Sin City - město hříchu

• USA Sin City (více)

Noirový thriller plný násilí, v němž se prolíná několik dějových linií z oblíbených komiksů Franka Millera, vykresluje obraz nejděsivějšího města bez slitování pohledem těch nejdrsnějších postav. Bruce Willis exceluje v roli policajta s nemocným srdcem, který přislíbil ochranu sexy striptérce (Jessica Alba); Mickey Rourke hraje mrzoutského psance s posláním pomstít smrt své jediné životní lásky (Jaime Kingová) a Clive Owen ztvárňuje Shellieinu (Brittany Murphyová) tajnou lásku Dwighta, který po nocích brání Gail (Rosario Dawsonová) a její lehké děvy z Old Townu (Devon Aokiová a Alexis Bledelová) před drsňákem (Benicio Del Toro) se zálibou v násilí. (Cinemax)

Faye

Pokud Sin City má být nejlepší komiksová adaptace, tak se ráda do konce svého života dalšího takového „potěšení“ vzdám!!! ()

Adrian

Jedna teoretická štúdia (s ktorou sa plne stotožňujem) hovorí o tom, že najväčšia sila a kúzlo komixu spočíva v schopnosti imaginácie čitateľa vyplniť priestor medzi dvoma bezprostredne za sebou nasledujúcimi statickými obrázkami. Čítanie komixu nám dáva absolútnu časovú kontrolu nad príbehom – t.j. môžeme mu sami vtisnúť jeho dynamiku, pohyb a rytmus. Film ako médium nás tejto kontroly nad časom zbavuje. Vyššie spomínané atribúty sú v rukách režiséra filmu a my diváci ich nemáme možnosť zmeniť. Kam tým mierim? Sin City už od prvého preview totiž jasne ašpirovalo na post referenčného projektu, ktorý môže dokázať, či filmová adaptácia komixu pri zachovaní maximálne možnej výtvarnej štylizácie papierového originálu (od rakurzu kamery až po nasvietenie scény, digitálne pozadie - noir opar (pozor! "opar", ale nie atmosféra, pretože tá okrem obrazu potrebuje aj hrdinov) vás chtiac-nechtiac pohltí), doslovného prebratia dialógov a monológov z „bubliniek“ dokáže rovnako udržať aj celkovú kvalitu filmu porovnateľnú s kreslenýn originálom. Žial "Sin City - film" vo výsledku tento predpoklad a túžobné želanie miliónov fanúšikov nepotvrdil. Pri čítaní komixu som si Sin City nikdy nepredstavoval ako nonstop divokú akčnú jazdu, ale skôr ako premenlivú horskú dráhu, ktorá ma svoje tichšie miesta, ale rovnako obsahuje aj krkolomnú zbesilosť. Preto som bol ochotný akceptovať aj pomalšie tempo odvíjania príbehu. Lenže to, čo spravil Rodriguez s Millerom zašlo ešte oveľa ďalej za slovom "pomalosť". Neustály voiceover postáv, sprostredkujúcich ich myslenie, ktoré na papieri malo svoje uplatnenie, vo filme doslova drhne odvíjanie deja a spôsobuje čoraz väčšiu statickosť. K tomuto negatívu si ešte prirátajte prekvapivú sterilitu réžijnej invencie. Režisérske duo si síce každú chvíľku môže spokojne odškrtnúť do detailu prekopírovaný obraz z papiera na filmový pás, ale to medzitým - s tým akokeby si nevedel rady, resp. to nepovažoval za dôležité. Efekt okamihu tak prebíja kontinualitu nadväznosti. Ďalším klinčekom smerom k zemi je "skoro-absencia" hudby (resp. jej neustále zatláčanie do úzadia neutíchajúcim prívalom spomínaných voiceoverov) !!! Po gitarovej vypalovačke z traileru ani slychu a aj v tých najvypätejších okamihoch je hudba veľmi mdlá. Celkovo je pre mňa Sin City dosť sklamaním. Vďaka koncentrácie na okamihy (ktoré sú dokonalé) je film totálne chladný, takmer bez štipky emócie. Nebyť úchvatnej výtvarnej stránky a dobrého hereckého obsadenia (až na jednu výnimku - Jessicu Alba, ktorá nezvláda zahrať ani najzákladnejšie emočné stavy), tak je to dosť bieda. Takto film zostáva v oblasti slušného priemeru. P.S.1: Ak nechete byť sklamaní aj vy, tak rozhodne čo najrýchlejšie zabudnite na obidva trailery. P.S.2: Veľmi ma potešilo malé cameo duchovné otca komiksu - Franka Millera :-) P.S.3: Dôkazom toho, o koľko mohlo byť filmové Sin City lepšie, keby sa predsa len aspoň čiatočne popustila uzda vlastnej kreativite pred otrockým prepisom je pre mňa úplne posledná scéna filmu - je originálna a svieža. () (méně) (více)

