John Q. Archibald (Denzel Washington) je obyčejný starostlivý otec rodiny, jakých jsou na celém světě miliony. Pracuje v továrně a se svými blízkými se snaží trávit co nejvíce času. Jednoho dne se mu však zhroutí celý svět. Jeho syn onemocní a má-li přežít, je nutná okamžitá transplantace srdce. Na ní se však nevztahuje pojištění a tak je nové srdce malému Michaelovi odepřeno. Čas běží a situace začíná být zoufalá. John se proto rozhodne pro krajní řešení. Vezme zaměstnance operačního sálu jako rukojmí, zabarikáduje se s nimi v nemocnici a trvá na operaci svého syna. V té chvíli vstupují do hry další dva muži. Zkušený vyjednanač s únosci Grimes (Robert Duvall) a horkokrevný šéf policie Monroe (Ray Liotta). John se tak ocitá v situaci, kdy nechce ublížit ostatním, ale pokud má zachránit život vlastního syna musí vše vsadit na jednu kartu... (oficiální text distributora)

sedm.1

Od samého začátku jasně nasměrovaná, vykalkulovaná podívaná, ženoucí kupředu s jediným záměrem, vyždímat z každého svého diváka i tu nejposlednější slzičku, schovanou klidně až v patě. Já tento záměr filmařům tedy v žádném případě nechci vytýkat, i těchto slzopudných počinů je jednou za čas potřeba, ovšem samozřejmě je podstatné, aby fungovali, o čemž se dá ale v souvislosti právě s Johnem Q docela polemizovat. Emoce nechybí, ty zde gradujícím způsobem dominují v podstatě od začátku až do konce, problém je, že i přes jejich naléhavost a neoddiskutovatelnou sílu tématu na mě zapůsobili prostě chladným a ne až tak přesvědčivým dojem. A způsobeno je to především opravdu nevýrazným, utahaným tempem, dále nevyvážeností dramatických momentů a naivním přístupem k většině postav, čímž mám na mysli na jednu stranu až nesoudně šablonovité a na druhou stranu jen těžko uvěřitelné vykreslení jednotlivých charakterů. O naivitě by se pak dalo hovořit i v souvislosti s prakticky celou zápletkou, kdy sice jasně beru, že zde spousta věcí sloužila jen pro účely alespoň nějaké funkčnosti filmu, ale prostě její reálnost mi tentokrát přišla až moc za hranicí soudnosti. Herecky je pak John Q nicméně na maximální úrovni, Washington, Woods, Duvall, to jsou všechno špičky svého oboru, jen jim jsou zde ale zkrátka „podkopávány nohy“ slabým scénářem a nedůraznou réžií. Ovšem aby nebyli tvůrci zas až tak smutní, tak se přiznám, že těch pár slaných kapek se jim ze mě podařilo přeci jen vydolovat :-). ()

Jiří K. odpad!

Zase jsem nedokoukal. Kdypak nás američané přestanou krmit těmito falešně dojemnými sračkami? To si zase budu muset odpovědět sám... ()

jondoe

priemerny film ktory sa snazi byt dojemny ale moc sa to reziserovi nepodarilo.na druhej strane obstojne herecke vykony ktore vsak nemozu na pridat na kvalite lebo rezia a ani scenar ich k tomu nepustia. ()

Han22

Seru na to, že je to kalkul a limonáda apod... Já ty chyby vidím a chápu, ale prostě se mi to líbilo, mám rád Washingtona, mám rád dojemný filmy a hlavně mám rád tyhle uzavřený dramata, kdy jeden člověk bere skupinu rukojmích pro spravedlivý důvod. Pro mě skvělý film a vy si tomu všichni dávejte klidně odpady. ()

bruceman7

Námět dobrý a zajímavý, ale provedení nedůstojné a nedůvěryhodné. Spíš až je to taková pohádka o tom, jak špatný obrátí se v dobrého a dobrý povýší na ještě lepšího. Je to trochu variace na Vyjednavače. Každopádně - asi nejslabší film s DW...4/10 ()

iXtr3m3

Ako rodič malej dcérky nemôžem inak. Neviem si predstaviť byť v takejto situácii. Denzelova One Man Show. Bezradný a bezmocný človek na spodnej hranici systému versus systém sám. ()

BlueZero

Trochu sentimentálny príbeh o záchrane života vlastnému dieťaťu. Ale čo iné ako sentimentalitu tu použiť? Každý herec si svoju rolu odkrútil tak ako mal. A vôbec sa mi to nezdalo až tak nudné ako to tu popisujete. ()

J.Bourne

Nevkusně a pomocí těch nejsilnějších kliše to útočí na city. Scenář aboslutně ničim nepřekvapí. Nemocnej syn, zoufalej táta = únosce, táta uspěje a syn se uzdraví. Nevim trošku mi to pak přišlo jako nějaká volební kampaň za zlepšení zdravotníctví a pojištoven v USA. Každopádně Danzel je skvělej a na mně osobně, i přes ty kliše, to zapůsobilo. Takže 3 hvězdy. ()

