Nezapomenutelní pistolníci vyrážejí do boje proti banditům... Obyvatelé malé mexické vesnice umějí zacházet s motykami, ale ne s kolty a puškami. Skoro všechno, co se jim podaří lopotně vypěstovat, musejí proto odevzdávat zločinnému banditovi Calverovi a jeho mužům. Jednoho dne však dojde trpělivost i jim. Tři z nich se proto vydají k americké hranici. Tam by totiž mohli najít někoho, kdo je naučí bojovat a pomůže jim postavit se Calverovi na odpor. Jako první přijme jejich skromnou nabídku sympatický holohlavý pistolník Chris. Ten se také ujme úkolu získat další muže. Do boje proti Calverově čtyřicetihlavé bandě nakonec vyjíždí sedm zkušených pistolníků: chladnokrevný Chris, bývalý kovboj Vin, mladíček Chico, ranař Bernardo, mlčenlivý samotář Britt, psanec Lee a spiklenecký Harry… Legendární western Johna Sturgese není třeba českým divákům představovat. Snímek z roku 1960 vznikl jako remake slavného japonského dramatu režiséra Akiry Kurosawy Sedm samurajů (1954). Jak japonský originál, tak i americká verze patří do zlatého fondu světové kinematografie. (Česká televize)

grerar

Dlouho od dětství to byl můj nejoblíbenější western. Z toho důvodu za 5*. Ale pak přišly Spaghetti westerny. No a poslední hřebíček byl film Sedm samurajů. Takže teď je to jen oblíbený western. ()

JohnFarst

Jeden z najklasickejších westernov. Sturges ešte neovplyvnený Leoneho ´mlčanlivou´ trilógiou dokázal zremakovať Kurosawovu nesmrteľnú klasiku Sedem samurajov tak dokonale, že ešte dnes si väčšina ľudí myslí, že Sedem statočných je originálny americký western. Treba na začiatok povedať, že na Kurosawov originál statoční nemajú ani zďaleka. Taký Mifune v easterne prehral všetkých naokolo a pri ňom vyzerá jeho americký náprotivok ako smiešny komediant. Lenže okrem toho, že originál je predsa lepší Siedmim statočním v podstate nič nechýba. To čo sa od poctivého westernu očakáva, to sa aj dostane. Počas celého filmu je cítiť to nepríjemné napätie a strach z Calverovej bandy a tak sa k tomu prispôsobuje napríklad nádherná hudba alebo strih kamery. Keď sa nič nedeje sprostredkúva nám Sturges dlhé zábery bez strihu ale pri akčných scénach strihá ako o závod. Kamera je dynamická a dokonale nás zoznamuje s prostredím. K hudbe sa ťažko vyjadriť-je jednoducho ohromujúca aj vďaka evergreenovej main theme. Herecké výkony sú skvelé či už v podaní zákerného Eliho Wallacha, ktorý sa musel pre podobné úlohy narodiť, alebo v podaní charizmatických pištoľníkov ako Bronson, Brynner alebo McQueen. Každý do svojej úlohy priniesol akési osobitné čaro a to z filmu robí mnohovrstvové pútavé divadlo, ktoré navonok pôsobí ako dobre pracujúci celok. Jediné čo mi zabránilo dať plný počet je stredná pasáž filmu, kde sa trochu uberie na tempe príbehu a tým sa odpútava pozornosť diváka. Posledných 20 minút je to najlepšie čo westerny môžu ponúknuť. Hrdinstvo, odvaha, priateľstvo a obeta v najkrištalickejšej podobe. Bravó. ()

kollma

Klasika to možná je, ale na mě působila trochu zdlouhavě. Moc mě nebavilo dívat se na to, jak se mexičtí farmáři, kteří mimochodem umí dokonale anglicky, učí střílet. Možná to je tím, že Sedm statečných je už skoro 50 let starý film, ale například o dva roky starší Velká země je mnohem lepší western. ()

Gastovski

Nejlepší western všech dob? Ani náhodou! A v Top 200 taky nemá co dělat. I přesto, že je to tu samá herecká hvězda, tak všichni působí tak nějak prkenně. Nikomu z nich jsem toho pistolníka nevěřil. A nelítostný Calvera, který když je zajme, tak je nechá jít a dokonce jim vrátí zbraně, docela k smíchu. Scény s vesničany jsou taky lahůdka a hudební složka je taky docela sranda. Přiznám se, že jsem zatím moc westernů neviděl, ale tenhle patří rozhodně k nejhorším. Slabé 3*. ()

