Lovec jelenů

Lovec jeleňov

• Austrálie

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1978, 183 min

Schválně, kolik si vybavíte amerických filmů, které začínají scénou v továrně a jejich hrdiny jsou dělníci, řadoví zaměstnanci živící se rukama? Příběhy bílých límečků, právníků, lékařů a businesmanů se americká kinematografie jen hemží, ale na mapování osudů "blue collars" byla víc než skoupá. Lovec jelenů je považován za jeden ze tří nejzásadnějších filmů o vietnamské válce, já ho vždy mnohem víc vnímal jako jeden z nemnoha snímků o chudých bílých mužích, dnešních voličích prezidenta Trumpa. Budu asi jeden z hrstky filmových diváků, koho víc zajímá první část filmu věnovaná partě kamarádů z jedné slévárny, jak se baví po práci a slaví svatbu jednoho z nich. Válečná část zaujímá ve skutečnosti jen malý díl snímku a ještě k tomu ten nejméně zdařilý. Zařazení branců z jedné lokality do téže jednotky možná patřilo k praxi americké armády, zajetí skupiny kamarádů a jejich společný útěk už ale zavání typickou filmařskou účelovostí. Nedělám si nejmenší iluze o tom, že by Vietnamci se svými zajatci zacházeli v rukavičkách, neměli k tomu ostatně důvod, ale že by likvidovali Američany tak marnotratně, se mi nezdá - představovali příliš cenné zboží a propagandistický trumf. Motiv ruské rulety sice do hazardem nasáklé jihovýchodní Asie zdánlivě patří, ale že by jí propadl voják, který právě přežil frontové nasazení a sáhl si na dno, mi přijde z psychologického hlediska nesmyslné. Chápal bych narkomanii, sklon k násilí či neschopnost se znovu začlenit do komunity, ale tohle? Motiv ruské rulety mi zkrátka přišel vždycky umělý a výrazně rušivý, Nickova vykořeněnost se dala popsat realističtějším způsobem. Z filmu mi nakonec nejvíc utví pár působivých scén ze Saigonu těsně před pádem režimu a hvězdné herecké obsazení. Že bych si ho ale spojoval s nějakým vyjímečným diváckým prožitkem, říct nemůžu. Pro běžného diváka bude navíc problém se stopáží a tempem, 183 minut je vážně velké sousto. Lovce jelenů nevnímám jako válečný film, spíš jako drama o generaci amerických mužů, jejichž mládí (de)formovala válka ve Vietnamu. Celkový dojem: 60 %.(13.6.2017)

[7/10] (EMI, Universal) (Technicolor /// Produkce: Michael Cimino, Michael Deeley, John Peverall, Barry Spikings /// Scénář: Michael Cimino, Louis Garfinkle, Quinn K. Redeker, Deric Washburn /// Kamera: Vilmos Zsigmond /// Hudba: Stanley Myers /// Oscar: Barry Spikings, Michael Deeley, Michael Cimino, John Peverall (nejlepší film), Michael Cimino (režie), Christopher Walken (herec ve vedlejší roli), Peter Zinner (střih), Richard Portman, William L. McCaughey, Aaron Rochin, C. Darin Knight (zvuk) /// Nominace na Oscara: Michael Cimino, Deric Washburn, Louis Garfinkle, Quinn K. Redeker (scénář), Robert De Niro (herec), Meryl Streep (herečka ve vedlejší roli), Vilmos Zsigmond (kamera)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](3.9.2008)

Unikátní drama o přerodu několika maloměstských charakterů poté, co jsou vystaveny peklu vietnamské války. Nevratnost takového postižení, včetně bolesti pramenící z nutnosti sledovat kamarády, kteří dopadli ještě hůř, je tu vykreslena fantasticky a všichni fenomenálně hrají. Úvodní svatební hodina filmu je pro mě ale absolutně k nepřežití...(26.5.2008)

Málokdy se mi stane, že mě film vtáhne do děje tak, jako bych tam byl přítomen - v DEER HUNTERU jsem byl v plném kontaktu. To, co dokázalo hlavní trio je neuvěřitelné. Obraz hrůzy Vietnamu. Hodnocení je zatím předběžné, protože tenhle film o válce, který vlastně není o válce mi dlouho leží v hlavě. Filmy na CSFD hodnotím až po zhlédnutí po registraci, takže tahle známka je z druhého zhlédnutí. Kdybych před DEER HUNTER neviděl PLATOON, FULL METAL JACKET, SAVING PRIVATE RYAN, APOCALYPSE NOW a hodnotil bych DEER HUNTER v době vzniku, dal bych nejspíš 5*.(15.8.2013)

"Víš ty co? Celý náš svět.. je přímo tady. Já tohle zasrané místo miluju! Vím, že to zní střeleně, ale jestli se mi něco stane, Mikeu. Nenechávej mě tam. Nesmíš mě tam nechat, musíš mi to slíbit, Mikeu." Jak se člověk změní při setkání s bezmeznou nelidskostí a naprostou neúctou k životu? Dá se na takový střet zapomenout? Může se (pokud to pochopitelně přežije) takhle poznamenaná osoba na svět dívat stejně bezstarostnýma očima jako předtím? Může se vrátit ? Na tyhle a mnohé další otázky odpovídá nádherné a emocionálně mimořádně silné drama Michaela Cimina.(8.6.2004)

• - Krátce před začátkem natáčení byla Johnu Cazalemu, tehdejšímu partnerovi Meryl Streep, diagnostikována rakovina kostí bez šance na vyléčení. Režisér Cimino však o jeho účast ve filmu velmi stál, proto se pokoušel jeho nemoc utajit. Po prozrazení Cazaleho zdravotního stavu žádalo studio přeobsazení, to však Cimino odmítl s tím, že raději od projektu odstoupí, a Meryl se přidala. Všichni herci nakonec podepsali, že v případě předčasného ukončení natáčení z důvodu smrti Johna Cazaleho nebudou mít další finanční nároky. Scény s Johnem Cazalem se poté natáčely přednostně,on sám zemřel krátce po dokončení filmu. (kenny.h)

• - Scéna, při které skáčou Robert De Niro a John Savage do řeky, se natáčela patnáctkrát a natáčení trvalo dva dny. (Tygrys)

• - Režisér Michael Cimino přesvědčil Christophera Walkena, aby Robertu De Nirovi plivl v jedné scéně do tváře. De Nira to rozzuřilo natolik, že chtěl dokonce natáčení opustit. (StarsFan)