Rushmore je příběhem nadaného a rebelantského teenagera Maxe Fischera (Jason Schwartzman), studenta desáté třídy elitní Rushmorské akademie. Redaktor školních novin, kapitán nebo prezident nespočetných klubů a spolků, je zároveň jedním z nejhorších studentů ve škole, nad nímž neustále visí hrozba vyhazovu. Jeho svět se otřese, když se Max zamiluje do učitelky prvního ročníku slečny Crossové (Olivia Williams) a chce na její počest postavit akvárium. O její přízeň však musí soupeřit se svým přítelem, ocelářským magnátem panem Blumem (Bill Murray), bohatým otcem jeho dvou spolužáků. (oficiální text distributora)

Ace.Anita

Další Anderson co vám ho kamarádi dohodí jako "totálně něco pro tebe" a "budeš ho milovat" a tak teda spolu jdeme na randíčko a nějak celou dobu nevíme, co si říct. ()

Brain-D

Ten styl a netradičnost, o kterém je tu řeč mě naprosto dostal a užíval jsem si každý moment. Jsem zvědavý na další filmy od Wese Andersona. ()

fabecc1222

Tady už je oproti Andersonově prvotině znatelný jeho specifický filmařský styl, ale pořád je to takové, že je vidět, že je to točené na začátku kariéry. Všechny fóry a triky ještě nejsou úplně vychytané do geniálních detailů a kreací, jako je tomu v současné fázi Wesovi kariéry. ()

VanTom

Wes Anderson pokládá základy svému osobitému stylu komedií o přechytralém středoškolákovi (sebevědomém všeználkovi a všeumělovi), který nevybíravě balí učitelku (mimo jiné). Přes mnoho mile absurdních a jedinečně humorných momentů ale s onou výlučností ještě neumí plně komplexně pracovat, obzvlášť na takovéto nepříliš nosné příběhové kostře. ()

liuk

Další film o a pro příkladné středoškolské odpadlíky, na které jde prostě koukat úplně vždycky. Rozdílem ovšem je, že Max Fischer je narozdíl od svých filmových kolegů Leonardo da Vinci 20. století. Aspoň podle toho, že je šéfem asi sta seskupení, kroužků nebo sportovních týmů. A i tak/proto se mu všichni za zády smějou. I přestože to rozhodně není žádný šprt, ale spíš člověk, který v tom prostě umí plavat. A přesto má ve škole Rushmore problémy a hrozí mu vyhazov. Proč? Odpověď nenajdete. A tak je to v podstatě s celým filmem, který je tak celý divně časově i prostorově rozvržen. Postavám nejsou dány žádné důvody, proč se chovají tak a tak. Stejně jakože Max se chová a vypadá na 15 míň než Dylan McKay. Celé je Rushmore prostě tak trochu normální a zároveň podivné, že ta snaha být za každou cenu alternativní je fakt tak trochu křečovitá. Koukat se na to ovšem s pár úsměvy na tváři ovšem dá, neortodoxním rebelem Maxem by se nechtěl stát asi málokdo a více repetetivní hudbu těžko někde najdete. ()

MI-380

O novou mladou učitelku tvrdě soupeří patnáctiletý student (podivuhodný Jason Schwartzman) s vyhaslým milionářem (dokonalý Bill Murray). Dobře namíchaný humor i smutek. Zajímavý kontrast: na jedné straně hyperaktivní organizátor a rozumbrada Max Fisher a na druhé všichni ostatní, v porovnání s ním jakoby zpomalení. Vtipné, zábavné, originální...a ten soundtrack! 80%. ()

PollyJean

Obvyklý Wes Anderson. Vynikající nápady a skvělé scénky, ale dohromady mi to tak nějak nefunguje. Hlavní hrdina je fakt odporný, Bill Murray tradičně výborný a hudba to celé nádherně podkresluje. ()

Pecival

No, moc jsem se u toho sice nenasmál, ale i tak se mi to líbilo. Obzvlášť se mi líbil soundtrack, scény s hudbou na pozadí byly nejlepší. Herci veskrze fajn, ikdyž ten kluk byl vážně hyperaktivní :) ()

P1tr

Obzvláště začátek je výborný a vtipný, zbytek mírně ubere, ale i tak se ve výsledku jedná netradiční komedii, leč typickou Andersonovku. Herci jsou bez vyjímky výborní a usnadňují tak režisérovi práci a divákovi rozhodování, zda dát 3, nebo 4 hvězdy. ()

standsiller

O tom , že rádiovku nenosí iba Bolek Polívka v kurvahoši presvedčí špecificky vtipný príbeh Wesa Andersona . Neverím, že existuje väčšia komunita divákov čo Andersonov štýl a filmografiu nepoznajú, ale ak by aj nie tak ide v skratke o typický príbeh zo strednej školy o žiakovi ktorý chcel byť premiant a jeho ambície sa mu nápadne vrývali do skutočnosti a podporovali mu záhadné sebavedomie s ktorým síce nevedel pracovať, ale o to vtipnejšie sú všetky jeho pokusy o úspech. Max Fischer má prehľad v mimoškolských aktivitách, pohybuje sa takmer vo všetkých existujúcich krúžkoch ktoré nedopĺňajú jeho vynikajúce štúdium. Práve naopak. Andersonove filmy vynikajú nie len perfektnými charaktermi a prostredím z ktorého vychádzajú, ale aj výborne doladenou hudbou. Jeho humor je zväčša náhodný a nečakaný, ale o to viac originálny. ()

