vojty Kotka v takovéto roli, ale ráda přiznávám, že jsem byla velmi mile překvapena. Tak se těším na druhý díl. ()

rivah

Solidně a s vkusem zpracovaný film, který romanticky zkrášluje historii, protože je určen seriálovému publiku. Ovšem nelze upřít, že rozšiřuje znalosti historie, tedy události té doby, které ovlivňovaly nejen dění v Rakousku, ale i Evropě. (Pro nás naštěstí nedošlo ke spojení Rakouska a Pruska, o němž se tu spekulovalo. To by mohlo být osudné Evropě, ale i nám). Ostatní souvislosti BigBear popsal přesně. ()

caesius

Výprava jak pro telenovelu, kostýmy jak z pohádky Tři oříšky pro Popelku a (historický) děj naprosto žádný. Záběr z bojiště by byl věrohodnější, kdyby jej natočili s Maroldovým panoramaten Bitvy u Lipan než z té louky. Komparz na televizní reklamy obsahuje zpravidla více lidí, než jásající lid z příjezdu a korunovace panovnice.... ()

PaRi

Škoda slov. Scenáristka spolu s režisérem měli několik dní sedět před televizí a stále dokola si pouštět minisérii o britské královně Viktorii či rozsáhlý seriál Netflixu Koruna o Alžbětě II., aby viděli, jak se dají natočit portréty velkých královen. Ale ono by to scenáristce pokleslých telenoveláckých seriálů stejně asi moc nepomohlo. Tu jednu hvězdu dávám za kameru. S pohádkově laděnými kostýmy jsem nadšen nebyl. Dobré komentáře za mnohé: Eleanor05; flanker.27; xxmartinxx. Pokračování není o nic lepší! ()

Linzi

Napíši, jako vždy, svůj laický komentář z pohledu prostého diváka, aniž bych si chtěl hrát na historika a říkat, že mám Dějepis v malíčku. Aby tady nebylo, stále jen spoustu „odborných filmových komentářů“, jak je zde často, mám dojem, na ČSFD zvykem. :-P Někdo to tady srovnával s filmem Sissi. Taky si myslím, že Marie Terezie úplně tak dobrý film nebyl, ve srovnání s trilogií císařovny Sissi (z roku 1950) s herečkou Romy Schneider. Po prvním díle jsem měl pocit, že to má hodně ,,komediální nádech“ a měl jsem tzv. smíšené pocity. Ale po druhém díle, jsem měl hodně dobrý pocit. Tudíž si myslím, že 4* si toto dílo určitě zaslouží. Největší slabinu filmu osobně vidím v těch „zbytečně exhibicionistických“ sexuálních scénách, respektive erotice, aniž bych si chtěl opět hrát na nějakého puritána či prudiče. Kdepak! Ale prostě se to moc, do toho filmu, nehodilo a spíš to kazilo dojem. To si rovnou můžu pustit ,,péčko“, když se chci dívat na ,,toto“. Ve filmech o Sissi, nic takového nebylo a bylo to dobře. Proto Sissi, považuji za kvalitněji (decentněji) zpracovanou. Jinak kostýmy, výprava, exteriéry, interiéry, hudba… Všechno moc krásné. U hereckého obsazení také spokojenost, byť ta postava F. Lotrinského, v podání Vojty Kotka je také u mě, trochu, na pováženou, byť to Vojtovi sluší. Ne, že ne. A místy ty příliš ,,lidové soukromé dialogy“ – no, nevím, nevím, jestli si tak v soukromí povídali už tehdy?! Jak to tady, taky někdo psal. Ale třeba, jo. Lidi jsou více-méně stále stejní, jen doba se mění. Takže celkově spokojenost, rozhodně nuda to nebyla a doslova bylo, na co koukat. … ;-) ()

Lolos

Zajímalo by mě, o čem Zlatníková přemýšlela, když psala ten scénář. Některé výlevy arcivévodkyně rakouské a zvlášť pak její matky byly vyloženě na facana. Druhá věc. Kotek v roli Františka Štěpána Lotrinského? To zní podezřele, už když to člověk vidí napsané. Natož tak zahrané. Nebyl schopný se v té roli ani trochu ztratit, a tak jsem měla neustále pocit, že si Marie Terezie nevzala Františka, ale Kotka. Což u historického filmu asi taky není úplně dobře. Co mě příjemně překvapilo, byla výprava, na které se zase jednou překvapivě nešetřilo. Ta byla naprosto působivá a s hravostí tak přebíjela Kotkovu neschopnost rozmělnit se v roli člověka z doby 18. století. Nu a aby toho peskování z mé strany nebylo málo, s největším zklamáním přišel samotný příběh. Fakty šly mnohdy stranou a z Marie Terezie se tak stávala cukrová vata, kde špejle, kolem které ta vata lpěla, představovala politické drama (?). Příběh tedy posluhuje co nejširšímu publiku a s akurátností, na škodu náročnějšího diváka, pokulhává. To se dá ale s přimhouřením oka pochopit, něco jim tu honosnou výpravu musí zaplácnout, že jo. ()

Felisr

Ti, kdo čekali počin minimálně tak dobrý jako Sissi, ať laskavě vychladnou. Nebo ať to zkusí natočit sami. Za mě čisté 4 hvězdy, už jen za tu výpravu, kostýmy, sedlo mi i obsazení. Ještě vzkaz pro ty, kdo kritizují Kotka: buďte rádi, že to nehrál Mádl... Za mě je to nejlepší "vánoční" počin všech televizí za posledních x let vůbec. ()

majky19

Podle mého soudu to v žádném případě nebylo špatné, i když co se týče historických projektů, tak Česká televize již zcela určitě natočila i lepší - jmenovitě kupříkladu Jan Hus. Tento projekt vznikl v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí - české, maďarské, rakouské a slovenské, a tudíž diváci mají příležitost vidět po boku českých hereckých hvězd i osobnosti šoubyznysu z jiných koutů světa - Karl Markovics (který ztvárnil mj. roli Josepha Goebellse ve snímku Filipa Renče "Lída Baarová"), Zuzana Mauréry a celá řada jiných. Možná by tomu neuškodila kratší stopáž, ale první část mě určitě nezklamala a se zaujetím se rád podívám i na tu druhou. ()

Sasulka3

Dle ukazek to vypadalo nadejne, bohuzel realita byla jina....Ocekavala jsem vetsi autenticnost, a ne jen prostory, kostymy. Pusobi to jako pohadka, kdy herci byli navleceni do obleku, z nichz nejde ani na place citit zadna emoce... ()

iz67

Nevím, co mě iritovalo víc : dialogy, mix banalit a historických faktů, soundtrack, nevtipne vtipné vsuvky, ... ()

Aethain

Výprava se mi líbila, nakonec i herci hráli dobře, Vojta Kotek mě příjemně překvapil, jen mě mrzí, že to má jen dva díly, rozhodně by si to zasloužilo minimálně ještě další 3, protože takhle to působí tak podivně usekle. ()

hackstolle

Za první díl bych snad i čtvrtou hvězdu vytlačil, ale za druhý, který me spíše občas pobavil než tím správným způsobem zaujmul, musím jako celek hodnotit jen třemi. V prvním díle mě Kotek příjemné překvapil. V druhém naopak. ()