Silo

• USA Silo

Série(2) / Epizody(20)

Ve zničené a toxické budoucnosti přebývá v obrovském podzemním silu společenství, které zabírá stovky podzemních podlaží. Muži a ženy tam žijí ve společnosti plné nařízení, o nichž věří, že je mají za úkol chránit. (Apple TV+)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (11)

Silo (2023)

1.seria: Po dlhsej dobe opat velmi kvalitne spracovane sci-fi-cko, hoci v nevyraznych priestoroch a v uzavretej komunite ludi. Charaktery su verne, pravidla fungovanie taktiez, do toho par "anomalii", ktore dodavaju mysteriozno a atmosferu, v ktorej divak hada a spekuluje. Tahunkou serialu je rozhodne postava, ktoru odusevnene hra, vynikajuca Rebecca Ferguson. Napriek par hluchym miestam, ci nelogicnostiam, ktore si pozorny a kriticky divak musi vsimnut, pribeh stale drzi pokope. Zaverecny diel sice v uvode "nabaiti", ale samotny zaver prekvapi tym, co vacsina nepredpokladala. Mne sa potvrdila len jedna z podstatnych domnienok o sile a "obraze". Zaverecny, cca polminutovy, obraz vsak rozhodne stal za to a urcite pritiahne aspon 85% divakov aj k dalsej serii. Odporucam. 85% ()

Season 1 (2023) (S01)

Den osvobození (2023) (S01E01)

Prijemne prekvapenie. Ano, premisu s masterplanom ako ludi "udrzat" s vyhovorkou, co je "za murmi" uz tvorcovia parkrat spracovavali v roznych sci-fi. Ale tato patri k tym presvedcivejsim a herecky uveritelnym.  Psychologia tam tiez velmi pekne fungovala. Spokojnost. Vyborny otvarak. 80% ()

Stroje (2023) (S01E03)

Velmi dobre vystavana epizoda. Od pomaleho rozjazdu a postavenia sa celom neznamemu, cez 'PREBLIKNUTIE', ktore videlo mnoho oci, a zrejme neostane tajomstvom dlho, az po skvelu napinavu dramu opravy generatora. Toto je jedna z najdolezitejsich veci, ktoru od filmov cakam. Budovanie a potom fungovanie ATMOSFERY. Ta ma totiz vplyv na divakov a ich vtiahnutie do deja. Maloktori tvorcovia to dokazu. Toto je ten pripad. Velmi slusne, kusok od pathviezdia. 85% ()

Pravda (2023) (S01E04)

Zaver to trosku s odhaleniami i novou postavou na scene dobehol, ale ani dovtedy to nebolo uplne hluche. Zistili sme, preco nova serifka inklinovala k praci mechanika a vyjavilo sa cosi o jej vztahu s otcom. Ta sa zatial na novom fleku rozkukava. Typek vysedavajuci v jedalni, zrejme nebude z tych, co videli "preblikunutie" za oknom/obrazovkou. Co ma trochu zaraza, ze tuto liniu zatial nechali kompletne bez odozvy, akoby si vsetci povedali, ze sa im to len zdalo. Ak teda nejde o liniu s nocnym navstevnikom jedalne, co podla jeho spravania tak moc zatial nevyzera. 70% Mierny nadpriemer. Snad bude dalsia cast vyraznejsia. ()

Údržbářův chlapec (2023) (S01E05)

Je pravdou, ze mi pri sledovani niektorej z predoslych casti napadlo, preco na dopravu v sile nepouzivaju aspon nejaku primitivnu verziu lanoveho vytahu. Vysvetlenie casti znenia "Paktu" v tejto casti mi to teraz ozrejmilo. Vysetrovacka, tajni spojenci, nepriatelia, ci len byrokrati v pozadi sice trocha naplnil obsah tejto epizody, ale moc sme sa toho v hlavnej linii nedozvedeli. Ale zaujal aspon "vyskum" kreslica-intelektuala v jedalni. Rebecca - mechanicka/serifka ma mimoriadne silny horolezecky uchop. Zaverecny obraz na davkovac PEZ-cukrikov bude teda zrejme navnada? :) 70% ()

Relikvie (2023) (S01E06)

