Reklama

Reklama

Ztracený svět

  • USA The Lost World (více)
Trailer

Obsahy(1)

Specialista na katastrofické filmy Irwin Allen natočil jako svůj druhý režijní počin adaptaci románu Arthura Conana Doyla Ztracený svět. V něm se výprava dobrodruhů vydá na náhorní plošinu, na které údajně žijí prehistoričtí tvorové. Lord John Roxton, reportér Malone, dva neustále soupeřící profesoři Challenger a Summerlee, dívka Jennifer a její bratr David jsou do Ztraceného světa dopraveni pilotem Gomezem a jeho pomocníkem Costou. Krátce po přistání je jejich tábor navštíven prvním druhohorním ještěrem, posléze je jejich helikoptéra zničena a jsou pronásledováni krvelačnými domorodci. A ještě ke všemu má Gomez v plánu pomstít se Roxtonovi za smrt svého bratra… (mahler)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Ač jde o americký snímek, nechybí mu typický anglický humor, a tak má člověk pocit, že se skutečně dívá na příběh ze staré dobré Anglie. Jde sice o volnou adaptaci, ale to mně vůbec nevadí. I po dlouhých letech mě film opět bavil. Má solidní herecké výkony, půvabnou bondgirl a skvělou výpravu, která, především při sestupu horou, připomene Cestu do středu země (1959). Člověk si uvědomí, jak bylo třeba vše vyrobit a kolik práce na filmu bylo - rozsochaté stromy, masožravé rostliny, svatyně domorodců, obří kostra coby most (zřejmě budoucí inspirace pro Rudou Sonju), jeskynní prostory... Jasně, namaskovaní ještěři jsou z dnešního pohledu poněkud komičtí, ale stejně jako u zmiňované Cesty do středu země a dalších filmů zjm. z 50. let sem tak nějak zapadnou, byť úžasnější by samozřejmě byli od R. Harryhausena. Dnes by nejspíš ochranáři skutečný souboj ještěrů nezvládli, ale i tohle je znak dřívější doby. Za pochvalu stojí i skvělé barvy a obstojný dabing. Samozřejmě z nostalgie musím hodnocení navýšit o jednu zlatou*. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Plakátové info: NÁHLE, V ZÁHADNÉM SRDCI AMAZONIE, UVIDÍTE BITVU DINOSAURů NA ŽIVOT A NA SMRT, ČERSTVÉ VYLÍHNUTÉHO TYRANOSAURA, MOŘSKÉHO HADA, VYNOŘIVŠÍHO SE Z HLUBIN LÁVOVÉHO JEZERA, PASTI MASOŽRAVÝCH ROSTLIN A PAVOUKY, PRONÁSLEDUJÍCÍ LIDSKÉ OBĚTI!!! ___ Skoro by se chtělo říci, že dobová plakátová vábnička to všechno hezky shrnula, ale samozřejmě realita je trošku jiná. Předně, tohle není plnohodnotná adaptace Doyleova románu, spíše jen taková jednohubka s jednoduchými triky, které nabízel zlatý hollywoodský věk. První třetina, kdy se dění prolíná s reálnými záběry Amazonie, lehce navozuje dojem, že tam prostě „jsme“, v srdci mohutné džungle, zbytek je čistě studiová práce. Takže modely skal, stromů, flóry a do toho se mrcasí leguáni (a jeden malý aligátorek), kteří mají na těle nalepeny kostěné ozdoby, aby vypadaly jako pravěcí ješteři. Když je kamera zabírá, lezou mezi modýlky stromů, které se klepají a padají na zem, ale jinak proti trikům – hlavně zadní/přední projekci – nemohu říct křivého slova, na svojí dobu vypadají docela pěkně a uvěřitelně, zkrátka vyšší rozpočet se musel nějak projevit. Dojde i na „bitvu dinosaurů“, tj. aligátorek a leguán se freneticky hryžou, nechybí ani pravěká divoška s tuny make-upu a její divošští souputníci z kmene, milostné tokání a nenávist mezi dvěma členy výpravy (jeden v podání tehdejší herecké hvězdy, charismatického Michaela Rennie), excentrický vědec, obří pavouk v přední projekci a to by asi bylo všechno. Je fakt, že i pouhé čtení komiksu ´Druhá výprava´ v časopisu ABC mi dalo více zážitků a náhledu do Doyleova stěžejního díla, ale kvůli tomu se na tenhle film zlobit nebudu, bylo to docela příjemné pokoukání. ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Lacné, ale určite efektnejšie ako dvojdielna televízna, z prepáčením sračka z roku 1992. Triková stránka nieje na veľmi dobrej úrovni a to všetko kazí v tej dobe nejako populárne maskovanie súčasných jašterov na tie praveké ( ešte napr. CESTA DO STREDU ZEME z roku 1959 ). Ako nostalgická spomienka je to však dobrý film na zhliadnutie. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,BUDE ŽIŤ DOSŤ DLHO, ABY BOL VEĽKÝ AKO DOM A DESIL CELÝ LONDÝN.“ ,,A ČO UROBÍME POTOM?“ ,,NO, VYSŤAHUJEME SA Z LONDÝNA AKO NAJRÝCHLEJŠIE BUDEME MÔCŤ.“ __ Jedna z najznámejších filmových verzií slávneho Doyleovho príbehu, ktorému je verná sotva z polovice. Na prelome tisícročí išlo o film často uvádzaný vo víkendovom poobednom vysielaní a dnes je divácky dostupný iba sprostredkovane zo súkromných zdrojov. Zasadenie príbehu do súčasnosti – teda do obdobia prelomu 50.- 60. rokov minulého storočia – príbehu vo výsledku vôbec neuberá na hodnote, keďže v civilizovanom svete sa jeho dej odohráva iba zo začiatku a v priebehu pol hodiny je túto skutočnosť poznať iba na niektorých odevoch alebo predmetoch ústredných protagonistov. Omnoho svojráznejšia je triková stránka. Vtedy ,,áčkovejšiu“ pracnú stop-motion animáciu dinosaurov tu nahradilo ,,béčkovejšie“ maskovanie súčasných leguánov alebo menších krokodílov do chybnej pravekej podoby napr. tyranosaura rexa, čo zrejme vyšlo produkciu lacnejšie. Táto skutočnosť mi ako mladšiemu čiastočne prekážala, dnes môžem usúdiť, že usmerňovanie pohybov plazov alebo ich súboje sú v ateliérovom prostredí zvládnuté na pomerne slušnej úrovni. Z celkového hľadiska ide skôr o rutinérsku záležitosť. Film disponuje zvládnutými dramatickými sekvenciami, scenáristickým klišé s divácky nutným ženským elementom aj uponáhľaným finále, ktoré pre mňa vždy vyznelo skôr do prázdna, pretože by si zaslúžilo pamätnejšiu bodku. Vo výsledku ide o pohodovú starosvetskú záležitosť stále sa tešiacej priazni fanúšikov obdobnej staršej kinematografie. (211. hodnotenie, 18. komentár k filmu) ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Před padesáti lety zřejmě odvaz a vrchol dobrodružství, dnes divný a trochu kulhající sled scének s neskutečně klišovitě pojatými postavami. Jinak jde o sympaticky aktualizovaného Doyla, až na tu naivitu... že dorazí jakýsi profesor zoologické společnosti a na letišti se o něj rvou reportéři, jako by byl sportovní hvězda. Inu, staré časy. ()

Galerie (76)

Zajímavosti (5)

  • Režisér Irwin Allen chtěl pro tento film použít stop-motion dinosaury, ale z rozpočtových důvodů musel jako dinosaury použít ještěry – hlavně varany. K nim byly připevněny plastové rohy a hroty, aby vypadali jako dinosauři. (Marek06)
  • Vrtulník, který přistává na náhorní plošině, je Sikorsky H-19 Chickasaw. (Marek06)

Reklama

Reklama