Sedm statečných

The Magnificent Seven

Sedem statočných

Western / Dobrodružný / Akční

USA, 1960, 123 min

Schválně jsem si ještě před projekcí Sedmi statečných sehnal jejich samurajskou předlohu. Ta se místy táhne a emocionální dopad na diváka není tak velký. Na rozdíl od westernové legendy, kde se hlavní představitelé střídají v rozhazování chlapských gest a jejich charisma srší všemi směry. Místy je to opravdu slušně obšlehnuté, ale mně to nijak nevadilo, spíš pobavilo. Myslím, že předloha dostala na frak a to nejen díky pořádnému záporákovi, ale i skvělé hudbě, která v mém pomyslném žebříčku westernů posouvá Sedm statečných těsně za Leoneho opus magnum Hodný, zlý a ošklivý.(12.7.2011)

Původní komentář (2003): Hvězda vedle hvězdy, a narozdíl od hafo jiných případů, tady to jenom prospělo. Je to klasika a geniální kus. Howgh. Update (2016): Sedm Statečných bylo mým prvním letošním kinem. S dobrým zvukem, v původním znění, a hlavně v poctivém extra širokoúhlém 2,35:1. Bylo to prvně, co jsem tenhle Sturgesův div filmu viděl na velkém plátně, a kromě toho je to už hodně dlouho, co jsem ho vůbec viděl. A tak mě dost překvapilo, že je první hodina tak našlapaná humorem - a druhá zase životními moudry, která díky hereckému umění všech zúčastněných nevyznívají trapně. Tenhle film zkrátka nezestárne. Teď si ještě doplnit toho Kurosawu. A letos si to můžeme dovolit tak říct: pro "původních" Sedm Statečných je to jednoznačně 100%.(24.2.2003)

Přišlo mi, že ta nevinná inspirace ze Seven Samurai jaksi přerostla v kopírování. Neměl bych nic proti tomu, kdyby si Magnificent Seven vypůjčilo nějaké základní prvky jako je terorizování vesnice bandity, najmutí sedmi pistolníků, příprava na boj, obrana, konec, ale aby muselo přesne kopírovat i scény jako smrt jednoho pistolníka, který nebyl schopen uznat, že v teoretickém souboji s jiným kovbojem prohrál a hlavně kompletní způsob získání sedmého statečného do bandy (opilost, tvrdohlavost, pronásledování), to už se mi zdá jako přílišné zjednodušování si práce. Jinak je ale Sedm statečných prostě klasika, zábavný western s tvrdými chlapi nosícími kolty proklatě nízko :) Co se týče hodnocení, spíše bych souhlasíl se 7.8 na IMDb, než se zdejším umístěním v top 30, to je pro mě trošku nepochopitelné... 7/10(11.12.2007)

Sedm statečných aneb dřív se odbory uměly poprat za právo dělňasů. Kladní hrdinové jsou zajímavé postavičky a vytváří zajímavou a sympatickou skvadru, nejlepší postavou filmu je ale Calvera (Eli Wallach negativní postavu zkrátka hrát nemůže:) Ve filmu exceluje vynikající hudba od Elmera Bernsteina (zpáteční jízda na pohřebním voze). Jinak tenhle western splňuje do puntíku zábavnou podívanou se vším všudy: režie, scénář, výprava, hudba, herecký ansámbl, příběh a humor - prostě sedm statečných filmových hrdinů.(22.5.2006)

Mexičtí farmáři jsou bez šance, najatá sedmička pistolníků už ovšem nějaké má. Klasické westernové téma přichází. Úlisného a záludného banditu Calveru s početnou skupinou vyžírek se totiž dá porazit i chytrostí, okolo plyne místy naivní, ale většinou moc příjemná atmosféra, tvůrci dávají dostatek prostoru celé sedmičce, takže každý dostane šanci zazářit (s ohledem na to, jaká esa je hrají, tak pochopitelně i zazáří). Velkým plusem je jistá režijní ruka Johna Sturgese a nestárnoucí hudba Elmera Bernsteina. Silný je i sociální a lidský přesah celého vyprávění, kdy pistolníci mají své motivace, které nejsou triviální a mnohdy potvrzují vlastní důstojnost. Remake japonského snímku Sedm samurajů navíc dosáhl většího ohlasu než předloha. Zaslouženě.(18.3.2017)

• - Steve McQueen (Vin) chtěl ve filmu hrát, ale měl závazek k seriálu Wanted: Dead or Alive (od r. 1958). Film tedy natočil během své nemocenské, kterou měl na rekonvalescenci po autohavárii. (don corleone)

• - Ve finální bitvě ve scéně, kdy Chico (Horst Buchholz) shazuje z koně jednoho z Calverových (Eli Wallach) mužů, vyskakuje Sotero (Rico Alaniz) se stoličkou v ruce, v následující scéně však vyskakuje ze stejného místa znovu. (Domin1359)

• - Počas Chicovho (Horst Buchholz) monológu, keď príde 7 statočných do dediny, môžeme vidieť, že sa behom záberov úplne mení oblačnosť. (rasistik)