Sedm statečných

The Magnificent Seven

Sedem statočných

Western / Dobrodružný / Akční

USA, 1960, 123 min

Naprostá klasika žánru. Když se řekne western, představím si Sedm statečných. Navíc jeden z mála amerických remaků, který jde umělecky někam dál a posunuje vyznění celého filmu k nové (nemohu ale napsat lepší) možná stejně tak dobré kvalitě jako japonský Kurusawův černobílý epický originál (zkrácená stopáž je také divácky přijatelnější). Typicky archetypální příběh, realizovaný v naší kultuře třeba rytířským románem (Alexandreidou počínaje a donem Quijotem konče) o potulném nomádském solitérovi (zde se jich sejde hned několik) bez domova, jenž mstí bezpráví a napravuje křivdy stavěje se vždy na stranu dobra. Oživlý mýtus. Hrdinství, čest, statečnost... Krásný film...(18.8.2007)

Původní komentář (2003): Hvězda vedle hvězdy, a narozdíl od hafo jiných případů, tady to jenom prospělo. Je to klasika a geniální kus. Howgh. Update (2016): Sedm Statečných bylo mým prvním letošním kinem. S dobrým zvukem, v původním znění, a hlavně v poctivém extra širokoúhlém 2,35:1. Bylo to prvně, co jsem tenhle Sturgesův div filmu viděl na velkém plátně, a kromě toho je to už hodně dlouho, co jsem ho vůbec viděl. A tak mě dost překvapilo, že je první hodina tak našlapaná humorem - a druhá zase životními moudry, která díky hereckému umění všech zúčastněných nevyznívají trapně. Tenhle film zkrátka nezestárne. Teď si ještě doplnit toho Kurosawu. A letos si to můžeme dovolit tak říct: pro "původních" Sedm Statečných je to jednoznačně 100%.(24.2.2003)

Vzhledem k tomu, že tento film tady už hodnotilo 2397 lidí a je tu i pěkná řádka komentářu, nemá smysl se nějak moc rozepisovat, protože stejně nepřinesu nic nového... Sedm statečných je velmi idealistický film s jasnými konturami ohraničujícími dobro a zlo. Je po všech stránkách skvěle natočený - ne nadarmo se Sturgesova verze tolik líbila autorovi originálu Kurosawovi. Má výbornou kameru, vynikající hudbu Elmera Bernsteina a ty dialogy.... To je něco fantastického! Jednoduše řečeno vrchol svého žánru a pravděpodobně ona výjimka, která potvrzuje pravidlo, že remaky nesahají originálu ani po kotníky. Sedm statečných se Sedmi samurajům hravě vyrovnají. Ale pochopitelně existují mezi nimi rozdíly, motivy samurajů a kovbojů jsou jistě odlišné a Sedm statečných je mnohem idealističtější. Sedm samurajů zase klade důraz na kulturní tradice. V celkovém součtu má každý z obou filmů svá specifika, která výsledek ozvláštňují a neodvažoval bych se tvrdit, který z nich je lepší. Každopádně Sedm statečných je vynikající film, který by měl vidět každý, kdo má rád filmy s felkým f....(3.7.2006)

Když se nudím, když jsem smutná, když chci slyšet krásnou starší angličtinu, když se chci podívat na opravdu dobrý film bez jediného hluchého místa plného hereckých hvězd, pak si pustím 18 let starou nahrávku na VHS. 7 statečných byl první film, který jsem viděla v angličtině a naučil mě životně důležitá slovíčka, jako počítat do tří a WHY. A ještě celou větu: "I don´t know". Ted už se nemusím dívat ani na ty titulky. Každý herec je na svém místě, všechny postavy jsou charismatické a nápadité. Nevím co bych měla dodat kromě klasických přívlastků, jako super, úžasný, nejlepší western atd...Jsem ráda, že tento film mám v původním změní, protože dabing se nepovedl. A jsem ráda, že se na tenhle film nejspíšnikdy nezapomene. Jak by taky mohlo :-)(31.10.2008)

Mexičtí venkované, sužování bandou padoucha Calvery, si najmou partu pistolníků. Sedm dobrodruhů se z různých pohnutek pustí do boje, který se zdá být předem ztracený. Klasika žánru mně vždy, vyjma parádní ústřední melodie, obsazení a závěrečné přestřelky s bandity, přišla průměrná, ale dodnes nepřekonaná. Mé hodnocení: 60%(4.3.2009)

• James Coburn

• - Scenárista filmu William Roberts písal pôvodne komédie, čo sa vo filme odzrkadlilo v spuste fórikov. (marlon)

• - Natáčení provázela napjatá atmosféra a neustálá soutěživost, jelikož každý ze sedmi představitelů chtěl vyniknout a dožadoval se u režiséra co největšího času na plátně. (Zdroj: Cinema) (Mirokukii)

• - John Ireland i Sterling Hayden byli zkoušeni do role Britta (James Coburn). (džanik)