Harold a Maude

• slovenský

Harold a Maude

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1971, 91 min

Ale jo, Maude byla s těmi svými ztřeštěnostmi docela roztomilá a navíc já mám lidi, kteří si umí naplno užívat života opravdu ráda. Jenže na druhou stranu je ve mně ukryta taková malá cynická část duše, která si tentokrát stoupla před tu mou optimistickou stránku a mně nezbývalo nic jiného než jí dát přednost. A proto mně ještě více pobavil Harold, se svými fingovanými sebevraždami, se zálibou v pohřbech a všem morbidním a také jeho bohatá distinguovaná matka, která mu s neochvějným anglickým klidem přiváděla stále nové adeptky na vdávání. Představitele Harolda Buda Corta sice nijak zvlášť jako herce neznám, ale pro tuto konkrétní roli se snad narodil, byl výborný a navíc mi tam seděl i typově. Takový mix ultračerného humoru a zároveň hřejivé oslavy života se jen tak nevidí.(25.6.2013)

Hlavní hrdinka Maude mi byla výrazně nesympatická, a svým chováním mi až příliš připomínala tu hloupou domovnici z knížky S elegancí ježka. Totiž že to její užívání si života je maximálně křečovité. Ačkoliv je pravda, že Maude pro své zvyky měla důvod, a to vlastně docela uvěřitelný. Každopádně scény s ní mě mírně otravovaly, což je poměrně špatné, vzhledem k času, který na plátně stráví. Ale Harold byl sympaťák, skvěle napsaná i zahraná postava. A Hal Ashby je dobrý režisér, ačkoliv pro mě je jeho nejlepším filmem Byl jsem při tom (1979). Jako celek se mi film hodně líbil, taková díla už dnes nevznikají (falešná nostalgie:))(23.8.2010)

Další film, pro nějž jsou tři hvězdičky málo, ale čtyři už moc. K dobru má jednak dobu vzniku, jendak fakt, že jsem mu uvěřil možnost sexu mladíčka s pětasedmdesátnicí (Ruth Gordon 1896!). Ke zlu má, že jinak jsem osobě jménem Maud nevěřil skoro nic - nikoli vinou její představitelky. A to přesto, že nemám nejmenších pochyb ani o Maudině upřímnosti, ani o možné reálnosti této postavy.(20.3.2015)

Rozkošně absurdní film s vynikajícím soundtrackem a hlavními hrdiny, které nelze nemilovat. Málokdy se mi stane, aby mě film uchvátil už během úvodní scény, ale Harold je z těch postav, které umí zažehnout jiskru jediným pohledem. Jeho slabost pro sebevraždy, demolice a pohřebáky je odzbrojující, stejně jako koníčky jeho nové kamarádky Maude. Energická stařenka ráda zkoumá jízdní vlastnosti cizích aut, zkouší nové věci a umí se vymluvit z jakéhokoliv průšvihu. Když se ti dva setkají, svět přestane být šedivý, na obzoru se objeví duha a půl druhé hodinky uteče tak rychle, že ani nestihnete mrknout. "Stojím nohama na zemi, ale má hlava se dotýká hvězd". Takhle příjemné filmy by měly být k dostání na předpis. Aby je člověk příliš rychle nevykoukal. :)(3.7.2007)

Harold je fascinován prozkoumáváním možností, jak být vyškrtnut z evidence živých. A kromě toho se vyžívá ve všech podobách zmaru (pohřby, demolice). Jeho mládí, samo o sobě, není vůbec předpokladem pro štěstí, protože „ být mrtvý ho baví“. Naopak Maud je okouzlující i když hodně odkvetlá „slunečnice“, která žije naplno a kterou těší každé nadechnutí, každá maličkost, každý přestupek „mám ráda pestrost, nové zážitky“. Film je úchvatným sledem absurdních situací a krásné hudby „Trouble, oh trouble set me free. I have seen your face And it's too much, too much for me. Trouble, oh trouble can't you see You're eating my heart away And there's nothing much left of me..“(2.8.2005)

• - Divadelní představení Harold and Maude se odehrálo celkem v 1957 remízách po dobu dvou let v divadle Westgate v Edině v Minnesotě. (HellFire)

• - "Pro mně byli Harold a Maude symbolem doby. V osmdesátých nebo v devadesátých letech by takový film byl nemyslitelný, tehdy - na konci šedesátých let - k nám ale chodili lidi, často sjetý, s těmi nejbizarnejšími, nejoriginálnejšími a nejskvělejšími náměty na filmy. Harolda a Mauda napsal čistič bazénů," řekl k filmu Peter Bart. (Zdroj: Bezstrarostní jezdci – žuřící býci) (Kristusazapad)

• - Režisér Hal Ashby se ve filmu na chvíli objeví v zábavním parku u hracích automatů. Je to ten muž s vousy. (HellFire)