Reklama

Reklama

Epizody(3)

Obsahy(1)

Scénárista a režisér Heinrich Brelör se představil v roce 2001 trilogií Bratři Mannovi – román století, ve které unikátním způsobem spojil historické archivní dokumenty, výpovědi zúčastněných a hrané pasáže. Projekt získal řadu významných uznání včetně prestižní televizní ceny Emmy. Ve své minisérii z roku 2005 Speer a Hitler se autor věnuje postavě nadějného architekta, blízkého Hitlerova spolupracovníka, patřícího k duchovní elitě Třetí říše, Albertu Speerovi. Tento muž byl v Norimberském procesu odsouzen na „pouhých“ 20 let, zatímco nad ostatními důležitými aktéry Třetí říše byl vynesen rozsudek smrti. Hrané pasáže, prokládané unikátními záběry a nahrávkami i výpověďmi tří dětí Alberta Speera, se mj. snaží odpovědět na otázku, jaký díl viny nesl na svých ramenou tento člověk. Broelörova „dokudramatická“ mozaika se snaží vyvrátit všechny mýty a polopravdy, vytvořit celistvý a pravdivý portrét člověka, nadaného architekta, spořádaného otce rodiny i muže, který významným způsobem ovlivnil dějiny. (Česká televize)

(více)

Recenze (28)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Na první dojem jsem dal tomuhle hranému dokumentu tři hvězdičky, ale po důkladné úvaze jsem jednu musel slevit. Problém není ani tak v průměrném hereckém výkonu většiny zúčastněných, televizně nezáživné režii nebo hereckém obsazení, kdy se někteří herci evidentně svým historickým protějškům nepodobají, jako spíš v manipultivním vyznění, kdy hraná forma Speera až příliš zlidšťuje a emocionálně se staví na jeho stranu. Rozsáhlé výpovědi jeho dětí, takové ty lacině sentimentální historky a čtení korespondence, do profesionálního a nestranně se tvářícího dokumentu prostě nepatří. Vyznění je manipulativní v tom, že, byť nepřímo, ale nepřece jen přitakává Speerovi v jeho tvrzeních, že nevěděl, neznal, netušil a že jeho vina je pouze v tom, že teoreticky znát a vědět mohl. Protože ze své pozice a z hlediska historických faktů prostě znal, věděl a hlavně byl za mnohé odpovědný. Tenhle televizní pseudodokument přesně odpovídá snahám části německé veřejnosti hodit odpovědnost za hrůzy nacistického režimu na pár jednotlivců....Celkový dojem: 40 %. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Dokumetární miniseriál o jednom z nejzasloužilejších mužů Třetí říše, budovateli zbrojní výroby Albertu Speerovi, jenž si stačil užít i Norimberský proces, kde tvrdil, že přes svoje kamarádství s Hitlerem o genocidě nic nevěděl. Silně mě šokovalo, kdo si v tomto filme zahrál Dolfiho - Tobias Moretti z Komisaře Rexe! ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Hitlerův architekt, ministr zbrojního průmyslu. Tak vstoupil Albert Speer do dějin. Pracovitý technokrat plný ambicí v Hitlerovi našel svého Mefista. Stejně jako mnoho dalších mu zasvětil svou duši. Nechal se opájet slávou v závětří Führerových křídel. Aby se zavděčil, neštítil se ničeho. Ve své knize „V srdci Třetí říše“ odhalil mnoho pikantností z života nacistické smetánky, večerů na Berghofu a Hitlerova soukromého života. Byl nejblíže tomu, co by se dalo nazvat Hitlerův přítel. Ačkoli se ve svých pamětech maximálně snažil distancovat od Hitlera a ubránit se sentimentu, jsem přesvědčen, že za svou slávu mu zůstal do smrti vděčný. I jeho prohlášení nakladateli Siedlerovi na jeho otázku: "Kdybyste měl možnost žít ještě jednou, byl byste raději hodným a ušlechtilým architektem v Heidelbergu, nebo zvolil svůj minulý osud?" odpovídá: "Prodělal bych to ještě jednou. Ještě jednou sláva a moc, ještě jednou potupná ostuda, ještě jednou zločin a ještě jednou cesta do dějin." ____ Z tohoto pohledu jasně vyplývá, že Speer považoval svoje temné slavné roky vyměněné za 20 let kriminálu, za dobrý obchod. A to nechci spekulovat, nakolik jde o sentiment nad zážitky z mládí, neomezených možností a ambic, nerealizovaných staveb. Ani na okamžik nepochybuji o tom, že pokud by se znovu setkal s Hitlerem, padl by mu do náruče bez mrknutí oka. Pojem „hodný“ nacista tak zůstává prázdným morálním symbolem, ale tolik nutným pro přežití zbytku válečné generace. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Mix původních a hraných záběru se zdá být originální a vskutku je, jen ti herci jsou krapet nesourodí a právě Hitler alias Tobias Moretti z Komisaře Rexe se mi do oné role absolutně nehodí a taky to tak dopadá. Historicky je to sice takřka přesné, ale herecky je to opravdu průměrné a spíše nudné než zajímavé. Na druhou stranu se to dá vydržet, jelikož i když je to mini-serial a není tolik o Hitlerovi jako o Speerovi, tak jako zajímavost o něm to rozhodně stojí. Kdo vůbec zná tak geniálního architekta jako byl právě on a právě tento polodokument za tu znalost rozhodně stojí. (5/10) ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Vy Rusi ste predsa taktiež čítali Hitlerov Main kamf, keďže vyšiel pred rokom 39, v dobe keď ste podpísali pakt o neútočení..." Film o najsympatickejšom a najrozumnejšom nacistovi, ktorý v Norimbergu ako jediný oľutoval svoju minulosť a bol pripravený za to niesť zodpovednosť ma lákal už dlho. Túto dokumentárne pojatú drámu som konečne mohol vidieť na STV2. Netušil som, že celý 3-dielny film je z Norimbergu a jeho mega procesu a iba prestrihmi a spomienkami sa vraciame v čase. Odhalíme Speerov rodinný život, jeho stretnutia s Hitlerom i jeho pobyt v Norimberskom väzení, kde je spolu s ostatnými nacistami a samozrejme je tu samotný súdny proces. Film je občas prerušený rozhovormi so Speerovými skutočnými deťmi, dnes už dôchodcami. Veľmi ma zaujalo, že jeho syn, rovnako s menom Alebert Speer je tiež architekt...To som nevedel. Film sa snaží byť hodnoverný a o postave A. Speera sa dozviete všetko podstatné. 80%. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama