Maigret - Season 1 (2016) (série)

Maigret klade past (S01E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Maigret Sets a Trap (více)

V uličkách pařížského Montmartru řádí sériový vrah. Oběťmi jsou ženy, které spolu kromě barvy vlasů a nadprůměrné výšky nemají nic společného. Vrah je v noci přepadne, rozřezá jim šaty a zabije je, aniž by je oloupil. Ani po několika měsících vyšetřování není komisař Maigret blíže k dopadení sériového vraha a oběti stále přibývají, už je jich pět. Proto se detektiv rozhodne na vraha nachystat léčku. Pokusí se vraha přes novináře nalákat tím, že zatkne podezřelého muže, který je ve skutečnosti jeden z policistů. Myslí si, že velmi brzy udeří znovu, protože si nenechá líbit, že si někdo bere jeho „zásluhy". Do nočních ulic vypustí pár volavek, které mají zabijáka nalákat. Přestože jsou všichni v pohotovosti, vrah znovu udeří. Napadenou ženu – volavku – nezabije, protože je vyrušen, a podaří se mu utéct. Jedinou stopou k vrahovi je kus tkaniny s knoflíkem, kterou mu utrhla napadená policistka z jeho saka z luxusní anglické látky. Podle vzorku z tkaniny si policie vytipuje podezřelého, bytového architekta Moncina, kterého Maigret vytáhne k výslechu doslova z postele, ale ten tvrdí, že svůj nedávno zničený oblek dal nějakému tulákovi. Maigret je přesvědčený, že vrahem je právě Moncin. Napadená policistka nedokáže Moncina s jistotou identifikovat. Moncinova matka nevěří, že by vrahem mohl být její milovaný syn, a chce ho okamžitě vidět. Maigret si všímá, že matka Moncina ovládá, a je přesvědčený, že se vraždami snaží prokázat svou sílu vůči matce a manželce. Ráno dostávají policisté nového vedoucího vyšetřovatele Leforse. Maigret však tvrdí, že to není nutné, protože má dost důkazů, aby mohl podezřelého obvinit. Jeho kolegové zatím v Moncinově bytě našli nože, které odpovídají ranám na tělech obětí, a podle obleku, který našli opravdu u tuláka, zjistili, že jej v době útoku musel mít Moncin na sobě. Leforce odchází s pokynem, ať vznesou obvinění. Jenže v noci dojde překvapivě k další vraždě. Ta je provedena stejnou zbraní, ale jiným způsobem. Maigret pozve na služebnu Moncinovu matku a manželku, které se vzájemně nesnášejí, ale dle Maigreta o jeho vraždách věděly a chránily ho a jedna z nich včera kvůli němu spáchala vraždu. Přiznává se k ní jeho matka, ale neví, jakou barvu měly šaty oběti, což ví Moncinova žena, která tím přizná, že vraždila. Moncin přiznává, že ženy zabil, protože svou ženu i matku nenávidí. (TV Prima)

honajz

Nedám pět hvězd ze dvou důvodů - 1. protože Gabin, 2. protože Simenon Maigreta představuje jako robustního, silného chlápka, mohutného, a ne jako tintítko. Ale když odhlédnu od této skutečnosti - a tvůrci koneckonců mají jistý nárok na své vidění hrdiny - vyjde mi velice dobře natočené dílko, které drží v napětí, má skvělý vizuál, tedy výpravu i kameru, drobné nuance, nepřehrává se tu, není vše řečeno hned doslova, a líbí se mi i tempo vyprávění, jež je podřízené neuspěchaným časům předlohy a zobrazované době. Dnes je zvykem všude rychle stříhat, zběsile jezdit kamerou a mít co nejvíce výbuchů i ve snímcích právě z této doby, takže určitá starosvětskost filmu jen svědčí. ()

