Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

VLADEK

Zpackané a místy neúnosně trapně působící dialogy, takhle se v 18.století nemluvilo. Tohle si scénáristka vycucala z prstu. Děj hodnotit nebudu. Zajímal by mě rozpočet, protože když bychom to pak porovnali s Victorii, The Crown nebo něčím podobným natočeným na západ od nás, tak možná bychom se hodně divili. ()

zigy

Jsou dva způsoby, jak točit historické filmy - o oba mají své klady i zápory - mluvící hlavy (z dějepisu), anebo civilní, zlidšťující portréty osobností. Tady zvolili druhou variantu a protože je tam spousta pikantností a věcí zpoza opony a vůbec zajímavostí, dávám palec nahoru. Navíc příběh dával hlavu i patu a to se taky cení. Pokud má někdo výhrady - mám pro něj vzkaz - tohle není dokument, ale drama - milostné a historické. ()

Bezejmený

Moc pěkně vypadající koprodukční film s velmi dobrými herci. Jen mi trochu vadilo, že císařský palác a celý dvůr hraje Kroměřížský zámek, který honosností a prostorem Hofburgu a Schönbrunnu opravdu neodpovídá. Většinou. Ale jinak chválím výpravu, kameru i hudbu. Nenudil jsem se a to jsem viděl oba filmy po sobě. ()

Kozlowski8

Příběh jedné z nejvýznamějších žen v dějinách Evropy - od jejího mládí a těžce prosazeného sňatku s Františkem Lotrinským, až po její usednutí na rakouský trůn a pozdější korunovaci uherskou královnou. Film přibližuje především vztahy na habsburském dvoře a vztahy v císařské rodině, politika a války o rakouský trůn jsou spíš v pozadí, což je možná škoda. Na druhou stranu - díky široké koprodukci - si můžeme vychutnat krásnou a velkolepou podívanou, kterou nabízí prostředí plesů a hostin u císařského dvora a pohledy na významná panovnická sídla a církevní objekty, které byly centrem nejvýznamějších politických a společenských událostí té doby. Trochu rozčarován jsem z pojetí osoby Marie Terezie, kterou jsem vždy měl za velice silnou, pevnou a dominantní osobnost, která dokáže prosadit svá rozhodnutí. Ve filmu jsem viděl nevýraznou a necharismatickou ženu. Mohla tomu přispět i ne úplně přesvědčivá Marie-Luise Stockinger v její úloze. Vojta Kotek a většina ostatních herců ale hrají skvěle. 65%. ()

Scaevola

Konečně se někdo odvážil... a je lhostejné, zda výsledkem je rozpačitost, zklamané naděje či vítězství na celé čáře, počítá se především odvaha přinést i do naší televizní tvorby historické příběhy s potřebným rozpočtem. A co se týče samotného dvojdílného filmu o Marii Terezii? Když jsem překonal mírné překvapení z faktu, že se jedná o romantickou historku ve stylu Sissi a nikoli o dvorské drama, dobře jsem se pobavil, zavzdychal si nad výpravou a kostýmy, ač speciální efekty jsou ještě trošku okaté (což ale spraví praxe), a přemýšlel nad spádem scénáře, který směrem ke konci celé fabule ztrácí dech a ani strojená odbočka s uherským hrabětem nic nezachrání. Patrně bych raději viděl ještě jeden díl než závěrečné tři věty komentáře, nebo bych vyvrcholení snímku nespatřoval ve chvíli, kdy se hrdinka stane jistou královnou, ale to je patrně pouze úlitba nacionalismu za společný rozpočet. A dodám, že jednoznačným překvapením je V. Kotek, kterému role takříkaje sedla přímo dle ševcovské míry. ()

Saxos

"Letem, světem s pár lety života a vlády Marie Terezie". Škoda záběru jen několika roků dlouhé doby vlády Maria Theresia Walburga Amalia Christiana. Klady: zajímavé romanticko-dialogové zpracování; krásné interiéry, exteriéry, každý kostým nádhera. Zápory: fakt jen krátké období. Závěr: dějepis ve škole nebavil, film ano. Update: tak koukám, že minisérie má pokračování S02E01, no proto. ()

TheKLF

Všem zdejším kritikům - kýč to není, je to super a Vy byste nic takového nedokázali, co Vám dává právo kritizovat to co jiní veleběj? ()

v.indruchova

Mě se tento dvoudílní Tv film velice líbil, dokázala jsem se vžít do postav i do Marie samotné. Člověk nezávidí vliv ani peníze, tak obrovská zodpovědnost je zdrcující. Intriky, politika a choutky. Nic se za století nemění. Marie jako mladá byla velice krásná, chápu že nelehký úděl ji postupně změnil v dámu kyprých tvarů, ale tady je nejpůvabnější. Když se dívám na dobové obrazy oceňuji podobnost herečky s MT. V. Kotek mě v roli sedl, jako i ostatní herci. Nebudu hodnotit historickou přesnost, beru to celkově jak to na mě působí. Krásné dobové kulisy, oblečení, detaily. Shlédla jsem všechny díly. Celý život Marie Terezie. Několi filmů v serii se mi líbily, nerozumím zde tak malému hodnocení. ()

ivanlaris

Super počin nielen slovenskej RTVS. Nemám v láske historické filmy, ale toto je výborné. Ešte druhý diel, ten by mal byť ešte lepší. 5/5! ()

