Harry Potter a Tajemná komnata

• USA Harry Potter and the Chamber of Secrets (více)

Malý čaroděj Harry Potter je nucen trávit prázdniny u zlých příbuzných. Pomůže mu kamarád Ron, který ho přiletí v otcově létajícím autě zachránit. Máma jim sice vynadá, ale je ráda, že je Harry s nimi. Když mají později odjet do školy, nepodaří se jim projít zdí na nástupiště 9 3/4 , odkud odjíždí vlak do Bradavic. Vezmou tedy létající auto pana Weasleye a poněkud tvrdě nouzově přistanou ve větvích Vrby mlátičky. Ron na to doplatí zlomenou hůlkou. V Bradavicích se na stěně objeví rudý nápis, který hlásá, že Tajemná komnata je znovu otevřena a nepřátelé dědice by se měli bát. Kdysi se jeden ze čtveřice zakladatelů školy, čaroděj Salazar Zmijozel, nepohodl s ostatními a odešel. Ještě předtím vybudoval tajemnou komnatu, kterou prý otevře jeho dědic a vypustí zlo, jež zahubí všechny nečistokrevné kouzelníky. Při souboji s Dracem se při hodině obrany proti černé magii ukáže, že Harry rozumí hadí řeči, a ostatní ho začnou podezřívat, že právě on by mohl být Zmijozelovým potomkem, který otevřel tajemnou komnatu. Harry najde kouzelný deník Toma Raddlea, který ho zavede padesát let do minulosti, kdy byla komnata otevřena poprvé. Tehdy byl podezřelý Hagrid. Staré podezření se vynoří i tentokrát a Hagrid skončí ve vězení v Azkabanu... (TV Nova)

john.h

Já se i přes dlouhou stopáž nenudil, což je to hlavní. Moc se mi líbí propracovanost toho potterovského universa a vůbec, jako malý bych to určitě hltal. ()

WScully

Po zklamání z prvního dílu jsem nikterk netoužil se na tajemnou komnatu podívat. Čekal jsem podobně nesoudržný snímek plný vaty a nudy, avšak ve výsledku jsem byl příjemně překvapen. Už od prvních momentů mě film bavil, závratnou rychlostí rostoucí hlavní hrdinové formují své charaktery, o kterých jsem tolikrát slýchával od fanoušků těchto postav, triky jsou o stupínek lepší, vedlejší postavy jsou konečně více použity do hlavní zápletky, přičemž ty nové v podání Branagha a Isaacse neotálejí a rozjedou své herecké mistrovství na jedničku, o jejich rolích v příběhu ani nemluvě. Scénář je daleko vydařenější než v prvním díle, ba přímo radikálně dokáže navnadit na další a další minutu, kdy se příběh rozplétá. Ano, ano! Tento Harry Potter srší vtipem, šarmem, napětím! Konečně Harry Potter takový, na jakého jsem se těšil! ()

Neuge

V podstatě obdobný případ prvního dílu. Povrchní a dětské, což jako celek ostře kontrastuje s několika případy rádoby filozofických mouder, jenž jsou naprosto nevěrohodně interpretovány 12letými pre-teenagery - zkrátka film se sem tam snaží být trochu dospělejší, nicméně to v obsazení ještě stále velmi mladých představitelů vyznívá docela směšně. Po technické stránce opět bez výhrad - pěkně se na to kouká a i přes dlouhou stopáž to celkem odsejpá. ()

Bezda22

Je to už promakanější než Kámen mudrců. Konečně je tam nějaká ta zápletka. A už je jasně vidět, že to neni prdel bejt Harry Potter. Ale na 5* to neni. ()

ANTYCHRYST

Druhé pokračování čarodějnického učně udrželo vysokou laťku první dílu a znovu se můžeme nechat vtáhnout do pohádkového světa a kouzelné školy v Bradavicích. Perfektní hudební kulisa, pavouci, Fénix, bazilišek, uječená mandragora a mnohem více :) nás čeká v této dobrodružné podívané pro diváky všech věkovejch kategorií. 95 % ()

papadoce

A žiadne zlepšenie neprichádza. Skôr naopak. Všetko sa tu zbytočne naťahuje a je to ešte o čosi nudnejšie ako jednotka. Naopak triky sú o dosť lepšie, takže to sa navzájom zrovná a ide sa s čistým štítom ďalej. Stále chcem veriť, že príde časť z ktorej odpadnem. ()

1mArc0

Réžiou nie až tak, skvelá ako jednotka, újde to. Najdôležitejšie na tom je, že sa dozvedáme najbližšie informácie o hlavnom sokovi celého príbehu. Kenneth Branagh fenomenálny. /80 %/ ()

Scraffy

Oproti jednotke oveľa lepší diel, ktorý začína mať už temnejšiu atmosféru a celkovo baví viac. Problémom je, že Chris Columbus vie robiť len rodinné filmy, takže z toho nedokáže urobiť moc temnú atmosféru. Ale to v podstate nevadí, pretože Harry ešte nie je moc veľký a zatiaľ nech rieši len také "malé" prípady. Dobré ale je, že Columbus Pottera opustil v pravý čas, aby sa mohli filmy čoraz viac otemnievať. ()

Gardis odpad!

Co to sakra má být za parodii na knihu a na Pottera? Vůbec to s knihou nesouvisí a naprosto to ignoruje půvab příběhu. Úplně to likviduje vše, co se nám fanouškům líbilo. Filmové zpracování na Harryho Pottera je to nejhorší, co jsem viděl. Nesnáším toto filmové zpracování. ()

SONY_

Druhý ročník na škole byl dokonce lepší, než ten první. Pravda, nemohl jsem projít s Ronem na nástupiště, málem nás zabila mlátící vrba, málem jsme byli vyloučeni, ale Minerva byla hodná a nechala nás. Díky tomu jsem se naučil, jak přesazovat Mandragory, setkal jsem se s ufňukanou Uršulou a stihl jsem i být po škole se Zlatoslavem, zážitek. No, celkově to bylo moc fajn a na závěrečnou scénu s Tomem Riddlem nezapomenu. A skřítek Dobby je moc milej. Tenhle školní rok se povedl. Expelliarmus! /100%/ ()

movemat

Moja najobľúbenejšia časť z HP. Spolu s jednotkou je to pre mňa jedna z najväčších filmových nostalgií, no prednosť dávam dvojke pre jej temnejšiu atmosféru. ()

hrumsrt

Už je to pěkných pár let, co jsem druhý díl, tedy Tajemnou komnatu, viděl poprvé, ale ten film u mě ani po letech neztrácí. Na pokračování jsme v českých kinech nemuseli čekat ani rok, vlastně se k vám mohlo dostat DVD prvního filmu a o pár týdnů později jste si to už plánovali do kin na další díl. Joanne Rowlingová nezahálela a druhá kniha dorazila hned rok po té první, což taky mohlo už při tvorbě prvního filmu jasně napovědět, s čím si tvůrci budou muset následně poradit. Nikdy nebyla diskuse o tom, zda na film dojdou diváci, či zda se zaplatí, jelikož fanouškovská základna už tehdy byla dostatečně silná.. S Tajemnou komnatou to mám trošku jinak, protože jsme doma tenhle díl dlouhou dobu neměli, a to až tak, že jsme měli všech ostatních 7 DVD, ale tohle scházelo.. Proto jsem si druhý díl musel pořád dokola půjčovat a mám ho tak především spojený s dobou nemocí... Kromě rozděleného sedmého dílu, tak první a druhý film jsou si jediné ze série nejvíce podobné. Chris Columbus zkrátka vnímal Harryho jako pohádku pro děti. Ta nejtěžší práce už je za námi, hlavní casting je vybraný a každý, kdo se k sérii dostane jen musí nabrat dobrého scénáristu, aby mu dokázal z knížky vybrat srozumitelný scénář, který zkrátí příběh do zhruba 150ti minutového aktu a přesto neodebere nic podstatného. Samotná druhá knížka mi nepřijde zase tak moc lepší.. Stálé obsazení tak jen doplňuje Zlatoslav Lockhart a především, pro sérii později důležitější, Lucius Malfoy. V případě Zlatoslava Lockharta se zhostil role Kenneth Branagh, který dokazuje, že je skvělý nejen režisér ale i herec a dost možná jeho postava je znakem druhého filmu. V pořadí již druhý učitel obrany proti černé magii, který započal tradici, že s každým dílem série přijde zase nový. Postava Lockharta je možná pro někoho spíše otravná, ale nelze mu upřít vtip a nakonec i vyvolává hned několik otázek k zamyšlení, jako třeba etické problémy s použitím paměťových kouzel, či samotný proces jeho angažování do pozice učitele.. Oproti tomu druhý zmíněný, tedy Lucius Malfoy v podání Jasona Isaacse je možná jednou z nejlepších postav celé série. Především v těch dílech série, kdy jeho Lucius dostává v příběhu větší roli, tak se jasně ukazuje jaké charizma sebou herec nese. Zde slouží jako taková náhrada za Snapeovu postavu, která nemá takový prostor, ale defakto fungují velmi podobně.. Co považuji za vůbec dobrý krok v rámci celé série je postupné krácení prázdninového úvodu, kdy zkrátka Dursleyovi mě tolik netáhnou.. Ovšem nakonec ten největší důvod, proč dostává Tajemná komnata tolika pochvaly je její příběh. Mysteriózní mytologie samotných Bradavic, která se snaží uvědomit si, že divák je o rok starší, a tak mu naděluje o něco méně pohádkovější příběh, který funguje především po svojí až detektivní stránce, a dokonce se několikrát nebojí lehce přitvrdit. Sice pořád připomíná spíše pohádkové motivy a Columbus nezapomíná v čem tkvělo kouzlo jeho předchozího filmu, a tak například nešetří osvědčenými hudebními motivy či poutavým famfrpálem. Ovšem třeba v rámci struktury příběhu jeho opakování již udělaného je malinko ku škodě. Ano, z velké části za tohle může i samotná předloha, kdy si Rowlingová tehdy možná myslela, že může na podobném receptu dojít k stejným chutím.. Proto nechybí třeba pro jedničku naprosto typické falešné podezírání, které o rok dříve odnesl Snape, tady jsme měli uvěřit, že dvanáctiletý arogantní Drako vraždí mudly přímo uvnitř hradu. Nejen, že tahle premise už ze sebe samé moc nefunguje, ale především jsme dvakrát ve stejné řece.. S podezříváním Draca si tvůrci vyzkoušeli jednu z nejlepších linek celého filmu, tedy použití mnoholičného lektvaru, kde z těch jeho dvou goril poprvé a naposled v rámci filmové série stane něco víc než jen herecké křoví.. Ještě unikátní je Tajemná komnata v tom, že jde o jediný případ v rámci série, kdy z ústředního trojlístku je na dlouhou dobu jen mužské duo, které sice úplně netratí, ale absence dynamiky mezi Ronem a Hermionou je nakonec znát.. Ještě jednu pro tenhle díl typickou postavu jsem vynechal, Dobbyho. V jeho případě jde o postavičku, kterou vnímám hodně rozporuplně, jelikož mě po většinu filmu otravuje, ale nakonec s ním se pojí ten nekrásnější moment druhého filmu ("Pán dal Dobbymu ponožku.").. V podstatě druhý film dělá všechno dobře, ale to nemusí každému stačit a při poměrně rozmáchlé stopáži už divákovi pro samotné finále nezbývá moc sil, i proto je možná nakonec asi i nejslabší v rámci všech filmů.. Tajemná komnata je povedená jinak uchopená šablona předchozího filmu, která pořád zvládá upoutat a přijít s pár novými prvky, ale spíš bych se podíval na kterýkoli jiný díl ze série.. "Zatracenej pták, ten Errol!" 85% () (méně) (více)

