Sedm statečných

• Československo

Sedem statočných

Western

USA, 1960, 123 min

Zatím jsem zhlédla jen velmi málo westernů kultovního statusu, ze kterých bych měla natolik silné dojmy, že by mi nepřišly nadhodnocené. Zejména se to týká snímků se zdejším hodnocením okolo 90%. Ani o Sedmi statečných nemůžu říci, že by mezi ty výstavní kousky, mé velmi málo početné skupinky, patřily. Jistě, je to skvěle natočený snímek. Ale myslím, že svou legendární pozici si vysloužil zvláště díky silnému hereckému obsazení a skvělé hudbě Elmera Bernsteina. Nějak mi tu však scházel obsáhlejší příběh. Sedm statečných se postupně dává do kupy, sbírají se ti nejlepší chlapi, jaké kdy Divoký západ zřejmě zažil a připravují se na "Velkou bitvu." Celý děj v podstatě jen trénují, vysedávají po Saloonech a klábosí. O moc víc toho děj nenabízí. Závěrečný souboj s bandity, o němž jsem si myslela, že by měl být vrcholem filmu, mi přišel odbytý za pár minut, bez nějaké gradace či napětí. Snímek rozhodně nenudí, charaktery postav jsou dobře vykresleny, i scénář a dialogy jsou poutavé a sem tam padne i nějaká ta vypečená hláška. Ale zkrátka, svůj celkový dojem nezměním.(5.9.2012)

„Všeličo mi už núkali za prácu... Ale nikdy nie všetko.“ Perfektný, vzrušujúci, napínavý, humorný (Bronson a jeho deti) i dojemný (Bronson a jeho deti) príbeh o smutných vyvrheľoch, ktorých až jednoduchosť roľníkov naučí „dobre zomrieť“. Hoci sa jedná o remake ázijskej klasiky SEDEM SAMURAJOV Akira Kurosawy, americká verzia sa mi vždy páčila oveľa viac, na čom majú podiel kultové scény (odvoz na cintorín, tlieskanie, hádzanie dýkou) a fantastické herecké obsadenie, kde nikto nie hlupák ani vedľajšia figúrka. K tomu silný zlosyn (Eli Wallach), smršť skvelých dialógov („Boja sa nás. Asi im nakecali, že ich znásilníme.“ – „To by sme mohli.“) a famózna chémia medzi tichým pištoľníkom McQueenom a úchvatne sa pohybujúcim Brynnerom; obaja boli drasticky dokonalými hercami, keď sa dokázali odosobniť od toho, že by jeden druhého najradšej videli mŕtveho, až tak úprimne sa vraj nenávideli, pritom práveže paradoxne ich postavy pôsobia úžasne zohrane a priateľsky. Plus ďalších päť skvelých kusov. Taká nepriestrelná tímovka, že jej najbližšie dokázal konkurovať len PÁN PRSTEŇOV: SPOLOČENSTVO PRSTEŇA; keď prvý raz naplno zahrmí „kompletný“ ústredný chytľavý hudobný motív, skutočne mu zdatne konkuruje snáď len „Odchod z Roklinky“.(6.6.2009)

Sedm statečných aneb dřív se odbory uměly poprat za právo dělňasů. Kladní hrdinové jsou zajímavé postavičky a vytváří zajímavou a sympatickou skvadru, nejlepší postavou filmu je ale Calvera (Eli Wallach negativní postavu zkrátka hrát nemůže:) Ve filmu exceluje vynikající hudba od Elmera Bernsteina (zpáteční jízda na pohřebním voze). Jinak tenhle western splňuje do puntíku zábavnou podívanou se vším všudy: režie, scénář, výprava, hudba, herecký ansámbl, příběh a humor - prostě sedm statečných filmových hrdinů.(22.5.2006)

Leone a špagety western si mě získali víc než tahle ryze americká podívaná. Ne že by mě Sedm statečných vyloženě nebavilo, ale minimálně první epizodní půlhodina, kdy se sedm hrdinů dává dohromady, a dle mě ne úplně povedená finální přestřelka kradou filmu jednu hvězdu. Je to moc pohádkové, moc naivní, ale ne v tom smyslu, kterým mě Leone dostal. Bavil jsem se, nenudil a film si užil, ale to je vše. Nejvíc utkví stejně pěkná ústřední melodie.(23.12.2009)

Tohle byl snad první western, který jsem viděl (možná kromě Vinnetoua) a musím říct, že dodnes patří mezi mé nejoblíbenější. Hrdinové jsou jeden kladnější, než druhý (až na Calveru, samozřejmě) a film ani po více než 40 letech neztratil nic ze svého (lehce naivistického) kouzla. Tuto klasiku nelze než doporučit každému, kdo ji snad ještě neviděl (pokud někdo takový existuje).(23.11.2004)

• - První klapka padla 1. března 1960. Natáčelo se v Mexiku ve vesnici speciálně postavené pro film. (Terva)

• - Filmový časopis Variety zhodnotil film ako: „Fantastický, búrlivý a rezký western, plný staromódnej obetavosti." (marlon)

• - Režisér původního snímku Sedm samurajů (1954) Akira Kurosawa věnoval Johnu Sturgesovi po skončení premiéry filmu Sedm statečných samurajský meč. Bylo to na znamení, že se mu snímek více než líbil. (DominikV)