Anna ze Zelených vršků (TV film)

• Kanada

Anne of Green Gables

• Západní Německo

Ein zauberhaftes Mädchen

Anna zo Zeleného domu

Drama / Rodinný / Romantický

Kanada / Západní Německo / USA, 1985, 199 min

Jen málokteré knižní předloze se dostane tak věrného televizního zpracování jako tomuto snad neznámějšímu dívčímu románu. Mírný odklon tu a tam nikomu a ničemu neubližuje, jak to někdy bývá. Vynikající výběr herců, postavy téměř identické s tím, jak jsme si je v dětství vysnily. Nejen Anna, ale i ostatní - stačí, když se podíváte na fotky v galerii, nemusíte se dívat na jména a je vám hned jasné, kdo je kdo. Tak jako v knížce, i tady mám nejraději Marillu. Nádherné kanadské scenerie, příjemná hudba, všechno to tak nějak spolu krásně ladí. Ze všeho čiší něha, klid, teplo a pocit domova stejně jako z knížky. Nedovedu si představit, že by kterákoliv vteřina měla být natočena jinak. Která holka nečetla alespoň první díl, neměla plnohodnotné dívčí dětství. Plný počet si přesto nechám pro jinou knížku od stejné autorky, kterou mám ješte o něco raději. Až se ji teda někdy Kevin Sullivan rozhodne přenést na televizní obrazovky.(30.3.2013)

Pre mna bezchybne. Videla som to uz hadam aj 100 krat a este si to aj pozriem dalsich Xkrat! :) Vyborne filmove spracovanie knihy, len skoda, ze vela scen sa nakrucalo v Ontariu a nie na Ostrove Princa Eduarda. Anna ma tak inspirovala, ze som sa tam aj vybrala a je to moje najoblubenejsie miesto na svete! :) A Anna zo Zeleneho domu je pre mna ten najkrajsi film/serial vsetkych cias. Je mi luto, ze Jonathan Crombie, filmovy Gilbert, uz nezije. Vsetci herci su velmi sympaticki, Marilla a Matej podali perfektne herecke vykony, Gilbert tiez a samotna Megan je uplne ako z knizky Lucy Maud. Davam 100%. Ale potom to volne pokracovanie uz po rokoch sa mi nepacilo...Uzasny pribeh, obsadenie, prostredie, nadhera. Dakujem za tento film, ze vobec existuje...Je to balzam na dusu. Pre fanusikov Anny odporucam aj serial Road to Avonlea. :)(24.6.2017)

Film - výborná adaptácia knihy. Príbehy Anny hltala moja sestra, moja mama, neskôr trocha aj ja) ale najmä dcéry a dnes už aj vnučky. Výkony hlavných protagonistov (dovtedy aj od vtedy pomerne neznámych hercov) boli výborné. Film sršal mnohými vtipnými dialógmi ale aj peknými obrázkami o dobe a krajine, o ktorej sme počuli a vedeli iba z knih. Neváham prideliť 4 b a a aj poriadny kúštik naviac.(1.4.2013)

„Mohla by si mi povedať, aký je v tom rozdiel?“ – „Obrovský!“ Roztopašná, ryšavá, knihy milujúca a úprimná sirota Anna, ktorú si „omylom“ adoptuje dôchodcovský pár súrodencov, je skvelá postava. A skvelý seriál. Okrem atmosféry dávnej doby zaujme psychologicky prepracovaný scenár a herecké výkony Megan Follows (v úlohe Anny Shirley sa následne vrátila ešte niekoľkokrát a vždy som bol pri tom) a jej pestúnov Colleen Dewhurst a Redfordovho chránenca Richarda Farnswortha. Ten toho veľa nenahovoril a v roku 2000 zomrel tak, ako žil. Potichu a skromne. Anna im síce veľa fyzickej sily na farmu nepriniesla, ale radosti a nového elánu do života áno. K tomu krásna výprava (magický príchod na statok v zovretí rozkvitnutých čerešní).(12.4.2009)

K Anne Shirleyovej sa vraciam roky. Už ako malé dievča som hltala knihy, neskôr i miniseriál. Anna i niektoré ostatné postavy v tomto spracovaní akoby "vyšli" z knihy. Málokedy sa podarí stvárniť knižné dielo s takým citom. Verím, že knihy o Anne Shirleyovej sa v budúcnosti ešte dočkajú "iného" spracovania, pretože táto postava si ho zaslúži presne tak ako knižné predstaviteľky diel Austenovej či Bronteovej.(14.1.2014)

• - Vo filme si zahrala aj skutočná matka Megan Follows (Anna), Dawn Greenhalgh, a to rolu pani Cadburyovej. (Raccoon.city)

• - Megan Follows bola do úlohy Anny vybraná z 3 000 dievčat. (Raccoon.city)

• - Boli dni, keď Megan Follows (Anna) musela nosiť korzet aj 14 hodín denne. Preto ho po skončení nakrúcania spálila. Poliala ho benzínom a tancovala okolo ohňa. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)