Reklama

Reklama

Tím hůř, když padnou

  • Česko Tím tvrdší je pád (více)

Obsahy(1)

Humphrey Bogart ve svém posledním snímku ztělesnil postavu vysloužilého sportovního sloupkaře Eddieho Willise. Eddie nemůže sehnat práci a tak přijme nabídku boxerského manažera Nicka Benka, že se stane tiskovým mluvčím jihoamerického zápasníka Toro Morena. Eddiemu je jasné, že bude muset slevit ze svých zásad, protože Toro má sice obrovitou postavu, ale je prachmizerným boxerem a mediální humbuk, který má Willis vyvolat, je jen falešnou zástěrkou pro vydělávání na smluvených zápasech. Jak hluboko bude muset Eddie klesnout a jakou špínou se bude muset brodit, aby získal své peníze? (Hwaelos)

(více)

Recenze (31)

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Humphrey Bogart skončil na vrcholu. Jeho poslední filmová role sice nepatří mezi ty nejikoničtější, ale rozhodně si zaslouží pozornost. Je vcelku symbolické, že završil svou kariéru takovouto rolí – Bogart v mnoha ohledech ztělesňuje archetyp svých klasických postav a dává tím sentimentální tečku za svou kariérou, která bohužel skončila dříve, než bychom si všichni přáli. Bogie byl srdcař a makal do posledního dechu, i s vědomím brzkého skonu dal svému herectví maximum a za to před ním navěky smekám. Boxerská dramata mám v oblibě, tohle však řeší spíš zákulisní machinace než úskalí zápasníků, i když i to je zde silně zastoupené v postavě Tora Morena. Jeho vztah se sportovním novinářem Eddiem Willisem, který se nejprve podílí na jeho vykořisťování, aby posléze svedl boj se svým svědomím a učinil zásadní rozhodnutí, které bude morálně správné, avšak k němu samému nepřívětivé, je stěžejním prvkem celého filmu. Závěrečná scéna je pak krásným epilogem skvostné kariéry jednoho z největších filmových velikánů všech dob. ()

strougy 

všechny recenze uživatele

Problém děl zabývajících se kritikou dobového společenského neduhu bývá, že po letech se ztrátou aktuálnosti často zůstane jen tezovitý děj, dialogy bez intenzity a černobílé postavy psané a střetávající se podle předem jasné šablony. The Harded They Fall je pak přímo ukázkový příklad. Vzhledem k diametrálně jiné situaci ohledně peněz ve sportu a mé neochotě si celý problém složitě přesouvat do jiné oblasti se z filmu vytratila potřebná naléhavost a zbyla jen šeď, kterou unylý Bogart a až přehnaně nešikovný, takřka na hraně karikatury se pohybující antiboxer nejsou schopni vyzvednout z nevýrazného průměru. Předvídatelnost veškerého dění pak jen podtrhne závěr, kdy už to celé zavání až vyloženou nasládlou pohádkovostí. Film tak možná kdysi pomáhal budovat schémata příznačná pro celý žánr, dnes však už představuje pouhý zastaralý relikt. ()

Reklama

kyselina 

všechny recenze uživatele

Příběh není zrovna z mého soudku, protože se jedná o boxerské zápasy, a když se mi příliš nelíbil Zuřící býk, tak tohle sotva bude. Naštěstí se režisér držel stejnojmenné knihy Budda Schulberga a více než o box samotný šlo o vliv médií na lidské životy. V tehdejší době byli všichni pobouřeni nekalými praktikami v boxerském průmyslu a Mark Robson chtěl kousek pravdy ukázat na plátně. Rok před svou smrtí si Bogart vystřihl roli nepotřebného a stárnoucího novináře Eddiho Willise, kterého od živoření zachrání dávný kamarád Nick Benko (nastupující Rod Steiger). Nabídne mu funkci tiskového mluvčího jeho nového jihoamerického objevu. Má to háček....boxer Toro Moreno neumí vůbec boxovat a zápasy vyhrává tak, že Nick jeho soupeře podplatí. Bogart musí pomalu, ale jistě slevovat ze svých zásad férového novináře a propadá se stále hloub nejen v očích své manželky. Nicméně jak dokáží být jeho postavy padouchy s velkým P, tak sympaťáci se taky nikdy nezapřou. Bogartův poslední film nebyl jistě jeho nejlepším, cítila jsem velkou únavu, jak fyzickou, tak psychickou. Svůj vrchol si vybral o rok dříve. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Skvělý pohled do zákulisí světa boxu, do špinavých her a intrik, které stojí za zrody hvězd i pády jiných boxerů. Exkurze do prostředí, kde nehraje roli život, ba dokonce ani zdraví sportovce, ale pouze peníze a těžba maxima z minima, dokud to jde. Humphrey Bogart v perfektní roli výborného filmu, který je s blížícím se koncem lepší a lepší. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Humphrey Bogart si zaslúžil opustiť filmovú dráhu lepším filmom, než bol tento. Nie je to však jeho vina. Podal spoľahlivý výkon a jediný, kto sa mu priblížil bol začínajúci Rod Steiger. Zniesol by som aj jednoduchý, priamočiary dej, ale obsadenie Maxa Baera bolo neodpustiteľnou chybou. Chápem, že dvojmetroví chlapi sú od prírody nemotorní, ale čo je veľa, to je veľa. Najmä vďaka nemu pokladám tento film za premárnenú príležitosť. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (3)

  • Jedná se o Bogartův poslední film, dotáčel jej už těžce nemocný a říkalo se, že jeho hlas musel být předabován. Pravda to však nebyla. (Sfinkter)
  • Vo filme si zahral aj bývalý svetový šampión ťažkej váhy v boxe Jersey Joe Walcott. V čase natáčania filmu bol už 3 roky neaktívny. (MikO_NR_1909)

Reklama

Reklama