Rocky Horror Picture Show

• Polsko Rocky Horror Picture Show (více)

Mladí snoubenci Brad a Janet uvíznou za bouřlivé noci před závorou označující konec cesty. Vzpomenou si, že cestou viděli starobylý hrad a rozhodnou se tam hledat pomoc. Když dorazí, uvítá je muž s bledou tváří, prořídlou kšticí a temně rudými kruhy pod očima a požádá je, aby vešli. Tak se mladá dvojice ocitne na dekadentním večírku pána domu – Dr. Franka-N-Furtera, transvestity z transsexuální Transylvánie a zjevně nepříliš příčetného vědce. Ten jim představí svůj nejnovější výtvor, urostlého blondýna Rockyho, kterého si stvořil pro své potěšení. Začíná noc plná vášní, kdy si nikdo nemůže být ničím jistý, zejména pak svým pohlavím a sexuální orientací. (AČFK)

Xmilden

Zaujaly mě dvě písničky, ale jinak šel tenhle filmový bizár mimo mě. Vysoké hodnocení a tedy i oblíbenost v našich končinách je mě naprostou záhadou. 20% ()

darkrobyk

Těžko hodnotit film, když si ho oblíbíte. A navíc film, který se víceméně líbí, či nelíbí. Pro mě skvělá parodie začínající působivými titulky a připomínající zlatou éru horrorů a sci-fi , která již minula. Energií sršící Tim Curry, který nejen výborně hraje, ale i úžasně zpívá, stále vyděšená a nakonec kouzlu hradu podléhající Susan Sarandonová a jakoby srdnatý ochranitel Barry Bostwick. Trio, které doplňují další bizarní postavy a postavičky. Rocková anglická hudba 70.let, ovšem tu méně, tu více se přibližující klasickému rock ´n ´rollu ( zejména v podání Meat Lofa - zde skvělé, jeho pozdější utahané pseudoromantické / rozuměj sentimentální/ balady ale fakt nemusím....) je mému uchu milá. Spousty odkazů nejen na filmy, ale i výtvarné umění - do očí příjemně bijící parafráze na obraz Granta Wooda Americká gotika(1930) je asi nejtypičtější. Záměrně použitá klišé - temný les, bouře, pavučiny, kostra v rakvi, tajemný hrad jsou kulisou pro taneční výstupy i černohumorné vtipy. Slavnostní večeře, kdy se nevědomým podává chutně propečený čerstvě ubitý Eddie, či postupná návštěva Janet a Brada v jejich ložnicích Frankem v převleku, to jsou jen malé ukázky zvráceného humoru....Úspěšný muzikál, avšak neúspěšný film. Však všeho jen dočasu. Nakonec si své fanoušky našel, zejména při nočních promítáních. Mnozí přicházeli v kostýmech a výkřiky reagovali na děj filmu, případně i činy (např. rozhazování rýže). Já jsem film v kině také viděl ( po několika zhlédnutích na zahraničních Tv stanicích), bohužel ale jen v klubovém a nikoli o půlnoci. I tak jsem se královsky bavil! ()

paascha odpad!

Jediný film, ze kterého jsem odešel cca po 15ti minutách a zdaleka jsem nebyl první, natož poslední. Nechápu tento humor, nechápu ty vtipy, nechápu z toho vůbec nic a navíc se mi to vůbec nelíbí. Rocku je tam jako šafránu, zato hopsání a paruk ala Hendrix jako máku. Skoro bych se vsadil, že v tom má prsty Jess Franco, ale umělci se zřejmě Mistrem jen inspirovali ()

DJ_bart

ihned se stěhuju do Transsexuální Transylvánie.... muzikál muzikálů; etalon queer culture. Kdo neumí tančit Time Warp, jako by nebyl. ()

burina

Čím častejšie RHPS vidím, tým viac a viac ho milujem. Je to určite aj tým, že dokážem nájsť a oceniť viac narážok na klasické sci-fi béčka. A Tim Curry je v podväzkoch neodolateľný. ()

lamps

Muzikál, jehož děj je pouze důmyslnou kulisou pro jeden ohromný kinematografický odkaz a pro oslavu umělecké i životní nesvázanosti a extravagance. V závěru sice lehce pospávající, ale jinak naprosto bezprecedentní a zaslouženě kultovní smršť zábavných hudebních skečů, chytře napsaných, vtipně zinscenovaných a hlavně neuvěřitelně zahraných! Tim Curry je coby transsexuální karikatura na šílené hororové vědátory z produkce RKO fenomenální, jakoby se pro tuhle šílenou a v dějinách filmu ojedinělou roli narodil, a vše zdobí a ochucuje dvěma třešničkami více než rozkošná Susan Sarandon, jejíž ženské přednosti chci mít doma na očích každičký den.... prostě chci! 85% ()