špaček421

Paříž vypadá jako Praha, Maigret kouká jako vyoraná myš, a hlavně je to tak zkrácené, že závěr v této verzi nedává smysl. Ani nemůže, když se vynechá úplně všechno ohledně Marcelova vztahu s otcem, s matkou a s manželkou. Místo toho se tvůrci soustředili na zbytečnosti, jako jsou blbí šéfové, kteří vyšetřovatele zásadně odvolávají až ve chvíli, kdy se začne něco dít, a na naprosto zbytečnou Maigretovu ženu, či na početnou rodinu, která zůstala bez matky, a která pro děj nemá rovněž vůbec žádný význam. Velké zklamání. ()

Morholt

Maigret a ani další klasici staré kriminalistické školy nikdy nepatřili k mým oblíbencům, ale Rowan Atkinson byl dostatečným lákadlem a tak jsem tomu dal šanci. A chyba to rozhodně nebyla. Ačkoliv mi zpočátku trochu vadil neodbytný stín Mr. Beana, brzy vše najelo do těch správných kolejí a Atkinsonův projev tak můžu označit za brilantní. Stejně tak se povedla i dobová atmosféra a nezklamali ani herci ve vedlejších rolích. Příjemná stylovka a doufám, že tenhle Maigret ještě neřekl poslední slovo. 80% ()

ScarPoul

Ashley Pearce priniesla do populárneho príbehu množstvo nápadov. Vizuálna pestrosť, perfektná práca s komparzom (umocňuje prirodzenosť v každej jednej scéne) dobre zvládnutá dobová atmosféra ( Paríž je aj pekný aj špinavý) a uhrančivý výkon Rowana Atkinsona v titulnej úlohe utrápeného detektíva, umocňujú v rámci tejto časti všetky možné superlatívy. Príbehom a Maigretom som nedotknutý ale myslím si, že som si nemohol priať lepšie zoznámenie. Veľké plus má u mňa ale film za jednu vec. Príbeh je určite známy a hrať to na nejaký výrazný dejový zvrat, skrytý umne pred divákom by sa mu mohlo vypomstiť. O to viac ma potešilo, že všetky veci k nám ako k divákovi aj k Maigretovi prichádzali prirodzene. Všetky stopy boli jasné a preukázateľné. Boli sme na chvíľu pátrači a dokázali sme ( aj vďaka skvelej kamere) pátrať a objavovať spolu s detektívmi. O to viac potešila tá inteligencia v dialógoch a v hereckom prejave. Plný počet nedávam vlastne len preto, lebo sa k tomu asi už nevrátim. Ale takto by sa to malo robiť. ()

6thSun

Beanovské stigma sedí Atkinsonovi za krkem jako černý kocour, proto je obdivuhodné, jak si se zcela vážnou rolí poradil, a pokud v něm někdo pořád viděl pana Fazoli, není to hercův problém. Trochu méně úctyhodné je režisérské uchopení příběhu, když počáteční noirová atmoška není dále rozvíjena a působí tak dosti prvoplánově. Napětí je nicméně přítomno většinu stopáže, až do závěrečné desetiminutovky, kdy místo aby se scénáristické vlákno smotalo v pevný a nezpochybnitelný uzel, spíše se roztřepí na několik volně vlajících cárů. Celkově ale hodnotím nadprůměrně, možná i proto, že jsem neviděl další filmové verze. ()

Tommassi3

"Díkybohu to Freud nevyšetřuje !! Takové nesmysly.." Formálně skvostná, byť tedy ne zcela důsledná, simenonovská adaptace, v níž se Rowan Atkinson ve velkém stylu vrací k televizi.. Je vidět, že si většina tak dlouho hřála Beanovu Černou zmiji na prsou, až se Rowan odhodlal svoje fazole nechat naplno vyklíčit.. Nepochyboval jsem, že tu zdánlivě obtížnou roli zvládne, jen mě neustále fascinuje, nakolik jsou komici diváckou většinou stále považováni za herecky méněcenné.. ()

