Hlavní podezřelý: Cesta vzhůru (TV film)

Prime Suspect

Prime Suspect: A Price To Pay

Hlavný podozrivý

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 1991, 3x104 min

Tak toto je detektivka jak má být, já to věděla. Všechny ty moderní kriminálky s modelkami jako vyšetřovatelkami se můžou jít zahrabat, protože Hlavní podezřelý je pro mě vrcholem žánru. Stopáž tří a půl hodin, u které jinak předem omdlívám, mi vůbec nevadila. Celý děj je napínavý a rychle utíká a vy si dokonce přejete, aby film ještě nekončil. Všechno to působí skutečně věrohodně, nejen že se podíváme pod pokličku vyšetřovatelům, ale je tu i něco více. Ztělesnění diskriminace žen, psychologická sonda do nitra jedné, která s šovinistickým kolektivem bojuje, snaží se něco změnit a uhájit svou čest. A to vše korunuje dokonalá Helen Mirren v titulní roli Jane Tennisonové, jejíž postavě jsem jako žena nesmírně fandila.(4.4.2012)

"Hlavní podezřelý" je jeden z nejlepších krimi-seriálů britské produkce vůbec: odvážný, inteligentní, nezjednodušující - a z nezvyklé perspektivy zachycující vývoj Západu v posledních dvou desetiletích. Jsou tu všechna zásadní témata: postupné pády společenských tabu, změny genderových konvencí, ba i způsobů práce kriminalistů. To vše při zachování lidské, "nešoumenské" a dost temné perspektivy na zločiny, jejich pachatele, oběti, policisty a mezilidské vztahy. Přes všechny úspěchy na jiných parketách jde pro mě osobně o životní roli Hellen Mirren. PS: Pokud patříte k fanouškům Prime Suspect, vřele doporučeji u nás prakticky neznámou skvostnou noirovou trilogii Red Riding: In the Year of Our Lord 1974, Red Riding: In the Year of Our Lord 1980 a Red Riding: In the Year of Our Lord 1983.(1.7.2012)

Dlouhá stopáž, která mě zprvu odrazovala, byla v průběhu sledování vynahrazena perfektní Helen Mirren, která velmi věrně ztvárnila postavu ženské inspektorky potýkající se nejen s obtížným případem, ale také nevlídným prostředím v práci a problémy v rodině. Btw málem jsem nepoznala R. Fiennese, seklo mu to tu ;-)(15.4.2010)

Cca po 17 rokoch odvtedy, co som videla prvu cast serie Hlavny podozrivy, som sa rozhodla, ze si konecne pozriem vsetky diely. Zacala som od jednotky a s odstupom casu sa mi to zda rovnako vyborne, ako ked som mala sladkych nast a clovek sa pozeral na svet inak. Vyborny start, skvela Helen. (Videne 14.3.2010)(15.3.2010)

To by člověk nevěřil, jak to má žena někdy těžké. Tedy, vlastně věřil. Tahle série v sobě spojuje klasické britské detektivky v moderním hávu (což jsme zvyklí dnes už vídat běžně - např. Dalziel & Pascoe nebo Murphyho zákon.) Zajímavosti námětu jen napomáhá přesná Helen Mirren.(26.1.2006)

• - Tato první část filmové série získala celkem 4 ceny BAFTA. Film si vysloužil ocenění pro nejlepší seriálové drama, pro nejlepší film a video edice a pro nejlepší film nebo video fotografii. Cenu pro nejlepší televizní herečku si odnesla Helen Mirren, vedle níž byla nominována i Zoe Wanamaker. (Terva)

• - Britský filmový institut zařadil tento snímek mezi 100 nejlepších filmů. (Terva)