filmfanouch

Rocky Horror Picture Show je nezpochybnitelnou kultovní záležitostí, kdy se tento muzikál vyznačuje především tím, že je skutečně nevyzpytatelný a ne pro všechny. Adaptace muzikálu Rocky Horror Show z roku 1973 od Richarda O´Briena měla i na pozici scenáristy samotného O´Briena, kterému s adaptovaný scénářem pomohl režisér filmu Jim Sharman. Shrnout poté Rocky Horror Picture Show není úplně snadné. Do velké míry pocta starým béčkům z 30. let, do velké míry oslava sexuality, do velké míry jedna velká podivná show, kterou ovšem skutečně není snadné jen tak zaškatulkovat. A i proto má dodnes Rocky Horror Picture Show neskutečné kouzlo.   Tento svěží muzikál sice málem kiny prolétl, rychle se ovšem stal žádaným fenoménem, kdy se lidé začali oblékat jako postavy filmu a dodneška jsou s projekcemi filmy spojené různé cosplayové interaktivní akce, které filmu vzdávají poctu. Do velké míry tomu jde vděčit i Timu Currymu, který se v tomto muzikálu představil ve své životní roli Dr. Franka-N-Furtera. Curry je v RHPS jedna velká nezkrotná herecká síla, kterému člověk velmi snadno uvěří návštěvníka z jiné planety, který je nevypočitatelný a jako charakter těžce definovatelný, Curry se ovšem především touto rolí nesmazetelně napsal do popkultury a jednou se na něj bude skutečně vzpomínat především jako na Frank-N-Furtera.   Kvalita se často prodává sama, kultovní úspěch RHPS spíše ovšem tkví v tom, že něco takového se skutečně nevidí každý den. Kombinace muzikálu, sci-fi hororu a komedie zní sama o sobě divoce, nikoho ovšem nic nepřipraví na výsledek. Jde o film, který v průběhu vyvolává nejrůznější vrstvy emocí, o to více se ovšem umocňuje silný zážitek z filmu, který zvládne vyvolávat úžas, pohrdání, zhnusení i čirou pocitovou extázi.   Stačí si dohledat záznam divadelního představení a je jasné, že RHPS je divoký zážitek už na divadelních prknech, přechod do filmové podoby je ovšem u RHPS ještě divočejší a nevyzpytatelný. Jde přesně o zápletku, která je tak divoká a absurdní, že jen sejde na přistoupení na pravidla hry. A jakmile na ně dojde, je velmi snadné se nechat výsledkem strhnout nejen bravurními písněmi, ale i vizuální estetikou, která je od počátku výrazná i díky odkazování na brakové kulisy oněch zmíněných béčkových filmů, ze kterých si RHPS do jisté míry utahuje. U tohoto muzikálu se především nepodcenila stránka choreografie a RHPS má především štěstí v tom, že jde o látku, která má sice divadelní kořeny, bez problému je ovšem snadné přesunout jí do filmové podoby. Jde navíc o poměrně pokrokovou záležitost, která otázky sexuality řešila v době, kdy byli spíše tabu, kdy i nejspíš to přispělo k tomu, že se RHPS stala rychle taková kultovní podívaná a v mnohých zvládla probudit i jejich vnitřní já. S tím šlo pochopitelně i ruku v ruce nějaké to pohoršení, mnozí ovšem zaslouženě zvládli RHPS docenit.   Režisér Jim Sharman dal ve své kariéře přednost spíše divadlu a po RHPS natočil pouze 3 další celovečerní filmy, i jeho divoké pojetí má ovšem dodnes své specifické kouzlo. RHPS je filmem o objevování sexuální identity, je v něm zakořeněno i trocha Frankeinsteinova monstra, samotný film poté skutečně působí jako divoká jízda, která je nezkrotná prakticky ve všem. Není vlastně snadné nikoho na RHPS připravit, jednotlivé sekvence se sami o sobě těžce popisují, je ovšem jisté, že tahle 47 let stará muzikálová pecka dodnes nepřišla o své specifické kouzlo a kultovní status si po téměř pěti dekádách zvládne bez problémů obhájit.     Rocky Horror Picture Show je jiný film, ovšem v tom nejlepším možném slova smyslu. V době svého uvedení se nemuselo zdát, že se RHPS dočká takového kultovního následnictví a tehdejší kritika chtěla na film spíše zapomenout, zubu času ovšem nandal Frank-N-Furter solidně a výsledkem je nenormální, ovšem obsahově vtahující záležitost, která funguje i bez interaktivních promítání. Ty samotné ovšem film nejen představují v jiném světle, ale zároveň tyto nezvyklé projekce dokazují, jak moc lidí má nadále Rocky Horror Picture Show ve svém srdci.... () (méně) (více)

