Měl odvahu, širokou duši a láskou raněné srdce. Gérard Depardieu ve filmové adaptaci slavné Rostandovy hry. Paříž, rok 1640. Cyrano z Bergeraku, muž nápadný především svým nosem, ale o nic méně svým vtipem, pohotovostí a básnickým rýmem se zamiluje do své krásné sestřenky Roxany. O tu se uchází i hrabě de Guiche – ženatý „mlsný kocour". Roxanino srdce však patří mladému kadetovi ze Cyranova pluku, Kristiánovi. Roxana žádá Cyrana o pomoc a ochranu mladíka – a Cyrano, ač nešťasten, souhlasí. A tak se stane, že z úst i pera Kristiána vycházejí Cyranovy verše. Roxana se zamiluje, a sama netuší, že víc do veršů, krásných slov, než do samotného Kristiána. Zhrzený de Guiche se mstí – a muži musí do války. Roxana spěchá za tím, jehož dopisy si tiskne na svá ňadra...
Francouzská adaptace Cyrana z Bergeraku režiséra Jean-Paula Rappeneaua je snad možná vůbec nejlepší filmovou adaptací tohoto klasického díla Edmonda Rostanda. Okamžitě po svém uvedení se film setkal s diváckým ohlasem nejen ve Francii, ale dokonce i mimo Evropu.
Největší podíl na světovém úspěchu má Gérard Depardieu, scénář a vynikající režie. Ve filmové internetové databázi lze napočítat až jednatřicet významných světových ocenění jako: Oscar za kostýmy, deset Césarů, 2 Zlaté glóby a mnohá další. (Česká televize)

nascendi

Hra Edmonda Rostanda patrí medzi klasiku, ktorú by mal poznať každý trochu vzdelanejší človek ešte pred vstupom do dospelosti. A keď sa nedokáže prehrýzť jej stránkami alebo navštíviť divadlo (ktoré je spravidla bez rýchloposuvu), má možnosť pozrieť si túto vydarenú filmovú verziu, ktorej skreslenie oproti predlohe je minimálne. Môže sa v nej nadchýnať veľkolepou výpravou a kostýmami, oceniť že bol ponechaný pôvodný veršovaný text a potešia ho herecké výkony dvíhajúce celok na pozoruhodnú úroveň. Gérarda neznášam, ale tu som ho toleroval. Napriek tomu si viem predstaviť aspoň troch francúzskych hercov, ktorí by vtlačili postave Cyrana väčšiu vierohodnosť. Ale to je vec názoru. Ak chcem mať tolerované vlastné názory, musím tolerovať názory ostatných. ()

nash.

Tragický osud fanfaronského básníka a nosatého šermíře patří k nejkrásnějším příběhům o nesobecké lásce. Vrací se znovu a znovu ve stále nových úpravách a variacích a stále funguje. Stále může být vzorem, nedostižnou metou všem zamilovným. Mám rád úsměvnou odlehčenou moderní komediální variaci s nosatým Stevem Martinem, z věrných adaptací pak mám nejraději tuto. Gerad Depardieu je famozní, jeho láska nesmrtelná stejně jako fanfaronství, s nímž vyráží sám proti stu a s nasazením vlastního života, vlasrtní lásky i vlastního srdce bojuje za štěstí své milované Roxanny. V jeho podání je pravdivý každý verš, který jeho postava stvoří, každé slovo, které svěří dopisu, každé vyznání, pronesené za sebe i za Christiana. Povinnost pro všechny snílky, básníky a romantiky. A teď? Já komentář svůj odhazují v dál... ()

PetrPan

Depardieu skvělý, ale Mirek Donutil jako jeho dabér mi zprostředkoval druhou polovinu skvělého zážitku.  Ač nejsem zrovna duše divadelní, tak minimálně repliku "Svůj širák odhazuji v dál"  bych si s Cyranem dokázal i spojit. Filmová adaptace ve verších by mne možná kdysi i děsila, dnes jsem si tenhle krásný romantický a tragický příběh opravdu užil a vychutnal.   A v samotném závěru se i na tváři mé slza dojetí zatřpytila.... ()

