Lovec jelenů

• Austrálie

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1978, 183 min

• WANDRWALL

Pro mě je to jen příspěvek v traumatu Američanů, které si připravili sami. Proto sympatizuji s těmi, o nichž je muzikál Vlasy a kdyby po mě někdo chtěl, abych šel na vojnu, pro nápad vlády, tak bych toho, kdo mě to nařizuje poslal do války samotného, a bez pardonu. A vše doapdlo jako vždy - když už měli Američani Vietnamce pod sebou, tak prezident válku stopnul a všichni jeli domů. Přes kvalitní obsazení mi nepřijde tenhle film v žádném případě lepší, než jiné (Křídla, Četa, Forest Gump, Vlasy...) na Americké trauma. pro se takmálo točí pohled Vietnamců na tuto válku? Copak to nebyli oni, co byli přepadeni a atakováni? Jsou snad méně lidmi, než agresoři?(19.9.2010)

Scénář: Deric Washburn .. Válka ničí především lidi, jejich více či méně spořádané životy. A tento film je především o tom. O obyčejných lidech a jejich osudech, které poznamená válka. Jen mi přišlo, že přes dlouhou stopáž je film místy zbytečně hodně natahován (svatba), jindy je zase velmi zkratkovitý (Vietnam) a více méně využívá jako hlavní prostředek toho špatného tolikrát zmíněnou nedobrovolnou ruskou ruletu. Christopher Walken a Robert De Niro jsou úžasní, hudba teskná a celkově je tohle válečné drama i dnes dosti působivé. 75%.(30.1.2006)

Na tento film jsem se neskutečně těšil. Meryl Streep, Robert De Niro a Christopher Walken spolu v jednom filmu, který ještě ke všemu zobrazuje ne válku ve Vietnamu, ale to, co se potom dělo s lidmi, kteří ji zažili? Upřímně jsem doufal, že tohle bude další silný snímek, podobně jako Apocalypse Now, Platoon či Full Metal Jacket. Bohužel, nestalo se. Jednak snímek zabila stopáž (která mi například u již zmíněné Apokalypsy nevadila) a jednak je ten film strašně chladný. Vy ty postavy chápete, víte a vidíte, co chtěl režisér či scenárista říct, ale zkrátka a dobře nepůsobí to. Což je vzhledem k tématu a k obsazení zvláštní. Po většinu filmu jsem se nudil a říkal jsem si, kdy se asi něco začne dít. Ta slavná scéna s ruskou ruletou byla působivá, to nepopírám, ale to je prakticky to jediné, co si z tohoto filmu zapamatuju. Možná jsem jen nebyl v náladě, možná jsem nebyl připravený, nevím. Faktem zůstává, že jsem čekal opravdovou bombu, která nepřišla. Filmu dám ještě jednu šanci za pár let, do té doby tu musím nechat 50 %. A to jsem se opravdu těšil…(3.7.2012)

Nejde o čistě válečný snímek. Ale to, jak dokázal Michael Cimino realisticky ukázat krutost a zvrácenost války, tak to klobouk dolů. Výborné drama se skvělým hereckým obsazením - De Niro, Walken, Savage a Streep. Po delším úvodu, (jediná slabší pasáž filmu, i když důležitá) který nám představí kamarády z jednoho špinavého, pensylvánského městečka a ukáže nám jejich vášeň, kterou je lov jelenů (na jeden výstřel, pokud lovec netrefí nemá druhou možnost střelby a v pomyslném souboji vítězí zvíře) se dostáváme do vietnamské džungle, kde naši hrdinové zažívají nejhorší a nejděsivější chvíle svého života. Při ruské ruletě mi doslova tuhla krev v žilách, tak byla scéna silná a napínavá. Legendární film, který mi dlouho unikal, ale už si můžu v kolonce u tohoto snímku odškrtnout - viděno. A líbilo se.(14.2.2010)

S tímhle filmem jsem měla podobný problém jako u jiných slavných klasických filmů. Prostě se mi moc nelíbil, čekala jsem něco jiného, byla zklamaná. Příběh strašně rozvleklý, díky vražedné délce jsem ho musela koukat na dvakrát. Rozhodně by mu prospěla kratší stopáž. Herci sice vynikající, ale pro mě průměr.(16.7.2011)

• - V průběhu přípravy na roli pracoval Robert De Niro jako dělník a navštěvoval okolní bary a dělnické rodiny. (Tygrys)

• - Michael (Robert De Niro) nosí hodinky Rolex Seadweller. (Liqid)

• - Film je voľne inšpirovaný novelou Ericha M. Remarqua "Traja kamaráti". (marlon)