Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Gwaihir

Třetí filmové setkání s magickým světem Harryho Pottera se pod vedením nového režiséra, jehož taktovku převzal Alfonso Cuarón, od předchozích dvou částí podstatně liší, a to nejen kvůli vynucenému střídání na postu jedné z nejdůležitějších postav, jejíž ztvárnění po smrti Richarda Harrise připadlo na Michaela Gambona. Zásadní změna je v pojetí jako takovém, zaměřujícím se více na vztahy a pocity jednotlivých postav, čímž pomalu opouští dětství a směřuje ke stavu dospívání, což je nemalou měrou samozřejmě nastaveno již samotnou předlohou. Oproti ní je však provedena celá řada změn, plynoucích hlavně z jejího většího rozsahu, které ale nijak výrazně nezasahují do hlavních událostí, z nichž zamlčují prakticky pouze několik okrajových scén a vsunutý příběh týkající se původního účelu a majitelů kouzelného plánku, jenž je podstatný pro úplné pochopení všech souvislostí. Celý snímek je potom mnohem výpravnější, má vynikající spád a jeho atmosféra je díky úžasné kameře, již plně rozvinutým hudebním motivům, dalším výborně obsazeným postavám v čele s Garym Oldmanem a Davidem Thewlisem nebo neustále se zlepšující ústřední trojici téměř dokonale tajemná, ať už ve světlých či v temných chvílích, jichž kvapem přibývá. 95% ()

BoPo

Zmena režiséra sa prejavila najmä na vizuálnej stránke. Tá tu dosahuje doposiaľ najvyššiu úroveň. Jazda záchranného autobusu, hneď z kraja filmu, bola naozaj zábavná. Následna sa zjaví pôsobivý mozkomor a niet pochýb, Vězen z Azkabanu bude temnejší než predchodcovia. Na môj vkus sa však nejako vytratila detektívna stránka príbehu. Ano, prebieha tu pátranie, ale jeho vyústenie nejako moc razantne neotvára dvere pre ďalšiu časť. Trojka mi moc nového nepovedala, skôr len doplnila niektoré životopisné údaje. ()

Tommassi3

"Je tu ten, jehož duše je stejně temná jako jeho jméno.. Sirius Black !!" Filmový čaroděj Cuarón vyčaroval jednoznačně vůbec nejzdařilejší příspěvek potterovské série, a tak se čtyřmi a půl hvězdičkami Vězeň z Azkabanu platí za to nejlepší, co vůbec ze samotné předlohy šlo vymačkat.. A to doslova !! Což mi připomíná ten starý vtip, kdy se lord obrací na Jeana, zda má citron nožičky, křídla či zobáček, načež po zamítavé odpovědi zjišťuje, že si do čaje nejspíš vymačkal kanára..;) ()

adamo_znk

Asi zatím můj nejoblíbenější Potterovský film. Velkou váhu na tom má budovaná atmosféra Alfonse Cuaróna a herecká dvojice David Thewis a Gary Oldman. ()

Hismael

Kámen mudrců bylo něco nového a neokoukaného, tajemná komnata se dost podobala prvnímu dílu a byla o něco nudnější. Vězeň z Azkabanu změnil režiséra a dost mu to prospělo. Scénář je zajímavější a nejspíš proto je to zatím nejlepší díl. Harrymu Potterovi jde stále o život a riskuje ho i u famfrpálu. Pro běžného diváka, který není fanoušek, je to celkem dobrá fantasy pohádka. ()