WANDRWALL

Gerard Depardiu, jedna z posledních stále dosti hrajících legend fr. filmu. Cyrano z Begeracu, klasický kus, který i na našich jevištích s oblibou stále nastudovávají různé divadelní spolky. Tahle hra patří mezi ty divadelní hry, které se řadí mezi velké. Pro film není většina divadelních her psána a je to vždy znát. Nicméně hlavní je charakteristika postav, jejich projevy, proto také v každé generaci se najdou diváci, které tyhle klasické kusy zaujmou. A zajímavé na nich je právě to, že jsou o člověku a mezilidských vztazích na řadu způsobů. Pokud má některý z dnešních dramatiků pocit, že na trhu dramatického umění je velká mezera, tak může sednou a napsat něco lepšího. Ale to se neděje. Ale může se to stát. To se vyloučit nedá. K samotnému zpracování - zaujme to asi nejvíc toho, kdo tuhle hru nezná, ale nic revolučního to není. Nejlepší je, aspoň pro mě, vzít si nějakou divadelní hru, a přečíst si ji sám. A těch skvělých her zase není tolik. ()

classic

Nespravodlivosť si krutá, Gérarda Depardieua sa týka, Svedomitý herecký výkon vzniká, ktorý rázom rozhodnutím zaniká, To rozhodnutie na svedomí majú, tí nepolepšiteľní akademici oddaní, nominovali ho na Glóbus, Oscar a ďalšie, a tak netreba dodávať inšie... Cenu tak získal férovú - Glóbusovú, ale vytúženú plešatú, Bohužiaľ. Vidím výkon hodný velikána, z ktorého urobia, tak pelikána, Piati sedia večer v sále, jeden z nich sa bude tešiť stále. Spravodlivosť predsa musí byť, aby som sa nemusel hanbiť, Čo mám teraz robiť? Nič, len sa s tým zmieriť, Z piatich nominácii od Akadémie, sa ušla len jedna na poznanie, V mojom srdci miesto má, výkon, na ktorý sa nezabúda, Stávajú sa aj horšie veci, ale v tomto prípade, úplne od veci, Každý správny znalec vie, že takáto chyba, nie je pre zdravie, Tak už je zreteľné, čoho vyvarovať sa, je preukázateľné, Keď sa bližšie zamyslím, poviem si, aj tak mu ho udelím. ()

Arsenal83

Naozaj výborný Depardieu, ktorému tu podľa mňa nemuseli ani urobiť umelý nos, ale ja veršované filmy veľmi nemusím. Obdivujem síce prekladateľov, ktorí to museli dať do rýmovaného dabingu, ale inak som sa veľmi nebavil. Takéto dielo patrí skôr do divadla. ()

marhoul

Gérard v nejnašlapanější formě, v překrásné adaptaci, která nemá slabých míst. Tolika myšlenek, tolika citu, tolika bolesti...a nespravedlnosti. Závěrečný monolog- tesat. ()

Dale

Ťažko niečo vytknúť tomuto spracovaniu známej divadelnej hry. Depardieu bol v najlepšej forme, či už fyzickej alebo hereckej a Rappeneau dokazuje, že bol výborný režisér, no ja mám odpor k poézii a keď počujem tie veršované dialógy, tak mi to trhá uši. Takže u mňa len lepší priemer. ()

Marek1991

Jeden z najväčších filmov všetkých čias, oscarový film, jeden z najlepších neanglicky hovorených filmov a neviem čo ešte, no dobre. Teraz by som chcel dodať niečo ja. So Cyranom mám spoločný veľký nos a prenechanie žien, ktoré sa mi páčili iným. Pri tomto filme som sa však natrápil. Jedna vec je, že je veršovaný a to z neho robí jedinečný film, je to adaptácia už známej veci, no Cyrano mi nikdy nesadol. Proste tento príbeh nemám rád, nepáči sa mi, celý scenár bol pre mňa utrpením a aj tie veršované reči sa mi nie celkom páčili. Film samotný mal cez dve hodiny a k nálade mi nepridal. Keďže nie som Francúz, tak ani dej a ani samotný film som si nedokázal vôbec užiť a nenašiel som si tam takmer nič, čo by ma oslovovalo a preto mi jeho pocty môžu byť jedno. Bol to pre mňa nedivácky film podobne ako napríklad Markéta Lazarová, no tu tento názor so mnou nebude zdieľať každý, proste aj objektívne, keby som to chcel ohodnotiť, tak sa utopím v pózach, symboloch a frázach, na ktoré by som navyše potreboval mať niečo ešte načítané, ale zážitok, či odkaz si z toho nevezmem. ()

