poster

Černá výprava

 • anglický

  The Outfit

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1973, 105 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Cushing
  ****

  Výborný námět, horší scénář a nevyrovnané ztvárnění. Slušná žánrovka, která mohla být mnohem lepší -- snad. Občas trpí pomalostí a nedotažeností postav a jejich osudů. Ve skutečnosti jen za tři, ale kvůli těm autům, rvačkám a bleskovým střílečkám samozřejmě výš. Duvall ztělesněním umanutého realismu. A vyšší hodnocení také kvůli Karen Black -- jedna z těch kvalitních tváří, které pro mě znamenají americký biograf pozdně 60. a hlavně 70. let.(3.2.2010)

 • Pohrobek
  ***

  Ponurý atmosferický thriller podle stylové Westlakovy předlohy. Téma boje osamělého mstitele a všemocné zločinecké organizace. V hlavní roli skvělý Robert Duvall, jenž si nebere servítky velmi osobitě. Zajímavé i hudebně a režijně. A veterán Robert Ryan svého protřelého padoucha ztvárnil také velmi sympaticky.(2.7.2006)

 • movie
  ****

  Zapadlá žánrovka podle knihy Richarda Starka aka Donalda E. Westlakea THE OUTFIT, která má podobný příběh jako pozdější Starkovva kniha THE HUNTER (podle které vzniknul Helgelandův PAYBACK). Čerstvě propuštěný vězeň (vynikající a velmi strohý Robert Duvall) si nárokuje odstupné za zbabranou loupež a smrt bratra a dosahuje toho velmi svérázným a nekompromisním stylem a za pomoci kráčející skály - Joe Don Bakera. Tohle rozhodně doporučuji. Navrch je to debut Johna Flynna (KRIMINÁL, ROLLING THUNDER) a má skvělou Surteesovu kameru a parádní hudbu Jerryho Fieldinga. Pokud máte rádi filmy jako POINT BLANK, jděte do toho!(27.8.2014)

 • Lacike
  ***

  Dosť to pripomína Odplatu. Znova jeden nasratý lupič, ktorý chce od Organizácie prachy ako kompenzáciu, ale tá mu ich nechce dať a tak si ich musí zobrať od nich nasilu. Tentokrát má hlavný hrdina Duvall na to aj parťáka Bakera. Nie je to natočené tak štýlovo ako Odplata. Tempo je už tradične sedemdesiatkovo pomalé, čo mi tiež príliš nesedí a vlastne si ma ani príliš nezískal hlavný hrdina, aj keď sa snažil tých parchantov nezabíjať. Takže mi bolo jedno, či to prežije a bol som len zvedavý jak to dopadne. Ešte aj romantická línia tu je na vedľajšej koľaji, takže pre mňa to je až príliš oldschool. Proste film na jedno pozretie. Ale rozhodne ma to bavilo viac/nudilo menej ako napríklad Point Blank s Marvinom, ktorý je až príliš nezáživný. 6/10.(28.4.2019)

 • Raziel_cz
  ***

  Dost typický sedmdesátkový thriller. Ponurý, násilný a s neposednou kamerou. Není to marná adaptace. Sice si to (dle mého názoru zbytečně, ale nenásilně) děj předlohy přeskládalo do jiného pořadí a změnilo to (méně zbytečně a pořád nenásilně) začátek. Dokonce si to vedle Outfitu celkem příjemným způsobem půjčuje motivy nebo aspoň jména i z Huntera a The Man with the Getaway Face. Mám ale dva výrazné problémy: 1) Pointa knihy je v tom, že Parker chce vyřešit situaci s Outfitem. Takže osloví řadu svých kontaktů mezi nezávislými zločinci, kteří se pustí do operací proti Outfitu, a sledujete tak skoro ob kapitolu jinou loupež v jiné části Spojených států. Tady se do nich přejmenovaný Parker pustí sám. Není jich tolik a nemají to takový dopad. A ke všemu chce, aby mu Outfit vyplatil odškodné, čímž se dostávám ke druhému problému. Takže tady: 2) Jako všechny filmové adaptace Parkera, ani tady Parker není Parker. A nemyslím tím jenom to, že se Paker nejmenuje (to není ničí chyba – vygooglete si to). Je to škoda, protože Robert Duvall by ho zvládl úplně v pohodě, což ostatně dokazují scény, kdy na něco reaguje chladným pragmatismem. Ale do toho mu Flynn hodil zavražděného bratra, love interest a přejmenovaného Handyho, který je opravdu jeho kamarád, a zkrátka pokud znáte romány, už víte, v čem je jádro jezevčíka. Přejmenovaný Parker není sociopat. Což je k hlavními hrdinovi, s nímž se máte ztotožnit, dost divná výtka, já vím, ale znovu – pokud znáte romány, víte. Takže tak. S tímhle filmem není nic fundamentálně špatně, ale ani to není zrovna zlatý fond. Bavil mě víc než Point Blank, ale pro příznivce Westlakea pořád existuje jenom jediná dostatečně dobrá adaptace – Payback. Samozřejmě Helgelandova verze.(9.3.2019)