DaViD´82

Černobílé omalovánky v akci. Dosud sice nejvěrnější, ale bohužel nikoli nejlepší adaptace komiksové předlohy. Narozdíl od papírové verze tomu chybí atmosféra. Silná nevyrovnanost na všech postech snímku také moc nepřidává - obvzláště kolísavá úroveň jednotlivých povídek a hereckých výkonů zamrzí. Co v předloze funguje tady vypadá spíše pouze "zajímavě" či to rovnou aktivně štve (například monology - všeho s mírou aneb proč opakovat to, co pohřbilo původní verzi Blade Runnera, že?). Do konce "Drsného sbohem" není moc co vytknout, pak se karta kvality obrátí a je to spíše naopak. Za vidění rozhodně stojí, tvůrci si to udělali po svém a pokud se z chyb poučí do pokračování, tak by to konečně mohlo být to velké "ono". ()

Superpero

Po geniálním komiksu, po neuvěřitelných zprávách o obsazení, po geniálních trailerech přichází GENIÁLNÍ film. Ano Robert Rodriguez to dokázal a Frank Miller to dokázal dokonce podruhé a já jsem jim neskonale vděčný. Je to totiž opravdu skvělá podívaná vizuelně i příběhově. Nechápu proč všichni říkají a píšou že se jedná o tři povídky když jsou jasně čtyři, všichni totiž jaksi zapomínají na tu uplně první ZÁKAZNÍK MÁ VŽDYCKY PRAVDU pak už následují zmiňované tři další (plus suprová improvizace s koncem filmu :-). Druhá povídka THE HARD GOODBYE je podána ve zběsilém tempu a sice se budu opakovat ale Mickey Rourke opravdu JE Marv!!!!!!! Kdo se vám ale také nesmazatelně zapíše do paměti je Elijah Wood, protože Kevina zvládl na jedničku a vypadá opravdu znepokojujícně nebezpečně. Rutger Hauer nepředvede nic extra ale rozhodně nešidí. VELKÁ TLUSTÁ ZABIJAČKA se mi taky moc líbila a moc nechápu proč ji všichni okolo tak stíraj. Clive Owen mi příde docela uspokojivě "Dwightovský" a Benicio Del Toro je super ostatně jako v každé jeho roli. Koho ale musím těžce pochválit je Devon Aoki, které přiznám se jsem se trochu obával, ale také nezklamala a zbavila se svého Rychle a Zběsile image a Miho je na světě. Jinak Brittany Murphy se mi také moc líbila a přišla mi mnohem víc sexy než Jessica Alba. A konečně poslední TEN ŽLUTEJ PARCHANT, ten žlutej parchant je opravdu žlutej a opravdu parchant. Bruce Willis je přesnej a role zkrachovalejch detektivů mu prostě neoddiskutovatelně seděj. Jessica Alba dobrý přesně jak v komiksu a je moc hezká a tancovat umí (a navíc je taková milá). Kdo mě mile překvapil svojí přítomností byl Michael Madsen pro kterého mám tak nějak slabost. No a bonbónek v TOM ŽLUTYM PARCHANTOVI je když se Hartigan probojovává na farmu a je tam záběr na Kevina jak si čte :-) Nemohu jinak než doporučit a určitě si na to zajdu i do kina. Ale co je hlavní Sin City mě neuspokojilo pouze jako filmového diváka ale i jako fanouška mého oblíbeného komiksu a to není málo. ()

Rob Roy

První povídka je vynikajicí. A pak to jde do kytek. Klesá zábavnost a zvyšuje se nezajímavost postav. Ani velké plátno v Karlových Varech tomu nepomůže. I tak jsem se solidně bavil a nejsem zklamanej, protože jsem nic nečekal ( comics neznám ). ()

