New York, píše sa rok 2095. Kdesi uprostred tohto obrovského megalopolisu budúcnosti krásna mladá žena s modrými vlasmi a mliečnou pleťou zúfalo roní modré slzy. Volá sa Jill Bioskopová (Linda Hardy), je mutantka - a je tiež pokusným králikom slávnej profesorky Elmy Turnerovej (Charlotte Rampling). Jill zatiaľ netuší, že Horus (Thomas M. Pollard), mocný boh s hlavou sokola, práve precestoval polovicu vesmíru, len aby ju našiel. Ostatní bohovia sa totiž rozhodli zbaviť ho nesmrteľnosti, a tak má už len sedem dní na to, aby v bludisku, ktorým sa toto mesto v posledných rokoch stalo, našiel Jill, zviedol ju a splodil s ňou dieťa! Lebo len tak môže zostať nesmrteľný naveky... Aby sa mu to ale podarilo, musí si nájsť vhodné ľudské telo, do ktorého sa prevtelí, akúsi božskú nádobu z mäsa a kostí. jediným vhodným kandidátom sa ukáže byť azda najslávnejší politický väzeň tých čias Alcide Nikopol (Thomas Kretschmann), ktorý kedysi burcoval ľudí proti systému hlásajúcemu novodobý apartheid, a preto ho mocní tohto sveta nechali na výstrahu zakonzervovať v obrovskej kapsli plnej tekutého dusíku, ktorá posledných tridsať rokov blúdila vesmírom... (oficiální text distributora)

genetique

Ako pozerám, film má dosť kontroverzné hodnotenia. Pravdupovediac si ani neviem predstaviť, že by to bolo natočené v inej forme, ako animovanej a presne tento spôsob sadol, herci dokonca filmu prepožičali aj svoju podobizeň. Dosť dlhú chvíľu som čakal, akým smerom sa bude film uberať a musím povedať, že mohol byť trošku akčnejší, dramatická časť sa mohla kľudne stiahnuť. Lebo grafiku na to rozhodne mal! Trošku nedotiahnuté mi prišli aj dosť priemerné postavy príšer. Ale inak super aj čo sa týka záveru. Kľudne by sa podobných filmov mohlo točiť viac. Aspoň by už vedeli ako na to. 70%. ()

Hitman_47

Tak bylo to pekné, ale nechápu, proč některé "lidské" postavy nehráli živý herci.....no, srát. Bohužel sem neměl tu čest setkat se s komixovou předlohou, tak nevim, jak moc se filmové zpracování liší....no, srát. Immortel se mi prostě líbil a Horus je velký sympaťák...asi proto, že je to taková (menší) svině ;o) Jo a abych nezapomněl - ten hlen co byl v koupelně by zasloužil Oscara. ()

Le_Chuck

Obrazovo veľmi príťažlivé sci-fi, výborne mixujúce atmosféru Blade Runnera a Piateho elementu. Žial zložito rozprávaný, ale ináč jednoduchý príbeh (a hlavne jeho tempo) zaostáva o niekoľko dĺžok a repete si dajú akurát tak vizuálny fetišisti. ()

Radko

Film s atmosférou a tajomstvom. Tajomstvom, ktoré je odhalené len čiastočne a necháva priestor divákovej fantázii. Atmosférou, ukazujúcou, čo sa môže stať s civilizáciou jej korporatívnym zumelohmotnením. Príbeh je síce netypický, ale nanešťastie tak spasiteľsky jednoduchučký, že ledva, ledva zvláda stodva minútovú dĺžku. Ešteže je tu zaujímavé výtvarno, kedy je načo pozerať a najmä eiffelovský záver, krásne odkazujúci k maľbám belgického surrealistu Reného Magritta. ()