AdamesWWE

[8/10] Pre mňa najlepší film s Denzelom Washingtonom, skvelý thriller ktorý ma stále baví, dobrý a aj originálny námet, perfektné spracovanie, celá tá atmosféra, zaujímavé prostredie, perfektný Denzel ako zúfalý otec a k tomu množstvo zaujímavých vedľajších postáv, či už rodina alebo rukojemníci, policajti. A veľmi sa mi na tomto thrilleri páči aj tie silné emotívne momenty, ale aj menší humor občas poteší, napätie je tiež prítomné. Skvelý film. ()

Paity

Trochu podobné tomu filmu s Travoltou, už ale nevím, jak se jmenoval. V každém případě tohle už tady bylo mockrát, kdy se nám američtí filmaři snaží ukázat tvrdost amerického zdravotního systému... Na druhou stranu náš systém se nám teď hroutí, takže je otázka, co je lepší. ()

Kanca

Tak sentimentální kliše, až jsem se při některých scénách, které asi měly brát diváka za srdce, musela smát. ()

Petr.Kocfeld

John Q.je napinavy krimi-thriller,kde hral hlavni roli Denzel Washington a to milujiciho tatinka sveho vazne nemocneho syna...Davam 65 procent!Washington jako zoufaly otec schopny ucinit temer vse.Avsak nechce zde ublizit ostatnim.Vubec to neni spatne a mne se to libi. ()

kobe6

Jo bylo to pěkné a tak, ale vše už jsem někde viděl. Denzel nicméně hraje výborně, pouze on to drží trochu nahoře. ()

Haymar

Značně rozporuplná záležitost, která je sice neuvěřitelně silná v celku (myšlence) ale naopak až brutálně infantilní v detailech (zpracování). Každá druhá scéna je buďto těžce nelogická (neschopný odstřelovač, sympatizující rukojmí, izolace pohotovosti, spousta šancí zneškodnění "únosce" ap.) nebo patetická až to bolí. A do toho všeho nám tvůrci vrší klišé přes klišé s větší kadencí než sem byl schopen unést! Denzel alias John Q sice zvládá svou roli standardně dobře i když občas těžce přehrává (což ale šacuju více na chybu rejži než samotného Mr. DW). Co nám zbývá? Dobrá (stále aktuální) základní premisa filmu + ztvárnění několika výborných epozodních roliček: Duvall, Liotta, Heche, Woods... ()

peetriss

Ne zcela šťastné nastavení amerického systému zdravotnictví a jeho financování je obecně známou věcí, nejsem si však jist, zda na tom dokáže takováto účelově sentimentální populistická agitace něco změnit. Není mi ani blízká myšlenka řešit životní krize, ať už jsou sebezávažnější, se zbraní v ruce. To bychom se vrátili do středověku. Scénář je šitý horkou jehlou s přídavkem laciného patosu a koňské dávky klišé. Naštěstí Nick Cassavetes se snaží s minima vymáčknout maximum a značně mu vypomáhá dobrý casting s tahouny Denzelem Washingtonem a Robertem Duvallem v čele. ()

Klay

Nevím proč se multioscarový Washington nechal umluvit do něčeho tak viditelně špatného (peníze jsou zřejmě všemocné). Kdokoliv četl scénář, muselo mu být jasné, že to bude fiasko. Snaží se totiž nést určité poselství, snaží se být zároveň psychologickým thrillerem o muži, který ztratil vše a sociálním dramatem. A selhává na všech frontách. Je totiž hloupý, nutí herce fňukat v záchvatech laciného sentimentu a pronášet ty nejotřepanější fráze. Psychologie hlavní postavy je nepropracovaná a všichni si počínají jen o trochu logičtěji než oběti sériových vrahů dnešních teen horrorů. Motivace některých postav mi byly i po skončení skutečnou záhadou. Když k tomu přidáte nudnou režii, které se jen občas povede vyvolat vypjatější situaci (v thrillerové linii), ale jinak to není o nic lepší než průměrná televizní rutina,vzejde vám film, který si klidně můžete nechat ujít. ()

Movie Gourmet

Film, který výborně ukazuje jak špatný je americký zdravotní systém, kde první otázka doktora zní: "A máte zdravotní pojištění?". To ale samo o sobě jak se ukazuje nestačí. Amerika vůbec není úžasná země, je to země, kde se žije na splátky a hypotéky a ze dne na den můžete být bezdomovcem. Chudá dělnická třída se nemá zde nemá nijak dobře... Denzel Washington sice svou roli hraje výborně, ale na druhou stranu, krom "pravdivého" zobrazení amerického životního stylu, resp. představení "skvělého" amerického zdravotnictví, se film nevyhne spoustě klasických klišé... Ve výsledku se to ale dá nějak překousnout a film snese i vícero shlédnutí. Verdikt: 3* a 65-70 %. ()

mira007

Hodně stupidně naivní, že s pistolí si člověk vynutí transplantaci srdce a ještě je za hrdinu.... kva co to je? ()

Denzel a Nick opět spolu

Denzel a Nick opět spolu

23.11.2005

Herec Denzel Washington a režisér Nick Cassavetes se už jednou sešli při natáčení filmu John Q. Ten měl sice rozporuplné kvality, ale vzájemná spolupráce těmto pánům zřejmě svědčila, takže další… (více)