Měl odvahu, širokou duši a láskou raněné srdce. Gérard Depardieu ve filmové adaptaci slavné Rostandovy hry. Paříž, rok 1640. Cyrano z Bergeraku, muž nápadný především svým nosem, ale o nic méně svým vtipem, pohotovostí a básnickým rýmem se zamiluje do své krásné sestřenky Roxany. O tu se uchází i hrabě de Guiche – ženatý „mlsný kocour". Roxanino srdce však patří mladému kadetovi ze Cyranova pluku, Kristiánovi. Roxana žádá Cyrana o pomoc a ochranu mladíka – a Cyrano, ač nešťasten, souhlasí. A tak se stane, že z úst i pera Kristiána vycházejí Cyranovy verše. Roxana se zamiluje, a sama netuší, že víc do veršů, krásných slov, než do samotného Kristiána. Zhrzený de Guiche se mstí – a muži musí do války. Roxana spěchá za tím, jehož dopisy si tiskne na svá ňadra...
Francouzská adaptace Cyrana z Bergeraku režiséra Jean-Paula Rappeneaua je snad možná vůbec nejlepší filmovou adaptací tohoto klasického díla Edmonda Rostanda. Okamžitě po svém uvedení se film setkal s diváckým ohlasem nejen ve Francii, ale dokonce i mimo Evropu.
Největší podíl na světovém úspěchu má Gérard Depardieu, scénář a vynikající režie. Ve filmové internetové databázi lze napočítat až jednatřicet významných světových ocenění jako: Oscar za kostýmy, deset Césarů, 2 Zlaté glóby a mnohá další. (Česká televize)

gabin(a)

Překrásný film podle překrásné předlohy, po právu nesmrtelné. Nádherná kamera. Než jsem ho viděla, bylo mi líto, že roli nedali Belmondovi, ale brzy jsem jim to odpustila. ()

pakobylka

Škoda, že celkový dojem trochu kazí válečné scény, vyskytující se ve druhé polovině příběhu. Jakoby jejich existence režii zaskočila, jakoby si s nimi nevěděla rady ... jakoby jí scházely fantazie, kreativita, vnímavost, bezprostřednost, odvaha - a furiantství, s jejichž pomocí milý Cyrano vládl svým jazykem stejně brilantně jako kordem. P.S.: 1) Pozorně se dívejte !!! I takhle to může dopadnout, když neslevíte ze svých ideálů a budete trvat na všestranně dokonalém protějšku. Jde o to, čeho se vám vlastně dostane ... ;-) ... 2) Z mého pohledu mezi filmovými adaptacemi divadelních dramat zaujímá naprosto jedinečné a výsadní postavení tragický příběh Romea a Julie, přičemž VELICE blízká je mi jak tradiční verze Franca Zeffirelliho "Romeo a Julie" z roku 1968, tak stejnojmenný novátorský počin Baze Luhrmanna z roku 1996. ()

Juto

Výpravný film prekypujúci životom, romantikou, humorom, komédiou a dokonalou eleganciou Depardieuovho Cyrana. 8/10 ()

misulka03

Depardieu je pro mě jedním z nejlepších francouzských herců a bylo mi jasné, že v tomto filmu bude excelovat,a le musím se přiznat, že ještě přesáhnul má očekávání. Naprosto mě ohromil a zaslouženě dávám 5*. Je pravda, že zastínil všechno ostatní, ale jemu to prominu velice ráda :) ()

Charms

Na Cyranovy monology mi nestačí hvězdičky (viděno s dabingem podle mě skvělého Miroslava Donutila), zbytek tedy zas taková extáze nebyl. Hezká, ale poněkud hloupá a nesympatická Roxana, méně hezký, zato notně hloupější a nesympatičtější Christian. Výprava a hudba krásná, herci ve vedlejších rolích dosti slušní. Suma sumárum ty 4*. ()

MJMilan

Koukněte na to hned, ne pak, romantik a hrdina - Cyrano de Bergerac. Krásná slova, šikovných lidí v mžiku oka vaše ovace sklidí. Jednu vadu to však má jen, že naplněná láska může být jen sen. ()

fantassia

Film jsem viděla dabovaný, což je samo o sobě špatně, ale vzhledem k tomu, že Depardieu vypadá jak pivní sud a nikoliv milovník, nemělo to patřičnou šťávu. Nevěřím mu, že by šel bojovat proti stu chlapů s nadšením, ale spíš vypadal, že by si chtěl sednout k nějakému žvanci. Kdysi jsem to viděla jako divadlo v Praze, tuším na Smíchově a musím říct, že to mělo daleko větší šťávu, ještě, že si Depardieu zažádal o občanství v Rusku, aby mu nikdo nedanil miliony a mohl se do sytosti nacpávat, hrát milovníky by už ale opravdu neměl, je to hnus. ()

andrii

Ryzí recitátor slov, zářících pokladem slok, o tisíci brožích, které nosí ránem, pod lunou - tou noční lucernou. Cit. Syt skrýváním. Loká vánek sychravý. Churaví. Pod listovím přiznává májové listy. První a poslední trubadúr. Mučedník lásky. ()

filmmovier

Nádherná adaptace. Úžasný výprava a Gérard Depardieu ve své nejlepší a životní roli, kterou nikdy nepřekonal. Tenhle film je radost sledovat. Skvost. Špička. Zábavné, dojemné, tak jak to má být a lepší (psané knižní) předlohy. 88%. ()

Aven

No teda před Dépardiem klobouk dolů. Zapamatovat si x tisíc veršů a ještě to přednést s grácií...... ()

BetuSKA

Jelikož jsem před shléhnutím filmu viděla Cyrana jako činohru, nemohu dát 5... Prostě mi tam chybí pan Pavlovský :) Ale to neznamená, že mě filmové podání nemůže rozbrečet. Nádhera :) ()

finy_cz

Krásný příběh. Sice nejsem zastánce veršovaných filmů, ale tenhle se povedl. Každopádně byl Cyrano dost upovídaný a dost mi zkazil pocit z celého filmu, když čtvrt hodiny umíral z toho 10 minut v monologu už celkem nesmyslných veršů. Každopádně se mi líbilo, že vybrali zrovna Gérarda Depardieu pro hlavní roli. On sám o sobě je osobnost a ve skutečnosti zas o tolik menší nos, než mu udělali nemá, takže jsem si na začátku filmu snažil vzpomenout, jak vlastně vypadá a jestli je to pravé. Není, ale i tak si myslím, že by mu větší nos neuškodil. Za mě 4/5 (75%). „Ani tento film mě nepřesvědčil => není nad pořádný animáky => můj osobní seznam“. ()

Mishqo

Veršované filmy ja moc nemusím, no Cyrano z Bergeracu ma chytil. Možno aj tým, že to bolo vo francúzštine - jazyku lásky a poézie. Krásna výprava a kostýmy, krásny príbeh a skvelé herecké výkony. 80-85% ()

davidek

První film ve kterém jsem začal mít rád Gerarda Depardieu. Dokonale zahraný Cyrano. Pro mě nejlepší film Gerarda Depardieu ()

D28

Ako by tento skvost mohol chýbať v mojej desine?Zbožňujem predlohu/a verše všeobecne/ a tej sa neublížilo ani špičkou kordu.Depardie bol dokonalý,hudba prekrásna,kostýmy oscarové.Veľkoleposť sa kamarátila s romantikou,nič tomu nechýbalo...Zúfalo chcem viac takýchto zážitkov... ()

pinguinka

Film, kvůli němuž jsem se chtěla naučit po češtině nejsladšímu a nejkrásnějšímu jazyku – francouzštině, což se mi částečně podařilo, a teď se bohužel daří zapomínat. To ale neplatí o skvělé adaptaci s úžasným Gérardem Depardieu v hlavní roli, kterou si často připomínám filmem samotným i předlohou a na kterou zapomenout nelze. Vypomohu si slovy Roxane, neboť říkají vše: Ah! qu'il est beau, qu'il a d'esprit, et que je l'aime! ()

Pecival

Chvílu mi trvalo než jsem si na ten styl zvykl (protože jsem jako správný kulturní barbar netušil, že to je veršované), ale nakonec se mi to velmi zalíbilo. Druhá půle trochu slabší než ta první a konec je trochu roztahaný. Nicméně dobré slovní přestřelky a celkově fajn podívaná. ()

upson

Svůj širák odhazuji v dáli. Depardie ve své ikonické roli milovníka a básníka opravdu exceluje. Dnešní doba už jen stěží ocení tuto zastaralou poetiku. 80% ()