První velká vlaková loupež

• Česko Velká vlaková loupež (více)

Uloupit zlato z jedoucího vlaku? Všechno je jednou poprvé... Odvážnou vlakovou loupež, která vstoupila do dějin kriminalistiky, uskutečnil v roce 1855 lupič-gentleman Edward Pierce. Jeho cílem se stal vlak dopravující velké množství zlata na výplatu žoldu vojáků v Krymské válce. V románové, značně zromantizované podobě zachytil celou událost známý spisovatel Michael Crichton a poté, co se jeho kniha stala bestsellerem, ji jako režisér sám převedl na filmové plátno. Nejprve sledujeme pečlivé plánování celé akce a dlouhé přípravy. Než se totiž vlak rozjede, je nejdůležitější částí loupeže získání duplikátů čtyř klíčů potřebných k otevření trezoru ve vlaku. Jednotlivé klíče jsou přitom svěřeny do opatrování různým lidem. Pierce musí vymyslet důmyslné způsoby, jak se jich zmocnit, v čemž mu pomáhají jeho společníci: Miriam, dáma s pochybnou pověstí, která pro úspěch plánu neváhá využít ani své tělo, a schopný kasař a duplikátor klíčů Agar. Hlavní atrakcí filmu je však samotná loupež, kterou kamera sleduje doslova krok za krokem. Ústřední trojlístek ve filmu ztvárnili Sean Connery, Donald Sutherland a Lesley-Anne Downová, přičemž velké uznání zaslouží především Sean Connery, který většinu kaskadérských kousků provedl sám. (Česká televize)

ankkk

Četl jsem knihu (dříve než shlédl film). Film jsem viděl několikrát a pořád se mi líbí. Jen jedna věc mi vadí (a nejen v tomto filmu). Když má něco trvat 75 vteřin, může to na plátně proběhnout rychleji, ale v žádném případě to nesmí trvat 2a půl minuty. ()

gizi

Povedené, zábavné, ani chvíli nenudí, plyne jak voda, a najednou (nečekaně rychle) konec. 75%, 31.12.2015. ()

Dupac

Dodnes svěží oddechovka s šarmantním zlodějíčkem, spoustou šťastných náhod a spíš televizním zpracováním (dobře, s výjimkou kaskadérských scén na jedoucím vlaku). Zbožňuju tyhle zlodějské filmy, kde se gangstříci můžou stoprocentně spolehnout na denní a noční rituály svých "dárců", které se opakují den co den s vteřinovou přesností. 70 % ()

Chlo0opek

Asi místy dost přehnané - přece jen tolik náhod a šťastných okolností najednou se jen tak nevidí. Jinak však film dobrý, je zábavné sledovat hlavní představitelé, jak se pomalu ale jistě dostávají ke svému cíli. Sean se do role vyloženě hodí a vlastně i ostatní hlavní postavy tohoto snímku tam dobře zapadají. ()

Feacher

Upřímně musím říct, že právě jsem dokoukano jeden z nejkrásnějších a nejpříjemnějších filmů, které jsem měl tu čest zhlédnout. Příběh je svižný, ale zároveň propracovaný do detailů, žádná přehnané efekty, akce, vraždy... má to vtip, má to krásnou ženu, má to nápad... Už jsem si říkal, že mě to zkazí smutným závěrem a ten to naprosto perfektně dokonal v tom nejlepším smyslu. 110%, jsem nadšen! ()

Vinczent

Spolu s Podrazem nejlepší lupičský film který udal nový směr žánru tzn. přechcávat,přechcávat a zase přechcávat..... ()

rewoluce

To je tak keď niekto vie čo robí, dostaví sa výsledok. Celkom určite som presvedčený, že tento snímok je nedocenený.. Vrelo odporúčam zhliadnuť.. Každá veková kategória si príde na svoje a verte mi, v tomto filme je všetko priam dokonalé. 3NJOY.. ()

Jirkacek

Film Velká vlaková loupež pro mne už předem představoval trefu do černého nebo-li sázku na jistotu - jeho děj odehrává v mé oblíbené zemi a časovém období, čili ve staré dobré Anglii a vlaky mám velmi rád. Scénky odehrávající se na ulici s pěknými obchůdky a nikam nespěchajícími lidmi ve mne vyvolávaly nostalgii staré doby, která poněkud utrpěla, když kamera zabrousila do křivolakých uliček plných špíny a domy s oprýskanou omítkou. Další jistotou pak byl samotný vlak, jelikož železné oře mám velmi rád od malička. Do třetice hvězdné herecké obsazení naznačovalo, že kvalita bude zaručena. Tak jsme si film doma pustili a i když samotná vlaková loupež proběhla až na konci filmu, 120-ti minutová předehra nás určitě nenudila. Od začátku jsme fandili lupiči gentlemanovi a drželi mu palce, aby se mu celý plán podařilo zdárně naplnit. A jak to dopadlo ? Pusťte si tento pěkný a nenásilný film a uvidíte.....No a já bych to viděl na pěkné čtyři hvězdy, začouzené od kouře lokomotivy ****. ()

Mr.Neutron

Pěkná konverzační komedie s kritikou zhlouplé britské aristokracie na pozadí vlakové loupeže. K tomu nutno přičíst nákladnou výpravu, takže celkově velmi povedená filmová pohlednice viktoriánských časů. Plusem je, že je věnován dostatečný prostor samotné přípravě loupeže, a neřeší se žádné psychologické motivy z puberty hlavních hrdinů, jak tomu často bývá. Zloděj je prostě zloděj a krade, protože je to jeho práce. Samotné provedení loupeže neurazí – na rozdíl od takového Bonda působí pohyb po střeše vlaku opravdu reálně, což ale má pochopitelně vliv na nižší dynamiku scén. Poselství: 8/10 pohřebních ústavů doporučuje před převozem vašeho milovaného zesnulého používat balzamační parfémy ... ()

Grindelwald

"Chtěl jsem ty peníze!" První velká vlaková loupež je dobrodružný film, kterému nechybí nic, co by v pravém dobrodružném filmu mělo být. Velkým plusem je navíc Sean Connery, kterému role lstivého podnikavého lupiče Edwarda Pierce naplno sedla. Michael Crichton, který námět napsal i natočil, je výborným režisérem a natočit dobrý dobrodružný snímek, mu určitě nedělá problémy. Uznání si samozřejmě zaslouží i Donald Sutherland v roli schopného Agara a Lesley-Anne Down jako Edwardova společnice Miriam. Film je rozhodně dobře a kvalitně natočený a hlavně závěrečné scény na samotném vlaku jsou pastva pro oči. Každý, kdo má v lásce dobrodružné filmy, ocení jistě i tento. 6/10 ()

Sejkorka

Klasika, víceméně podle skutečnosti. Zajímavé je, že se agent 007 proháněl po střeše jedoucího vlaku v podstatě bez kaskadéra. Je to však příliš zdlouhavé, akční film se stejným scénářem by trval max. 45 minut. Ale jinak ta atmoška tam je, vtipné situace. 70% směrem dolů ... ()