Rex Mundi

Enki Bilal chcel proste svoje fantazijné vízie rozpohybovať a ukázať ich širšiemu obecenstvu (ak ste ho zatiaľ nepoznali ako maliara, nájdite si jeho diela na internete), ale možno by mu zámer vyšiel lepšie, keby scenáristickú stoličku pustil úplne a o režisérsku sa aspoň podelil. Kulisy sú dizajnom aj realistickosťou (pri určitej tolerancii k žánru) veľmi uspokojivé a dýchajú komixovou atmosférou a vo svojej kategórii by stáli za pol hviezdičky navyše, keby celý dojem nepokazili animované postavy. Tie totiž vzbudzujú silný dojem počítačovej hry a občas svojou drevenosťou zatienia aj samotný nápad miešania ľudských hercov so softvérovými. Skutoční herci sú asi len traja, ale zvlášť herecký výkon Thomasa Kretschmanna len ťažko možno nazývať výkonom... (a to jeho šepkanie mi často liezlo na nervy). Príbeh je zo začiatku zmätený, potom sa postupne pozliepa, diery v ňom sa tvária, že sú absolútne v poriadku, alebo prinajhoršom, že sú tajomné a nevysloviteľné. Tento - občas prehnaný - pátos, spolu so stúpajúcou predvídateľnosťou a otravnou neprekvapivosťou spôsobujú pomaly narastajúce znechutenie. Výsledkom je napokon fantazijná, romantická, politicko-gansterská rádoby akčná kaša. Mytológia, ktorá sa snaží byť základom tejto story, by určite vydala na priemerný fantasy román, ktorý by sa aj celkom slušne predával, ale ako film je to síce vizuálne zaujímavá, ale nedotiahnutá, vykrádačská a na položené otázky veľmi nedostatočne odpovedajúca rozprávka z budúcnosti. Toť môj názor. ()

ripo

Poetiky tu bolo, až z toho tiekli slzy ( modré ) .... Jeden z prvých filmov, kde bola použitá technika "Digital Backlot" . Tvorcom pomáhala dokresliť kreatúry z roku 2095-2096. Príbeh a akcia však trošku zaostávali za tempom filmu. Vyzerá to tak, že posolstvá, poetika a dobro vyznajú až po druhom, alebo treťom pozretí . ()

Faustka

Má duše, vzpomínáš si mé drahé štěstí, v to letní ráno nádherné a svěží. Mršinu strašnou viděli jsme na rozcestí, ta nechutná scéna, jak uprostřed štěrku leží, s nohama ve vzduchu jak vilná žena, škvařila se v jedovatém potu… Nápadité a stylové sci-fi, které je pro svou jedinečnost opravdu věčné. ()

Divočák

Zvláštní film, ale co bysme taky chtěli od předělávky francouzského komiksu, že? Filmu výrazně ubírají na kvalitě někdy až přespříliš digitální efekty, které místo toho, aby atmosféru navodily, ji zbytečně boří. Nicméně nelze film hodnotit pouze ze zvláštních efektů (I když tento k tomu určitě dost nabádá). No, podívejte se a posuďte sami. ()

Phobia

Tak nevím - možná byly mimo titulky, možná jsem byla mimo já, každopádně mě tenhle film příliš nebavil, nechtělo se mi nad ním přemýšlet. Snad je to dáno tím, že neznám komiksovou předlohu: příběh mě neoslovil a symboliku jsem často nechápala. Audio-vizuální stránka filmu je povedená, jen animace postav je dost plochá, nedetailní, zkrátka velmi slabá i na dobu svého vzniku (možná to měl být záměrný kontrast, aby se živí herci nepletli s těmi 3D vytvořenými:-)). Za odvahu experimentovat hodnotím 55%, jinak mi to opravdu moc nesedlo. Ale někdy si to ještě zkusím zopakovat a předtím si třeba i pročtu komiks, ať nejsem tak mimo:-). ()

darkrobyk

Po letech mé nadšení z tohohle snímku poněkud vyprchalo, přesto se mi svým způsobem pořád líbí. Krásné město budoucnosti nejspíš inspirovala Metropolis, ale stejně jako u Blade Runner či Pátého elementu mi to vůbec nevadilo, naopak jsem tohle futuristické město uvítal. S odstupem času se ale ukázalo, že spojení živých herců s počítačovými nebylo šťastné. To by tvůrci museli použít jinačí software... (jako minimálně u StarWars či LOTRa), jenže na to by zřejmě rozpočet filmu nestačil. Starověký Egypt je lákavé téma, což věděli již tvůrci Hvězdné brány. Ač se zdá příběh možná mírně zamotaný, nakonec je velmi jednoduchý - Horus potřebuje potomka, pro kterého si vyhlédl neobyčejnou ženu. Znalost comicsové předlohy je tentokrát velkým plus. ()

