Již od dob úspěchu prvního vydání fantasy ságy J.R.R. Tolkiena Pán prstenů uvažovala hollywoodská studia o adaptaci románové trilogie pro stříbrné plátno. Práva na zfilmování nejprve vlastnil Walt Disney a v roce 1968 přešla pod společnost United Artists, kde se uvažovalo o hrané adaptaci, jíž se případně měli zhostit Stanley Kubrick či John Boorman, ale kvůli nákladnosti a náročnosti produkce k natáčení nedošlo. Projekt byl nakonec přiřknut režisérovi animovaných snímků Ralphu Bakshimu, jenž svými celovečerními snímky Fritz the Cat a Heavy Traffic a Coonskin de facto ustanovil kategorii animovaných filmů pro dospělé publikum. Podobně jako ve svém předchozím futuristickém eposu Wizards použil Bakshi i při tvorbě Pána prstenů kombinaci tradiční animace, rotoskopie a postprodukčního filtrování hraných záběrů, díky čemuž docílil reálnějšího pohybu animovaných postav, ale také dokázal vytvořit epické sekvence bitev bez nutnosti nadměrného rozpočtu. Projekt původně plánovaný jako trojdílná série, věrná dělení příběhu v Tolkienově předloze, měl nakonec být realizovaný coby dva celovečerní filmy. Jenže navzdory kasovnímu úspěchu prvního filmu, druhý nebyl natočen. Z hlediska dějové osy Tolkienovy ságy tak diváci uvidí postupné zformování společenstva prstenu, které vedle hobitů Froda, Sama, Smíška a Pipina tvoří kouzelník Gandalf, hraničář Aragorn, trpaslík Gimli, elf Legolas a válečník Boromir. Společně se vydávají zničit Jeden prsten, v němž se skrývá moc Temného pána, jenž si touží podrobit celou Středozem. Jejich cesta vede před trpasličí doly Morie, kde je čekají mnohá nebezpečí, i elfí hvozdy. Film obsahuje také události z druhého dílu knižní trilogie jako je rozdělení společenstva, vrtkavé spojenectví Froda a Sama s nevyzpytatelným otrokem prstenu Glumem i bitvu u Helmova žlebu. (oficiální text distributora)

Ufololog

Sakra. Chápu snahu, ale i jako malíř pokojů - a občas i obrazů na zdi to vidím takhle ;. Ralfi, tady máš troje vodofky a jedny tempery a poraď si, vyšší rozpočet nám nedali. Vlastně, jestli se ti chce, tak to poser, ale situace je taková, že něco ude musíš. Je jedno co, ale ať se ten akvarel nepřelije přes hranice scénáře. Nevím kde beru tu drzost, ale s přehledem píšu, že bych tomu udělat líp.... Po roce 2000, kdy to ukázal Jackson s patřičným rozpočtem pochopitelně abdikuji a doufám že Buzzoš z Omezonu z toho neudělá břitký průjmový aperol špric ()

PISTA226

7/10 Myslím si, že pokud tohle sloužilo jako nějaká aspoň částečná předloha pro dílo Petera Jacksona, tak některé věci, ač s kvalitou, která tam je, jsou tady legendární a tohle sice nebyl nejlepší film, ale ta základní podoba, která utvořila základ pro vnímání celého světa a postav Tolkiena, to je úžasné. Na jednu stranu ta animace byla strašně krásná a svá, volná. Ale na druhou to byl hrozný zmatek, kde jsem si ani nebyl jistý, jestli je to hraný nebo animovaný, ale kombinace, což nemusí být špatný, ale občas to vyčnívalo. Vzhled postav byl roztomilý a celkem pěkný, ale u Aragorna si nejsem jist, protože vypadá celkem hnusně a nevím, jestli má být tak opálený? Děj celkem často přeskakuje některé scény a některé trochu pozměňuje, ale to je naprosto běžná věc. Pokud je na tomhle filmu něco vtipného tak je to dabing vlastně jakékoli postavy, protože to zní tak špatně nadabovaně, že je to možná i ještě lepší. :D Někdy to vypadá jak kdyby dabéři nekoukali na obraz, ale jen četli text a nevěděli co dabují. Opravdu cením podobu balroga, nádhera nezměrných hranic. ()

Dart_Nader

Nechápu lidi co toto mohou srovnávat s Jacksnovou komerční slátaninou, kde vypustil snad veškeré důležité scény. A i když zde je toho také dost vypuštěno, tak tam alespoň nějsou vymylené scény jako v hrané verzi, například scéna u voru, kde přízraky bejt neměly, ale měl tam bejt Pipin, nebo Smíšek už přesně nevym kterej, převlečenej do kápě.. A nejedn to... CO se mi na filmu hodně líbilo je to, že ce celkem držel knížky, zpracování animací bylo dobré, nebylo to zbytečně zdlouhavé.. Nenudil jsem se u toho, ale bohužel film má i své stinné stránky. Asi největší mínus je podle mě časové stísnění, kdy vlastně děj první knihy trval hodinu a půl z dvou hod a kousek. Takže tak čtyři pštiny filmu jsou první kniha a zbylých čtyřicet minut zabral celý druhý díl. A poslední část děje byla uplně vypuštěna. Děj se sunul hodně rychle a kdybych nevěděl o co tam jde, asi bych se v tom ztratil a nevěděl bych co znamenají některé dějové skoky. Další věc co se mi nelíbyla bylo propojení hrané a kreslené části. Nevym, prostě mi to tam nesedí, navíc spracování hraných postav je extrémně ohyzdné, kdyby zustal celý film animovaný, byl bych tak nadšen že bych byl ochoten odpustit i velké dějové skoky, ale takhle prostě ne. Je mi líto, ale po Hobitovy si toto nezaslouží více než 3 hvězdy... ()

Podhorsky

Souhlasím s Yarwen - tady se Jackson inspiroval. Živí herci před malovaným pozadím - vzpomněl jsem si na Karla Zemana. Chodec perfektní - je na něm vidět, že není nejmladší. ()

Krtisko

Na svou dobu naprosto úžasný počin, zejména ovšem zpracováním kvalitního díla. Nicméně se bohužel nedokážu zbavit nepříjemného dojmu z roztřesené animace a vyobrazením scén "záporáků", kteří se i v denních scénách jaksi propadají do chaotické nevykreslenosti ve tmě. Zřejmý záměr tvůrců nevítám, nelíbí se mi to, bolí mě z toho oči. Pochopitelně dnes jsme s ohledem na technologie zvyklí na kvalitnější obraz. Těžko říct, pro koho byl snímek vlastně určen. Film, ač animovaný, se mým dětem (8 a 6) nelíbil, těžko se orientovaly ve složitém příběhu a komplikovanost animací jim k pochopení vůbec nepomáhala. ()