Marie Terezie

• Rakousko Maria Theresia (více)
Česko / Rakousko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Režie:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (více)

Série(3) / Epizody(5)

Recenze uživatele ProfChudak k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2017) (S01)

V dobe Game of Thrones, House of Cards, The Crown a mnoho iných projektov, ktoré ukázali, že historické témy sú sexi a dajú sa spraviť kvalitne, sa štyri zeme bývalej c. a k. monarchie rozhodli natočiť film o asi najsympatickejšom Habsburgovi, čo im kedy panoval, asi hlavne preto, že bola žena. A bohužiaľ, tak ju aj zobrazili. Z plánovaného historického veľkofilmu tak vyliezlo niečo medzi discount Sissi a Elizou z Rododendrózy. Pritom výber časového obdobia z Terčinho života je viac než vhodný - dodnes si pamätám ako som ako decko so zatajeným dychom čítal o tom, ako zúfalá panovníčka nabehla v slzách do uhorského snemu a dojatí Uhri skríkli Vitam et sanguinem - život a krv za teba! Určite mi neva, že film nie je historicky presný, to sa väčšinou ani nedá (inak by to bol čisto dokument), viac mi prekáža jednak klišeovitosť a banalita (jezuiti vykreslení ako totálni bigoti, pritom Spannagel, ktorý je vo filme za učenca, bol tiež jezuita), totálna skratkovitosť zápletiek - celý prvý diel je o tom, že Rézi chce Franza Štefana a nikoho iného, lebo je doňho strašne zamilovaná - ale dozvieme sa za 3 a čosi hodiny prečo? Úloha Franza Štefana nadhodnotená a povýšená za sukničkára non plus ultra. Polnišovej v úlohe dvornej dámy už chýba len Šebová a mohli spraviť Cuky a Luky v 18. storočí (však za Rakuska bolo všecko lepše, ne moja?) Prvý diel celé zle, budúca matka monarchie sa len chichoce, Javorský hrá nejakého priblblého bigotného pátra, aby sme nezabudli, že cirkev je plná pomätencov čo nepotrebujú ani dvorskú parochňu, Eugen Savojský, jeden z najgeniálnejších vojvodcov v dejinách je za vyšinutého intrigána a kráľovná matka Alžbeta Kristína je prepitá chudera, čo rozťahuje nohy, keď prinesú obrazy (hoci v mladosti viedla sama v manželovej nepritomnosti španielsku kampaň a s tými obrazmi to bolo údajne tiež inak). Druhý diel začína lepšie, celkom sľubne sa rozvíja naratív prechodu naivnej princeznej k cynickej vladárke, ukazuje sa dôležitosť dvorského rituálu pre politickú propagandu, ale po chvíli dej znova spadne do dvorských romancí a úsekovitých drám, kde psychológia a motivacia postáv dostávajú značne na prdel a zrazu nezostáva stopáž na ukončenie filmu, tak sa tam hodia titulky alá všetko šťastne dopadlo deti. Opakujem - neprekážajú mi sem a tam historické nepresnosti, ale už na príklade The Crown (kde je veľa styčných tém) je jasné, že dialógy, psychologizácia postáv sa dajú spraviť omnoho lepšie - ak pri filme asistovali nejakí profi historici, dúfam, že sa za to, že spropagovali cisárovnu ako naivnú chuderu zo ženských románov smažia v historickom pekle. Herečka v hlavnej úlohe docela fajn, verím, že pri lepšej réžii a scenári by to bolo super, Kotek nič moc, pri Markovicsovi som dúfal, že sa nevhrne na Pauhofovú. Samozrejme, filmári môžu ďakovať všetkým svatým, že existuje zámok v Kromlu, inak by to musel asi natáčať na Kolibe s beta cgi. Sklamanie veľké, obrovská nevyužitá príležitosť - až mi je clivo za Jakubiskovou Báthoryčkou. ()

A Woman at War (2019) (S02) odpad!

Gratulujem tvorcom. Z najväčšej štátničky v našich dejinách sa im podarilo vyrobiť najväčšiu chuderu na televíznej obrazovke. ()