Jhershaw

Něco nezapomenutelného, takhle úchylný a přitom zábavný film (rock'n'rollový muzikál) jsem dlouho neviděl. Skvělý Tim Curry. ()

JohnnyD

Gayest thing ever? Určite by si to nomináciu zaslúžilo. Každopádne prvá tretina je dychberúca, len potom to začne naberať všetky klasické chyby muzikálov ako odfláknutý príbeh, či vatové piesne. Tim Curry je fenomenálný, no najmä vďaka ti, Rocky Horror Picture Show, za Meat Loafa! ()

Disk

Vskutku nesmírně bizarní snímek, jaký se jen tak nevidí. Vypravěč a la Criswell, Tim Curry, homunkulus Rocky, který má vypracované svaly a zlaté slipy, mladá Susan Sarandon, cesta výtahem, svatba a samozřejmě nebývale optimistický soundtrack. Ne, tohle jen tak někam nezařadíte. Dnes je slovo kult pojmem znásilňovaným, ale sem zkrátka patří. Teď to ještě vidět jako půlnoční představení... ()

Rosaviva

Tak tohle bylo něco, co nedokážu ani slovy popsat. Kdyby nebylo Glee a jejich Rocky Horror Glee Show, nikdy by mě ani nenapadlo se na to podívat. Originální? Kontroverzní? Rozhodně až moc. S tim dějem mi to ale už přišlo trochu horší. První půlka se mi možná i docela líbila, ale jak se to přehouplo za půlku, už to bylo horší. A finální scéna tomu ještě dodala. Nutno řečeno, že jsem si nepřečetla obsah, takže jsem to nečekala. No docela mě to zasáhlo, to nemůžu popřít. Přiznám se, že jsem měla docela problém kam polonahým pánům jen ve spodním prádle koukat. Uvažuju teď jestli tomu dát 3 nebo 4. Je to něco mezi. Tak zatim dávám 3*, třeba až se mi to trochu rozleží v hlavě, přehoupne se to o stupeň víš. edit nemůžu si pomoct, přidávám hvězdičku. ()

666teen odpad!

Všichni podivní uctívači tohoto díla prominou (napadá mě Obitus a Lidožravý Havran), ale tohle je taková blbost, že sledovat růst plísní na Paroubkových zevních pohlavních orgánech je zábavnější, než "HaliGaliRockyHorrorLabutěaDraciPictureShow". Navíc, až budu chtít vidět chlapa v korzetu a v podvazcích, kouknu se radši do zrcadla. ()

Goldbeater

Nevýslovně ujeté, úchylné, nevídané. A já se při tom tak bavil! Rocky Horror Picture Show je muzikálový snímek, kolem nějž se právem utvořil kult. Tim Curry je prostě rozený sladký transvestita z transsexuální Transylvánie a asi si ho tak už všichni budeme pamatovat - zkrátka životní role. Podivně temné finále je něco, na co člověk kouká s otevřenou pusou. ()

Legas

V roce 1975 to možná mělo větší grády. Kult RHPS mě ovšem i dnes trochu míjí. Respektive hudba se mi líbí velmi a muzikálové výstupy jsou povedené, různé odkazy, jako třeba na RKO a na béčkové sci-fi a horory vůbec, jsou relativně dobře podány, ale... Je to prostě taková muzikálová šílenost bez děje - TAŠKAŘICE. ()

Anderton

Nie každá klasická kultovka môže zaujať každého. Nie každý, kto uzná kvality takejto kultovky, ju dokáže aj pozitívne ohodnotiť. Picture show je film, ktorý išiel úplne mimo mňa, je určený pre diametrálne odlišné publikum a ja ho nechcem zatracovať, ani spochybňovať jeho popkultúrny dosah. Taktiež nebudem fanúšikom Meata Loafa tvrdiť, že jeho hudba je strašný gýč, keď oni ho milujú a majú svoju subjektívnu pravdu. Takže hor sa na ďalší filmový kult, ktorý som ešte nevidel a uvidíme, možno zaujme viac. ()

Fingon

70% Některé písně jsou úžasné (vede u mně Touch-a, touch-a, touch-a touch me, zajímavá je i ta co zpívá Meat Loaf) a už úvodní song Double feature oznamující několik starých sci-fi filmů (vybavuje se mi Zakázaná planeta, Flash Gordon, King Kong, inspirace se určitě hledala i u Doktora Divnolásky - čekal jsem, kdy profesor vstane a začně vyřvávat "Mein Führer, I can walk" - a snad i u Eda Wooda, ten kriminalista/vypravěč byl přesně jako Criswell A HLAVNĚ SUSAN SARANDON VYPADÁ V KORZETU I VE SPODNÍM PRÁDLE SAKRA DOBŘE a já bych už to souvětí mohl konečně ukončit, že... no tak jiná vystoupení mě zas tak moc nebrala. ()

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf