Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film Bostonský škrtič oceňovaného scenáristy a režiséra Matta Ruskina je kriminálním thrillerem o průkopnických reportérkách, které v 60. letech minulého století zveřejnily příběh proslulých vražd bostonského škrtiče. Film sleduje Lorettu McLaughlinovou, reportérku novin Record-American, která se stala první novinářkou, která spojila vraždy bostonského škrtiče. Jak si záhadný vrah vybírá další a další oběti, Loretta se pokouší pokračovat ve vyšetřování spolu s kolegyní a přítelkyní Jean Coleovou, avšak dvojice naráží na rozbujelý sexismus tehdejší doby. McLaughlinová a Coleová se přesto odvážně pouštějí do pátrání s velkým osobním rizikem a ve snaze odhalit pravdu riskují vlastní životy. (Disney+)

(více)

Recenze (31)

verbal 

všechny recenze uživatele

O tom „riskování životů“ a „rozbujelém sexismu“ ve filmu, jak tu ve svém vlastním progresivním obsahu píče soudruh Dyzny, by se dalo s úspěchem polemizovat. Prostě na to při výrobě jako vrchního demagoga nasadili nějakou málo agresivní nemrdanou šeredu či přefeminizovanou lesbu, a teď se toto stranické pochybení jen snaží dohnat hysterickými obsahy, aby ke sledování přilákali co nejvíce srostlých stydkých pysků, silných a nezávislých mužen a dalších zfanatizovanoných sociálních bojovníků za ryzí pičismus, nadvládu deviací a dalších přes 2,5 miliónu let tolik terorizovaných „Již vzhůru psanců této Země…“.  A je to vcelku přínosem, neboť výsledkem je tak takový neškodný a hezky udělaný, byť trochu sterilní, anemický a od 6 let přístupný, mapovač tehdejších skutečných událostí a docela precizní a překvapivě nerevizionistický škrtící film, při jehož sledování máte neodolatelnou chuť uškrtit akorát tu brutálně nehrající fošnu s krysím xichtem v hlavní roli, která už dávno měla být pohozena někde na vrakovišti totálních neumětelů. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Taková procedurálka na způsob Spotlightu, ale ze sekáče. Na Zodiaca, či klasiku  ze ´68 se to uctivě dívá hodně zespoda, ale vlastně to vůbec nevadí. Díky zajímavé kameře to má takovou patinu starých kriminálek ze šedesátých let, výprava je uvěřitelná (produkční dohled Ridleyho Scotta je znát), film rozhodně nešetří vaším časem, vyprávění je pozvolné, ale atmosférické. Téměř tu absentují vražedné scény, ale ten film to nepotřebuje. Akorát jsem postrádal trochu více napětí, vyjma jednoho letmého přejetí mrazu po zádech. Středobodem jsou ty dvě ženy a jejich urputná práce, zdejší informace převzatá z Disney+ je zavádějící, rozhodně se tu neřeší nějaký sexismus, či potřeba emancipace, díkybohu. __ PS: Keira Knightley je fajn, akorát svojí vyzáblostí začíná nebezpečně připomínat Céline Dion :o) ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Svého času jsem si stěžovala na Zodiaca a srovnávala ho s lepšími filmy, no a teď aspoň vím, že se mi líbil o trochu víc než Bostonský škrtič. Ale ten mě taky bavil. Jenom v něm nebyla žádná taková scéna, jako když jde Jake Gyllenhaal do sklepa s tím divným pánem a celý svět jako by se v tu chvíli scvrkl jenom na tu situaci a divák fyzicky cítí svoje srdce bušit někde v krku a na nic jiného není dovoleno myslet, protože je to tak intenzivní. Tady je sice paradoxně velmi podobná scéna, kdy jde Keira vyšetřovat za divným pánem do sklepa, ale jak jsou obě scény natočené a jak působí na diváka ilustruje velký rozdíl (ve schopnostech autorů). Ale možná jsem k Ruskinovi nefér, protože on se zase tolik o tu thrillerovitost nepokoušel, držel se spíš investigativní linky a lidskosti svých hrdinek. A jako postavy, jejichž práci sleduji, se mi určitě víc líbily Keira a Carrie Coon než Fincherův mírně vyšinutý sausage fest. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Bostonský škrtič v singuláru, nebo plurálu? Držet se příručky „Jak natočit procedurální krimi drama dle skutečné události“ někdy stačí, byť ve společné lize se Spotlight a Fincherovým Zodiacem je to mimo pohárové příčky. Nechybí oslava mravenčí novinářské práce, při které má seberealizace negativní vliv na soukromí i nakousnutí teorií, které případu dodávají punc záhadnosti. Klidná síla Carrie Coon tu překvapivě zastiňuje Keiru, kterou kvůli práci s bradou začínám podezírat z příbuzenského vztahu s představitelem Maniac Copa.. Mimochodem, za velkou louží se s tím vyšetřováním hrozně loudají. Vzpomeňte si na kriminalistické eso Víťu Jandáka, co odhalil Karpíška s punčochou napuštěnou prudkým jedem rychlejc, než řeknete dámský krejčí.. ()

Botič 

všechny recenze uživatele

Všechny tyhle retro variace na chytáme vraha začínají působit jak přes kopírák. Podobně koncipovaná She Said dokázala z honby dvou reportérek vytěžit mnohem víc. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Oslava ženské síly, kriminálka nebo investigativní thriller? Bostonský škrtič vlastně nikdy plně nefunguje ani v jedné ze zmíněných rovin, Matt Ruskin dodává pouze slušné řemeslo s působivým výkonem Knightley, které ovšem nedokáže plnit uspokojit ty, kteří doufají v novou instantní klasiku, ze které by na pochodu ideálně mrazilo. Vyprávění podobných příběhů je nutné, jen by do budoucna byla potřeba též více výpovědní hodnoty.... Více zde ()

Visáč 

všechny recenze uživatele

Nie je to zlé, ale každému musí byť už dnes jasné, že tohle zažije svoje zlaté časy v nočnom vysielaní komerčných televízií, keď vyčerpajú vysielacie práva na reprízy Fincherovho Zodiaca. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Pokud bych měl něco ocenit, tak je to dobová atmosféra a Carrie Coon, která mě prostě baví. Ale jinak? Jasně že není fér psát o filmu, který se snaží držet historických skutečností, že působí jako reckyklát, ale prostě je to tak. Těch špinavostí, které se snaží odhalit novináři, tu bylo a bude dvanáct do tuctu a tenhle není ničím výjimečný. Navíc ta snaha divákovi nacpat, jak to měly ženy v paternalistickém světě žurnalistiky těžké, působí strašně protivně. Netvrdím, že tomu bylo jinak, ale v dnešním nuceně vyváženém genderovém světě už mě na to prostě nebaví koukat. A ani Keira, která měl být nejspíš největším castingovým tahákem, mě nijak neuchvátila. Odvedla takový ten šedý průměr a tak na mě působil i celý film. 50% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Malo to atmosféru, prostredie, a prvá tretina až polovica naozaj dobrá. Potom si človek uvedomí, že z vrážd vlastne neuvidí nič, ale pôjde v podstate o politiku, tutlanie, zavádzanie verejnosti v štýle: O pravdu predsa aj tak nejde. To je celkom silná myšlienka platná celé ľudské veky až na to, že dnes sa preniesla aj medzi samotných novinárov. Z napätia tu je možno jedna scéna, kde matka troch detí, novinárka investiguje až natoľko, že v pohode vlezie do domu predpokladaného vraha žien. Aké premyslené! Hra na sexizmus a vkladanie progresívnych prvkov zbytočne film kazí. Keira hrá svoju postavu výborne a vo dvojici s Carrie Coon im to nesedí. Len by mohol Keire niekto dať už najesť. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Je to sice Fincherův Zodiac z Wishe, ale i tak je to poměrně chytlavé. Má to atmošku, řemeslně je to v cajku a i když to s historickými fakty žongluje hodně freestylově, ve výsledku je taková drzá fabulace k divákovi vlastně asi vstřícnější (což nemusí nutně znamenat lepší) než ten do ztracena ukončený Zodiac. (EDIT: Sakra, cítil jsem se jako frajer, že jsem vymyslel to spojení "Zodiac z Wishe" a teď koukám, že už to tu má M.i.k.e, takže zase nic :D ) ()

halogenka 

všechny recenze uživatele

Tvurci mohli pomerne dost usetrit pri obsazovani - vetsi herecky talent a schopnost utahnout cely film by melo i drivko od nanuku. Ale uprimne, ani sebelepsi drivko od nanuku by nezachranilo tenhle naprosto bezpohlavni scenar, ktery misto napeti serviruje nudu. Coz je dost na povazenou, vzhledem k tomu, ze skutecny pribeh Bostonskeho skrtice/skrticu je hodne stavnaty. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