Terva

- LIMOS MAXIMA - zazní hned na začátku, kdy kamera prolétá černým logem Warner Bros pictures. Zdrojem slov, kouzla a světla je Harry Potter. Ve víru událostí se Harry dostává do třípatrového autobusu, který řídí Ernie. Divoká jízda městem vás určitě rozesměje. CITÁT - Hele, jest - li budou mít hrachovou polívku, koukej ji sežrat dřív, než ona sežere tebe.......... Nová postava v příběhu je Sirius Black, který utekl z vězení Azkaban. Z toho vězení, kam byl na konci příběhu Tajemná komnata uvězněn i Hagrid. Poznáme i strážce věznice Mozkomory - jde z nich strach, nebo spíš obráceně..... Vítejte do dalšího školního roku. - FORTUNA MAJOR - tak zní druhá formule z úst Harryho Pottera. Vyznamená se i Ron. Na hodině jasnovidectví, kterou vede profesorka Trelawneyová, při taseomancii ( čtení z čajových lístků ) hádá Ron Harryho budoucnost. CITUJI - Harry tam má něco jako křivý kříž. To jsou zkoušky a utrpení. A tady je slunce - to znamená štěstí. Takže budeš trpět, ale náramně si to užiješ......... Hagrid se stal učitelem a při své výuce představuje nové domácí zvířátko. Jmenuje se Klofan a je to hipogryf. - RIDDIKULUS - je nové kouzlo příběhu. Profesor Lupin tvrdí, že prý zažene děsivého bubáka ze skříně ( boogeymana ). Profesor Snape zase vysvětluje význam slova Werewolf. Were - lidský a Wolf - vlk. Vlkodlakem se stává ten, kdo má schopnost měnit podobu, ten koho vlkodlak kousne a nebo ten, kdo se vlkodlakem narodí.......... - ARESTO MOMENTUM - zazní z úst Brumbála při Fanfrpálu. Mimochodem není vám divné, že škola v Bradavicích má čtyři oddělení, ale jen dvě mužstva ve Fanfrpále ? Harry Potter se učí od profesora Lupina Patronovo kouzlo. Šťastná myšlenka pomáhá při realizaci tohoto kouzla - EXPECTO PATRONUM -. Ronova krysa Prašivka taky dostane svou šanci. Několikrát je tu v akci i vrba Mlátička - je s ní sranda. Do filmu se dostal i nový aspekt, který mám moc rád - cestování časem -. Přidejte vlkodlaky, mozkomory, ztracené krysy nebo třeba Blacka a budete určitě potřebovat - EXPECTO PATRONUM - . Z úst Harryho i Hermiony zazní i další formule - BOMBARDA -. Na řadu přijde i nejrychlejší koště na světě. Režie : Alfonso Cuarén. Scénář a Hudba patří tvůrcům z předchozích příběhů. Kameraman je jiná postava, zde je to Michael Seresin. Film má zajímavé závěrečné titulky. A zatím co Kámen murdců byla romantická pohádka, Tajemná jeskyně střední thriller, je Vězeň z Azkabanu dobrodružný snímek z prvky hororu. CITÁT - Neplecha ukončena......... ()

moviesfan

Abych se přiznal, tak filmovou ságu o Harrym Potterovi fakt ,,žeru“. Čtu knížky (pátý díl už asi po pátý), sleduju filmy, zjišťuju informace o HP a podobně. Tento třetí díl je z pěti dosud natočených nejlepší. Tím neříkám, že ostatní filmy nemám v oblibě. Mám. Moc. Jen jsou o pár procent níže. Tento díl se Alfonsovi opravdu povedl. Alfonso Cuarón vystřídal na režisérské židli Chrise Columbuse a stvořil úžasné dílo. Téměř ,,hororové“ prostředí, hypogryf, hlavy visící v Záchranném autobuse jsou opravdu uchvacující. Celá filmová atmosféra, mozkomorové,… . Mohl bych vyjmenovávat další a další. Už se těším na další díly. Co pak ale dál až to všechno skončí? Snad to přežiju. ()

MrCreosote

Z prvních pěti dílů je Vězeň z Azkabanu rozhodně nejnapínavější a nejatmosféričtější. Cuaron ukazuje, že by si s klidem poradil i s ostatními díly série namísto toho tragéda Newella a chladného Yatese. ()

JohnCZ

Třetí díl Harryho Pottera je pro mě jedním z nejdůležitějších filmů mého dětství. Na film jsem tehdy (asi v 11 letech) šel v domnění, že jdu na pohádku, podobně jako byla jednička nebo dvojka. Dostal ale něco úplně jiného a díky svým myšlenkám a důrazem na vztahy a pocity si mě naprosto získal. Film obsahuje mnoho památných scén, do paměti se mi vryla zejména scéna rozhovoru mezi Harrym a Lupinem na mostě vedoucím k hradu a k tomu nádherná a, na jinak vcelku mainstreamového Johna Williamse, dost atypická A Window to the Past, z které mi běhá mráz po zádech při každém poslechu. Z mého pohledu se tedy jedná jednoznačně o nejlepší díl série, a díl, který se konečně snaží být i něčím více, než jen efektní filmovou adaptací. Změn oproti knize je mnoho, ale Prisoner of Azkaban je zářným příkladem toho, že je někdy lepší knihu otrocky nepřepisovat - filmu to jen prospělo. ()