Tom Riddle

Sin City je oříšek. Prakticky nerozlousknutelný. V podstatě mě emocionálně nechává naprosto chladným, což by asi nechávat neměl, když se tam ostošest vraždí a dělá spousta dalších nepěkných věcí. To je skutečně významné mínus. A jako celek film vlastně ani moc nemám rád, když se tak zamyslím. Ale je tu spousta jednotlivých částí, které prostě miluju. Výtvarné zpracování je samozřejmě bonbónek pro mé mlsné oči. Několik scén je zkrátka naprosto dokonalých. Alexis Bledel já miluju po Sin City víc než kdy dřív, a to její "Oh Sugar, you just gone and done the dumbest thing in your whole life" mě jednoduše dostává do kolen. A tancující hubená malá Nancy taky. Obzvlášť na Cells Instrumental. ()

Fr

Bruce Willis poprvé pronáší to svoje: ,,DRSNEJ ZPŮSOB, JAK UKONČIT PARŤÁCTVÍ", a já vím, že TOHLE je můj film! (což za chvíli stvrdí nejen vytuhlej ožrala M.Rourke, kterej přestože spadl do trní,stejně donutí mluvit každýho, a taky ......). NEE!!! To je zbytečný! Nemá smysl tady vypisovat role, který mě bavily, nemá cenu vypichovat scény, který něčím zaujaly, protože milovníci komiksů tady najdou všechno a ještě se to hejbe! Masky, kamera, střih, ble ble ble .... proč to zbytečně rozpitvávat, když stačí napsat - originální a neskutečně fantastické! Pro mě to byla (a ještě bude) pastva pro oči a pro uši. Už dlouho jsem se takhle nebavil. A VY? KOUKÁM, ŽE MÁTE OPRAVDU FAJNOVEJ KABÁT! ()

mandes

rozpočet : $40 million tržby celosvetovo : $158,733,820 . Film mal miestami nevyrovnané tempo a niektorý herci sa do svojich úloh nehodili hlavne Devon Aoki, .tiež mi vadilo otrocké prevedenie ale v pokračovaní by sa mohli poučiť zo svojich chýb. ()

Dever

Soundtrack Robert Rodriguez, John Debney a Graeme Revell: 1. Sin City (Rodriguez) ,2. One Hour To Go (Rodriguez) ,3. Goldie's Dead (Revell) ,4. Marv (Revell/Rodriguez) ,5. Bury The Hatchet (Revell) ,6. Old Town Girls (Revell/Rodriguez) ,7. The Hard Goodbye (Revell) ,8. Cardinal Sin (Revell/Rodriguez) ,9. Her Name Is Goldie (Revell) ,10. Dwight (Debney) ,11. Old Town (Debney/Rodriguez) ,12. Deadly Little Miho (Debney/Rodriguez) ,13. Warrior Woman (Debney) ,14. Tar Pit (Debney) ,15. Jackie Boy's Head (Debney) ,16. The Big Fat Kill (Debney) ,17. Nancy (Rodriguez) ,18. Prison Cell (Rodriguez) ,19. Absurd ,20. Kiss Of Death (Rodriguez) ,21. That Yellow Bastard (Rodriguez) ,22. Hartigan (Rodriguez) ,23. Sensemaya, for orchestra ,24. Sin City End Titles (Rodriguez) , ()

EvilPhoEniX

Velmi solidní záležitost. Parádní atmosféra, neokoukaný komixový vizuál, spousta krve, mrtvol a pěkné, nahé holky to vše vytváří ojedinělý filmový zážitek. 80% ()

novoten

Když se oddaný režisér rozhodne, že s takovou plejádou kvalitních herců zadaptuje okénko po okénku mou nejmilovanější komiksovou podívanou, nemůže to dopadnout jinak než nejvyšším hodnocením. Bruce Willis a Clive Owen se pro Hartigana a Dwighta jednoduše narodili. ()

tron

"Pravda niekedy nič neznamená. Ale ty budeš vedieť svoje. A to pre mňa veľa znamená. Drž sa odo mňa ďaleko, Nancy. Inak ťa zabijú." Hardcore! Omračujúci zástup hercov všetkého kalibru (Elijah Wood, Mickey Rourke, Josh Harnett), chladnokrvne bezcitná réžia a ďalší "technický" spôsob, akým do budúcnosti nakrúcať filmy (viď. neskoršie 300 Zacka Snydera). Cynizmom naprataný dialóg, kastrácia, noir, džez, cigarety, alkohol, striptérky a veľa ďalšieho. No v prvom rade fantasticky nezastaviteľný a dojemný (!) rytiersky buldog Rourke. Komiks som nečítal a Roberta Rodrigueza pokladám za ťuťmáka, ktorý by sa mal viac venovať režírovaniu, než rozprávaniu o režírovaní, ale toto sa mi páčilo. Aj keď mi to trocha pripomínalo úderný vtip, natiahnutý na neúmerných 127 minút. A niektoré postavy (Owen) a herci (Albaová) ma nebavili. ()

B!shop

Komiks jsem necet, takze nemuzu srovnavat, ale tohle byl totalni masakr a jeden z nej filmu roku 2005. Nejspis nejlepsi film od Roberta Rodrigueze. Ze zacatku film nevypadal nijak uzasne, uvod s Willisem nebyl moc akcni (prislo mi, ze vlasne celej film neni cistokrevna akcnarna, ale spis akcni drama) a trochu se to tahlo, ale pak prisla prvni epizoda Drsny sbohem a to byla takova neuveritelna krutarna, ze me to zarazilo do zidle. Rourke si neni skoro vubec podobnej, snad jen ocima, ale predvadi takovej masakr, ze bych to pomalu oznacil za nej vykon jeho kariery. Druha povidka Velka tlusta zabijacka sice uz tak kruta neni, ale porad je to hustarna. Treti povidka Zlutej parchant je husta hlavne ke konci, ale taky je slusna. Kdyz nebudu pocitat tu uvodni kratkou epizodku tak maj tri hlavni pribehy sestupnou uroven - nejlepsi je proste Drsny sbohem. Co se tyce hercu, tak ty se prekonavaj, z tech co me zaujali vic to je Benicio Del Toro, protoze ty jeho kecy a buzerace jsou fakt paradni, Bruce Willis (i kdyz epizoda s nim nepatri k nejlepsim, on sam je super) a Elijah Wood, ten byl taky naprosto uzasnej. Trochu me zklamal Michael Madsen, jeho roli by klidne moh hrat nekdo obycejnej, Michael by si precejen zaslouzil vic. A pak tu je naprosto dokonaly a neprekonatelny Mickey Rourke. Par vytek by se ale k filmu taky naslo. Ze zacatku mi chvily trvalo nez jsem si zvyknul na styl vypraveni, kdy vetsinu casu postavy jakoby vypravely nebo mluvily sami se sebou a obcas se mi zdalo nektery auto hodne divny, bylo to uz s animaci trochu prehnany a spis vypadalo jak z kreslenyho filmu a pak taky hudba, i kdyz nebyla nejhorsi, tak se ji moc nedarilo vytvaret napeti (to nastesti zvladli postavy a samotnej pribeh). Taky mi prislo, ze vlasne vsechny tri filmy jsou o lasce a pomste, ale kazdej byl natolik originalni, ze to nevadilo. Krome tehle vytek stvoril Rodriguez naprosto bombastickej a krutej film a po vizualni strance naprostou dokonalost a kdyby kuli nicemu jinymu, tak aspon kuli ty vizualni strance stoji za to film videt. ()

Oskar

Zdánlivě to vůbec není film pro mě a vlastně jsem ho chtěl vidět jen proto, abych zjistil, co tolik pohoršilo českou reinkarnaci Stalina, kterou máme na Hradě a poštovních známkách. Na karlovarském festivalu se Herr Klaus z pozice vládce všehomíra o Sin City vyjadřoval dost nelichotivě, což je z mého pohledu ta nejlepší reklama. :-) Tihle konzervativci jsou vždycky celí nesví, když se zrodí dílo, které se vymyká, které nemůžou vecpat do žádné ze svých tabulek, kolonek a stranických stanov. A přesně tato očekávání Sin City naplňuje - není podobné ničemu, co jsem dosud viděl a dokonce si myslím, že je to první případ, hodný označení comicsový film. U všech dosavadních pokusů se comicsový způsob vyprávění transponoval do filmového, takže nakonec zbyl jen nějaký ten chlápek v legrační pláštěnce, kdežto tady film přesně obkresluje comics, včetně všech těch vertigo efektů, škrábancového deště, typického stínování atd. Jen je škoda, že hrdinové všech tří příběhů jsou víceméně stejní, schémata rovněž. Asi to není až tak podstatné, forma je v tomto případě dominantní. A je to krásný film. Krásný jak džber krve, převržený ve smutečním domě, jak by možná napsal Vítězslav Nezval. 80% ()

Marius

Bez mučenia priznávam, že comics nepoznám a že moje hodnotenie filmov je dosť ovplyvnené vizuálnou stránkou. Na Sin City som sa tešil ako malé dieťa, odkedy som videl prvé obrázky z filmu. Nesklamal som sa. Rodriguez dokázal spolu s Tarantinom a Millerom natočiť niečo, čo tu ešte nebolo. Pohyblivý comics na plátne, ktorý budete buď milovať alebo nenávidieť. Po formálnej stránke totiž ťažko niečo ako Sin City zaškatuľkovať inak ako comics pure. Páni režiséri poskladali fantastický herecký (Rourke, Willis, Madsen, Del Toro, Owen, Dawson, Murphy, Hauer), i ozdobný (Hartnett, Alba a všetky ostatné slečny zo Starého mesta) ansambel a natočili trojpoviedkovú drsnú jazdu s perfektnými hláškami a výbornými drsňáckymi postavami. Mimochodom, nechápem tunajšie hodnotenia našich TOP recenzentov, ktorí dajú tomuto experimentu menej než dali priemernému SW E3. Pretože najväčším hriechom pre mesto hriechu je označiť ho za priemerné. Miho rulezz. 10/10 ()

monolog

Nemyslím si, že převést papír na celuloid je to nejlepší, co se může s komiksem stát. Po vizuální stránce nádhera, ale to se během deseti minut okouká a z filmu zbude nic. Ještě tak ta část s Willisem mě docela zaujala, ale jinak si už dneska (týden poté) nepamatuju skoro nic. Ani to, jak to vypadalo na pohled. Prostě se mi to nelíbilo, ale za ten první Bruceův příběh dávám ty tři hvězdy. Možná kdyby to provázali trochu víc, nebo kdyby v tomhle vršení několika příběhů byla nakonec i přiložena pointa, tak by se mi to líbilo mnohem víc, ale takhle ne. Jen si to spíš hraje na něco víc, ale kromě okecávání a žvástů tam není nic hlubšího. Příliš nudný, aby to bylo zábavný. Možná bych měl být nadšen, že jsem vlastně hlavním hrdinou celého filmu (monolog), jenže tomu tak není. Právě kvůli tomu je Sincity příliš o ničem. Místo abysme děj sledovali na obrazovce (plátně, hladině studánky), tak nám jej odvypráví obvykle naprosto nezajímaví lidé, kteří se pouze snaží být cool. Jediná vyjímka je Hartigan Bruce Willise a pak ještě možná Marv Mickey Rourkea, kterej ale na Hartigana moc nemá. Ti ostatní nestojí za nic. ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Černobílý "barevný" filmový noir komiks s krásnou kontrastní strukturou, občas i inverzní a často řízlý nějakou vhodnou zdůrazňující barvičkou (blýsknutí zelenýma očima, červená i bílá krev, žlutohlavý vrah). Přes to, že jde vlastně o povídky, film drží dohromady atmosféra zločinu a jen dva "kladní" hrdinové (zachránce dívky a policista Willis neprávem odsouzený za pedofilní vraždy a opravdu drsný bouchač Mickey Rourke mstící svou zabitou milou Goldie). Zábavná jízda od pánů Rodrigueze, Millera a Tarantina. Trailer: http://www.csfd.cz/film/178904-sin-city-mesto-hrichu-sin-city/videa/ ()

Boss321

Skvělé zpracování legendárního komiksu. Úžasná vizuální podívaná se skvělými herci (mě se nejvíce líbil Hartigan alias Bruce Willis). Spojení Rodrigueze, Millera a Tarantino se povedlo na jedničku. ()

Jossie

Předlohu bohužel neznám, ale jelikož je Sin City vlastně doslovně převedený komiks na filmové plátno, snad to tak moc nevadí. Vizuálně moc zajímavé, naštěstí černobílé pojetí zmírňovalo krutost některých scén, herecké výkony výborné a k mému překvapení mě zaujal i příběh. Postava Elijaha Wooda byla pro mne osobně naprosto dokonalá. ()

pan Hnědý

TOP Rodriguez. Tarantinova a Millerova ruka přidána do díla dodala jedinečnou příchuť' divákova pohledu na velmi originální a skvěle graficky zpracovanou tvorbu. Která Vám z hlavy nevyšumí. Všichni se ocitli ve svém oblíbeném prostředí brutálního násilí, které potvrzuje i vytříbený vyprávění. Komiksová předloha a velmi dobrá skupinka dobrých herců s audiovizuálním tempem neztrácí drive a cool seanci. ******* Tarantinova část filmu v rozsáhlé jízdě autem. To, co by za normálních podmínek točil týden, měl s Rodriguezovým stylem hotové za jeden den. Tarantino měl zcela volnou ruku. Byl na natáčení skvěle připraven a vše měl doladěné do nejmenších detailů. ******* Ve výsledku originální stylovka. Černobílá už nikdy nebude tak barevná. ()

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let