IBBY

...opravdová srdeční záležitost v kabátku ušitém z pubertálního obdivu k Steve McQueenovi...film který má hodnoty nejen filmové ale i ryze osobní (v jisté době jsem ho viděla 14x během pár týdnů...to vše v orig. znění s titulky v kině Kotva a většinu dialogů bych vystřihla i po 30? letech třeba pozpátku)...ono pubertální poblouznění naštěstí opadlo (obdiv k S.McQ nikoliv) ale zájem o "tak trochu jiné westerny" trvá dodnes...filmy kde černá a bíla mají své odstíny...kde i zbabělec může mít nakonec srdce na pravém místě...a kde neplatí že "dead Indian is a good Indian" to je western kterému odpustím i nějaké ty zmatené reálie...a že je to jen pohádka pro dospělé?...kéž by všechno mělo takový smysl jako mají pohádky... ()

mh.mail

100% - Nemám rád westerny, nic mi to neříká. Ale Sedm statečných a ještě Tenkrát na západě jsou výjimky, ani sám nevím, proč. Nádherná hudba, jednoduchý příběh, výborná realizace. Srdeční záležitost. ()

Isabell11

Nevím, co jsem čekala, nicméně je to western dle Sedmi samurajů, u kterého jsou klíčové momenty poněkud jiné, a tahle změna v tomhle filmu, se mi nelíbila, tudíž nemůžu dát víc hvězdiček. ()

Chundys

Bohužel mé hodnocení je takové, tenhle western mě chvilkama uspával a byl jsem rád za konec! Kam se to hrabe na Hodný, zlý a ošklivý nebo Tenkrát na Západě. Ale hudba byla pěkná to jo :-) ()

Saur.us

Klasika westernu nejklasičtější. Asi jsem ale příliš rozmlsaný spaghetti-westernem a tohle americké romantizování westernů mě už vůbec nesedí. ()

sebo9629

Tak podľa mňa, tu na csfd trochu preceňovaný film, ktorý je iba remake Siedmich samurajov. Ale stále je to veľmi dobrý film, ktorý ma čo ponúknuť, hlavne pre fanúšika westernu, ale tým ja nie som... Hodnotenie: 7.7/10 ()

vito_corle

Sedm statečných je klasický western. Chudí vesničané si najmou pár chlapů na obranu před bandou lumpů. Klasická zápletka. Nechybí akce, humor a co je nejdůležitější, fakt drsní chlápci s kolty proklatě nízko, kteří nikdy neminou cíl – to udělalo výjimečný film. Kus nacpaný hvězdami (Brynner, McQueen, Buchholz, Bronson....), které dokazují, že jsou praví pistolníci. Vůbec nevadí, že jsou to žoldáci divokého západu. Každá z těch hvězd chtěla ve filmu urvat co nejvíc pro sebe. Brynner a McQueen byli v soukromí konkurenti a neměli se moc v lásce :), ale ve filmu hrají přátele. Film plný akce, vážných i humorných scén. Hned úvod s pohřebákem je klasika. Herci sedí na koních jak přibití, umí střílet a role jim sedly. K tomu všemu úžasná hudba, kostýmy. A pak další plus filmu - úžasní banditi. Člověk by sám vzal tu motyku a šel by na ně. Takoví postradatelní z divokého západu, a protože mám westerny rád a obsazení to ještě vyšperkovalo, musel jsem dát 5 hvězdiček. ()

Bozvav

Nejsem příznivec westernu, snad kromě v dětství oblíbeného Vinetoua, alle toto je dnes už kultovní pecka. Není co dodat. Za mne plný počet. ()

zdeny99

Sedm statečných se řadí mezi nejslavnější westerny všech dob, který je i dnes téměř po 60 letech od svého vzniku stále velice oblíbený. Pro mě osobně je to nejlepší western, který byl kdy natočen. Má jednoduchý, přímý děj, který je zajímavý od začátku až do samotného konce. Vesnice čelí Calverově bandě, a tak si vesničané rozhodnou najmout ostřílené pistolníky. A tak boku Krise (Yul Brynner), takového vůdce sedmi statečných, stojí dalších šest pistolníků, které hraje neméně slavní herci. [44725. hodnocení, 871. komentář, 90%, 25. nejlepší film, 241. nejoblíbenější film] ()

Kochanski

Jasně ukradli to Kurosawovi, ale kdo by se zlobil, když je to tak super!!! Jen ta hudba by si zasloužila asi tak 456 hvězdiček!!! ()

mls

Ja som tých westernov zase toľko nevidel a preto nebudem tento film zbytočne nadceňovať. Je to legenda a je to sakra tvrdé. Kde sa hrabú terajší akční hrdinovia! ()

HH

Čtyři hvězdičky, ale jenom proto, že pět jich dostalo Sedm samurajů :-) Dokonalá ukázka skvělého remaku (není jich tolik ve světové kinematografii), skvělý western, skvěle zahrané postavy - já osobně mám nejradši "gangstera" Calveru v podání Eliho Wallacha...Jen je škoda, že nám ti stateční pomalu umírají...:-( ()

tragos

Jelikož jsem na tom filmu vyrostl, jelikož mě ovlivnil, jelikož je to kus mého života, na který nikdy nezapomenu a kterému se říká dětství. ()

Seriálové rebooty na cestě

09.04.2022

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (více)