Ouwen

Nebylo to strašné, ale jsou zde hodně výrazné nedostatky. V první řadě si pokládám otázku: proč Maigret nepřipravil past třeba po dvou, třech vraždách? Navíc mi celé to vyústění přijde hodně slabé a bylo to na můj vkus dost předvídatelné. Ale má to příjemnou, dobovou atmosféru, Atkinson nehraje špatně, ovšem - tam kde Kenneth Branagh vtiskl neskutečnou osobnost Wallanderovi, bo to samé mohu prohlásit o Peterovi Falkovi a jeho Columbovi - tam Atkinson ztrácí a své postavě nedokáže dodat žádnou jedinečnost. Kouření dýmky jeho postavu neobzvláštní, nemám ani důvod se znovu podívat na tuhle prvotinu s Maigretem - na druhou stranu to má taky své kouzlo a působí to celkem civilně a svoje fans si tenhle inspektor najde. Mě moc nebavilo ani vyšetřování, naštěstí některé situace perfektně gradují a místy jsem měl skutečně pocit, že sleduji napínavou kriminálku. Chybí však dobová hudba, jež zazní pouze občas a režie je hodně obyčejná. Navíc ani osobní život Maigreta nenabízí nic, kvůli čemu bych si mohl vytvořit určité silné pouto, aby mé emoce šrotovali naplno. Je zde ještě parťák Javier, kterej mě hodně bavil a jako nenudil jsem se. Na můj vkus však celej tenhle prolog působil nevýrazně a často ten televizní look mi kazil dojem jinak ze slušného filmečku. Na dalšího Maigreta se však podívám a celkem se i těšim. A hlavně to má fešné úvodní titulky! ()

JohnCZ

Rowan Atkinson v roli tichého rozvážného detektiva překvapí, samotná postava už ale moc ne. Maigretovi trochu chybí nějaký prvek, který by ho dělal zapamatovatelným. Považuju to za slabinou, protože detektivky odjakživa stály na silné hlavní postavě, ale jestli jeho charakter odpovídá předloze, tak budiž. Zápletka ovšem není špatná, je příjemně nepřekombinovaná a uvěřitelná a v závěru i relativně originální. ()

Marsik

PRIMA HD - No tedy, pane Beane, dobrá práce! Sice mi chvíli trvalo, než jsem si zvyk, že jeho tvář nebude dělat humorné grimasy, ale pak už jsem byl v tom a Angláni nám připravili povedenou detektivku. Těším se na další díl. 77% (with J.) ()

MartinezZ

Dobře zahrané; dobře ozvučené; Rowan bohužel trochu zprofanovaný svou slavnější rolí to už bude mít vždycky jinde těžké; velmi dobrá výprava, přičemž oceňuji, že ačkoliv herci ve Francii mluvili anglicky, tak písničky, hudba i noviny byly francouzské, takže si autoři dali poměrně záležet, ale. Ale bylo to, nevím, televizně nezáživné. Jelo se podle mustru "zločinec bídačí, inspektor pátrá, bídáka přelstí a odhalí". V některých jiných filmech je pátrání prostě zajímavé a kličky trochu nečekané a je tam napětí - tady mě napětí míjelo a prostě se jen čekalo, kdy už ho odhalí. A závěrečná pointa s šestou obětí už byla průhledná jak vzduch a protahování konce mě spíše bolelo, než že bych byl šokován - a to si nepamatuji, že bych kdy tenhle příběh v dřívějších filmech viděl, ačkoliv tu nacházím variace minimálně z 1958 a 1996. Trochu zklamání. ()

