Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Vančura

Můj oblíbený film a současně jedna z nejlepších komedií, jaké znám. Při druhém zhlédnutí mě Big Lebowski bavil snad ještě více než poprvé a nasmál jsem se vskutku královsky. Umírám smíchy, jen si na tu velkolepou přehlídku vtipu vzpomenu. Kult, k němuž lze těžko dodat něco nového. Kdo neviděl, o hodně přišel. ()

Adam Bernau

S hodnocením jsem chtěl spravedlivě počkat, až uvidím film v původním znění, ale pořád v sobě nenalézám ochotu tomu věnovat další dvě hodiny. Vcelku jsme se dobře bavili, to nemohu říct. Formálně mě leccos odbouralo, to nemohu říct. Něco na způsob americké verze "kde domov můj" (a tedy i spjatost s jiným viděným filmem bří Coenů) jsem tam zahlédl, to nemohu říct. Ale asi jsem něco zásadního na tomto filmu nepochopil - to mohu říct. A Arbiter mi, jak se zdá, neporadí. ()

liskam

Tenhle snímek jsem viděl během let už několikrát. Díky němu jsem si oblíbil Jeffa Bridgese, nesnáším pochcaný koberce, naučil jsem se bowling a vychutnávám si tu naprosto pohodovou atmosféru která se ve mě, při vzpomínce na tenhle filmeček vždy oběví.:-) Za mě 88% ()

k212

Tak tohle je úlet ... trip se zhuleným Lebowským tedy výtečným Jeffem Bridgesem, s jeho sparingpartnerem, co nejezdí o šábesu, Johnem Goodmanem, s gangem německých nihilistů v čele s pornohercem Stormarem, s tichým Donnym Steva Buscemiho, s úchylným Jesusem Johna Turturra, s vaginální umělkyní Julianne Moorové ... a mohla bych pokračovat. Coeni jsou prostě extratřída, v jenom filmu dokáží vymalovat takových postav, o kterých by se ani nejlepším scénáristům komedií nezdálo, a k tomu to dokáží s lehkou grácií a jasnou nezaměnitelností zrežírovat. Nemluvě o výběru herců ... prostě super. Big Lebowski + Potíže s Arizonou - to jsou dle mého názoru dva vrcholy bratří Coenů. ()

Rudovous

Film naseho zivota. O nas a nasi dobe. Socialni sonda do zivota cloveka jako ty, jako ja. Obcan Kane devadesatych let. Svati : Bridges, Goodman a Buscemi a v roli Syna Boziho John Torturro. Julianne Moore : panenka Maria. Sam Eliott : Buh Otec. Peter Stormare jako dabel a Flea jako Certik Bertik. ()

kingik

Big Lebowski je pro mě těžkým zklamáním, kromě vynikajících herců totiž nenabízí takřka nic převratného nebo zajímavého. Nulový, přihlouplý děj, tuny dialogů a hlavně nepředstavitelná a stěží stravitelná nuda. Pokud tento film je kultovní, tak zcela neprávem. Věřím, že natočit to dneska, byl by to velký propadák, který by prolétl bez povšimnutí. ()

Snorlax

Klasický coenovský černý humor s vrcholem při dotazu, zda poblíž není prodejna domácích potřeb. Buscemi je úžasný jako vždy a jeho zpomaleně myslící maník je prostě dokonalý. Absence ženských postav zavinila absenci Frances McDormandové, kterou u Coenů očekávám jako jejich talisman. Goodman s Bridgesem mi ji ani při nejlepší vůli nedokázali nahradit, i když Goodman hrál jak o život. Naštěstí se ve filmu mihne skvostný Hoffman, jeho ušlápnutý a servilní lokaj je úžasnou ukázkou, co se dá vykouzlit i na velmi malém prostoru, pokud má někdo velmi velký talent. ()

Aknah

Jestli Lebowski nebo Dude, prostě mě nenadchl, rádoby vtípky mi nepřišly zábavné a pro mě to bylo asi jenom : ,,Drž hubu, Donny" ! ()

Legas

V době vzniku filmu jsem většinu hereckého obsazení neznal (někteří v té době ani známí vlastně nebyli), takže po letech, kdy jsem od Coenů nakoukal více filmů, je pro mne Big Lebowski ještě větší skvost, než v roce 1998. Ale i tehdy jsem ocenil příběh vystavěný na pochcaném tepichu a na scénu s rozprašováním popela asi nikdy nezapomenu. ()

Šakal

Tak tohle je naprostá klasika a kultovní záležitost od mých oblíbenců bratří Coenů. Společně s Fargem asi to nejlepší co bratři doposud natočili. Film o tom, " co se stane, když vám pochčijou tepich a váš jmenovec je miliardář, kterému zrovna němečtí nihilisti unesli manželku ".... no řekněte sami, není zaděláno na pořádný filmový zážitek :o) Coenovcům se podařilo dát dohromady parádní herecké obsazení, což bylo základem pro konečný úspěch celého snímku. Výborné herecké výkony tu podávají opravdu všichni zůčastnění, ať už je to Jeff Bridges ( jako Jeff ( Dude ) Lebowski, nejlínější muž okresu LA , John Goodman ( jako věčně nasraný válečný veterán z Vietnamu ) , tradičně výborný Steve Buscemi ( jako Donny ) , skvělá Julianne Moore ( jako " vaginální umělkyně " ), John Turturo ( v roli Jesuse Quintany ) a excelentní Peter Stormare i Philip Seymour Hoffman. Neskutečně mě bavila jejich precizní práce s kamerou, výborná hudba, vše doplněno skvělými hláškami, mi nedává jinou možnost ( a jsem za to velmi rád ) než dát tomuto dílku plné hodnocení! p.s. jeden tip pro ideálně strávený večer..... přece jedině u bowlingu, ale pozor, před tím se ujistěte, že na baru mají dostatek White Russian :o) ()

InJo

Od Coenů mi obecně víc sedí jejich drsnější, temnější a vážnější věci (Zbytečná krutost, Fargo, Muž, který nebyl, Tahle země není pro starý), ale tahle nahláškovaná kultovka plná skvělých situací a geniálních postav (v podání neméně geniálních herců) je výjimkou potvrzující pravidlo. Komediální labúžo, které roste a je dokonale splachovací. Dude a Walter rulez! 90 % ()

Anderton

Big Lebowski je jedna z najkultovejších svojráznych postavičiek filmového plátna. Hrá ho jeden z najrešpektovanejších hercov posledných dekád. Pripomína Homera Simpsona, ale je ešte viac flegmatický a o rodine si môže nechať iba zdať. Parádne ho doplňuje rozsiahla herecká smotánka. Napriek tomu mi film pripadal príliš rozťahaný a málo vtipný. Asi do toho pôjdem teraz po rokoch znova, Coenovci oslovujú skôr staršie publikum, tak uvidím. ()

Frajer42

Opravdu jsme viděli stejný film? Tenhle kousek má ke geniální komedii asi tak blízko, jako cikán k neplacený brigádě. Nemohl jsem se dočkat až tahle blbost skončí. Po zhlédnutí jsem byl otrávenej, jak zrní pro potkany. Mnoho jsem od toho očekával. Očekávání zůstalo nenaplněno. Pohádka o tom, jak člověku dokáže změnit život jeden pochcanej koberec. Dávám * za neoddiskutovatelnou orginalitu. ()

stilgar1

Úchvatné, nádherné, dokonalé, ...nevím, jakými dalšími slovy bych tento film označil. Snad to nejlepší od bratří Coenů. Tomuto filmu skutečně nemám vůbec co vytknout...zato blahořečit bych mohl snad všemu. Hlavní dík však asi patří Bratřím Coenům, a také perfektně sehrané hlavní herecké trojici (Jeff Bridges, John Goodman a Steve Buscemi). 10/10 ()

Dzeyna

Skvělý snímek plný vtipných, akčních a drzých scén, které pobaví. Jediné co mě zklamalo, že zde Steve Buscemi byl za takového troubu a neměl zde moc prostoru. Ale Jeff Bridges a John Goodman se o zábavu postarali hodně dobře. Nejlépe to celé shrnul na konci Sam Elliott, myslím si že, líp by to neřekl nikdo. Já sem se pobavila a myslím, že je to jedna z těch opravdu kvalitních komedií, které nejsou pouze trapnou náhražkou a nesnaží se o co nejvíce hlášek a vtipných scének, jelikož čeho je příliš, toho je moc. ()

leila22

Poznáte tie filmy okolo ktorých dlho krúžite, stále ich odkladáte a keď konečne príde ten osudný deň, trieskate si hlavu o stenu, prečo ste sa o takýto zážitok toľko ukracovali? Noo ale...práve s Bigom Lebowskim to bolo u mňa tentokrát inak. Niektoré scény boli vážne fajn, ale ako celok ma to v podstate nudilo. Postavička Dudea mi zas až taká zaujímavá neprišla, jeho kamoš Waltr bol tak prepnutý, že by som ho raz dva prefackala. Zato v každej scéne, kde sa objavil Donny (Steve Buscemi) mi poskočilo srdce. Jeho xicht môžem hocikedy. Bohužiaľ, aj ten na konci filmu skončil rozprášený na Dude-ovej brade. No čo, s Coenovcami si nesadneme vždy, ale to je v poriadku. ()

boshke

Po druhé projekci po cirka devíti letech musím hodnocení tohoto bezesporu kultu přeci jen srazit, protože mne to zdaleka nebavilo tak, jako poprvé. Ale svoje momenty to jistě má... 70% ()

Kothy

Téhle coenovské legendě jsem dlouho odolával. Nějak mě to nelákalo. Teď jsem se ale k tomu konečně dostal a stálo to za to. Je to neskutečně prošpikované hláškami. Celý příběh je dost ujetý a asi nemá cenu ho moc popisovat. Je to prostě jeden velký slet náhodných událostí, které se navzájem ovlivňují. Postavu Duda asi taky není třeba představovat. Jeff Bridges v hlavní roli povaleče dost válí a bavil mě i John Goodman jako jeho šílený kámoš a veterán z Vietnamu Walter. Je tam spousta dalších zajímavých vedlejších postav a známých jmen i cameí. Je to prostě jedna velká jízda, kterou stojí za to si užít. "Jsou to nihilisti!" :D ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016