MsUtahraptor

Pokud jsou všechny Andersonovy filmy takhle "weirdly awkward", plné velkých gest a přehnané dramatizace, je docela možné, že jsem se zamilovala... ()

klukluka

Rikal jsem si,ze o tom budu psat coby o podivnosti,ale kdyz nad tim ted znovu premyslim,tak to byla spis kravovina. Vlastne vubec nevim,co tim chtel basnik rict..? Dejme tomu,ze muze mit Max realny predobraz,a ze jsem mel pouze tu smulu (?),ze jsem na podobnyho typa nikdy nekapnul. OK. Pak tedy nastupuje kriterium libilo/nelibilo. A odpoved je nelibilo. Byla to krec. Afekt. Celou dobu mi bylo lito Billa Murraye. Marni svuj nevsedni talent. A tohle neni zdaleka prvni pripad. ()

Madluska

Další z řady filmů, které mě naprosto minuly. Tento i přes občasné komické scény, které většinou (dá-li se vůbec při tak minimálním výskytu vtipu mluvit o nějaké menšině) obstarával Bill Murray. Trapný příběh trapného hrdiny tak nezachránila ani jinak celkem slušná stylizace celého prostředí. Pokud se něco povedlo, tak to byly scény, ve kterých tvůrci přitlačili na pilu ad absurdum (i když právě o to se asi - ne úplně úspěšně - snažil celou dobu). Nechápu to nadšení, nechápu Maxe, nechápu zaškatulkování (komedie? romantický? drama?), nechápu... ()

Zagros

Wes Anderson točí filmy, které vybočují z běžné americké produkce. I když nemohu říci, že jsem jeho velkým fanouškem, ostatní jeho filmy se mi velmi líbily a skvěle jsem se u nich bavil. To bohužel neplatí o Jak jsem balil učitelku (zase jednou nepovedený překlad). Obsazení mi vyloženě nesedlo a herecké výkony mi přišly takové unylé. Příběh nezajímavý, humoru pomálu, napětí žádné, ... vlastně ani nevím, proč filmu nechávám vůbec ty dvě hvězdy? Asi třikrát jsem se zasmál a Wes je alespoň v něčem originální a tady se tak nějak rozcvičoval. Dobrá, nakonec je nechám, ale jen opravdu těsně. ()

Callas

8/10 Musím dát za pravdu, že českým název "Jak jsem balil učitelku" zde opravdu není patřičný. Filmů na podobné téma už bylo vyprodukováno nespočet. Většina však skončila u předvídatelných teenagerovských hovadin. Rushmore jsem viděl až jako 3. Andersonův film a rozhodně se mi dostalo, čeho jsem si žádal. Jasně už zde začíná prosvítat jeho charakteristický styl humoru, pojetí jednotlivých postav a množství zajimavých nápadů (například komicky působící divadelní představení, které hlavní hrdina ve filmu režíruje - zpravidla obsahují létající stíhačky, výbuchy či projíždějící vlaky v pozadí). Hlavně však celkovým zpracováním (do třetice bravo panu Andersonovi) a tradičně dobrým castingem (Murray opět ve svém živlu) si mě tato originální komedie plně získala. ()

farfalla

Film Wese Andersona, ještě ne tak stylizovaný jako pozdější filmy, ale jeho tvůrce už prozradí výběr hudby a také odhodlané chování a činy hrdinů. Je to jemná komedie na pousmání, ale příběh je tak dobře rozehraný, že nevadí, když se objevují další a další postavy. Každý dostane svůj větší či menší prostor, aby se projevil a aby se hlavní hrdina mohl rozhodnout jestli si ho ponechá v okruhu svých lidí. Podobně jako si Max vybírá herce do svých her. Celkově herectví ve filmu je minimalistické, postavy si hodně nechávají pro sebe, a proto je možné, aby se stále překvapovaly v dobrém či zlém. Wesovy filmy mi proto dávají naději, že i když se to mezi lidmi pokazí, je vždy ještě šance na nápravu. ()

F.W.Colqhoun

How much money do you want? / $35,000, for the initial plans. / I'll give you 2,500. / Okay. Když chcete, aby nadaný tvůrce natočil skvělý film, nedávejte mu moc peněz. Dynamiku Andersonova Jules & Jim v prostředí soukromé / veřejné SŠ nepohání ani výtvarné piškuntálie, jak je známe z novějších počinů, nýbrž dynamika duelu nepravděpodobné figury nadšeného lepla s organizačním talentem, vizí a neodolatelným xichtem Jasona Schwartzmana, a standardně okouzlující figurou vyšumělého boháče s neodolatelným xichtem Billa Murraye. V roli trofeje krásná Olivia Williams. S náloží situační a verbální nerdovské komiky okázale lepší než technicolorová poušť (okolo) Asteroid City. I like your nurse's uniform, guy. / These are O.R. scrubs. / O, R they? ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona