První velká vlaková loupež

• Česko Velká vlaková loupež (více)

Uloupit zlato z jedoucího vlaku? Všechno je jednou poprvé... Odvážnou vlakovou loupež, která vstoupila do dějin kriminalistiky, uskutečnil v roce 1855 lupič-gentleman Edward Pierce. Jeho cílem se stal vlak dopravující velké množství zlata na výplatu žoldu vojáků v Krymské válce. V románové, značně zromantizované podobě zachytil celou událost známý spisovatel Michael Crichton a poté, co se jeho kniha stala bestsellerem, ji jako režisér sám převedl na filmové plátno. Nejprve sledujeme pečlivé plánování celé akce a dlouhé přípravy. Než se totiž vlak rozjede, je nejdůležitější částí loupeže získání duplikátů čtyř klíčů potřebných k otevření trezoru ve vlaku. Jednotlivé klíče jsou přitom svěřeny do opatrování různým lidem. Pierce musí vymyslet důmyslné způsoby, jak se jich zmocnit, v čemž mu pomáhají jeho společníci: Miriam, dáma s pochybnou pověstí, která pro úspěch plánu neváhá využít ani své tělo, a schopný kasař a duplikátor klíčů Agar. Hlavní atrakcí filmu je však samotná loupež, kterou kamera sleduje doslova krok za krokem. Ústřední trojlístek ve filmu ztvárnili Sean Connery, Donald Sutherland a Lesley-Anne Downová, přičemž velké uznání zaslouží především Sean Connery, který většinu kaskadérských kousků provedl sám. (Česká televize)

Wally

Velice dobře odvedená filmařská práce s charismatickým Seanem a Donaldem a mimořádně sexy Lasley-Anne. Krásně se na to kouká, když se to umí udělat... ()

Han22

Jediný historický film v roce 1978 a navíc pouze dobou půlky 19. století, obsahem je to totiž klasická zlodějská kriminálka. A také film s nostalgickým kouzlem. Byl to jeden z prvních filmů co jsem s bratrem sledoval na Nově, dodnes jsem si pamatoval zoufalý útěk práskače nebo dav skandující na popravě "už se pohoupá" :D Po letech je mi záhadou proč zrovna tohle jsem sledoval a proč se mi to tehdy tolik líbilo. Samozřejmě Connery je bondovsky šarmantní, Sutherland ho dobře doplňuje, shánění klíčů člověka docela baví a fandí jim. Přesto je to tak nějak britsky suché, bez většího spádu, nějaké výpravy a místy i nudné (tokání s dceruškou). Na ty 4* to kromě nostalgie vytahuje až parádní vlakové finále plné kaskadérských kousků (které jsem si paradoxně nepamatoval) a hlavně přechcávka na konci. V nulové konkurenci historický film roku 1978. ()

Rssa

Tento dobrodružný film je jasně nejlepší dílo režiséra-amatéra Crichtona. Správně starosvětské, velmi britské, skvělí herci, atmosféra 19.století je pěkně cítit. Connery ukázal, že může hrát i v jiných žánrech než jsou bondovky a válečné filmy. Doporučuju jednoznačně. 80 % ()

Holina

Velmi zábavná variace na téma naplánovat nemožnou loupež s vynikajícími hereckými výkony a atmosférou. Po dobu stopáže, která se blíží dvěma hodinám nenechá snímek nikoho v klidu. ()

Paity

Parádní krimi záležitost, která je vlastně takovým základem pro Dennyho parťáky, ovšem natočená o 25 let dříve. V každém případě září Sean Connery a Donald Sutherland. Už jen kvůli nim se vyplatí na to jít. ()

Hanys_

Knížka je perfektní a tak jsem měl trochu strach, jestli film nebude jen jejím slabým odvarem. Není. Parádně atmosféričtí doboví Dannyho parťáci, které si ohlídal sám Crichton. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Dokonce i dobrá žena je na obtíž. Spisovatelé by neměli režírovat, a když už, jistě ne své knihy. Michael Crichton si nevede vyloženě špatně, ale dělá očekávatelné chyby: neškrtá, nestříhá a proboha, člení do kapitol. Nemít v tom Seana Conneryho, který svým šarmem tenhle těžkopádný a dlouhý vlak nejen vylupuje, nýbrž i slušnou rychlostí táhne, neukoukal bych to. I wanted the money. Ještěže je to tak mile britské. Najděte mi mrtvou kočku. ()

