Reklama

Reklama

Hop nebo trop

(seriál)
všechny plakáty
TV spot 4
Komedie / Rodinný / Dobrodružný
Česko, (2004–2008), 10 h 3 min (Minutáž: 72–79 min)

Hudba:

Jan Kolář

Hrají:

Ivana Chýlková, Martha Issová, Pavel Řezníček, Roman Zach, Marek Taclík, Adrian Jastraban, Ladislav Ondřej, Klára Oltová, Václav Knop, Jitka Sedláčková (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(8)

Obsahy(1)

Komediální seriál začíná jednoho všedního rána v sychravé zimní Praze. Rozvedené Báře Duškové se nechce do práce a jejím dětem do školy. Určitě netuší, že zanedlouho je čeká poněkud dobrodružný zájezd na hory s kolegou z podniku a s partou jeho povedených přátel. Večer na horské chalupě ovšem vezme nečekaný obrat. Ale co hlavně, jedním výletem to všechno neskončí. Směšným držkopádem při přeskoku kozy prostě začal celé rodině nový život. Je to hop nebo trop: vždycky se dá přece začít znovu a na lásku není nikdy pozdě... Celá minisérie chce být především diváckou podívanou. Těží z obliby komedií, jako byl například triptych režisérky Poledňákové, autorova komedie Sněženky a machři, v klasické literatuře "Tři muži ve člunu" anebo ze současného čtení jmenujeme oblíbenou vodáckou knížku "Jak utopit Ofélii." Lyže, kola, voda či koně, to jsou všechno buď milé vzpomínky anebo aspoň hezké nerealizované sny, a proto věříme, že divák tudy s námi půjde rád. Realizace podobného záměru v podmínkách České televize byla ovšem tvrdým oříškem. Sledovat dialogy kamarádů, jejich slovní duely při jízdě na kánoích, na kolech nebo v sedle koní a zachytit přitom atmosféru hor, řeky nebo třeba noční bouřky - to vše bylo produkčně i režijně velmi náročné. Naděje vložili proto tvůrci v technologii DV, která právě umožňuje sledovat herce v mezních situacích. Jenom tak bylo například dostupné natáčení na dvě i více kamer a přizpůsobení se mimořádným situacím, jako byly například povodně, které zastihly štáb při natáčení na Horní Vltavě. K realizačním lahůdkám patřily scény jako slaňování Vyšehradské skály, utonutí na nočním splavu, kroupy nebo seskok padákem.

Seznam jednotlivých epizod:

I. řada  1. Na lyžích
2. Na vodě
3. Na kolech
4. Na koních

II. řada  1. Memoriál
2. Pelech
3. Ženy do větru
4. Tři vdovy (oficiální text distributora)

(více)

Videa (7)

TV spot 4

Recenze (101)

Brtniik 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem v TV, část „Na vodě“, 10 let po vzniku díla. Trochu ve mně hrklo, když se objevil pan Marek Taclík, protože jsem ho v prvním momentě zaměnil za pana Jiřího Ployhara ml. a vybavil se mi jiný otřesný TV seriál Proč bychom se netopili (námět podle dokonalé knížečky pana Zdeňka Šmída), kde druhý jmenovaný „ztvárnil“ postavu Otouše. Ano, je těžké natočit Život, zvlášť mezi spřízněnci jakéhokoli zaměření. Nepomůže ani když (jak jsem se dočetl) „tvůrci vsadili na technologii DV (natáčení na dvě i více kamer), která umožňuje sledovat herce v mezních situacích“... dle hesla, něco dělejte (bavte se!), my pak z toho něco sestříháme. Každý (dobrý) komik potvrdí, že dělat humor není zrovna sranda. Dobře napsaný (a před diváky odladěný) scénář se musí naprosto dokonale nazkoušet, jen tak vznikne výsledný dojem, že účinkující sypou vtípky z rukávu, jakoby si je právě vymysleli. Nyní se, na rozdíl od snahy o dokonalost, spíš nosí naturalismus a sází se na celebrity, kterým se promine cokoli – i trapnosti. Myslím, že tento díl (a nepochybně i další) si vzal velké sousto. Řešit problémy rozvedené ženy, pubertální dívky či horolezce a modelky atd. – to by vydalo na několik filmů. A „utratit“ přiožralého vodáka, co tím chtěl básník říci?! Dojal mne komentář k filmu: „Během natáčení totiž vznikla bezvadná parta, herci i štáb drželi všichni při sobě a trávili často společně i volné chvíle během natáčení. Troufám si říci, že se tato pohoda přenesla i do výsledné podoby seriálu a byla jednou z mnoha příčin jeho úspěchu.“ Myslím, že i třeba zedníci či autobusáci „drží při sobě“ a staví až do „padla“ či řídí až na konečnou či do cíle zájezdu. Že by ukočírovat umělce byl takový husarský kousek? Velice jsem ocenil, že: - tvůrci nenechali vodáky cestovat na módním raftu (pravda, jistě jen proto, že mnoho vtípků a scén by odpadlo) a - televizáci dílko překvapivě neinzerovali jako „kultovní“ seriál, jak se u mnoha jiných propadáků zhusta děje. Velká slabota! Dvě hvězdy z milosti (za udržení zaměstnanosti profesí okolo filmu). ()

Vejrrr 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle náš počin se mi skutečně líbil. Často zajímavé skloubení adrenalinu a napětí vystřídané dobrou zábavou v podání sympatických herců. Opravdu jsem se smál, například komediální umění Adriana Jastrabana muí ocenit snad každý. Rád se přiznávám, že jsem se rád vžíval do nesnadných situací skvělé Ivany Chýlkové.. v příbězích z pera skvělých manželů Pelantových.. Bravo! ()

Reklama

Pa.ja 

všechny recenze uživatele

Takových specifických seriálů dnes příliš k vidění není, a tím je právě tento ještě vzácnější. Nejedná se o nějaké veleumělecké dílo, ale pobaví, neurazí a člověk u něj ten čas rád stráví. Opravdu hodně mě zde zaujala hudba, která pokaždé dokonale vystihla atmosféru. Z herců byla nejlepší Ivana Chýlková, které to s Romanem Zachem opravdu klapalo a fakt jsem jim věřila to, co hráli. Naopak Ondřej Vetchý mi zde přišel jako postava docela zbytečný a nesympatický, což samozřejmě nelze dávat za vinu herci. A energie? Tak té tu občas bylo až až! ()

anti.rybka 

všechny recenze uživatele

Po Dobré čtvrti a Četnických humoreskách další top seriál polistopadové doby. Ano doba socialismu děs, ale filmy a seriály měli několika násobně větší kvalitu. A tenhle seriál je jeden z mála světlých okamžiků naší současné kinematografie. Naštěstí se i dnes najdou tyhle světlé stránky. Ještě, že máme českou televizi a její některé seriály a hlavně její televizní filmy. ()

tranquill 

všechny recenze uživatele

"Jo, mám práci v práci. Já vím, že to není normální, ale někdy se to stane..." Tento seriál režií poněkud vyčuhuje z naší porevoluční seriálové kinematografie. Ač by měl být rodinným, ne vždy jej tak lze nazvat. Ač dobrodružným, tak často a vlastně především je o vztazích. A ač je pojat komediálně, tak je většina epizod docela dramatických. "To je Big Lebowski, tohle!" ()

Galerie (159)

Zajímavosti (36)

  • V roce 2005 byl seriál nominován na televizní cenu ELSA. Pořad jako takový v kategorii původní televizní dramatická tvorba, v kategorii režie Jiří Chlumský, v kategorii scénář Eva a Ivo Pelantovi, v kategorii herečka Ivana Chýlková a v kategorii herec Pavel Řezníček. (Elisebah)
  • Pro scénu s porodem holčičky a následným příjezdem lékaře (toho si zahrál sám režisér Jiří Chlumský) si štáb vypůjčil čtrnáctidenní holčičku z kojeneckého ústavu. (ČSFD)
  • Když se v 1. dílu 1. série "Na lyžích" poprvé baví na terase skibaru Ivan (Pavel Řezníček) s Lenkou (Veronika Nová), je v odraze jeho lyžařských brýlí zřetelně vidět filmový štáb. (rakovnik)

Reklama

Reklama