Rushmore je příběhem nadaného a rebelantského teenagera Maxe Fischera (Jason Schwartzman), studenta desáté třídy elitní Rushmorské akademie. Redaktor školních novin, kapitán nebo prezident nespočetných klubů a spolků, je zároveň jedním z nejhorších studentů ve škole, nad nímž neustále visí hrozba vyhazovu. Jeho svět se otřese, když se Max zamiluje do učitelky prvního ročníku slečny Crossové (Olivia Williams) a chce na její počest postavit akvárium. O její přízeň však musí soupeřit se svým přítelem, ocelářským magnátem panem Blumem (Bill Murray), bohatým otcem jeho dvou spolužáků. (oficiální text distributora)

Janek

Anderson tak jak ho máme rádi, feeling pro vyvolené a Bill Murray, kterému tato role opravdu sedla a po přečtení scénáře prý říkal, že by v tom hrál klidně i zadarmo. 90% ()

eraserhead666

Film zvláštní hlavně v tom, že hlavní postava je hrozně nesympatická a v podstatě postava záporná. Prostě každým svým projevem si říká o tom, abyste mu seřezali prdel. A to způsobuje jakoby dvojí náhled na film. Který není natočený špatně a ani ten příběh není špatný, jen je nesympatický, protivný a sere mě. Nikdy jsem ten film nevnímal jako komedii, spíše takové podivně (u tohoto režiséra jak taky jinak) laděné drama. Místy trochu nudné. Jediné pozitivní na něm je vlastně jen tradičně skvělý Bill Murray a andělská Olivia Williams (té její tváři jsem propadl na první pohled). ()

claudel

Po Rubenu Östlundovi jsem si zvolil k prozkoumání Wese Andersona. Jeho prvotinu jsem nikde nenašel, tak jsem začal druhotinou, již nabízí Disney+ společně s pár dalšími filmy tohoto originálního režiséra. Bylo vtipné sledovat Jasona Schwartzmana pubertálního v jeho možná jediné hlavní roli. Příjemná tříhvězdičková podívaná, která rozhodně nemůže urazit. ()

Sawy

Jsem z té nejspíš zvláštní sorty lidí,kterým se líbí filmy Wese Andersona.U Života pod vodou jsem brečel,u Takové zvláštní rodinky se smál a u Darjeelingu jsem se nechal unášet uvolněnou atmosférou.Rushmore (ten český překlad ze mě nedostanete!) je Wesův asi nejslabší počin,taky je jedním z jeho prvních.Přesto má všechno,co na jeho filmech obdivuju.Laskavý humor,obrovské množství roztomilých detailů,skvělý scénář,propracované postavy a špičkové herecké výkony.Jason Schwartzman hrál tak dobře,že mi Max začal dost rychle silně lézt na nervy.A jako vždy skvostný Bill Murray,to je kapitola sama pro sebe.Jeho smutné oči a minimalistické herectví mě nepřestává fascinovat.Tento film se nebude líbit lidem,kterým se ostatní Andersonovy filmy nelíbily.Bude se líbit těm,kteří na jeho styl a humor rádi přistoupí.To jen takové malé doporučení. 75 % ()

Katullka

První půl hodinu jsem se s Maxem doslova identifikovala. Potom to šlo tak dolů, že jsem hodinu tápala, jestli to vypnout a nebo nechat běžet. Nechala jsem. Jsem zklamána. ()

ScarPoul

Ďalšia s typických Andersonových komédií. Vo svojej najväčšej počestnosti a divnosti. Príbeh 15 ročného chlapca, ktorý píše a režíruje až priveľmi realistické hry, člena a spoluzakľadatela rôznych mimoškolských krúžkov a hlavne chlapca, ktorý sa zamiluje do profesorky. Typická schéma, lásky, priateľstva a rodiny, ktorú Anderson tak obľubuje je v tomto smere generačná a o to zábavnejšia. Každá jedna figurka pasuje do Andersonového vesmíru a pohybuje sa tam s typickou noblesnosťou - to značí, že každá jedna postava je pamätná a pre príbeh dôležitá a vôbec nezáleží že sa tam len mihne. Herecké výkony fantastické, bez jediného zaváhania, alebo chybičky. Schwartzman a Murray si doslova privlastnujú film a obidvaja predvázdajú neskutočné majstrovstvo, či už Murray to osvedčené a svojské, alebo Schwartzman to živšie a zaujímavejšie. Plus typické dialógy, ktoré sú zmysluplné aj keď pôdobia hlúpo, plus je to všetko podfarbené krásnou hudbou rokov minulých. Nakoniec ešte spomeniem skvelú roličku Luka Wilsona. Komédia, ktorá rozhodne nie najlepšia ani najzábavnejšia, ale najitneligentnejšia a najpríjemnejšia ako ostatne všetky Andersonové filmy. A Olivia Williams je naozaj kus. ()