Paldiny

Honba za kvartetom kľúčov bola miestami zábavná a napínavá, inokedy naivná až afektovaná, ale čo si cením, nie každý plán vyšiel a niekedy bolo potrebné sa zamyslieť nad novým, dôvtipnejším. Akcia na koľajach zas skvelo natočená, bez slov a tuhla pri nej krv v žilách. Jednoducho v dnešných filmoch by herci okolo vlaku ani nešli, tu mal Connery roztrasené kolená a nebyť toho, že som mu párkrát poradil "skrč sa, ďalší most", tak ho ešte teraz zoškrabujú, táto pasáž skrátka mňamka. Čo ma rušilo, časté sexuálne narážky aké sa mi do doby džentlmenov skrátka nehodili, alebo možno som si onú dobu len moc zidealizoval, neviem. Film ako taký je ale fajn oddychovka a ak mám byť presný, hodný tri a pol tehličky. ()

Rozjimatel

3,5  Spočiatku to na mňa pôsobilo dosť škrobene a trochu nudne, veď dej sa vo veľkej miere odohrával v prostredí anglickej smotánky polovice 19. storočia. Všade sama pretvárka a strojenosť. Po chvíli som si ale na štýl filmu zvykol a ten si ma získal svojim neodškriepiteľným šarmom a výborným suchým humorom. Pričinil sa oň najmä skvelý Sean Connery, dokonale chladnokrvný v každom okamžiku, ale perfektne mu sekundoval Donald Sutherland. A nemôžem ešte nespomenúť šarmantnú Lesley-Anne Down, ženu mnohých podôb. Film je prekvapivo dosť pikantný, vďaka množstvu sexuálnych narážok. Po pozvoľnejšom rozbehu postupne naberá grády a v závere sa dokonca dostaví celkom svižná akcia, keď najmä Conneryho balansovanie po strechách ženúceho sa vlaku sleduje divák so zatajeným dychom. Výborná je aj hudba, predsa len je z pera slávneho Jerryho Goldsmitha. Pozorný divák si určite všimne dejovú podobnosť s francúzskou komédiou Veľký šéf, ktorá sa odkazuje na tú istú historickú lúpež. ()

Yardie

Pro mě docela zklamání. Podle hodnocení a komentářů zde jsem čekal mnoho zábavy a velice dobrý. Každopádně se mi toho nějak nedostalo. Málo vtipu, málo zábavy, občas nuda. Ani pojetí nebylo nějak poutavé. Čekal jsem i více šarmu od nonšalance. Celkově trošku slabé, ale proti očekávání. Kdybych neviděl hodnocení, tak bych řekl, že to je takový pohodový milý filmík na odreagování a jedno kouknutí. Howgh! ()

laepus

Ten film mám prostě rád - skvělé herecké výkony, rychlý spád, vtipná hudba... Connery se Sutherlandem film táhnou, jak pivovarští koně a nedají ani chvíli vydechnout. Ano, film si zaslouží maximálně čtyři hvězdy, ale dávám pět z jednoho jediného důvodu - je to ten typ filmu, který můžete vidět kolikrát chcete a pokaždé se náramně pobavíte. Tak jako jsem se já už asi podesáté pobavil právě před chvílí. ()

mira007

Filmová verze jedné z největších vlakových loupeží z roku 1855 se Seanem Connerym - britsky gentlemanské bohužel ale suché směrem do nudy. ()

Oxymoron

Tenhle snímek je absolutní bomba. Nedávno jsem si ho pouštěl ve vlaku a věřte nebo ne, 3 lidi mi začli nakukovat do notebooku až se na to začli dívat se mnou. Velká vlaková loupež je prostě Film s velkým F. ()

jilda

Conery je tady vážně sekáč, nejde mu nefandit.Opravdu sympatický vlakový zloděj.Sutherland není o nic horší, a ta scéna kde hraje mrtvolu v rakvi na nádraží, nechtěl bych být zavřený s mrtvou kočkou v rakvi. ()

RomanHyde

Hned první věc která mne napadla při sledování této oddychovky byla, jak hezky, vyloženě labužnicky se podařilo zachytit dobu před 100 lety.. dávám plusové body za výpravu a kostýmy. Tohle se opravdu jen tak nevidí. Je to prostě kvalitní práce a zábava se vším všudy a to že v hlavní rolích vidíme výborné a ostřílené herce Conneryho a Sutherlanda je třešinkou na dortu. ()

PhillM.

To je prostě radost - náramně koukatelný film, skvělá oddechovka. Na své si přijdou kostýmní obžerové, fanoušci největšího skotského patriota od dob Rob Roye a v neposlední řadě samozřejmě i každý Sheldon Cooper - fanatický příznivec vláčků ve všech podobách. No a pak ten scénář. Ten scénář! Inu, je na tom vidět ruka jednoho z řemeslně nejzručnějších spisovatelů posledních padesáti let. Vynikající. Snad jen... kdyby se všechny prachy nevypráskaly na hadry, mohl Crichton ukázat více z dobového Londýna. To je snad jediná škodečka... No a ještě je možná trošku sporná ona glorifikace hlavní postavy - arogantního hajzla, zloděje a vraha, ale kdo by se na to v dnešní době ohlížel, že... ()