Reklama

Reklama

Tím hůř, když padnou

  • Česko Tím tvrdší je pád (více)

Humphrey Bogart ve svém posledním snímku ztělesnil postavu vysloužilého sportovního sloupkaře Eddieho Willise. Eddie nemůže sehnat práci a tak přijme nabídku boxerského manažera Nicka Benka, že se stane tiskovým mluvčím jihoamerického zápasníka Toro Morena. Eddiemu je jasné, že bude muset slevit ze svých zásad, protože Toro má sice obrovitou postavu, ale je prachmizerným boxerem a mediální humbuk, který má Willis vyvolat, je jen falešnou zástěrkou pro vydělávání na smluvených zápasech. Jak hluboko bude muset Eddie klesnout a jakou špínou se bude muset brodit, aby získal své peníze? (Hwaelos)

(více)

Recenze (27)

classic 

všechny recenze uživatele

Jasne, zreteľne tu ide o korupciu v boxe,kde naivný „talentovaný” juhoameričan Toro Moreno,ktorý by rád kúpil mame dom sa púšťa do boxerských zápasov cez dobre vymyslenú stratégiu manažéra Nicka Benka(Rod Steiger),ktorý potrebuje ešte obalamutiť tisk,tak ponúkne prácu bývalému novinárovi Eddiemu Willisovi(posledná,ale fantastická rola od Humphreyho Bogarta).Zápasy sú dopredu zorganizované tak,aby všetci súperi proti Morenovi boli knockoutovaní,a potom oni zhrabnú prachy...A talent si myslí,aký je borec,že ide hlava-nehlava až na vrchol,ale o chvíľu príde na to,že by rád cestoval domov!Totiž Moreno je totálny amatér,ktorý absolútne sa nevie biť,jeho údery okopíroval možno aj Bud Spencer? V popredí vedľa boxera je s ním na cestách Eddie,ktorý je zároveň jeho morálnou podporou,ktorému jedinému môže veriť a našťastie sa úsudok už nezmení.Nie je to jednoduché boxovanie,pokiaľ si dotyčný myslí niečo úplne iné,ako sa to má v skutočnosti.Moreno je návnada,ktorý má jediné šťastie,že mu všetci nehodia polená pod kolená... Bogarta považujem za výrazný charakter v jeho bohatej filmografii,kde nie je jediný,skutočne zlý film,tento z boxerskej brandže je ako pre neho stvorený,kde jeho postava musí konať aj proti ostatným,ktorí by ho radi položili na kolená,ale majú smolu,že má prax zo žurnalistiky,tak začne konať,tak ako by mal od začiatku,zo všetkého mu je na grcanie. Chválim vynikajúcu kameru,ktorá zavedie čierno-bielym objektívom do sfér korupcie,boxu,ktorá je intenzívne nepokojná. Humphrey Bogart je nižšieho vzrastu podobne ako Al Pacino,ale kto vyšší alebo nižší sa mu vyrovná? ()

kyselina 

všechny recenze uživatele

Příběh není zrovna z mého soudku, protože se jedná o boxerské zápasy, a když se mi příliš nelíbil Zuřící býk, tak tohle sotva bude. Naštěstí se režisér držel stejnojmenné knihy Budda Schulberga a více než o box samotný šlo o vliv médií na lidské životy. V tehdejší době byli všichni pobouřeni nekalými praktikami v boxerském průmyslu a Mark Robson chtěl kousek pravdy ukázat na plátně. Rok před svou smrtí si Bogart vystřihl roli nepotřebného a stárnoucího novináře Eddiho Willise, kterého od živoření zachrání dávný kamarád Nick Benko (nastupující Rod Steiger). Nabídne mu funkci tiskového mluvčího jeho nového jihoamerického objevu. Má to háček....boxer Toro Moreno neumí vůbec boxovat a zápasy vyhrává tak, že Nick jeho soupeře podplatí. Bogart musí pomalu, ale jistě slevovat ze svých zásad férového novináře a propadá se stále hloub nejen v očích své manželky. Nicméně jak dokáží být jeho postavy padouchy s velkým P, tak sympaťáci se taky nikdy nezapřou. Bogartův poslední film nebyl jistě jeho nejlepším, cítila jsem velkou únavu, jak fyzickou, tak psychickou. Svůj vrchol si vybral o rok dříve. ()

Reklama

strougy 

všechny recenze uživatele

Problém děl zabývajících se kritikou dobového společenského neduhu bývá, že po letech se ztrátou aktuálnosti často zůstane jen tezovitý děj, dialogy bez intenzity a černobílé postavy psané a střetávající se podle předem jasné šablony. The Harded They Fall je pak přímo ukázkový příklad. Vzhledem k diametrálně jiné situaci ohledně peněz ve sportu a mé neochotě si celý problém složitě přesouvat do jiné oblasti se z filmu vytratila potřebná naléhavost a zbyla jen šeď, kterou unylý Bogart a až přehnaně nešikovný, takřka na hraně karikatury se pohybující antiboxer nejsou schopni vyzvednout z nevýrazného průměru. Předvídatelnost veškerého dění pak jen podtrhne závěr, kdy už to celé zavání až vyloženou nasládlou pohádkovostí. Film tak možná kdysi pomáhal budovat schémata příznačná pro celý žánr, dnes však už představuje pouhý zastaralý relikt. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Skvělý pohled do zákulisí světa boxu, do špinavých her a intrik, které stojí za zrody hvězd i pády jiných boxerů. Exkurze do prostředí, kde nehraje roli život, ba dokonce ani zdraví sportovce, ale pouze peníze a těžba maxima z minima, dokud to jde. Humphrey Bogart v perfektní roli výborného filmu, který je s blížícím se koncem lepší a lepší. ()

Scrytcher 

všechny recenze uživatele

Podařilo se mi dostat do rukou, podle počtu hodnocení bych si dovolil říct, klenot. Vypráví o pisálkovi Eddiem (Humphrey Bogart), který už nějaký ten pátek nemůže zavadit o práci. Když se mu tedy naskytne od Nicka Benka nabídka, jež trochu hraničí se zákonem, aby skrz noviny proslavil jistého španělského hromotluka, zjistí, že vzhledem k jeho finanční situaci to není tak špatný nápad. Boxovat sice neumí, sotva se udrží na nohou, ale díky Eddieho žurnalistikckým znalostem se z něj stane mediální hvězda. Ale jak se brzy zjistí, tak všechno je o penězích a na povrch se....Nádherný film o tom, že stačí udělat reklamní kampaň a hvězdou se může stát opravdu kdokoli. Korupce, vzestupy a pád člověka ovládáného nenasytně a po penězích prahnoucím Nickem a Humphrey Bogart. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (1)

  • Jedná se o Bogartův poslední film, dotáčel jej už těžce nemocný a říkalo se, že jeho hlas musel být předabován. Pravda to však nebyla. (Sfinkter)

Reklama

Reklama