valkil

Lepší než Kámen mudrců, má větší spád, mladí herci hrají již přece jen lépe. Skvělý je Branagh, jemuž role padla jako ulitá. ()

HanSolo

Výrazně temnější, herecky i režisérsky vyzrálější a efektně lepší než jednička, takže mi nezbývá nic jiného než dát čtyři hvězdičky. ()

Ethano

Mno, nemůžu si pomoct, ale tohle mi nepřišlo zdaleka tak hrozný, jako jednička. Ale objektivně to nějak zdůvodnit nedokážu - možná jsem prostě jenom vyměknul... ()

vitac.

13. 11. 2009 (pátek třináctého, to je skoro drzost psát komentář:)) - Druhý Harry Potter se hodně podobá prvnímu dílu, řekl bych ale, že je o fous lepší. Příjemná podívaná pro celou rodinu. Lepší tři. ()

Fanak

HP 1 a HP 2 jsou si podobní jako vejce vejci, a to bohužel nemyslím jako pochvalu. Nuda, schématičnost, naprostá absence vypravěčského umění, až se neznalec knihy diví, co že na ní všichni tak obdivují. Režisérovu neschopnost pak ještě zřetelněji zvýrazní shlédnutí třetího dílu, který ukáže, že talentovaný režisér odvyprávypráví poutavě i jízdní řád. ()

Cortesz

Druhé pokračování je naprosto stejné jako předchozí. Což je i nevýhoda, protože se drží naprosto totožného schématu jako Kámen Mudrců, možná je to tím, že Columbus zůstal na postu režiséra. Nevím jak je to věrné předloze, ale při sledování jsem měl pocit jako bych koukal na první díl s menšími změnami. Žádné výrazné posunutí v ději zde také není. K hercům se přidal famózní Kenneth Branagh, který zahrál skvěle svou postavu a postaral se o jediné vtipné momenty ve filmu. Musím ubrat jednu hvězdu za tu totožnost s prvním dílem a za přehnanou stopáž, která sice v prvním díle nebyla na obtíž, zde bohužel je, protože jsem se chvílema nudil. Ovšem pořád jde o neskutečně zábavnou podívanou. ()

Marvel urval další rekord

Marvel urval další rekord

23.10.2015

7 let, 12 filmů... 9 miliard dolarů. Marvelácký filmový vesmír je zjevením, které se momentálně snaží zkopírovat celý Hollywood. Každý chce mít svoji provázanou značku nehledě na to, jak velký to… (více)