Harold a Maude

• slovenský

Harold a Maude

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1971, 91 min

Neobvyklá a chvílemi poměrně odvážná romance o mladíkovi, který se baví inscenováním vlastních sebevražd a chozením na pohřby a jedné bohémské babče, kteří k sobě i přes značný věkový rozdíl najdou zálíbění, které později přeroste v lásku. Vynikající herecké duo, skvělý výběr písní a několik opravdu vtipných scén určitě potěší všechny, kteří jsou přejedeni nudnými a kýčovitými romancemi.(28.3.2010)

Aj keby nič iné v tomto filme nestálo za reč (čo vonkoncom neplatí), tak fingované Haroldove samovraždy a mrzačenia si zapamätám asi navždy, genialita!:) Zdanlivo nenápadný film, s fantastickým čiernym humorom a iróniou, miernou (a zároveň poriadnou) dekadenciou a obrovským srdcom, myšlienkou...Môžem namietať, že postava Maude mi spočiatku bola tak trochu proti srsti, (určite nie svojou životnou filozofiou, skôr počiatočným prehrávaním Ruth Gordon) ale ten skvelý pocit pri pozeraní filmu pretromfol všetko...a Bud Cort ako Harold je fenomenálny, to bez debaty!!!(22.4.2009)

Deti z dobrých rodín, ktoré majú všetko a sú týrané nudným životom mi lezú na nervy. Ale. Nie tak skvelý Harold. Teda, trochu na začiatku. Ale kto by odolal jeho pokusom o fingované samovraždy a záľube v pohreboch a pohrebných autách...Prišlo mi, že celý film stál (našťastie nepadal) na hlavnej postave, ktorú Bud Cort zahral naozaj neodolateľne (najlepšia scéna, jeho pohľad do kamery - teda na diváka - s matkou v pozadí). Zaručený záchvat smiechu. Vlastne skoro všetci v Nostalgii sa na tom filme nahlas zabávali, čo bolo veľmi fajn. Inak, to, že osemdesiatročná (ničím sa neobmedzujúca) žena musí ukázať štyri razy mladšiemu chalanovi že na tom zlom nudnom svete je okrem pohrebov a demolácie domov zopár ďalších pekných vecí, kvôli ktorým sa oplatí žiť - me likey the idea. PS - Nina likes Harold. A lot. Obviously. (FK Nostalgia)(6.12.2010)

Trošku trhlá, vitálna osemdesiatnička, ktorá má za sebou ťažké veci, a ktorá aj napriek tomu je plná života. Smutný dvadsiatnik, ktorý len potrebuje trochu pozornosti, predovšetkým od svojej matky. Dvojka, ktorá si pomohla na svojej ceste životom. Maude Haroldovi možno o kúsok viac. Ten čas, ktorý s nimi strávite vás bude baviť. Veľmi pekný film, s výbornou muzikou a posolstvom. 4,5*. (Filmová výzva 2015 - ambron)(8.9.2015)

Pro mě docela utajené překvapení, pod jehož rozpustilým povrchem se skrývají velké věci. Když v prvních okamžicích filmu sledujete hlavního hrdinu Harolda, jak páchá svou sebevraždu (která se ukáže býti demonstrativní teprve za chvíli) a vidíte jeho lhostejnou matku (která je na synátorovy excesy již uvyklá), říkáte si, proboha... co to je? Ale s postupujícím časem odhalujete dráždivé kouzlo fingovaných skoncování se životem, začínáte se lehce usmívat a začínáte tušit, proč to všechno Harold dělá. Haroldova matka, která má své priority zcela jinde, přesouvá svou zodpovědnost na jiné a nás film baví víc a víc. Leč teprve setkání s vitální seniorkou Maude a vzájemná interakce s Haroldem je to, co činí film nezapomenutelným. Nezapomenutelným, hřejivým, lidským a pokorným. Maude miluje život a ocitnete-li se v jejím okolí, pravděpodobně ho budete milovat také. A možná i Maude... Nádherné herecké výkony (obzvlášť Ruth Gordon je skvělá), skvělý soundtrack a nádherné téma, jehož poselství se i přes velmi neotřelou formu dostane do hlav snad i těm největším škarohlídům a nihilistům. Život je fajn a stojí za to žít, ať už je vám osmdesát nebo dvacet. Záleží jen na tom, jak ho povedete... PS: Ve filmu je nepřeberně různých hlášek, ale tuhle tu ještě nikdo neuvedl. Policeman: "Can I see your driving licence?" Maude: "I don´t have any. I don´t belive in them!"(10.10.2009)

• - Všetky šaty, ktoré vo filme nosí Vivian Pickles, si herečka na pľac doniesla priamo zo svojho vlastného šatníka. (Circumscriptor)

• - Ve všech záběrech, kde Maude (Ruth Gordon) řidí, bylo auto vlečeno. Důvodem bylo, že se Ruth Gordon nikdy nenaučila řídit. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčelo se od prosince 1970 do března 1971 v Kalifornii. (Varan)