vurhor

HBO GO mi nadělilo předčasnou vánoční nadílku v podobně všech dílů HP série (i s českým dabingem, který překonává originál), tudíž nějaké to chronologické opětovné zhlédnutí bylo nevyhnutelné. A po čerstvém zkouknutí trojky musím i nadále konstatovat, že se jedná o nejlepší díl série, který mi vždy zpříjemní den. Po příběhové stránce by se daly najít nějaké výtky, ale po čistě filmařské je to učiněné blaho, které mi potvrzuje, že Cuarón se na to neměl vybodnout a normálně v sérii pokračovat dál. Nejenom jeho režisérská ruka, ale také práce s kamerou je něco, čím si zcela strká do kapsy nějakého Yatese nebo Columba - skvěle si hraje se svými dlouhými a dynamickými záběry, díky kterým má divák pocit, že film a jeho děj jsou v pohybu. Nemluvě o těch pár krutopřísných záběrech typu projetí skleněným odrazem bubákovy skříně a zamrznutí rostlin z chladné přítomnosti mozkomorů. Skvěle pracuje s nastavováním správné atmosféry (Které dopomáhá výborná Williamsova hudba) různých okamžiků (příjezd do školy za doprovodu písně školního sboru, ticho při příchodu mozkomora do kupé, atd.) A tyvole, ty detaily a naznačování! Ne nadarmo ve filmu často vidíme velké kyvadlo a hodinový mechanismus, když nám to dává najevo, že se bude v příběhu pracovat s časem samotným. Ne nadarmo vidíme přechod ročních období skrze Vrbu Mlátičku, když nás to seznamuje se zásadním místem příběhu. Nemluvě o detailech typu několikaminutový tikot v pozadí, když se Harry s Hermionou vrátí v čase, a ztlumené barvy (ne tolik jako v Princi dvojí krve, kde to zas jak na palici moc přestřelili), které dávají najevo, že série se začíná ubírat temnějším směrem. Ten film je prostě blaho sledovat. Už jen kvůli tomu extrémně vtipnýmu Snapeovi. Průměrných 5* ()

Blofeld

Chris Columbus má z nějakého důvodu touhu točit všechno za slunečného počasí (snad nebude točit remake Zpívání v dešti :)) - Cuarón naproti tomu nepoužil slunce snad ani v jednom záběru (což mi vyhovuje). Kromě toho Alfonso používá úžasné legrácky (scéna se zrcadlem, ptáček+vrba mlátička apod.) a místy to vypadá pomalu umělecky ... Dabing vedlejších dětských postav místy zní jak 250. epizoda Beverly Hills 90210. Skvělá Williamsova hudba vyniká zejména ve scéně cesty v čase, ale dle mého názoru by líp vynikl Hans Zimmer. Potěší zejména David Thewlis v roli Lupina, ale pozadu nezůstává ani samotný Radcliffe. Atmosféra by se dala krájet ... ()

villon17

Můj nejoblíbenější díl. Tak napínavý, tak děsivý, odkrývající minulost, která se nyní vrací a ukazuje. I to, že Mlátička a Hagridova chajda byly jinde mi nevadilo. A na to, o jak vážnou věc šlo, jsem se často řezala smíchy. ()

jahol

Na "obyčejnou pohádku" v každém záběru neobyčejně vymazlené a dotažené... krásné. Digitální část je citlivě zakomponována do obrazu, vyhýbá se přeplácanosti a neruší kompozici. I tak ale velká podívaná, kde myslím příliš nejde o herectví, ale o výborně ztvárněnou celkovou atmosféru čarodějné školy, takže odpustíte, podobně jako u předchozího dílu, jistou prvoplánovitost a schematičnost scénáře a zejména jednotlivých charakterů (hnusný Malfoy drží svou podlostí, sebestředností a ufňukaností hned několik Černých Petrů), za kterou ovšem film vděčí strategickému rozhodnutí hodně věrně sledovat literární předlohu a snaze nekomplikovat příliš vývoj mezilidských (pardon, mezikouzelnických) vztahů dětskému divákovi. A protože tenhle díl obsahuje několikrát více opravdu silných scén než předchozí, zvedám hodnocení na slabých pět. ()

corpsy

Ustupuje Columbusova rozprávka a nastupuje Cuarónova láskavá ( a lákavá ) temnota. Vizuálne úchvatný snímok , ktorý azda vo svojom vyznení ani nepatrí do potterovskej série. Best of the best. ()

zablaga

Jeden z mojich naj ak nie najobľúbenejší Harry Potter:) Možno z časti preto, že som naň bola v kine a veľmi som sa na to tešila. Na to všetko, bolo to skvelé, krásne natočené scény, zaujímavý príbeh, Lupin, Sirius, dobrák Dumbledore..vo všetkej kráse:) a ten záver, vracanie sa v čase, niečo takéto milujem..Presne takto má Harry Potter vyzerať:) ()

