V prosinci 1787 se z anglického přístavu Portsmouth vydala na dlouhou plavbu loď, jejíž jméno vešlo do dějin – Bounty. Její kapitán William Bligh (T. Howard) byl pověřen Britskou admiralitou odplout na Tahiti, tam naložit sazenice chlebovníku a převézt je do Karibiku, kde měly posloužit jako zdroj levné potravy pro černé otroky. Pokus zkrátit si cestu okolo Hornova mysu se nevydařil a po vysilující několikaměsíční plavbě tradiční trasou okolo mysu Dobré naděje loď dorazila na rajský ostrov Tahiti, aby se po naložení sazenic znovu vydala na dlouhou pouť. 28. dubna 1789 se část posádky pod vedením prvního důstojníka Fletchera Christiana (M. Brando) vzbouřila a nenáviděného Bligha a jeho stoupence vysadila do člunu na otevřené moře. Bounty se pak obrátila směrem k Tahiti, kde naložila zásoby a domorodé ženy. Vzbouřencům bylo jasné, že se nemohou nikdy vrátit do Anglie. Při hledání vhodného útočiště narazili na ostrov Pitcairn, který v té době nebyl zakreslen v mapách. Jejich potomci na ostrově žijí dodnes...Tato událost byla mnohokrát zpracována v literatuře, ve filmu, a dokonce jako muzikál. Výpravnou verzi z roku 1962 režíroval hollywoodský veterán Lewis Milestone (1895–1980) jako poslední snímek své kariéry. Do role Christiana obsadil jednu z tehdejších největších hereckých hvězd Marlona Branda (s nímž se často při natáčení dostával do sporů, což ho později vedlo ke známému výroku, že snímek by se spíš měl jmenovat „Vzpoura Marlona Branda"), a do úlohy Bligha významného anglického charakterního herce Trevora Howarda. Pro potřeby filmu byla v kanadských loděnicích v Lunenburgu postavena podle plánů z Muzea Britské admirality věrná replika trojstěžníku Bounty, dlouhá 36 metrů (téměř o 10 metrů delší než původní loď z důvodu větší pohyblivosti kamer při natáčení). Bylo to poprvé, kdy se pro potřeby filmařů postavila celá loď (obvykle se upravovala už existující plavidla) a její stavba pohltila 750 000 z tehdy rozmařilého rozpočtu 6 milionů dolarů. (Česká televize)

gezper

Proč dát šanci nebo dokonce přednost této verzi o vzpouře na Bounty, když existuje o dost známější a profláklejší verze z r.84 s Gibsnem a Hopkinsnem? Protože Marlon Brando! [80%] ()

Sunwheel

Keby som napísal znova "ďalší rozvláčny, megalomanský opus magnum zo zlatej éry filmu", tak by som sa opakoval. Absolútne dobrodružstvo podporené o niekoľko vrstiev príbehu, konfliktu poslušnosti a slobody, boja za dosiahnutie cieľa a ľudskosti a rozličnosti charakterov. Prerod Marlona Branda zo sebestredného sukničkára/gentlemana do bojovníka za morálne hodnoty a ľudskosť ukázala opäť jeho herecké kvality a vynikajúci minimalizmus jeho umeleckého prejavu. Howard v úlohe šialeného ambiciózneho kapitána mu asistuje s nevýdanou precíznosťou. Dejové uvoľnenie na tropickom ostrove, kedy človek pomaly očakáva už koniec opäť vyvráti ešte silnejší nástup démonického honu za dosiahnutím Blightových plánov. Absolútne nádherné scenérie a dokonalá hudba, ktorá aj dlhší úvod a medzihru dokáže umne vyplniť. Tomuto filmu sa nedá vytknúť nič. Záver zdôrazní myšlienku. ()

Saxos

Při sledování těhle archivů vzpomenu vždy kino Alfa a jejich možné 70mm. A člověk, který se o provoz srdcově staral/Nikos, tedy klírkatej Niky/ byl super. A ta zlatá přestávka u podobných stopáží byla k love Závěr; doporučuji. Oproti remákú sice delší, ale ok. ()

PTuranyi

Vzbura na Bounty na rozdiel od 22 rokov mladšej adaptácie nie je iba dobrodružným príbehom s čieronobielym videním príbehu. Marlon Brando nie je zbrklý dobrodruh, ktorý sa má kapitána v zuboch od začiatku. Marlon Brando hrá šľachtica, ktorý má zmysel pre poriadok a autoritu. Trvá mu takmer celý film, kým v ňom preváži zmysel pre spravodlivosť a emócie. Nie je to vodca vzbury, ale len obyčajný dôstojník, ktorý chce zabrániť zbytočným úmrtiam posádky. Produkcia je kvalitná, ale filmu chýba väčší spád čo je možno dôsledok jeho dĺžky, keďže je oproti filmu Bounty dlhší o pol hodiny. Naproti tomu je doprava kapitána Blighta sprostred Tichého oceána do Anglicka vybavená jedným strihom. Herecké výkony sa držia hollywoodskej úrovne a hoci na filme cítiť patinu doby, zub času na ňom veľa stôp nezanechal. 75% ()

