Lovec jelenů

Lovec jeleňov

• Austrálie

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1978, 183 min

S tímhle filmem jsem měla podobný problém jako u jiných slavných klasických filmů. Prostě se mi moc nelíbil, čekala jsem něco jiného, byla zklamaná. Příběh strašně rozvleklý, díky vražedné délce jsem ho musela koukat na dvakrát. Rozhodně by mu prospěla kratší stopáž. Herci sice vynikající, ale pro mě průměr.(16.7.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Smutný multioscarový film holywoodské komety Michael Cimina, na rozdíl od jeho následujícího vizuálně krásného obřího propadáku Nebeská brána má Lovec jelenů zajímavý plnokrevný příběh. Lovec jelenů De Niro a jeho kamarádi ze železáren narukují do Vietnamu, který jim zcela zpřevrací život. Hvězdný výkon předvedli nejvíce Christopher Walken, Merryl Streepová a také John Cazale (Fredo Corleone z Kmotra), pro kterého to byla kvůli rakovině poslední role v životě. A ještě - tak bravurně natočená ruská ruleta na několik způsobů - to jinde neuvidíte. Trailer: http://www.youtube.com/watch?gl=CZ&v=vw-Tyr6Rb6I(18.9.2009)

Nejde o čistě válečný snímek. Ale to, jak dokázal Michael Cimino realisticky ukázat krutost a zvrácenost války, tak to klobouk dolů. Výborné drama se skvělým hereckým obsazením - De Niro, Walken, Savage a Streep. Po delším úvodu, (jediná slabší pasáž filmu, i když důležitá) který nám představí kamarády z jednoho špinavého, pensylvánského městečka a ukáže nám jejich vášeň, kterou je lov jelenů (na jeden výstřel, pokud lovec netrefí nemá druhou možnost střelby a v pomyslném souboji vítězí zvíře) se dostáváme do vietnamské džungle, kde naši hrdinové zažívají nejhorší a nejděsivější chvíle svého života. Při ruské ruletě mi doslova tuhla krev v žilách, tak byla scéna silná a napínavá. Legendární film, který mi dlouho unikal, ale už si můžu v kolonce u tohoto snímku odškrtnout - viděno. A líbilo se.(14.2.2010)

Unikátní drama o přerodu několika maloměstských charakterů poté, co jsou vystaveny peklu vietnamské války. Nevratnost takového postižení, včetně bolesti pramenící z nutnosti sledovat kamarády, kteří dopadli ještě hůř, je tu vykreslena fantasticky a všichni fenomenálně hrají. Úvodní svatební hodina filmu je pro mě ale absolutně k nepřežití...(26.5.2008)

Lovce jelenů nevnímám jako válečný film, ale jako film o velkém přátelství. Práce, kulečník, svatba, lov jelenů ..... to všechno mi ukázalo, jak ty lidi žili "předtím": kamarádskou soudržností, tradicí, zvyky, ideály, radostí ze vzájemné společnosti. To vše se otřáslo válečnými hrůzami a přežít to peklo byl jen začátek bolesti, samoty a izolace, protože nesdělitelná zkušenost je hráz a postava Roberta De Niro byla symbolem snahy dát ty tři pošramocené bolavé duše znovu dohromady a tím je zachránit. Všichni tři pánové v hlavních rolích si hrábli na herecké a jistě i psychické dno. Silný a přes děsivé scény neskutečně dojemný film.(22.7.2005)

• - Na DVD z roku 2005 bylo režisérem Ciminem odhaleno, že otcem Angelina dítěte je Nick. (Kulmon)

• - Kostel užitý ve filmu je Theodosiova ruská ortodoxní katedrála v Clevelandu. (Kulmon)

• - Původně se měl v roli Michaela objevit Roy Scheider. (Tygrys)