Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

Hrabka

Moc pěkný film, ale na plný počet bych to neviděl a to hlavně kvůli slabší (ukřičené) první polovině. Každopádně ke konci to je i díky fantasy zpestření výtečná podívaná s myšlenkou, která je bezpochyby hodná zamyšlení. 80% ()

Fiftis

Pozrel som si farebnú verziu snímky a minimálne 3x som si musel skontrolovať, či som si stiahol naozaj film z roku 1946. Možno to robili aj tie farby, ale zdalo sa mi, že takto filmy nevyzerali v 40.tych rokoch 20.storočia. Ten štýl snímania bol odlišný. konečne chápem, prečo má film taký úspech a prečo je toto jeden z klenotov starej kinematografie. Na strane druhej ma to až tak nedostalo, sú tam nudnejšie a zdĺhavé miesta. A práve pointa filmu, kedy sa z hlavnej postavy stane "nežijúci" človek, je najnudnejšou pasážou celej stopáže. To ma už viac bavili scény okolo bankovníctva. Herci sú ale skvelí, hudba veľmi príjemná. Malo to dokonca aj kus vianočnej atmosféry. Vo finále teda hodnotím u mňa slušnými 65.%ami. ()

ajuska

Velice dobrý film s krásným příběhem. Je tam spousta podařených vtipných momentů i chvil, které působí spíše melancholicky až vyloženě smutně. Celý snímek je také prodchnut úžasnou starosvětskou atmosférou. Ke konci se mi ale zdálo, že film poněkud ztratil spád a zbytečně se protahuje a navíc si myslím, že ne každý (rozuměj dnešní cynický a protřelý divák) skousne ten přelazený dojímavý konec. ()

JohnnyD

Sentimentálne? Isteže, ale aj parádne napísané so skvelo vybudovanými motívmi, originálnym príbehom a fantastickým castingom. ()

GilEstel

Jeden z mála filmů, jehož poselství vítězí nad dějovým obsahem. Zápletka, stejně jako způsob vyprávění příběhu, jsou nadnesené. Vše je prostoupeno zvláštní spiritualitou, důrazem na tradiční křesťanské hodnoty a morální poselství. Však jde o jeden z 15ti filmů s největším morálním přínosem dle seznamu vydaného Vatikánem ke 100. výročí kinematografie. Pravdou je, že film velmi nenásilnou a příjemnou cestou poukazuje na význam života každého z nás a vybízí nás k zamyšlení se nad sebou samými, nad svými životy. Šikovně relativizuje nepodstatné, co se člověku zdánlivě jeví jako podstatné. Ukazuje nám americký sen v trochu jiné podobě. V podobě křesťansko – humanistické utopie, kdy pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí. Lidé potřebují své sny a utopie. Všední život by byl bez nich příliš krutý. 90% ()

misterz

Film s ohromne pozitívnym vyžarovaním, silným príbehom a famóznym J. Stewartom, ktorý postavu G. Baileyho podľa môjho názoru ani nemusel nejak výrazne hrať. Čo viem, tak podobne ľudsky a so srdcom na dlani sa správal tento jeden úžasný herec a človek aj v súkromí. Preto mu podobné postavičky dobráčiskov idú najlepšie a v takýchto pózach ho mám aj najradšej. Najlepšia náladovka akú som kedy videl, jedno nádherné pohladenie na duši. Snímok je ako stvorený pre vianočné obdobie. ()

Aidan

Přiměl jsem před časem sestru, aby se se mnou na tento film - jeden z mých nejmilejších - podívala. Svůj zážitek zhodnotila asi těmito slovy: "Hezké, škoda, že je to jen taková pohádka." A ona to skutečně v jistém smyslu pohádka je - pokud však to slovo chápeme jako označení pro příběh o základních pravdách a ne jako termín pro neskutečnou báchorku. "Život je krásný" ukrývá pod vrstvou hladivého vánočního sentimentu mnoho moudrosti - třeba tu, že velikost lidského života není poměřována velikostí snů a úspěšností jejich realizace, ale naopak schopností umenšít se před druhými lidmi a před jejich potřebami v poušti všedního dne. Selhání není, když se nám nepodaří naše vzdálené ideály uskutečnit, ale když na cestě za jejich realizací přehlédneme člověka ve své blízkosti. George Bailey celý život ustupoval ze svých představ a nakonec mu bylo dáno, aby poznal, jak jeho rozhodnutí skrytě měnila svět k lepšímu. Jeho postavu si před sebe chci klást jako vzor a snímek, v němž vystupuje, považuji za jeden z duchovně nejvíce povznášejících počinů v dějinách filmu, za skutečný zázrak. ()

Vančura

Osobně bych tomuto filmu nemohl dát plný počet, ani kdybych se rozkrájel, na to jsem až příliš cynický. Snad i proto mě film nejvíce bavil hlavně zpočátku, kdy sledoval, jak se George Bailey postupně dostával (?) do sraček - i když i to je na pováženou, protože jednoduchou změnou optiky je v závěru ukázáno, že všechny jeho domnělé trable byly zrelativizovány v milosrdenství. Nezastírám, že by se mi film asi líbil víc, kdyby to bylo něco na způsob JASMÍNINÝCH SLZ, tedy filmová zpráva o prohlubující se beznaději jednoho zmařeného života, jemuž štěstí nepřálo a jehož konec má k happy endu na míle daleko. Ale budiž, chápu, že doba vzniku si žádala své a doznívající poválečný entuziasmus a životní optimismus je ze snímku cítit i po tolika letech. Jistě je správné, že existují takové filmy, a že je lidi mají stále rádi, i když se stále nemohu ubránit pocitu, že zrovna v tomto případě je to skutečně nejčistší filmové opium, které má k realitě nekonečně daleko a které muselo působit lehce směšně už tehdy - například pro úvodní scénu, v níž na hvězdném nebi blikají dvě galaxie coby božské hlasy, nacházím jen čistý výsměch - něco tak pitomého aby pohledal. Takových momentů by se ve filmu našlo i víc, a ostatně i samotný závěr je na mě asi už moc, ale ve výsledku se mi film stejně líbil. Především zásluhou kvalitního obsazení (u Donny Reed lze v mém případě mluvit skoro o lásce na první pohled) a kvalitního scénáře mě film bavil, respektive nenudil - přece jenom je zde doba vzniku hodně znát, což se projevuje třeba ve stylu herectví, které se od té doby diametrálně změnilo (včetně takových detailů, jako je líbání - herci ve filmech ze 40. let se líbají jinak než herci z filmů v 80. letech, a ti zase líbají jinak než herci v současných filmech). Stejně tak bylo zajímavé vidět mladého Jamesa Stewarta, dávno před tím, než hrál v mistrných Hitchcockových dramatech PROVAZ, OKNO DO DVORA a VERTIGO, které jsem viděl už dříve. Za mě celkově silné 4 *, je to velmi pěkný film, který teď v čase adventu určitě stojí za vidění. ()

Javert

Nádhera! První půlka má možná pomalejší rozjezd, ale to mi vůbec nevadilo. Prožíval jsem spolu s Georgem Baileym celý jeho život. Druhá půlka pak byla naprosto dokonalá. Hlavně poslední půlhodina -tj. od příchodu Clarence (ano, anděl tam je bohužel až na konci) měla spád a závěrečná scéna mi vehnala slzy do očí (a to nemám ve zvyku). Mluvit o hereckém mistrovství Jimmyho Stewarta by bylo jen zbytečným opakováním, stejně tak jako o režii Franka Capry. Achjo, nějak na mě začíná doléhat atmosféra Vánoc, která z toho filmu přímo neuvěřitelně sálá. Ha,... slyším zvonit zvonek...další anděl dostal křídla. A třeba to byl zrovna ten můj anebo váš...:-) ()

Goldbeater

Život je krásný a tohle je opravdu krásný film. It's a Wonderful Life se stal americkou vánoční klasikou a není se čemu divit. Kdo by si tenhle film hned po zhlédnutí neoblíbil? Já se moc příjemně bavil. James Stewart je ve své roli moc sympatický a i zbylé herecké osazenstvo bylo vybráno skvěle. Někomu může možná vadit ta mírná pohádkovost, ale mně to přišlo roztomilé a myslím, že tenhle snímek si své místo v řebříčku nejlepších filmů zaslouží. ()

Snorlax

Roztomilá pohádka o tom, kterak chudý chasník se svými ideály zvítězil nad zlým kapitalistou. Vše je i na pohádku až příliš zidealizované, film postrádá odlehčující humor. Když pekař Matěj bojoval proti císaři, pravě jím byly změkčeny scény, které by jinak mohly vyznívat pateticky. Pokud bych se soustředila pouze na krásný vánoční příběh, tak Země, odkud přicházím tento kousek strčí hravě do kapsy. ()

sochoking

Ak si myslíte, že práve prechádzate krušným obdobím a lýžete všetky sračky sveta, vrelo doporučujem tento film, po ktorom vám zaručene bude lepšie! ()

Webb

První setkání s Caprovou klasikou a musím říct, že je velice zručný režisér. Scénář včetně dialogů za ním vůbec neztrácí dech a nápaditá dvojice tomu dodává to správné kouzlo. Film, který Vás naučí vážit si života, vhodný na vánoční svátky. [8/10] (Liberty, RKO) (Čb. /// Produkce: Frank Capra /// Scénář: Frances Goodrich, Albert Hackett, Frank Capra podle povídky Philipa Van Doren Sterna /// Nominace na Oscara: Frank Capra (nejlepší film), Frank Capra (režie), James Stewart (herec), William Hombeck (střih), John Aalberg (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Obsah mluví za vše. Film má lehce humorný nádech a v závěru se mění v drama. # příběh 8 | hudba 5 | humor 3 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5 ()

Vodnářka

Jeden z mála filmů, u kterého mi na konci začaly naprosto nepochopitelně téct slzy, i když k pláči rozhodně nebyl důvod... Je fascinující, jak výborně dokázali Američané zejména ve 40. letech vyprávět příběh. Už sám život George Baileyho by byl pro film ideální, zkombinovaný ale s geniální zápletkou anděla Clarence, který touží hlavně po tom získat konečně křídla, nezbývá nic jiného, než si užívat každou minutu filmu.. Jsem strašně ráda, že jsem se k filmu dostala, hlavně proto, že jsem si ho vlastně spletla s Benigniho stejnojmenným:) ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006