Sedm statečných

The Magnificent Seven

Sedem statočných

Western / Dobrodružný / Akční

USA, 1960, 123 min

Klasika. Pro me jednoznacne nejlepsi western. Ani nevim proc, v podstate na tom není nic originalniho kdyz par neohrozenych chlapku brani vesnici...ale kdyz oni tam sou takovi dobri herci, krasne zapdajici hudba…a ty emoce! Když umirala moje oblibena postava (ten co umel tak dobře vrhat noze) mel sem nakrajicku…ale to uz bylo davno…asi si ten film pustim ted a uvidime co to se mnou udela ;o) 5*(9.10.2006)

Tento film je prostě klasika, legenda westernů. Lepší herecké obsazení už snad ani nešlo, takové esa, těžká nechápačka. Tato banda mě přirostla k srdci a sakra rychle, nejvíce se musím přiznat, že Charles Bronson a James Coburn, machři jak se patří. Atmosféra, hrdinství, hudba, která mě vtáhla a nepustila, prostě klasa.(23.4.2005)

Zatím jsem zhlédla jen velmi málo westernů kultovního statusu, ze kterých bych měla natolik silné dojmy, že by mi nepřišly nadhodnocené. Zejména se to týká snímků se zdejším hodnocením okolo 90%. Ani o Sedmi statečných nemůžu říci, že by mezi ty výstavní kousky, mé velmi málo početné skupinky, patřily. Jistě, je to skvěle natočený snímek. Ale myslím, že svou legendární pozici si vysloužil zvláště díky silnému hereckému obsazení a skvělé hudbě Elmera Bernsteina. Nějak mi tu však scházel obsáhlejší příběh. Sedm statečných se postupně dává do kupy, sbírají se ti nejlepší chlapi, jaké kdy Divoký západ zřejmě zažil a připravují se na "Velkou bitvu." Celý děj v podstatě jen trénují, vysedávají po Saloonech a klábosí. O moc víc toho děj nenabízí. Závěrečný souboj s bandity, o němž jsem si myslela, že by měl být vrcholem filmu, mi přišel odbytý za pár minut, bez nějaké gradace či napětí. Snímek rozhodně nenudí, charaktery postav jsou dobře vykresleny, i scénář a dialogy jsou poutavé a sem tam padne i nějaká ta vypečená hláška. Ale zkrátka, svůj celkový dojem nezměním.(5.9.2012)

Sedem statočných je výborným dnes už klasickým americkým westernom, ktorý je často reprízovaný v televízii a ktorý málokto videl iba raz. V komentároch je často porovnávaný so Siedmymi samurajmi. Ja ich neporovnávam, oba som zaradil do mojej Top 100 a mám to vybavené. Sedem statočných spĺňa aspoň jednu z mojich dvoch podmienok na nakrútenie remaku (inak a/alebo lepšie). Tiež sa nemusím zaoberať niektorými nelogickosťami v príbehu. Mne na plné hodnotenie stačí, že je to výborne pozerateľný film s vynikajúcimi hercami (ôsmimi, nie siedmymi), nezabudnuteľnou hudbou a s ušľachtilou myšlienkou. Proč by Bůh dával ovcím bohatou srst, kdyby nechtěl, aby je stříhali je Calverov výrok, ktorý stojí za zapamätanie.(12.3.2012)

Tohle byl snad první western, který jsem viděl (možná kromě Vinnetoua) a musím říct, že dodnes patří mezi mé nejoblíbenější. Hrdinové jsou jeden kladnější, než druhý (až na Calveru, samozřejmě) a film ani po více než 40 letech neztratil nic ze svého (lehce naivistického) kouzla. Tuto klasiku nelze než doporučit každému, kdo ji snad ještě neviděl (pokud někdo takový existuje).(23.11.2004)

• Eli Wallach

• - Film bol v Československu uvedený až 4 roky od premiéry v USA a s návštevnosťou 9 445 106 divákov sa jedná o šiesty najnavštevovanejší film v československých kinách vôbec. [Zdroj: Filmkult] (Raccoon.city)

• - Filmový časopis Variety zhodnotil film ako: „Fantastický, búrlivý a rezký western, plný staromódnej obetavosti." (marlon)

• - Mexičtí cenzoři požadovali, aby sedláci nosili vždy čisté oblečení. (Kulmon)