Karlas

Vyznavači klasiky mi prominou, ale tohle bylo emočně plné jako chuť dobrého vína. Rowan Atkinson, vyzbrojen důstojným dabingem Karla Heřmánka, byl prostě skvělý. Celkové herecké obsazení nepostrádá charisma, což jen doplňuje můj dobrý pocit z tohoto poutavého filmu. Kytičku na pomníček za ty, kteří se nedokáží odpoutat od vizuality Mr. Beana, budu dnes pro vás chvíli truchlit. ()

elizabeth_ba

Docela dobré. Mistra Beana jsem až zas tak dobře neznala (co jsem zhlédla, mě nezaujalo), abych čekala, že Rowan Atkinson vytáhne místo pistole plyšového medvídka, jako někteří z mých přátel. Co mě ale zklamalo je zdejší obsah, který vyzrazuje řešení. Mohla by TV Prima mít trochu ohledu (a méně reklam). ()

Pierre

Jsem rád, že zde na začátek svého komentáře mohu pochválit komerční stanici, protože k tomu skutečně není důvod každý den. Mám na mysli televizi Prima, která loni zakoupila první dva díly tohoto nového Maigreta a teď po jejich repríze uvede další dva premiérové z loňského roku. A ještě je vybavila na současné poměry komerčních stanic velmi kvalitním dabingem, který je nápaditě obsazen. Jsem rád, že u toho někdo přemýšlel a neobsadil automaticky Atkinsonova dvorního dabéra Jiřího Pragera. Nic proti němu nemám, dokáže bezpochyby nadabovat i vážné role. Ale sem by se svou barvou hlasu nehodil. Na postavu Maigreta je potřeba někde s hlubokým charismatickým hlasem. V tomto ohledu byl Karel Heřmánek velmi dobrou volbu. Jen tak poznamenám, že by možná nemusel znít špatně ani Jiří Bartoška. Teď už tedy k samotnému filmu. Ten mi udělal radost, že není natočen současným stylem, ale podle osnov staré školy. Nedočkáme se žádných rychlých střihů, velkých pohybů kamery apod. Příběh má klasické intenzivní pomalé tempo vyprávění a je zasazen do věrohodných kulis Paříže 50 let., které mu dávají neodolatelnou starosvětskou atmosféru, která je s Maigretem neodmyslitelně spojena. K Maigretovi také patří stylovost a jeho neustálé pobafávání dýmky, kterého se dočkáme i zde. Takže všechny složky, které mám spojené s klasickým Maigretem zde zůstaly a nikdo se nepokoušel prznit klasiku. Netypická se ale může zdát volba hlavního představitele. Po nepřekonatelném Jeanu Gabinovi a Bruno Cremerovi si zde roli Maigreta střihl Rowan Atkinson. Komik, kterého si český divák nespojí s nikým jiným než ze ztřeštěným Beanem. Já jako fanoušek Beanových grotesek, jsem proti Rowanovi ale neměl žádné předsudky. Věděl jsem, že to zvládne. Navíc on už toho Beana nedělá několik ket. Na anglických divadelních prknech dokázal, že umí výborně zahrát i seriózní role, když se objevil v úloze osamělého učitele St. Johna Quatermainea v divadle Wyndham's ve hře Simona Graye Quartermaine's Terms. Ale roli Maigreta původně odmítl s tím, že hrát úplně obyčejného člověka, co jenom dělá svou prací je pro něho velká výzva. Nakonec ale tuto výzvu přijal a jsem za to rád. Já znám Gabinova Maigreta, který je sympaťák se sarkastickými hlody, které pozvedávají Maigretovky ještě někam výš. Gabin Maigretovi prostě dodal úplně jiný rozměr díky svému charismatu a určité stylovosti starého bručouna. Atkinsonův Maigret je úplně jiný. Neprojevuje žádný sarkasmus jako ten Gabinův a ani není takovým vášnivým milovníkem jídla jako ten Simenonův. Je to v podstatě vážně jenom obyčejný chlap, dělající svou práci, která ho občas dělá melancholickým. Ano, přesně tak bych to řekl. Atkinsonův Maigret je melancholický. A Atkinson ho hraje hrozně uvěřitelně a citlivě tak, že je vám ta postava blízka a vážně si přejete aby toho vraha vypátral, ale chápete ho i jako člověka. Je zde třeba hrozně hezky vykreslen jeho vztah se ženou. Zkrátka Atkinson je v této roli výborný. Ne tak dobrý jako Gabin, ale zase dominuje něčím jiným. A jeho vykreslení Maigreta jako melancholika se sem hodí. Protože má film dobře vybudovanou depresivní atmosféru, nikam nevedoucího vyšetřování při kterém je vyšetřovatel ještě pod tlakem. Tuto atmosféru utvrzuje taky skvělá hudba a tmavý vizuál s mimem teplých barev. Celé to vygraduje dokonalým skoro až děsivým finále. (Pozor Velký Spoiler!) Postavy vraždícího architekta a jeho ďábelsky milující matky jsou zde geniálně napsány a zahrány. Snad ještě lépe než ve zpracování s Gabinem. Škoda jenom kratší stopáže, kvůli které se ve filmu neobjevila postava řezníka která by mohla diváka hodně mát a ještě víc utvrdit napětí. Ale jinak mě toto zpracování hrozně příjemně překvapilo a moc se mi líbilo. Už se zítra těším na další díl. P.S. Film jsem viděl už v sobotu kdy běžel na Primě, ale čas okomentovat ho jsem měl až dneska () (méně) (více)

