Měl odvahu, širokou duši a láskou raněné srdce. Gérard Depardieu ve filmové adaptaci slavné Rostandovy hry. Paříž, rok 1640. Cyrano z Bergeraku, muž nápadný především svým nosem, ale o nic méně svým vtipem, pohotovostí a básnickým rýmem se zamiluje do své krásné sestřenky Roxany. O tu se uchází i hrabě de Guiche – ženatý „mlsný kocour". Roxanino srdce však patří mladému kadetovi ze Cyranova pluku, Kristiánovi. Roxana žádá Cyrana o pomoc a ochranu mladíka – a Cyrano, ač nešťasten, souhlasí. A tak se stane, že z úst i pera Kristiána vycházejí Cyranovy verše. Roxana se zamiluje, a sama netuší, že víc do veršů, krásných slov, než do samotného Kristiána. Zhrzený de Guiche se mstí – a muži musí do války. Roxana spěchá za tím, jehož dopisy si tiskne na svá ňadra...
Francouzská adaptace Cyrana z Bergeraku režiséra Jean-Paula Rappeneaua je snad možná vůbec nejlepší filmovou adaptací tohoto klasického díla Edmonda Rostanda. Okamžitě po svém uvedení se film setkal s diváckým ohlasem nejen ve Francii, ale dokonce i mimo Evropu.
Největší podíl na světovém úspěchu má Gérard Depardieu, scénář a vynikající režie. Ve filmové internetové databázi lze napočítat až jednatřicet významných světových ocenění jako: Oscar za kostýmy, deset Césarů, 2 Zlaté glóby a mnohá další. (Česká televize)

Dexx

Perfektni adaptace s vybornym Depardieu v hlavni roli. Obcas jsem mel pocit, ze to snad Rostand psal primo pro nej. Za zminku stoji take zachovane versovane dialogy, ktere davaji filmu zvlastni kouzlo (v originale, ovsem). ()

karlee

Výborná adaptace, plný počet nedávám jen kvůli předloze - začátek je trochu pomalý, stejně jako poslední scéna. Ale holt musí odříkat všecky dialogy, resp. monology. ()

Petus

Nemám nijak zvlášť ráda Gerarda Depardieua. Ale… Je tu jedno velké ale. I přes moje nesympatie je Gerard opravdu pan herec, což uznávám a odsunuju svoje osobní preference do pozadí. Protože to, co jako nosatý rádobymilovník, věčný rebel, oportunista, skvělý šermíř a mistr jazyka předvedl na plátně je herecký koncert. Vstoupil na scénu a já najednou nevnímala nesympatického obtloustlého francouze, ale skutečného živoucího Cyrana. Strhnul mě, uchvátil a už nepustil. Upřímně dokážu si představit lepší adaptace mé oblíbené hry, ale jen stěží si dokážu představit lepšího Cyrana. ()

karlosss18

Celé dialogy jsou odrecitovány v básnických verších.A to je věc kterou já osobně ve filmu nepřekousnu,takže tento film nehodnotím hvězdičkami. ()

DadysGirl

Knihu s touhle klasikou mam ohmatanou az beda... Po shlednuti tohohle filmu jsem ji totiz nekolikrat cetla a pak znovu film (ktery je dle Meho nazoru jednou z nejlepsich adaptaci vubec)... Oboji stoji za to... ()

Amonasr

Výborná výpravná filmová adaptace klasického střihu s dobrým spádem a rytmem. Pět hvězdiček si u Cyrana ale i tentokrát nechám až na záznam divadelního přenosu z Anglie, kdy Cyrana nepřekonatelně ztvárnil Derek Jacobi a kongeniálně ho nadaboval Miroslav Moravec. Viděl jsem to někdy koncem 80. let a od té doby marně čekám, zda to Česká televize ze svého archivu někdy opráší. Pokud mě paměť nezklame, byl to skvost, jaký se povede jen zcela výjimečně a jehož laťku ani tato verze nedokázala překonat. ()