Ampi

Enki Bilal je vskutku internacionální. Narozen v Bělehradě, otec z Hercegoviny(Jugoslávie) a matka od Karlových Varů( Československo) a od roku 1961 žije ve Francii. Navíc je i autorem předloh(y). Takže Enki Bilal vyda za 2 hvězdičky. Thomas Kretschmann jako Nikopol a Linda Hardy jako Jill za další. Atmosfera za další hvězdu. ()

juta

Spíš se to mělo jmenovat Prokletí diváků, protože ti přijdou nejvíc k úhoně. Největší chyba celého filmu jsou digitální postavy, které jsou opravdu příšerně zpracované. Lepší zpracování mají současné levné animáky pro děti, kde grafika je o mnoho lepší než tady. Sice to je z roku 2004, ale to je prostě neomlouvá. Už díky tomu se na to nedá moc dívat. Digitál to jednoduše zabil. Příběhově to stejně tak není žádná sláva. ()

Fiftis

Niečo podobné som ešte nevidel. A nemyslím to ako kompliment. Najskôr vyzerá film ako tak animačne dobre - priemerne a potom sa to zvrtne na tak príšernú animáciu, akú som jakživ nevidel. Ale ozaj. Už len kvôli tomu si to pozrite. Niečo príšerné. Zaujímavou vecou je, že sa tu strieda animácia s reálnymi hercami. Ono by to bolo super, ale kvôli tej až smiešnej animácií to nejde do seba. Niekedy mi až vyprskli sliny od smiechu, keď som to videl. Pozriete si napríklad v miestnej galérií na štvrtej strane tretí obrázok odspodu. Je to akoby nedokončená, prvotná animácia. Ak ste videli ako sa robilo Star Wars v počítači, tak presne to mám na mysli. Je to akoby tvorca počas filmu zomrel a oni vypustili alpha verziu. ()

Jhershaw

Vizuálně opravdu moc pěkné, velmi vhodně použitá hudba (Sigur Rós tuším 2x!:), ovšem příběh a postavy ne moc poutavé. 70 % ()

sheen

Zvláštní sci-fárna, která mě až tak nesedla, možná hlavně díky zvláštnímu visuálnímu provedení ale ten příběh byl opravdu originální a prostředí NY úchvatné. ()

Ruut

Hodně nevyrovnaný film. Na jedné straně strhující výtvarná stilizace a zajímavé přechody z animace na živé herce. na straně druhé pro toho kdo nezná komiks strašně zmatený děj , kde se nedá pochopit jednání většiny postav. ()

Sysel_CZ

Myslím, že obrazová i dějová mystika tohohle díla pro mě bude nezapomenutelným zážitkem do konce života, stejně tak jako obrazová dokonalost. Celá ta zamyšlenost a pomalé tempo určitě nebudou pro každého, ale holt jako žádný film nemůže být pro každého, tak ani tenhle není. Pokud ho vůbec považujete za film, protože tady se mi občas skoro zdálo, že se stíral rozdíl mezi filmovou realitou a snem. Je to zvláštní, divně se to popisuje, ale prostě, jak jsem začal tak i skončím, ta mystika mě prostě unášela - jako ve snu. ()

Adam Bernau

Provařené zboží v novém obalu. Zajímavý kyberpunkový formát obsahující však jen klasickou nudu a zbytečnost. Egyptského boha očima svařujícího traverzu jsem ještě zvládl, ale když se frajerka skamarádila s držákem na toaletě, už mi to stačilo. No a jelikož se Hor vtělil do krásného disidenta, přičemž kyberfeťačka má přece tři měsíce staré orgány, nebylo už důvodu sledovat další děj. ()