fragre

Pro tuto roli Rowanu Atkinsonovi prospělo, že zestárnul, jak je vidět v detailních záběrech tváře. Tím byly zcela odbourány jakékoliv konotace na Mr. Beana, Johnnyho Englishe či Černou zmiji. Působí v této roli velice lidsky a až neokázale soucitně. Je to jiný Maigret než ten Gabinův, chybí mu zcela bodrost, ale je to působivě zahraný Maigret. --- Ty exteriéry předměstské Paříže 50. let vypadají navzdory francouzským reklamám velice středoevropsky. Nebyly točeny někde v Praze či Budapešti? PS Jak mne upozornila kolegyně bubun, za což jí děkuji, byly exteriéru vskutku točeny v Budapešti. ()

blackrain

Musím říct, že pro mně je tenhle Maigret velké a milé překvapení. Tedy, co se týká jeho hlavního představitele Rowana Atkinsona. Vždycky jsem ho měla v hlavě zafixovaného jako bláznivého popletu s medvídkem v náručí jezdícím v zeleném Miníkovi. Evidentně umí velmi dobře zahrát i role vážné a seriózní, což Maigret samozřejmě je. Musela to být pro něho fakt velká výzva. Je moc dobře, že ji přijal a dal detektivovi kus vlastní duše. Jen tak dál, Rowana. Fandím Vám. ()

slunicko2

Bezpohlavní vlastně i dost nudný film. 1) Výborné jsou vizuálně vymazlené budapešťské (!) lokace. 2) Výborný je i herecký výkon 61letého Rowana Atkinsona. Bohužel jeho britské chování i celková atmosféra snímku nemají se Simenonem moc společného. ()

rakovnik

Jako mnohé, nalákalo mě ke sledování této krimi jméno hlavní postavy. Mnozí komici mě již přesvědčili, že jsou skvělí charakterní herci, stejně jako Rowan Atkinson. Bohužel, před sledováním jsem si přečetl obsah filmu. Kdo je píše, že je zde dopodrobna vylíčen celý děj od začátku do koce, včetně detailů? To samozřejmě u tohoto žánru v podstatě dělá sledování bezcenným. Kochal jsem se tedy alespoň pěknou výpravou, kamerou a sympatickými herci. Jen děj mi přišel někdy až moc vláčný. Na kriminálku zahraniční provenience jsem ale celkem spokojen. ()

Hennes

Atkinson do role zapadl a celkově se podařilo dobře obsadit celou policejní vyšetřovací partu. Film má svižné tempo, co chce sdělit je jasné a přímočaré bez zbytečných kudrlinek. Jsem zvědavý na další díly, tenhle je lepší průměr. ()