Hawaj

Úchvatné propojení příběhu, veršů a filmu. Tehdá skvělý Depardieu převyšuje všechny ostatní jak mrakodrap. Jsem nadšen, dojat, unesen krásou slova, gest, scény, kostýmů, režie i kamery. Nádhernej zážitek. ()

ostravak30

Já jsem neviděl všechny verze Cyrana, ale navždy nebo ještě na dlouho bude pro mě Cyrano z Bergeracu právě Gérard Depardieu. Exceloval a role mu sedla jak poklice na hrnec. Tvůrci si dali záležet na kostýmech, prostředí, soubojích i celé řadě dalších věcí, což je pochopitelné, děláte-li tak slavné dílo. A k tomu ty úžasné verše. Prakticky celý film ve verších, za což je nutné děkovat i překladateli do češtiny, jinak by film tak úžasně nevynikl. Jean-Claude Carrière se podílel hned na několika historických filmech, takže zkušenost má bohatou. Jsem si jistý, že tohle je jedna z nejlepších verzí slavného díla. ()

moviepill

Za ten nesmrteľný smrteľný monológ v závere filmu by som dal aj tisíc hviezdičiek. Pridávam sa, nádherná adaptácia. Vrchol herectva Gérarda Depardieu. Povinnosť vidieť v originálnom znení s českými titulkami... ()

Gig

Asi nejlepší filmový Cyrano, jakého jsem kdy viděl. Zde se snoubí poetika s dramatičností, hudbou, verši a vůbec vším. Za hřích stojí i český dabing. Donutil si vychutnává texty s grácií, stejně tak, jak Gerard Depardieu odhazuje svůj širák. A když se na konci den zešeřil, zemřel ten fanfarón, co vlastně chtěl jen žít, s .... čistým štítem. Jen doplním, že Vincent Perez, coby Cyranův sok, vlastně chráněnec, byl perfektní. Asi jeho nejlepší role (minimálně z těch historicko-dobrodružných). ()

Don Maty

V zásade krásny film ale veľmi náročný skrz veršovanie textov. Obdivujem tých, čo to dabovali. Bohužiaľ nie som fanúšik klasiky. Ako ľúbostný príbeh je to nádherné a Gérard Depardieu podal fantastický výkon. A nesmieme zabudnúť na úžasné exteriéry, kostýmy a dobové spracovanie kde som si myslel, že som naozaj v stredovekom Francúzsku. Aj bitva famózne spracovaná. Jednoducho klasika, žiaľ pre mňa nič viac. Ale chápem každého, kto tento film resp. hru, predlohu obdivuje. Je čo...4 ()

FISSSH

Nemůžu posoudit originál, film jsem viděla v televizi nadabovaný, ale kolik by potom musel mít hvězdiček, když jsem tady dala pět??? ()

Misterioso

Těžce, přetěžce se mi tenhle film sledoval... Samé kecání (i když bych nechtěl, aby tady tohle slovo vyznělo nějak urážlivě, protože verše to jsou asi (určitě) hodně vydařené), ve kterém bylo pro mě těžké najít něco víc (minimálně se ale dialogy moc pěkně rýmují). Ale výkon Gérarda Depardieu je jednoduše dechberoucí, škoda že nezískal toho Oskara, moc bych mu ho přál a býval by si ho určitě zasloužil... Za mě to jsou subjektivně tak něco přes tři hvězdičky (já přes ty verše prostě nejsem, takže jsem se chvílemi docela dost nudil), ale kvality tenhle film má vyšší (herci, kostýmy, výprava + takováta nijak nestrhující ale přesto dobrá hudba), takže musím (a chci) dát čtyři hvězdičky, míň by si objektivně tenhle film nezasloužil. ()

Rejčka

Nádherný Gerard Depardieu, krásný Vincent Perez a pro mě zcela neznámá Anne Brochet, ale vybraná moc dobře. Žádná nepřístupná chladná kráska. Svěží a vnímavá, odvážná. Cyranův nos by mi vůbec nevadil. Vždyť krása jeho slov zaplnila celý pokoj a člověku se chce znovu a znovu poslouchat ty krásné verše. Jen ty smutné konce mi vadí. A Roxana měla opravdu dlouhé vedení. ()