Dosty85

Plus Zajímavý, poutavý, drsný, romantický. Člověk si udělá dobrou představu, jak drsný byl život námořníka. Mínus Některé pasáže nejsou podle zkutečnosti Přišlo mi, že některé scény byly zbytečné a jinde by to zas chtělo trošku přidat. ()

Horácius

Co se týká výpravy a pokoukání na film, je to opravdu bez výhrad. Nešetřilo se na ničem. Avšak - pokud se jedná o historickou věrnost, je to bída. Dobře, pomiňme to, ale když se soustředíme na věrohodnost postav, je to bída zase. V tomto ohledu se to naprosto nechytá na Bounty (1984), film věrohodnější jak historicky, tak jednáním postav. Jak je tato verze z roku 1984 podceňovaná, tak je tato z roku 1962 přeceňovaná. A Marlon Brando? Ano, je to samozřejmě osobnost, ale ať jsem koukal jak jsem koukal, jeho výkon mi připadl veskrze průměrný. Skoro, jako by se místy nudil. ()

finkie

Kontrast mezi krutým kapitánem a jeho posádkou vyznávající osvícenské hodnoty individuální nezávislosti, kritičnosti a autonomie rozumu je z dnešního pohledu příliš silný a jednostranný. Ale proč ne? Třeba to tak opravdu bylo. To je jen takový neurotický postmoderní fetiš, že všechno musí být vždycky komplexní, mnohovrstevnaté a ambivalentní. ()

Bogrant

Nie prvé, ani posledné filmové spracovanie azda najznámejšej námorníckej vzbury všetkých čias, no za to najviac presvedčivé s perfektným vzbúrencom Brandom, neľútostným kapitánom Howardom, krásne omamným prostredím, farebnou kompozíciou, veľkolepou výpravnosťou a všetkou potrebnou gráciou. ()

majklfly

Moudrý kapitán,všehoschopná posádka, správná zloduch i otevřený konec. Příjemná nedělní obědovka na Primě, ale jako celovečerní film už to asi není. Všichni mi tam byli ukradení a závěrečná smrt kapitána povstalců pro mě bylo svým způsobem vysvobození. Nevím, možná mi utekl hodný kus filmu, nebo nemám to správné nostalgické smýšlení o starších filmech. Anebo jsem ho viděl až v době, kdy už si nemůže dovolit konkurovat...těžko říct.. ()

EricNor

je to víc jak na tři hvězdy, hlavně za exteriéry a scény s domorodci. Zatožil jsem po takovém ráji bez turistů, s veselými Tahiťankami, bez antibiotik, úrazovky, fastfoodů a supermarketů. Ale přišlo mi , že stříhač měl dovolenou a Bradnův výkon na Oscara? To ani náhodou. Kapitán Bligh byl výraznější a líp zahraný, než rádoby nejednoznačný Christian. ()

Oxytocin

Trochu mě trápí svědomí, jestli jsem neměl dát 5 hvězd. Naprosto skvěle zahrané. Charisma a důstojnost M.Brando Vás donutí tento film hltat. ()

Reif

Každý rok, když plujeme Ohři, se ten příběh opakuje. Zadák, který mě nechá na háčku celou noc, v bufetu U Štiky mi sní smažák a pak mě nutí drhnout kýl - ten příběh má jediný konec - během posledního táborového ohně mu strčíme do bagáže kameny navíc a sami plujeme do země zaslíbené a milované, a sice do přístavu ve Vojkovicích. Holt spirit of 1787... Tomu říkám dobytí ráje. Příběh Das Boot se před 200 lety řešil bez nablblých uniforem a periskopů a stále zde byla vidina, že námořníci uvidí exotické krásky... A aby to bylo znát, tak nosili takové bílé legíny. Hláška filmu? "Muži nedělali nic špatného při každé příležitosti." ()

Richard768

Pokiaľ sa mi v Bounty z r. 1984 javil kapitán Bligh ako neznesiteľný, tak tu ani neviem, ako ho označiť. Nechce sa mi veriť, že by mohol byť až natoľko drsný. Aj bez vzbury by ohrozil samotnú existenciu lode. Konanie Fletchera iba vyvažuje kapitánovu krutosť, no inak postráda osobitnú motiváciu. Napriek týmto charakterovým nedostatkom film určite stojí za zhliadnutie a ponúka aj zaujímavý, trochu odlišný pohľad na záver putovania vzbúrencov. ()