corpsy

Remeselne je to mimoriadne profesionálne pojaté dielo a opulentná hudba, ktorá paradoxne hraje aj pri menej dramatických scénach, je obdivuhodná ( aj keď pri jednom šermiarskom súboji tvorca okato kopíruje Elfmanovu The Batman Theme ). Z hereckách výkon, však zaujal len predstaviteľ titulnej postavy, všetko je len tak do počtu a je tu badateľné aj časté prehrávanie. A čo je hlavné, tomuto známemu príbehu, mohol režisér dodať lepšiu rytmiku, občas mi to prišlo, len ako zväzok po sebe nasledujúcich scén. ()

fannah

Tohle je role jako ušitá pro Depardieua, smaozřejmě že ji zvládl skvěle. Ani mu nemuseli zvětšovat nos :-D ()

elizabeth_ba

Skutečně vynikající! I když jsem se po zhlédnutí závěru a zamyšlení se nad celým filmem neubránila vzpomínce na jiný francouzský film, o kněžně de Cléves, ale herecký výkon Gérarda Depardieu a krása mladého Vincenta Pereze jsou dech beroucí a téměř na šestou hvězdičku, takže konečně jsem zase s něčím po dlouhé době úplně spokojená (hm, pravděpodobně od Dámy s kaméliemi), takže v náznaku poklony tomuto filmu "Svůj širák odhazuji v dáli a s grácií." ()

kaylin

Asi se mi o trochu více líbilo komornější a černobílé provedení z roku 1950, ač od Američanů. Gérard je skvělý, tomu se moc vytknout nedá, ale to velkolepější provedení mi k tomu nějak moc nesedělo. Navíc ostatní postavy mi přišly celkem nevýrazné, i když i na nich to stojí, nejen na Cyranovi. ()

d-fens

ocenenia : Oscar 1991 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1990 - Najlepší herec (Gérard Depardieu), Cena spoločnosti "Commission supérieure technique de l'image et du son" (CST) (kameraman Pierre Lhomme) ()

Martin741

Moj komentar bude plny vysoko odbornych fundovanych filmovo teoretickych termitov. Na toto som prisiel uplne sam a nemusel som si ani nastudovat Kroniku Filmu. Tak tu je to . 100 % ()

Nach

Přiznám se, že Cyrano z Bergeracu je jedním z mých nejoblíbenějších divadelních představení, které jsem kdy viděl. Před lety ho výborně na prknech, která znamenají svět hrál Boris Rösner a od té doby je tato tragédie mojí srdcovou záležitostí. A musím přiznat, že se Gérard Depardieu ve filmu Jeana-Paula Rappeneau Borisu Rösnerovi vyrovnal. Jeho podání jsem doslova hltal i s udicí a vychutnával si každý rým jeho ústy pronesený. I ona chemie mezi Cyranem, Christianem a Roxanou funguje na výbornou a byť jsou zde oproti divadelní předloze jisté změny, ke škodě celku rozhodně nejsou. Celé to působí přesně jako na divadelních prknech a já za to vše dávám jasný palec nahoru. Tento film si moc rád kdykoli zopakuji. 85% ()

Streeper

Tomuhle říkám pravý a krásný romantický příběh jak má být. Velice mile mě překvapil Gérard Depardieu vzhledem k tomu, že ho znám pouze z komediálních postav jsem byla docela skeptická, že hraje tak vážnou roli, ale mile mě překvapil. Líbí se mi, že se ve filmu mluví ve verších. Je to krásný příběh. ()

C0r0ner

Na Cyranovi jsme kdysi byli se školou v divadle a protrpěl jsem to. Film je pro mě podle očekávání stejný děs, který je sice samozřejmě skvěle natočený a zahraný, ale obsahově nulový. Takže další veleznámá historická předloha, která je prostě jenom bohapustá sračka. Sorry jako. 15% ()