říct o Bostonském škrtiči že je takovým Zodiacem z Wishe možná není úplně uctivé, ale je to víceméně pravdivé. Zajímavý případ, solidně řemeslně zvládnuté, dobře obsazené, ale v jádru celkem neškodné a neschopné naplno vtáhnout. Na případ se zde opět nahlíží z pohledu novinářů a staví policii do pozice neschopných budižkničemů, kteří si nejsou schopni dát dvě a dvě dohromady a vodítko jim musí dát až aktivní novinářka. Tenhle postup zakládající se na plus mínus reálném základu není ničím proti ničemu a není ani nijak objevný, přesto tu jsou jiné kousky, které to zvládají podat lépe. Třeba již zmíněný Fincherův Zodiac, který pracuje s podobnými principy je o dobré dvě třídy jinde...60% ()

BoXBe 

všechny recenze uživatele

Solidní řemeslo v produkci mimo jiných Ridleyho Scotta. Dobový Boston je adekvátně chladný. Příběh utíká dost svižně a má široký oblouk a vyvíjí se. Chvílemi je to počtem mordů až strašidelný masakr. V pravých chvílích atmosféra houstne a pár těžkých momentů vyvolá i mrazení v zádech. Přesto chybí více zapamatováníhodných scén a větší důraz na to podstatné mezi méně podstatným - na těch posledních pár minut, které tíživě dotáhne až hudba pod titulky. Herecky postavené na Keiře Knightley, která to, musím uznat, i mezi jinak prověřenými herci, drží svědomitě nad vodou i ve scénaristicky nedotažených chvílích, zejména těch se svým manželem ze svého domu - až po konci filmu může neznalému divákovi dojít, proč je jejich vztah ve filmu tak neuchopitelný. Disney tak servíruje dost dobrý film, který bohužel netočil David Fincher nebo Clint Eastwood, jinak by skončil i v kinech. Na druhou stranu, naštěstí neskončil jako ředěný seriál, kde se všechno hrne hned a najednou nebo nikdy a vůbec. Bostonskému škrtiči jde hlavně o budování atmosféry. Není v tom sice filmem úplně dokonalým, ale na jeden temný večer to funguje dost dobře. P.S. Kdokoliv psal obsah filmu tady nebo na Disney, upřesnění, že s dobovým sexismem má příběh společného minimum, o tom to fakt nebylo. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Tak tohle se hodně povedlo. Je to hodně srovnatelný se Zodiakem. Taky se ani na konci filmu vlastně nedozvíš, kdo byl pachatel, ale i tak je ti jasný,, že to byli nejmíň dva borci. Tohle je skutečně hodně zapeklitej příběh, se kterým policajtům prostě musela pomoct Keira. Takle ,já tu ženskou fakt nemám rád, ale jak stárne, tak se z tváře vytrácí ten její debilní úsměv, takže tady mi vlastně ani nevadila. Jen asi dvakrát sem si přál, aby ji škrtič taky prohrábnul :). Perfektně atmosferická detektivka, je to celý takový investigativní :o). ()

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Bostonský škrtič je film, který si dovolím označit za velmi milé překvapení, kterému mohu vytknout snad jen dvě věci, a to absenci dramatičtějších scén, které by vyhrotili jednotlivé situace do emočně silnější a výraznější podoby, no a pak bohužel i obsazení Keiry Knightley, kterou mám jinak strašně moc rád, ovšem rozhodně v jiných typech filmů, než v těch, kde má ztvárnit charakterově silné a přesvědčivé ženy, což jí její úžasná křehkost jednoduše nedovoluje a je tak v podobných rolích vážně spíš nevěrohodná, než aby svým výkonem filmu pomohla. Jinak ale u mě v souvislosti s touto podívanou vládne skutečně spokojenost, bavila mě především opravdu výrazná potemnělost celé této podívané, stylově se též jedná o velmi ojedinělou záležitost, zápletka je pak perfektně vygradovaná, budující napětí a vážně jsem byl zvědavý na závěrečnou pointu, která mě upřímně dost nekompromisně rozsekala, to jsem fakt nečekal a prostě mě hodně oslovila, jelikož byla skutečně silná a hlavně věrohodná. Tempo filmu pak sice není nikterak závratné, spíš naopak, to mi zde ovšem ani trochu nevadilo, jelikož zajímavého se tu děje pořád něco, divák se zde dočká i několika poutavých zvratů a opomenout nechci ani působivost veškerých postav, které též vesměs budily silný dojem. Za mě se tak zkrátka jedná o vážně nadprůměrný filmový zážitek, ze kterého dokáže i nejednoho diváka pěkně zamrazit, prostě se jedná o působivý thriller, kterému by byla škoda nedat šanci. ()

warrenur 

všechny recenze uživatele

Filmove novinarky mali mimoriadne oddanych, pozornych a podporujucich manzelov. V tej dobe (1963), ked nemali zeny zasluzeny respekt a postavenie, videli ste to i v uvode filmu uz len pri nazornom vybere novinarskych tem, hm, to su ale mimoriadne pozitivne muzske vzory, vsak, damy? :D Taktiez evidujem ich zjavne nadpriemernu investigativu vo filme. Nakoniec v zavere sa to potvrdi ich skutocnymi zivotmi. Keira je fajn. Som rad, ze ju vidim v dalsom fajnovom kusku. A ako takmer v kazdom, i tuna si zapali cigu. :) Pride mi, ze jej to jej trademark z filmografie rokov davno minulych. Ale pasuje. Udivil ma pripad "meraca", ktory si "premeriaval" nadejne modelingu-chtive panicky rukami..tvl. No jo, doba bez internetu a osvety, teraz ju mame, a preto tak dobre niektore zarabaju na only-fans. :D Rozhodne nadpriemerny film. "Men kill women". "It didn't start with him". "Sure as hell doesn't end with him either".  Nuz a ten mlkvy pripitok tvrdou whisky dvoch zanietenych profesionaloch v poslednych sekundach..."no jo". 60% Odporucam. ()

TheSpearCZ 

všechny recenze uživatele

Bostonský škrtič má dle mého problém v tom, že není žádný větší důvod proč si na film za čas vzpomenout, takový stejně laděný Zodiac má památnější scény a Spotlight je zase stokrát zábavnější, i co se týče dialogů, navíc tady v poslední třetině viditelně dochází tempo, spousta vedlejších postav, ve kterých se divák může ztratit a dokážu si představit, že člověka hned přejde chuť. Tady více než samotný škrtič bude v pamatováku Keira Knightley, která se do své role hodila a nezklamala. Čisté 3* ()

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Líbilo se mi to, akorát si myslím, že film bude spíše pro fajnšmejkry podobných případů, zvlášť když je v popředí žurnalistická práce. Hodně to ve mě evokuje Spotlight. Nečekejte žádnou drsnou krimi. Stejně tak policii a detektivy v akci. Je to čistokrevná novinařina, která se snaží odhalit sériového vraha, kterého ze začátku nikdo nebral vážně. Škoda, že všechny vraždy jsou mimo záběr a nejnepříjemnější chvíle je pohled na mrtvoly z důkazních materiálů prostřednictvím fotografií a i těch je jen pár. Tohle mě asi mrzelo nejvíce. Udělat to na způsob již zmíněného filmu Spotlight a například francouzského Případ SK1, tak je to top a hodnotil bych naplno. Největším pozitivem je určitě tempo filmu. Má to správnou tenzi od začátku až po konec, neustále se tu něco děje a snímek drží diváka v pozornosti. Já se určitě nenudil. Keira hraje v roli novinářky obstojně. Dobře je vylíčena i situace z domova, kam si začnete tahat práci a pohodové manželství se tak může měnit v úpadek. Šedesátá léta potěší vždy a atmosféra tak funguje na výbornou. ()

Reklama

Reklama