Marek1991

Tento film mal jeden z najväčších úspechov počas prvého týždňa uvedení do kín, lebo nadväzoval na mimoriadne dobré prvé dve časti, ktoré sa trocha podobali a mali skvelý dej a boli určené pre široké detské publikum, ktorému sa posledné roky nedostávali až tak nové dobré filmy. Tento vsadil na veľkoleposť v marketingu, veľké scény, avšak prišlo veľké sklamanie po samotnom videní a ten prepad sa mu ani nedivím, lebo pár veľkolepých scén vystriedal skôr nudný dej, z ktorého vypadlo veľa vecí, veľa postáv, bol to skôr taký rok o ničom, ale svoju krásu už pre mňa konečne ukázala dospievajúca Emma Watson, ktorá sa mi už potom nikdy nepáčila viac ako tu. Nejaké extra čary tu neboli, mal som skôr pocit, že je to taký temný film, niečo ako niektoré diely Batmana. Chýbal mi tu režisér Columbus, už to bolo skôr také prehupnutie do puberty, ktoré sa vám buď páči alebo nie, ja som čakal niečo iné a pútavejšie. Filmová séria skrátka rástla s detským publikom, ktorému bola určená. Briti a Američania si to však prispôsobili svojím predstavám. ()

Crazer

Podlě mě zatím nejvydařenější díl ze zatím 4 dílů. Tento třetí díl nám ukazuje zatím svou nejtemnější stránku a napětí. Myslím si, že změna režiséra prospěla a tak vyzvedla třetí díl k lepším výsledkům. Azkabanští mozkomoři nahánějí víc než husí kůži, zlepšující se triky, herci už začínají hrát, hudba perfektně zapadá do filmu a vše je mnohem lepší a propracovanější než v předchozích dílech. ()

sidzej

Cuarónovi sa podarilo niečo, čo sa ostatným režisérom nepodarilo. Skvelé dialógy a nádherne vykreslený vzťah medzi Harrym, Lupinom a Siriusom spolu s brilantnými Williamsovými motívmi robí z filmu unikátnu prehliadku emócii. Zmena výpravy taktiež pôsobí zaujímavo hoci Columbusov "slnečný" štýl mi predsa len sadol lepšie. Harryho let na hrdozobcovi patrí k najlepším scénam celej ságy. O to viac zamrzí nie príliš vydarený úvod s rytierskym autobusom, trochu drastická premena Lupina na vlkolaka a príliš náhly a zbrklý záver. Každopádne však Cuarón u mňa zabodoval podstatne viac než nechutne preceňovaný David Yates. P.S: Film v slovenskom dabingu je dokonalosť sama, zato ten český ma celkom dobre pobavil. Ako hlasovým obsadením(príšerný Kotek), tak prekladom. ()

curunir

V prvom rade musím napísať, že túto sériu, ktorá pobláznila celý svet som nikdy nečítal (a nikdy sa ani nehodlám), rovnako tak som sa nikdy nehrnul na jej filmové spracovanie, takže tretí diel sa mi náhodne podarilo pozrieť počas zdobenia vianočného stromčeka. Ak mám byť úprimný, film na mňa nijak výraznejšie nezapôsobil, jeho obsah mi pripadal ako z telenovely, síce sa v ňom stále niečo dialo, ale jeho takmer dva a pol hodinová dĺžka bolo trochu zbytočným naťahovaním času. Výtvarne spracovanie bolo celkom slušné, rovnako ako aj hudba Johna Williamsa (bodaj by nie, keď má už takmer 50-ročné skúsenosti), o niečo slabšie už bolo spracovanie vizuálnych efektov. Dá sa povedať, že síce nijak neľutujem, že som si to pozrel avšak na nejaký z ďalších dielov príde čas pravdepodobne zase niekedy na budúci rok. :-) ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy