První velká vlaková loupež

The Great Train Robbery

Dobrodružný / Krimi

Velká Británie, 1978, 110 min

• Hejtmy

Ani dobrej Sean Connery nezachrání tuhle nehoráznou nudu. Začátek je ještě docela koukatelnej, ale když se pak potřetí dokola opakujou pořád ty samý zlodějský finty a nic se ve filmu neděje, nemůžu se u filmu bavit. Občasná snaha o vtipný odlehčení se nepovedla už vůbec, takže ani není jasný, jestli sledujete krimi film o vloupačce nebo parodii na něj. Jedna hvězda za Conneryho a prostředí staré Anglie, který mám rád. 10%(29.5.2009)

V sympatický film překlopil Michael Crichton svůj námět. Geniálně promyšlený plán kriminálních "elegánů" Conneryho a Sutherlanda se promítl do vtipného a zábavného děje. Ve skutečnosti to bylo asi mnohem děsivější a složitější, ale tady šlo o to, seznámit lidi s touto velkou loupeží a zároveň pobavit, což se plně povedlo. Jsou momenty, kdy je člověk opravdu musel obdivovat a to nejen při přelézání vagónů, ale třeba i to, strávit nemalý čas s kočkou v rakvi, to moc zábavné asi nebylo. Ten únik na konci od soudní budovy, už mi přišel moc nadsazený, ale co tenkrát všechno šlo či nešlo?(2.9.2011)

To je prostě radost - náramně koukatelný film, skvělá oddechovka. Na své si přijdou kostýmní obžerové, fanoušci největšího skotského patriota od dob Rob Roye a v neposlední řadě samozřejmě i každý Sheldon Cooper - fanatický příznivec vláčků ve všech podobách. No a pak ten scénář. Ten scénář! Inu, je na tom vidět ruka jednoho z řemeslně nejzručnějších spisovatelů posledních padesáti let. Vynikající. Snad jen... kdyby se všechny prachy nevypráskaly na hadry, mohl Crichton ukázat více z dobového Londýna. To je snad jediná škodečka... No a ještě je možná trošku sporná ona glorifikace hlavní postavy - arogantního hajzla, zloděje a vraha, ale kdo by se na to v dnešní době ohlížel, že...(29.12.2011)

Aj keď už podľa názvu je jasné, že príprava na prepad a celé zlodejské úsilie bude mať úspešný efekt, vďaka živosti, svižnosti, správnej dávke napätia a elegantnému humoru, som bol do poslednej chvíľky v očakávaniach. Konečne kvalitná lúpežnícka lahôdka bez zbytočných opletačiek a s kvalitnou dávkou realistickosti. A to som si musel pozrieť film dvadsaťosem rokov starý. Dvojka Connery-Sutherland by s prehľadom tromfla dnešné „esá“ ako Chan-Tucker. 80%.(28.8.2007)

Chcete-li zhlédnout výbornou kostýmní dobrodružnou komedii, jejíž hlavní hrdinové budou "ti zlí hoši", kteří jsou vám sympatičtější než celá královská rodina i s veškerou šlechtou, soudy a policií dohromady, pak není lepší volba než Velká Vlaková Loupež. BTW Connery v originále šišlá jen velmi lehce a jenom někdy:)) A abych nezapomněl - hudbu prý dělal nějaký Goldsmith...;)(25.3.2004)

• - Film je založen na skutečném zločinu z roku 1855. (Kulmon)

• - Poslední film André Morella. (Kulmon)

• - Sean Connery strávil několik dnů na jedoucím vlaku. Ten se měl pohybovat rychlostí 50 km/h, Connery však argumentoval, že jel mnohem rychleji. Pilot helikoptéry potvrdil Conneryho podezření, že jel asi 80 km/h. (Kulmon)