Manchurianský kandidát

• Česko Mandžuský kandidát (více)
Trailer

Někdo se nám dostal do hlavy, ale jinak je všechno pod kontrolou. Napínavý snímek Mandžuský kandidát režiséra Jonathana Demmeho (Mlčení jehňátek, Philadelphia) představuje aktualizovaný remake stejnojmenného snímku z roku 1962. Ten byl natočen podle slavné knižní předlohy Richarda Condona a pojednával o americké vojenské jednotce, která byla během svého zajetí v Koreji naprogramována ruskými tajnými službami jako zbraň k zabíjení. V novém filmovém zpracování Mandžuského kandidáta z roku 2004 je děj snímku zasazen do Kuvajtu v období války v Perském zálivu. Během nezdařené vojenské operace velící kapitán Ben Marco (Denzel Washington) upadne do bezvědomí a celou jeho jednotku zachrání seržant Raymond Shaw (Liev Schreiber). Tak zní alespoň oficiální výklad celé vojenské akce. Pověst válečného hrdiny Raymondovi výrazně pomáhá v jeho politické kariéře a díky úsilí své ambiciózní matky Eleanor Shawové (Meryl Streepová) se stává jedním z hlavních kandidátů na post viceprezidenta Spojených států amerických. Kapitána Marca ovšem pronásledují podivné sny o tom, že ve skutečnosti došlo k únosu celé vojenské jednotky a jeho muži se stali oběťmi systematického vymývání mozků. Zdá se, že vlastním vzpomínkám nelze věřit a politické spiknutí nabývá stále větších rozměrů. Tento politický thriller představuje velmi vydařený příspěvek v kategorii konspiračních filmů a vyniká hvězdným hereckým obsazením. Meryl Streepová byla za svůj výkon ve vedlejší roli dokonce nominována na Zlatý glóbus a cenu BAFTA. (Česká televize)

Trailer

Gilmour93

Stepfordští vojáčci na hraní špinavých, politicko-mocenských her jakožto ústřední postavy mírně uzívaného thrilleru Jonathana Demmeho - uznávaného očního lékaře, jenž tentokrát po drobných kapičkách prokapává divácké oči mysterióznem, aniž by si za čas všimnul, že víčka jsou již zavřená a medicína napínavosti volně stéká po lícní kosti mimo místo určení. A trojlístek L.Schreiber, Streep, Washington se pak může usnažit k smrti.. Mít na české politické scéně vlastního manchurianského kandidáta zase není až tak složité a už vůbec k tomu nepotřebujete mozkový implantát, ostatně, kam by jste ho taky dali.. Dotyčného jedince stačí stimulovat kreditními obraty na zahraničních kontech, hrozbou otevření skříní narvaných kostlivci a vidinou udržení místa u dřevěného žlabu naplněného pomejemi moci - pak už bude moc dobře vědět, kdy má zvedat ruku.. ()

becki_tu

Nebýt nedořečeného závěru (a nebo jsem to nepochopil) a bohužel nepříliš překvapivého vypointování, byl bych nejspíš spokojen na 100%. Washingtona mám rád čím dál tím víc i proto, že podobné role mu nesmírně sedí a taky je nutno říct, že takovou mrchu, jakou tady hrála Meryl Streepová, jsem už dlouho neviděl. Tématicky to ale bylo celé víc než zajímavé... ()

Anderton

Pred diváka neznalého či už knihy alebo pôvodného filmu môže ísť o veľmi príjemné konšpiračné prekvapenie a postupné odhaľovanie pravdy so sci-fi zápletkou veľmi vzrušujúce. Lenže asi väčšina ľudí si tento film pozrela práve kvôli tomu, že poznajú Frankenheimerov film. A my tak máme tú nevýhodu, že proste vieme po celý čas viac ako hlavná postava a tie vyše dve hodiny sa tým pádom celkom vlečú. Problém je myslím aj v obsadení sympatickej Streepovej, pretože tu skutočne cítiť, že čo sa týka jej postavy, tak Angela Lansbury bola kedysi typologicky lepšou voľbou. Demmeho film nepôsobí ako účinná satira, ale už len ako tajomný, absolútne vážne sa tváriaci politický thriller. Samozrejme v období nastupujúcej vojny v Iraku ale implicitnosť v tom zmysle, že skutočne nevieme, komu sa dá veriť (politikom, médiám, tým "dobrým" alebo tým "zlým", korporáciám) a že sa nakoniec vážne ani nikomu veriť nedalo, potvrdila. Preto je táto látka stále nadčasová a stále bude a bude sa dať našróbovať na akýkoľvek konflikt v budúcnosti. ()

T2

V podstate zaujímavý príbeh zo zákulisia moci ale nie tak strhujúci ako by si dané témy vyžadovali, dobré je že to vôbec na miernu pasivitu deju nenudí aj keď sa tam dohromady okrem vyšetrovania na vlastnú päsť nič nedeje. Denzel Washington a Liev Schreiber sú vo svojich úlohách fajn aj keď miestamy to ich iné správania vďaka ovládacím ampulkám vyzerá všelijako len nie dôverne o Meryl Streepovej je už ťažko hovoriť lebo jej prejav spadá skôr do diktárskej až arogantnej dôraznosti, než na nejakú obyčajnú vládychtivú političku. Jonathan Demme miestamy experimentuje a chce chorobu mysle vojakov povýšiť na niečo viac práve spôsobom presvietenia vizuálu ale vyznie to len polovičato, skoro bez zrnka nejakej väčšej hĺbky, takže zostáva to tiež v tomto smere nedotiahnuté. ║Rozpočet$80milionovTržby USA $65,955,630Tržby Celosvetovo $96,105,964║ dosť slušný rozpočet, že by predvolebné kampane vo filme tak moc stály /60%/ ()

Silverluv

Neviděl jsem ani původní filmové zpracování Johna Frankenheimera ani jsem nečetl Condonovu předlohu, takže nemůžu srovnávat. Nicméně, solidně odvedená režisérská práce, kvalitní herecké výkony (hlavně Liev Schreiber, Denzel Washington a Meryl Streep). Lehce nadprůměrný politický thriller se zajímavou zápletkou, ovšem tak od třetiny filmu docela předvídatelné, žádné překvápko... Rozhodně ale stojí za vidění. Slabší 4 * ()

• Scenárista Daniel Pyne dostal přes 1 milión $ za počáteční návrh scénáře. (ČSFD)
  • Film začíná scénou, kde Marcovi a Shawovi přátelé z války hrají karetní hru; jedná se odkaz na film Mandžuský kandidát (1962), ve kterém hrály karty důležitou roli v příběhu. (jezurka42)