Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

DDT 

všechny recenze uživatele

Tenhle film si asi papež na dobrou noc pouštět nebude :-) Tři hvězdičky dávám hlavně proto, že se mi víc líbí Leighovy starší snímky a pak ještě z jednoho poněkud zvláštního důvodu. Imelda Staunton mi totiž celou dobu silně připomínala Jiřinu Švorcovou, což mě tak rozhodilo, že jsem se na film nedokázal pořádně soustředit. ()

Hedka odpad!

všechny recenze uživatele

Tento film dostal mnohé ocenenia a pravdupovediac - ani sa nečudujem. Excelentný herecký výkon hlavnej hrdinky, dobrá réžia a problém, ktorý hýbe svetom - potrat áno alebo potrat nie. Môj názor je jednoznačne PROTI, a preto považujem tento film za neskutočnú propagáciu "kultúry smrti". Pod rúškom dobra propagovať zlo - to je absurdné!!! Hlavná hrdinka Vera by určite urobila lepšie, keby zo samej lásky a dobroty pomáhala radšej ohrozeným deťom a nevraždila ich! Kto sa tých detí zastane?! Umenie by malo slúžiť dobru a nemalo by byť v službe zla. Médiá, obzvlášť film, dokáže mať veľký vplyv na vytváraní názorov. Vie sa bravúrne pohrať s citmi ľudí a vie dostať diváka práve tam, kde ho tvorcovia chcú mať. Tento film je toho typickou ukážkou. Veď čo je cieľom tohto filmu? Nuž vyzerá to tak, že je to predsa ..."neľudské... zakazovať potraty", lebo niekto si ich nemôže dovoliť - "ako dobre, že už je to povolené". Celé zle! Je to pro potratový film - maximálne rafinovaný, škodlivý, zlý a manipulatívny, preto ho nemôžem hodnotiť inak ako ODPAD. ()

Reklama

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Imelda Staunton podává obdivuhodný herecký výkon, její postava je veskrze sympatická - a v tom je možná právě kámen úrazu. Jakákoliv sobecká zištnost je Veře Drake cizí, se svými klientkami hluboce cítí a tomu až tak úplně nevěřím. Tento film by si určitě zasloužil nadprůměrné hodnocení, ale jestliže jsem Chabrolově vynikající "Ženské záležitosti" dal 4 * nemohu dát Leighovu snímku víc než 3. Za vidění a zamyšlení ale určitě stojí. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Už dlouho se mně nestalo, že bych cítila takovou emocionální roztříštěnost k hlavní postavě, jako v případě Very Drake. Výběr Imeldy Stauton byl zcela jistě trefou do černého, protože svou roli hrála naprosto excelentně a hlavně díky ní se tento film stává nezapomenutelným. Tím nechci říct, že bych si ho chtěla pustit někdy znovu, ale pokud přede mnou kdokoli řekne jméno Vera Drake, tak budu okamžitě vidět tu tvář se slzami v očích, přesvědčenou o tom, že pomáhá ženám z jejich velkých nesnází. Mike Leigh se umí vžít do pocitů prostých lidí a daří se mu velmi dobře a citlivě jít až do hloubky takového člověka, kterým byla i tato žena. Díky mistru v improvizaci (např.scéna při zatýkání) Mikovi za tenhle smutný, ale svým způsobem dojemný příběh. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Nechcem tu rozoberať tému interupcií, to je veľmi háklivá téma, ale v zásade si myslím, že je výsostným právom ženy rozhodnúť, čo so svojim telom urobí... no ale potom aj treba niesť následky, samozrejme... Inak v prípade Very Drake je krásne vidno, ako všetkého veľa škodí. To sa týka aj dobroty srdca a ochoty pomáhať iným. Ak je toho nekriticky veľa a zabudne sa na zdravý rozum, pričom zostane len to srdce a city, tak sa to určite skôr či neskôr otočí proti takémuto dobrákovi. Ľudia sú už proste raz takí, ľahko si zvykajú na dobré veci, no časom chcú viac a viac, čo samozrejme nejde donekonečna... Nech je ako chce, hlavnej hrdinky mi bolo ľúto a to hneď z viacerých dôvodov. A tiež treba uznať, že to Imelda Staunton zahrala parádne, ba čo parádne, geniálne. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Galerie (13)

Zajímavosti (11)

  • Film bol poslaný ako kandidát do hlavnej súťaže filmového festivalu Cannes v roku 2004, no bol zamietnutý. (Astonko)
  • Celosvětová premiéra proběhla 6. září 2004 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (BMW12)
  • Režisér Mike Leigh prosil herce, jestli by si ve filmu nemohli broukat nějaké melodie, protože si nemohli dovolit koupit práva na hudbu. (Cheeker)

Reklama

Reklama