První velká vlaková loupež

• Česko Velká vlaková loupež (více)

VOD (1)

Uloupit zlato z jedoucího vlaku? Všechno je jednou poprvé... Odvážnou vlakovou loupež, která vstoupila do dějin kriminalistiky, uskutečnil v roce 1855 lupič-gentleman Edward Pierce. Jeho cílem se stal vlak dopravující velké množství zlata na výplatu žoldu vojáků v Krymské válce. V románové, značně zromantizované podobě zachytil celou událost známý spisovatel Michael Crichton a poté, co se jeho kniha stala bestsellerem, ji jako režisér sám převedl na filmové plátno. Nejprve sledujeme pečlivé plánování celé akce a dlouhé přípravy. Než se totiž vlak rozjede, je nejdůležitější částí loupeže získání duplikátů čtyř klíčů potřebných k otevření trezoru ve vlaku. Jednotlivé klíče jsou přitom svěřeny do opatrování různým lidem. Pierce musí vymyslet důmyslné způsoby, jak se jich zmocnit, v čemž mu pomáhají jeho společníci: Miriam, dáma s pochybnou pověstí, která pro úspěch plánu neváhá využít ani své tělo, a schopný kasař a duplikátor klíčů Agar. Hlavní atrakcí filmu je však samotná loupež, kterou kamera sleduje doslova krok za krokem. Ústřední trojlístek ve filmu ztvárnili Sean Connery, Donald Sutherland a Lesley-Anne Downová, přičemž velké uznání zaslouží především Sean Connery, který většinu kaskadérských kousků provedl sám. (Česká televize)

Aky

Vrcholný životní příběh, výtečně zpracovaný už literárně a následně dokonale převedený do filmové podoby. Donald Sutherland a Sean Connery předvádějí koncert - a také je o čem. Napětí, humor, nadhled i romantika a všechno to funguje dohromady. Divák, stejně jako tehdejší bližní skutečných zlodějů, si moc přeje, aby jim to vyšlo - z jedinného důvodu: obdivuje chytrost a vtip. ()

classic

Doteraz som Michaela Chrichtona poznal ako schopného spisovateľa,napr.Jurský Park,podľa ktorého Steven Spielberg natočil tento Blokbaster,film som videl,kto nie? Knihu,ale nečítal.A teraz podľa svojej knihy,ktorá bola bestseller sa zhostil režisérskej stoličky so Seanom Connerym ako lupič gentleman.Sean zatieňuje Donalda Sutherlanda,ktorý je popri ňom ako šedá myška,ale Donald sa nemusí hanbiť. Michaelova réžia je lákadlo vynaliezavosti a hravosti s peknou kamerou Geoffreyho(snímal Kubrickovu Vesmírnu Odyseu). Hudba Jerryho Goldsmitha je ukážkou aktívnej práce zložky hudby,ktorá vylepšuje pocit zo sledovania. Som prekvapený od spisovateľa Chrichtona,ktorému sa najlepšie vydaril práve tento počin a Sean Connery určite nie je poverený zabíjať ako agent 007... Pre filmových labužníkov fajnšmekrov ako stvorené... ()

Expendable

Film mě velmi zaujal už i detaily přípravy na loupež.Jak Connery a Sutherland číhali na peronu a měřili na stopkách jak dlouho to trvá hlídači když si někam odkočí, potom jak dělali otisky toho klíče to jsem docela koukal jak precizně i na film to udělali.A nebo scénka jak Sutherland se převlíkl za mrtvolu a aby to nabylo na realitě mu Connery dal do rakve mrtvou kočku.A konec je velmi dramatický.No dál už vám to nebudu vyprávět to musíte vidět sami, jedná se o skvělý film. ()

gogo76

Hlavná herecká dvojica je zaručeným lákadlom a našťastie prúser sa nekoná. Okrem šikovnej hereckej dvojice stojí za zmienku dobrý scenár, ktorý stojí hlavne na scénach a zaujímavých možnostiach ako sa dostať k vysnívaným kľúčom od sejfu. Vždy je tu nejaký problém, ale Connery si vždy poradí. Filmu nechýba vtip ani napätie a pekne odsýpa až do záveru, kde sa zhodnem s viacerými užívateľmi na tom, že ten záver by potreboval zmeniť. Dnes sa alternatívne konce točia bežne, vtedy to tak bežné nebolo. Napriek tomu príjemne strávený čas. 80%. ()

Padme_Anakin

Krása, jasná pětihvězda, absolutní spokojenost.. Sean Connery a Donald Sutherland tu zlodějskou hru rozehráli ve velkém stylu a já jim sedla na lep.. Plánování krádeže zlata, získání klíčů, pletichy, intriky, vtip a zábava s trochou romantiky a naivity mi byla naservírována na zlatém podnosu.. Filmové pohlazení od gentlemanů.. ()

• Scény jedoucího vlaku byly natočeny na železniční trati Mullingar - Athlone (nyní uzavřené), přibližně 70 km západně od Dublinu. Další scény byly natočeny na nádraží Kent v Corku. (Tonula)
  • Sean Connery strávil několik dnů na jedoucím vlaku. Ten se měl pohybovat rychlostí 50 km/h, Connery však argumentoval, že jel mnohem rychleji. Pilot helikoptéry potvrdil Conneryho podezření, že jel asi 80 km/h. (Kulmon)