Serifka sa na konci predoslej epizody rozhodla vyuzit "relikviu" (davkovac cukrikov PEZ :) ) na rozvirenie vod. Dve tretiny epizody teda spolu s pridelenym - puntickarskym partakom pobehuje po sile a oslovuje zainteresovanych. Priznam, ze nie zrovna zaujimava cast. Ale zaplnia sa niektore medzierky tym, ako sa prelinaju spomienky z mileneckeho vztahu s typkom kladucim "hereticke" otazky. Vsetko to vsak dospeje k vybornemu  zaveru - k obdrzaniu NAJNEBEZPECNEJSEJ veci...teda od vynajdenia knihtlace. V zavere sa dozvieme presne to, co mnohym z nas napadlo v prvych minutach serialu. Nastastie nas tym napinali "len" po koniec 6-teho dielu. :) Napriek slusnej atmosfere v poslednych 4roch minutach nemozem ignorovat fakt slabsich uvodnych dvoch tretin. 75% No co? Pride nocny navstevnik a zadusi "iskru" v zarodku? Kedze nas cakaju este 4 epizody, urcite nie hned. :) ()

Ochránci plamene (2023) (S01E07)

Velmi vydarena epizoda. Scenarom i budovanym napatim. Opat sme trochu nakukli za oponu resp. za zrkadlo :). Tajne som dufal, ze "kamerovi technici" su "z vonku", nie z vnutra, ale co uz. :) Za znacne silny moment epizody nepokladam len rozhovor so starou pani, ale aj oba vystupy so sudkynou a i s tatinom. Jasne vidiet, ze su zlomeni napriek funkcii, ze sluzili ako taka handra proti svojmu svedomiu a zodpovednosti, ktoru mali voci obyvatelom. To dava celkom jasny odkaz aj pre nas v sucasnosti - totiz nezapredat sa. Z rozlicnych dovodov. Tak este 3 epizodky do konca serie...co dokaze osamotena zvedava a namotivovana serifka? :) 85% ()

Hanna (2023) (S01E08)

Nervaaaak... divak do poslednej/-eho fandi nasej nebojacnej serifke (Rebecce Ferguson). Ale tym uvazujucim je jasne, ze tato bude potrebobavat pomoc. "System" totiz jednotlivec nedokaza "porazit". Kazdopadne...Iain Glen, ktoreho vacsina zrejme pozna hlavne ako postavu platonickeho zalubenca a verneho sluhu belovlasej Daenerys z GoT, opat dokazuje svoje emocne herectvo, coby serialovu katarziu s dcerkou / serifkou. Judicial sa vykaslalo na stealth metody preslo na klasicke vynucovanie, brute-force a sirenie teroru a strachu. Zaver sice fajnovy, ale som zvedavy, ako bude "vytunene" miesto "dopadu" v dalsej epizode. Pamatame si preliacenu mrezu z prveho dielu. Mnamka. ()

Útěk (2023) (S01E09)

Linie sa konecne pozbiehali. Trosku sklamanie, ze atmosferu opat raz tvorcovia "vypeckuju" az v samotnom zavere. Co vobec nie je zla vec, len cesta k nemu nebola uplne lemovana "jednorozcami" ako si nateseny divak v zvere skreslene mysli. I tam totiz boli slabsie miesta. (napr. ako sa dari "prenasledovanym" vzdy ltt zdrhnut z miesnosti a dalsie) Konecne sme sa vsak videli niektore subory z disku a "uzreli" i dalsi, teraz neznami obyvatelia Sila. Bude to chciet silnu cizmu "judicial", aby sa "iskru" podarilo uhasit. A kedze nas caka posledna epizoda, som zvedavy, ci to neutnu prave tak, aby sme si zanadavali a netrpezlivo cakali na druhu radu, ktora je uz oficialne ohlasena. 85% Snad vsak posledny diel, 30-teho juna, bude minimalne "prelomovy". :) Silne stvorhviezdie. ()

Venku (2023) (S01E10)

Ked sa nad dejom v tejto casti, trosku, po zaverecnom prekvapeni zamyslime, cela uvodna zapletka a akcia, ktora viedla s "zobrazeniu" bola prakticky zbytocna. :)  Zvlast, ked vam sefino povie: "What you have just SEEN, you will UNSEE!" :) Cakal som, ze v tomto momente sa nieco zvrtne. A ono nic. :) Skutocne veci sa deju az v samotnom zavere, kedy si lameme hlavu nad tym...v com je particka od zasob "SUPPLY", taka dobra. Po "vypusteni na cistenie" mi vrtala v hlave myslienka, co "videli", ked "cistili"? Ze?! Zeby len proste presvedcenie? Predvidal som sice zvrat v casti s peknuckou krajinkou, ale tvrocovia ma prekvapili obrazom v poslednych sekundach. V zapati zacali davat zmysel aj niektore "dogmy a pravidla PAKTU". Velmi slusny zaver epizody a zaroven celej serie, ktora vo vseobecnosti urcite pritiahne divakov k tej nasledujucej. 80% ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD