My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Elyssea

Už dlouho jsem se tak skvěle nebavila. Audrey Hapburn je vynikající. Kéž by se točilo více takových filmů. S jistou dávkou šarmu a elegance. Nejen stále se opakující milostné zápletky alá Amerika. ()

Nautila

Jak já tyhle americké roztomilé muzikály nemám ráda, dlouho jsem se k tomuhle filmu odhodlávala. Nakonec kvůli povinné četbě jsem se překonala a udělala jsem dobře. Přistihla jsem se, jak se celou dobu při snímku usmívám a užívám si to. Krásné kostými, kompozice a ladění, půvabná Audrey, skvělá v obouch společenských polohách a na to, že tenhle typ písní není my cup of tea, nevadily mi a něco bylo i velmi lahodné. Jen konec mi to celé trochu pokřivil, když už to vypadá, že je z Lisy skutečně sebevědomá žena, emancipovaná a bla bla bla, tak se v posledních dvou větách filmu vše shodí zase dolů. Každopádně king muzikálů, ale pět dát přecijen nemůžu. ()

joker.george

Moje srdcová záležitost, co se muzikálů týče. Dialogy, hudební i taneční vystoupení jsou vytříbené jako výslovnost samotného lingvisty Henryho Higginse. Proměna rozkošné Audrey Hepburn z nevychované a prostořeké květinářky do půvabné a kultivované dámy je tak nádherně okouzlující a převedena na plátno tak přirozeně, že jsem rád, že jsem kouzlu My Fair Lady podlehl. ()

Streeper

Uječená Audrey Hepburn a rázný Rex Harrison, tahle dvojice spolu na plátně opravdu funguje, navíc úžasné kostýmy, skvělé písně a nádherný vtipný příběh, který mě bavil od začátku do konce. Vždy se na tento film jednou za rok podívám v televizi, když ho dávají na Vánoce. ()

starbrejkr

Pustit se do sledování My Fair Lady byl vzhledem k mému dost problematickému vztahu k muzikálům dost odvážný krok. Teď už vím, že obavy byly planné. Muzikál totiž pohání silný a krásný příběh a hlavní duo, zejména profesror Higgins je naprosto úžasnou postavou. Film obsahuje na svou dobu nadčasové a nesmírně vtipné dialogy a hudební doprovod, který mě často na muzikálech odrazuje, neuráží. Působivá je také proměna Audrey Hepburn, kterou jsem na začátku nepoznal, až v onu vznešenou slečnu, která ale přitom zůstávala svá. A přestože má film takřka tři hodiny, není tam nudná pasáž a i když se pár slabších chvilek najde, okamžitě jsou ukončeny nějakou hláškou pana Higginse. Když vydržíte prvních 20 minut, pak už s chutí dokoukáte až do konce....:-) ()

C0r0ner

Klady: krásná vizualizace starého Londýna, úžasná změna osobnosti postavy Audrey Hepburnové, skvěle zahrané vlastně všechny charaktery, úžasné cockney. Zápory: stopáž, pořád ještě je to muzikál, což stačí na to, abych šel s hodnocením razantně dolů. Ne, tenhle typ filmů prostě není pro mě a hotovo. 55% ()

Wormboy

Absolutne okuzlujuci muzikal plny vybornych muzikalovych vystupov, vtipnych dialogov a carovnych hercov. Skoda trosku poslabsej druhej polovice filmu, ale aj tak davam 4,5/5*. Pri dalsom pozreti mozno pojdem uplne najvyssie. ()

zette

My fair lady je skutecne velice noblesne natocene dilo. Krasne kostymy a pisnicky z nej delaji opravdu nezapomenutelnou udalost. Skoda, ze vyuku lingvistiky z ust Rexe Harrisona uplne oceni asi jen rodily mluvci... Sceny, kde je otec Lizy jsou fakt vtipne. Misty jsem se ale neubranil lehkemu nudeni. Duvod, proc strhavam jednu hvezdicku je vsak v tom, ze jsem nesympatizoval ani s jednou postavou tohoto velkeho muzikalu. ()

MarekT

Kvalitní muzikál se skvělými herci jako například sama představitelka hlavní role (podobně jako Eddard jsem si oblíbil Audrey právě díky této roli), příběhem a písničkami (těžko rozhodnout, která je lepší). Vypadalo by to na jasných pět hvězd, nicméně děj mi v závěru přijde trochu křečovitý, naštěstí na podruhé, se znalostí celku, se to výrazně zlepšilo. Důvod, proč se ale nakonec rozhoduji být trochu mírnější je jiný - téměř každá píseň je snadno zapamatovatelná tak, že si i při psaní komentáře prozpěvuji jednotlivé melodie (minimálně pět písní patří do zlatého fondu žánru). Právě tohle dělá z My Fair Lady dle mě asi nejlepší muzikál, co znám. Nakonec tedy upocených, ale přece jen pět hvězd. ()

danecek24

22. Zlatý Glóbus za rok 1964 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Rex Harrison, *Nejlepší režie - George Cukor + nominace (2) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Audrey Hepburn, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Stanley Holloway ()

gabin(a)

To je tak náááádherný film! Dala bych mu snad 10 hvězdiček! Bohužel se mi nevešel do Top 10. Kromě Zpívání v dešti jediný muzikál, který nejenže snesu, ale dokonce vyhledávám. Audrey Hepburnovou považuji za nejkrásnější herečku všech dob, je prostě neodolatelná! Navíc zosobněná elegance a co je nejdůležitější, výborná herečka s komediálními schopnostmi a neskutečným šarmem. Jako anglista se pasu na angličtině, zvláště dokonalosti Rexe Harrisona (ten ostatně mluví dokonale ve všech filmech) a plukovníka Pickeringa, jako ženská na kostýmech a výpravě. No a písničky, přestože mám radši vážnou hudbu a bigbít, prostě mě udolaly, ani nevím, kterou mám radši. Asi Džast jů wajt Enrí Igins:-) ()

kusper

Muzikálový žánr nepatří mezi mé nejoblíbenější. Ovšem u takovýchto skvostů rád udělám výjimku, zhlédnu je a zpravidla jsem zcela uchvácen. Vidět tento film na původní 70mm kopii musí být něco neobyčejného, ()

Andre3000

Ano, nebudu to skrývat. Eliza mě okouzlila stejně jako Mr. Higginse. Jinak muzikály nemusím, ani prostředí nijak neokouzlilo. Ale Audrey ve skvělém příběhu naprosto odzbrojila snad všechny mé smysly. Nejdříve svou drzostí a nevychovaností, poté chováním dámy...the rain in Spain.... ()

Pajky3

Velice příjemný muzikál, na motivy Pygmalionu. Lizu Dolittlovou jsem už viděl v divadle, dokonce víckrát, aneb povinná školní představení, takže co se týče příběhu mě nemohl nijak extra překvapit. Přesto se mi profesor Higgins zamlouvá a jeho proměna Lizy je vskutku povedená, navíc doprovozená pěknými písněmi. Humor příjemnej a Audrey okouzlující a její vystoupení na dostizích bylo dokonalé. Takže jsem spokojen ()

pakobylka

Notoricky známé líbezné melodie v notoricky známém líbezném příběhu, který přes téměř tříhodinovou stopáž uteče jako voda v průzračné horské bystřině. Jen zbytečně uspěchaný závěr maličko zamrzí: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Že se nepostavila znovu na vlastní nohy ... že se o to alespoň NEPOKUSILA ! Vždyť nebyla žádnou křehkou princeznou z vyšších vrstev - vyrostla na ulici, takže byla odjakživa zvyklá se o sebe postarat. ()

mortak

Shaw nechá Lízu odejít od Higginse, který zůstává opět se svou maminkou, v doslovu ji provdá za toho mladého aristokrata, co něžně zpíval On the street where you live, a s chutí líčí jejich budoucí potíže. Muzikál díky svým pravidlům musel toto změnit, ale jinak hru převádí doslovně. A protože divadelní hra je geniální, je i film geniální. Pro mě srdcová záležitost, protože jsem na originální verzi piloval angličtinu. Lepšího učitele než Higginse nenajdete ()