Dívka Mattie Rossová odjíždí z rodné farmy, aby našla a pohřbila svého otce. Ten se před časem vydal do města, aby tam koupil koně. Domů se však živý nevrátil. Jeho společník Tom Chaney jej při cestě za obchodem zákeřně zastřelil a okradl. Mattie chce ve městě najít muže, který Chaneyho dopadne a zajistí, aby s ním bylo naloženo podle platných zákonů. Podaří se jí najmout zkušeného, i když poněkud svérázného Roostera Cogburna. Společně se vydávají do hor, kde se vrah nejspíše ukrývá... Western natočil zkušený hollywoodský tvůrce, režisér Henry Hathaway (Tři bengálští jezdci, Liška pouště, Na sever Aljašky, Synové Katie Elderové, Nevada Smith). Pod jeho režijním vedením Roostera Cogburna ztvárnil John Wayne, který za svůj herecký výkon získal Oscara. (Česká televize)

Trailer

Javert

Více Cogburnova cynismu a alkoholických žvástů a méně některých přežitků z doby klasických westernů (občasná přílišná naivita a klišovitost - převážně však jen v první půlce). Pak by to byl dokonalý film. Takhle je "pouze" skvělý. ... Jsem zvědav co s totožnou látkou provedli bratři Coenové, kteří se, jak známo, umí v tomto směru odvázat. ()

movie

Dobře odsípající podíváná, ale na své téma mi to přišlo pojáte trošku moc neseriózně. John Wayne u mě vyvolával spíš pobavení než respekt, hlavní padouch je hodně tragická, až politování hodná postavička, která většinu času neustále opakuje "Proč se mi tohle děje" a menší problém mám i s malinko odfláklou režií. Asi nejlepší Waynův moment je závěrečná jezdecká přestřelka, což je jeho jediný bad-ass moment. Pokud chcete vidět hodně zdařilý revenge wester, doporučuji POSLEDNÍ VLAK Z GUN HILL. 55% ()

Bachy

Ba ne, asi jsem to čekal ještě horší. Přeci jen Maršál v několika scénách funguje, jen ho až příliš často sráží ta naivita a hloupé plácání postav. Coenovci kopírují scénář krok po kroku (opravdu téměř všechny scény se objeví i v nové verzy) a přesto dokáží ze stejné látky vyrobit o mnoho silnější zážitek. Možná, kdyby byl Maršál silnější, neuhýbala by mi pozornost ke všemu okolo...možná, kdybych byl pozornější, byl by Maršál lepší. Asi by 3 hvězdy byly spravedlivější, ale western stojí na nespravedlnosti. ()

Rob Roy

Henry Hathaway se na konci kariéry teda hodně pochlapil a natočil jeden ze svých nejlepších snímků. Chlastající a mazácky hrající John Wayne (čím starší, tím lepší) ovládá plátno a je tím nejlepším co film nabídne. Zápletka sice je klasická, ale s mnoha osvěžujícími netypickými scénami, stejně tak sentiment se tu mísí s nekompromisním cynismem, až jsem z toho valil bulvy. Jako by se tu starý Hollywood mísil s tím novým, nastupujícím. ()

Gemini

Původní True Grit v zásadě předbíhá, protože Duke tehdy ještě musel to nostalgické ožralecké vzpomínání na slavná mladší léta v sedle přece jenom hrát, protože na ně měl ještě dost času. Smůla je, že Coeni si vybrali tak vynikající herce a kameru Rogera Deakinse, s čímž se dnes už Maršál těžko může měřit. Ale nemůžete mu upřít, že to finále je opravdu impozantní a Oscar pro Waynea byl zasloužený. A pokud vám úplně nesedí Coenovské haluz-momenty hodící se spíš do Mrtvého Muže nebo něčeho od Lynche, můžete si s tímhle starým pardálem rozumět líp. Uctivých 70%. ()

• Oscar pro Johna Waynea za hlavní mužskou roli bývá označován jako notně sentimentální ocenění, udělené spíše za Wayneovu úspěšnou a dlouhou kariéru. Nejeden kritik jeho výkon v tomto filmu považuje za zcela teatrální. (-bad-mad-wolf-)
  • Wilford Brimley v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • John Wayne dostal za hlavní roli Roostera Cogburna nejen Zlatý glóbus, ale také svého prvního a posledního Oscara v životě. Během své děkovací řeči prohlásil: "Kdybych to byl býval věděl, vzal bych si tu pásku přes oko už před pětatřiceti lety!" (Shaqualyck)

Související novinky

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Herec, režisér a oscarový scenárista Ben Affleck (Město, Argo) se po čtyřech letech vrátí za kameru. Napíše a natočí snímek The Big Goodbye, jenž bude vyprávět o pozadí vzniku snímku Čínská čtvrť… (více)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)