Harold a Maude

• slovenský

Harold a Maude

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1971, 91 min

Ale jo, Maude byla s těmi svými ztřeštěnostmi docela roztomilá a navíc já mám lidi, kteří si umí naplno užívat života opravdu ráda. Jenže na druhou stranu je ve mně ukryta taková malá cynická část duše, která si tentokrát stoupla před tu mou optimistickou stránku a mně nezbývalo nic jiného než jí dát přednost. A proto mně ještě více pobavil Harold, se svými fingovanými sebevraždami, se zálibou v pohřbech a všem morbidním a také jeho bohatá distinguovaná matka, která mu s neochvějným anglickým klidem přiváděla stále nové adeptky na vdávání. Představitele Harolda Buda Corta sice nijak zvlášť jako herce neznám, ale pro tuto konkrétní roli se snad narodil, byl výborný a navíc mi tam seděl i typově. Takový mix ultračerného humoru a zároveň hřejivé oslavy života se jen tak nevidí.(25.6.2013)

Poslední dobou jsem obklopena inspirací, jak si užít život a přitom se do ničeho netlačit. Nechat všechno plynout a necítit se neschopně, když si nedokážete života užívat plnými doušky za každou cenu a každým okamžikem. Vzkaz v tomto filmu je nenásilný a přirozený jako sluneční svit. Tabu neexistují, omezení neexistují, žij jak chceš, když tě to dělá šťastným. Umírat s úsměvem na rtech a nedělat z umírání konec všeho. Tento film doporučuji všem, kteří si ve dvaceti, třiceti, čtyřiceti... prostě v jakémkoliv věku myslí, že je nic nečeká a že radost se skrývá jen ve velkých věcech. Nejdůležitější jsou detaily, až z nich může vzniknout celek.(25.6.2011)

Nádherně bláznivý příběh o klukovi, který si přál zůstat věčným zasmušilým outsiderem, a jehož z dobrovolného prokletí zachránila ta nejnepravděpodobnější osoba. Pozdější vztah s osmdesátiletou "babičkou" sice hlavně ke konci působí ve filmu trochu zvláštně, nicméně nedojme asi jen ty nejzarytější cyniky. Moc se mi líbil způsob vtipného prokládání dle mého názoru jinak docela vážného filmu několika inscenovanými sebevraždami. Nutno také podotknout, že role očividně všem zůčastněným sedly jako hrnec na vy-víte-co, psychiatr mě moc mile překvapil (měl dostat více minut!). Celý snímek provází výborný písničkový mix, a z poslední scény mi trne ještě teď.(31.5.2009)

Entrée Ruth Gordonové nemá v tomhle filmu obdoby. Osmdesátiletá babča sedící v povzdálí na obrovskym šutru (či co to bylo) si nehorázně pšíkne. Utře si nos, strčí si do pusy obrovský jablko a s výrazem, který zdůrazňuje její bohémovost si začne ve vzduchu šoupat nohama a upravovat účes. Tahle ženská -ač ve věku, kdy její vrstevnice sestavují fotoalba s názvem "Já a můj život v obrazech" - nic neřeší. Policajti za prdelí či krádež motorky, všechno má na háku. Nehraje si na dvacítku, ale zároveň ze sebe nedělá chudáčka. Je odhodláná svůj život dožít v co největším adrenalinu. S pocitem štěstí. A Ruth? Ta pro mě nebyla v tu chvíli ničím jiným než tou Maude. Postavou, kterou budu ještě dlouhou dobu mít v hlavě zafixovanou jako inspirativní. Tenhle film vám připomene, že život asi vážně stojí za to.....(5.12.2008)

rozkošný....to mi projede hlavou, když si vzpomenu na Harolda a Maude. A to byli právě oni dva dohromady - Maude, stařenka s chutí do života, přestože již ho moc nezbývá a Harold, mladíček fascinován smrtí, přestože je ještě daleko. A potom, co se potkají, mu Maude trochu toho entusiasmu předá.....Carpe diem(21.3.2010)

• - Písně k filmu napsal a nazpíval Cat Stevens ještě před tím, než konvertoval k islámu a stal se z něj Yusuf Islam. Jednu z nejznámějších písní "Trouble" složil poté, co téměř zemřel na tuberkulózu a kolaps plic. Hospitalizace a následná rekonvalescence zabraly celý rok. (alonsanfan)

• - Bud Cort, představitel hlavní postavy, chtěl do role svého ženského protějšku Gretu Garbo. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve chvíli, kdy Bud Cort, představitel Harolda, zvažoval, zda má roli přijmout, požádal o názor svého mentora, režiséra Roberta Altmana. Ten byl přesvědčen, že je pro tuto roli ten pravý, a tak mu účast doporučil. Z tohoto důvodu Cort odmítl postavu Billyho Bibbita (Brad Dourif) ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). (Zdroj: ČSFD.cz)