Jard

Musím uznať, že projekt Mária Terézia sa vydaril nad moje očakávania. Príbeh bol podaný jednoduchou, no pochopiteľnou formou. Škoda, že po jej korunovácii za kráľovnú Uhorska dej nepokračoval ďalej, ale náhle skončil. Očakával som aj spracovanie jej reforiem, ktoré niektoré z nich pretrvávajú dodnes. 70% ()

Kopřivák

Jako je to dobrý. Hezký, milý, docela se to i trefuje do dějin... jen je z toho cítit především Rakouské seriály... Takovej historickej Doktor z hor ()

mire.k

Po shlédnutí prvního dílu nadšení. Po ipoutávkách jsem se na to vůbec nechtěl dívat, ale mělo to šmrnc a vtip. Prostě mě to přikurtovalo k obrazovce. Sice občas některý herecký výkon trochu skřípal, ale pokud i druhý díl udrží úroveň tak se můžou letošní české pohádky jít klouzat. ()

Vlkopec

Bohužel velké zklamání. První díl jsem nevypnul jen s velkým sebezapřením. Z mého pohledu je slabé skoro všechno. Začíná to samozřejmě scénářem, který je prostě nepřesvědčivý až na hranici trapnosti. Dialogy upachtěně uvádějí diváka do souvislostí a posunují děj, ale s tím, jak lidé opravdu mluví, nemají moc společného (mimochodem i zvuk je podobný jako v druhojakostním dabingu). Režisér tyhle slabiny, zdá se mi, spíš zvýraznil než zmírnil a dokonce i nepochybně dobří herci tak ve filmu vypadají jako panáci nebo karikatury (například chudák Stivínová se v každém záběru, v němž se objeví, musí napít a zatvářit se opile, aby bylo i tomu největšímu tupci demonstrováno, že je alkoholička). Kostýmově a obrazově je to opulentní, ale opět až naivně barvotiskové - přibližně tak by to asi natočili Troška nebo Renč, kdyby měli hodně peněz (ne že by tenhle obrazový styl neměl svého diváka). Lidé, kteří tomu dávají 4 nebo 5 hvězdiček by se měli podívat na žánrově velmi podobnou britskou Viktorii, která je prakticky po všech stránkách o několik tříd výše. To, že do tohoto filmu ČT dala spoustu peněz a dokonce prý snímek vznikl pod českým producentským vedením považuju za velké selhání její dramaturgie a produkce. Bojím se ale, že příslušný producent bude nakonec ještě pochválen, případně povýšen - sledovanost je, předpokládám, velká, hodnocení na CSFD v době, kdy tohle píšu, vysoké. Trochu smutné. ()

Honza.Dunder

Velmi kvalitní projekt, který by si zasloužil možná i více podrobněji rozebíraných dílů. Děj plyne rycle, ale jinak skvělá výpravnost. V prvním díle zatím trochu příliš mnoho času věnováno romantice, ale na druhou stranu je nutné pozdvihnout, že se film nesnaží svým scénářem napodobovat starý jazyk a vyjadřování a nebojí se v tomto ohledu progresivně tlačit moderní vyjadřování, které je mi jako divákovi mnohem bližší a film díky němu není nudným historickým dramatem. 9/10 ()

ydenbroy

Tak strašně nevyužíté téma, války, mrtvé děti, pletichy, bohatství, reformy... Téměř nic z toho... Věčná škoda, tohle mohl být velkofilm jako víno nebo nádherný seriál. ()

Mistr119

Historicky poučený snímek, který mě v lecčem poučil, dýchla na mne atmosféra nechtěné ženy na trůnu, nicméně romantické zápletky budou zřejmě domýšlené... :) ()

tata22

Dalo se na to kupodivu dívat. Jen ty nevyrovnané herecké výkony i bídný dabing to zbytečně sráželi často níž než by si zasloužilo. Zvlášť Vojtovi Kotkovi zapomněli říci, že hraje v historickém filmu a ne v současném dramatu. V prvním díle se vyloženě nudil a podle toho i hrál. Marie taky moc nehrála, v druhém díle se nám malinko zlepšili. Nejsem si úplně jist jestli historikové souhlasí s tímot výkladem dějin ale nicméně pro mne to bylo poučné, režisérsky a kostýmově dobře zvládnuté. Myslím, že to mohlo klidně vydat na více dílů a mohli jsem se toho dozvědět více. Apropó, to muselo stát peněz, tak proč nepoužít ty zámky, rekvizity, paruky, kočáry v dalších pokračováních. Já bych byl pro, možná by se na tom daly i docela dobře vysvětlit dějiny mladším ročníkům místo biflování ve škole. Já se přiznám, že z dějepisu toho ve mně moc nezůstalo, bohužel... Pro ty co si tu stěžují: Myslíte, že je lepší si pustit Partičku, Ohnivé kuře, Ordinaci v růžové zahradě, Esmeraldu a podobné nemysly. Pokud ano, tak to nebyl film pro Vás :-) ()