Sedm statečných

• Československo

Sedem statočných

Western

USA, 1960, 123 min

„I´ve been offered a lot for my work, but never everything.“ Spalující charisma dvou kohoutů na smetišti, či chcete-li, place (Brynner, McQueen), podmanivá hudba E.Bernsteina a dobrosrdečné poselství o ochraně slabších a bezbranných. Na druhé straně mince málo prostoru pro R.Vaughna, naopak až moc pro iritujícího floutka H.Buchholze a nefungující postava Calvery. Eli Wallach sice budí dojem lstivého bandity, kterým šijí všichni čerti, ale v globále působí tak neškodně, že spíš než hrůzu, by mohl spolu s vesničany rozsévat kukuřici.. Holt, z tohoto tvůrčího období dám vždy raději přednost realistické poetice italských dlouhých těstovin, než romanticky učesaným marshmallows ze Států. Servíruj na svých zaprášených talířích, Sergio!(3.9.2012)

Životná rola Yulla Brynnera, nazývaným aj hercom dvoch rolí,pretože okrem legendárne stvárneného Chrisa s typicky "mačkovitou chôdzou" sa preslávil už iba oscarovým muzikálom Kráľ a ja/1956/.Jeho divadelnú verziu opakoval až do svojej smrti neuveriteľných 4525 krát!Jeden z najlepších westernov vôbec dal dokopy toľko slávnych mien/no, slávnych skôr po ňom ako pred ním/, že by to vystačilo aspoň na 7 filmov.Škoda, že S.McQueen nedostal väčší priestor, podobne ako fantastický Eli Wallach, ako vodca banditov.Zvlášť som si obľúbil práve jeho Calveru, hlavne po tom, čo dokázal v ďalšom legendárnom kúsku Dobrý, zlý a škaredý ako Tuko.Film na ktorom vyrastali naši otcovia, my a nesklame ani generácie, ktoré prídu po nás.Legenda, ktorá sa dá pozerať dookola.Ťažko povedať koľkokrát som to videl,ale určite viem, že ma to neomrzelo a mám chuť si to pozrieť znova.Nadčasové, veľmi pozerateľné, veľmi chytľavé...100%.(9.2.2009)

Nie som milovník westernov a nehovorí mi ani ta hviezdna herecká zostava dokopy nič, takže mi to nepríde výnimočné ako vám, no každopádne musím uznať, že svoje kvality ten film má. Predovšetkým ma zaujali herci, postavy, príbeh a akcie a to po celý čas. Ale to je tak všetko. Povedzme, že aj ta hudba ma niečo do seba, ale bohužiaľ aj keď som sa moc pri tom nenudil a v celku ma to aj bavilo, na viac ako na tri to nevytiahnem. 70% - 3*(24.7.2014)

Výborný western, kde hlavným ťahúňom sú charizmatickí herci a ich skvelé herecké výkony. Film pôsobí príjemným dojmom a dejová linka je priam nasiaknutá atmosférou divokého západu. Neviem však presne prečo, ale Leoneho práca ma oslovila viac. Možno tu chýba Morricone a jeho skvelá hudobná vložka. Tiež škoda tak lacnej Calverovej smrti za oknom, čakal som väčší zápas. Ale aj napriek tomu snímok poskytuje nadpriemerný filmový zážitok, hlavne vďaka legendárnym hercom, ktorí svoje postavy zahrali tak dokonale, ako keby tak žili aj v skutočnosti. 85/100(18.7.2014)

Leone a špagety western si mě získali víc než tahle ryze americká podívaná. Ne že by mě Sedm statečných vyloženě nebavilo, ale minimálně první epizodní půlhodina, kdy se sedm hrdinů dává dohromady, a dle mě ne úplně povedená finální přestřelka kradou filmu jednu hvězdu. Je to moc pohádkové, moc naivní, ale ne v tom smyslu, kterým mě Leone dostal. Bavil jsem se, nenudil a film si užil, ale to je vše. Nejvíc utkví stejně pěkná ústřední melodie.(23.12.2009)

• - Ve filmu hrají dva herci, kteří se narodili v bývalém Sovětském svazu, a to Yul Brynner z Vladivostoku a Vladimír Sokoloff z Moskvy. (M.B)

• - Mexičtí cenzoři požadovali, aby sedláci nosili vždy čisté oblečení. (Kulmon)

• - Původní plány počítaly s Anthonym Quinem v hlavní roli v režii Yula Brynnera. Studio však požadovala Brynnera do hlavní role a Quinnovi nabídlo roli vedlejší, což vyústilo v soudní spor těchto dvou herců. (Zdroj: Cinema) (Mirokukii)