BoPo

Wes Anderson točí filmy, ktoré mi nesedia. Je to vo mne, alebo jednoducho točí to čo ma nebaví? Šancu som mu dal viackrát a vždy ma sklamal. Ďalšiu už mu zrejme nedám. ()

Terva

Tenhle humor mě moc nebere. Skoro jsem se nesmál. Tak nějak asi v půlce mě to přestalo bavit. Obsahově dobré, ale vše kolem nějak nešlo. Učitelka je pěkná. CITÁT - Promiň..... Snad to někdy přehodnotím. ()

gibbon

Další z lahůdkových rolí Billa Murraye. Další z imbecilních českých (v tomto případě i slovenských) distribučních názvů. ()

Bakllazaan

Svět Wese Andersona sem si velmi oblíbil. Sice je toto trochu slabší ale kamera, staromilská atmosféra velmi šikovně hudebně podbarvená, vyšinuté postavy a vypiplanost každé scény zůstala. A proč hlavní hrdina vypadá jako Tom Cruise??? 70% ()

LV.Helter

Klasická Andersonová parafráza, tečúca proti jeho nudným obsahom a zastarým vizuálom.. Čím viacej to beží, tým viacej otravuje, ale čiastočne je to aj moja chýba, že som sa na to nepripravil. Ale ako celok to nie je, aj keď je to zbytočne uplakané. Herecký koncert s Murrayom... ()

Tayen

Skvělá komedie, která není vyloženě teenagerská ani romantická, ale skrývá v sobě suchý neotřelý humor, který mnohdy zavání cynismem. Nedovedu si představit, kdo by ten cynismus probudil lépe než Bill Murray. Doporučuji na zamračené sobotní odpoledne. ()

sta

Andersonův styl žeru.. a Murray je (opět) nepřekonatelnej! K tomu všemu již tradičně skvělá muzika..hodně dobrá záležitost ()

MissJ

Výborný, ale nikoli můj nejoblíbenější film režiséra, který mě nikdy nezklame. Toho dutohlava, co "přeložil" původní název na nehorázný paskvil, bych poslala ke dnu. ()

Pierre

Max sice patří mezi nejslabší žáky, ale angažuje se jinak snad ve všech školních aktivitách a akademii Rusmord považuje za svůj život. Ale stačí jedna knížka v knihovně, abych zjisitl, že smyslem jeho života je možná někdo úplně jiný...Dost jsem si užíval především Maxova soka v lásce Billa Muraye (nezklamal!), jehož komediální stylizace s knírkem, typické obličeje a například znuděné kreace s házením míčku do vody mě dost bavily. Opravdu nelehký soupeř, i když má Maxe tak rád. Jinak i u třetího  Wese Andersona jsem spokojený. Už jeho druhý film je zábavná  absurdní jednohubka.  Máš mrkvičky? ()

sonnak

Anderson je podivín, takže podobných filmů v tomhle žánru je pomálu, ale stejně si nemůžu pomoct...neoslovilo mě to. I když Schwartzman a Murray jsou perfektní. Zatímco mi Život pod vodou přišel opravdu geniální, tohle je někde napůli cesty, a to je škoda. Nicméně jeho filmy mají vzestupnou tendenci, tak uvidíme dál. ()

kaylin

Mám filmy Wese Andersona rád, ale tenhle prostě nepovažuji za to nejlepší, co natočil. Jeho poetika už je zde cítit, je to tak příjemně ujeté, ale ta hlavní postava je opravdu otřesná. Můžete ji snadno nesnášet. Navíc ani ten příběh vás tolik neuchvátí jako jiné Andersonovy věci. Herecky dobré, ale asi jsem čekal víc. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona