Anastázie (TV seriál)

Bednaya Nastya

Úbohá Nasťa

Romantický / Drama

Rusko, 2003, 127x40 min

Alexandr Kaljagin, Daniil Strachov, Igor Stam, Jelena Korikova, Anton Makarskij, Pjotr Krasilov, Dmitrij Isajev, Marina Alexandrova, Aljona Bondarčuk, Viktor Veržbickij, Jekatěrina Klimova, Olga Ostroumova, Anna Tabanina, Anna Gorškova, Teona Dolnikova, Ljudmila Kurepova, Alexandr Filippenko, Sergej Astachov, Anna Azarova, Alexandr Dzjuba, Nina Usatova, Farchad Machmudov, Emmanuil Vitorgan, Dmitrij Ševčenko, Anatolij Ruděnko, Alexandr Jacko, Sergej Strelnikov, Roman Maďanov, Albert Filozov, Alexej Vesjolkin, Marina Kazankova, Larisa Šachvorostova, Aljona Ivčenko, Alexandr Makarov, Ivan Gordienko, Ilja Sokolovskij, Igor Šternberg, Nikita Slepčenkov, Igor Dmitrijev, Ivan Kolesnikov, Ivan Šabaltas, Dmitrij Mazurov, Vladimir Kačan, Darja Luzina, Sergej Karjakin, Alexej Osipov, Rodion Vjuškin, Eduard Čekmazov, Lidija Arefeva, Sergej Kožajev, Jurij Makejev, Vladimir Bolšov, Taťjana Piskarjova, Gali Abajdulov, Vladimir Javorskij, Jevgenij Frolenkov, Alexandr Čerňavskij, Jurij Sysojev, Vjačeslav Ivanov, Svetlana Amanova, Alexej Šutov, Boris Šitikov, Marija Romanova, Raisa Koňuchova, Alexandr Sigujev, Anton Kukuškin, Dmitrij Bozin, Alexej Surkov, Vitalij Žbankov, Pjotr Koroljov, Vladimir Danaj

Jurij Sapronov

Nejlepší telenovela, jakou jsem kdy viděla. Už 2x jsem se k ní vrátila, protože mi chyběl ten sníh, útěky nevolníků, pikle na carském dvoře a ruské písničky. Kouzelná výprava. Anastázie není nejlepší postavou seriálu, má hezkou tvářičku, ale tím to hasne. Jak může někdo tak stydlivý dobrou herečkou? To je dost nepřesvědčivé. O hodně zajímavější jsou ovšem postavy mužské. Zbožňuji, jak se nejlepší přátelé stanou nepřáteli a jak k sobě postupně zase hledají cestičku. Následník trůnu má zajímavý vztah ke každému - k otci, ke spojenci, kterého chtěl kdysi zastřelit, k milence, kterou už nechce, k dívce, která nechce ho, k snoubence, kterou mu nutí. Celé je to tak umravněné. Vojenská kázeň. Úcta ke staršímu. A je to realistické. Osoba, která je ti protivná, má v sobě něco, že ji nedovedeš plně odsoudit. Bohužel, druhá polovina seriálu ztrácí švih.(23.7.2011)

Na tento seriál jsem náhodně narazila na TV Doma a natolik mne zaujal, že jsem neváhala jej dodívat do konce v ruštině. Musím zkonstatovat, že slovenský dabing mu hodně ubírá. Telenovely nesleduji, nemám s čím srovnávat a proto seriál v tomto kontextu nehodnotím. Dějová linie byla slušná, dlouhou dobu nebylo vědět, kudy se to bude dále ubírat a jak to vlastně skončí. Ano má to 120 dílů, místy je to unylé, utahané a některé dialogy slaboduché. Na druhou stranu každá postava dostala dostatečné množství prostoru pro rozehrání svého charakteru a žádnou z postav není možno vnímat jen černě nebo bíle. Plus atmosféra carského Ruska 19. století, nádherné róby a účesy dam, muži chovající se jako gentlemani, zimní krajina, padající sníh, světlo svíček a historické interiéry mne nutily dívat se dál a dál. Daniil Strachov skvěle rozehrává rozporuplnou postavu Vladimíra Korfa . Zpočátku nudná a naivní Líza Dolgoruká se postupem času vyvine v nebojácnou a pokrokovou ženu. Naopak hlavní hrdinka Anna zůstává slaboduchá a bezvýrazná (až na pár výjimek) do konce seriálu. Z dalších postav bych vyzvedla Karla Modestoviče a kuchařku Varvaru, jež dovedli vždy pobavit. Naopak neskonale mě nudila dvojice Andrej Petrovič a Taťána.(12.12.2012)

• RyxiraAmy

Všechny "odpady" by mě asi ukamenovaly, ale já se podívám svému osudu zpříma do očí a řeknu, že se mi to líbí. První, na co bych chtěla před smrtí upozornit, je fakt, že to není ani z poloviny tak pitomé jako valná většina ostatních seriálů podobného žánru. Obrovským plusem je, že děj má spád a když prošvihnete cca 10 dílů, tak vám to prostě bude chybět (na rozdíl od jiných telenovel, kde stačí shlédnout každý 30. díl, abyste pochopili, co se odehrálo v minulých dvaceti devíti). Proti Rusům ani jejich filmové produkci nic nemám (zní to jako od vlastizrádce a kolaboranta, ale já okupaci ani komunismus nezažila), takže pojem "ruská telenovela" mě naprosto míjí. Je pravda, že hlavní hrdinka Anna/Anastázie je trochu bezvýrazná a unylá a kromě hezké tvářičky nemá moc co nabídnout. Oproti tomu Vladimír je celkem charakter, takže dohromady působí docela vyváženým dojmem. Dlužno dodat, že tahle série si na nic nehraje a nenabízí víc, než může. Pro mě osobně je navíc sympatické, že ji sleduji ve slovenštině. Zkrátka jako telenovela víc než průměr, což je nutno ocenit.(29.8.2012)

• Terter

Nedejte se zmýlit zemí původu, tohle je jen další betelná telenovela nehodná zájmu normálního diváka. Jediným rozdílem je nepřítomnost všelijakých Pedrů, Juanů a Juanit, zato tu halekají všelijací Alexandrové Alexandrovičové a Naděždy Ivanovny, jejichž herecký projev je srovnatelně ubohý s jejich jihoamerickými soudruhy.(25.7.2005)

Ja som touto "telenovelou" uchvátená a páči sa mi jej námet, spracovanie, kostými, emócie hercov, prostredie, hudba, výprava. Zásadne si ju púšťam opätovne v origináli. Popis je však zlý, pretože autori neskôr úplne zmenili celý príbeh, pretože o žiadnych dvojičkách nakoniec nebola reč a páči sa mi, že autori prihliadli na požiadavky divákov a nakoniec spárovali hlavné postavy na prianie divákov a nie na svoje. 5* bezpardonu(28.8.2014)

• - Seriál se natáčel každý den, pracovaly na něm 3 režisérské skupiny a 16 scénaristů. Bylo použito 42 tun dekorací a rekvizit, kolem 800 kostýmů a cca 300 hudebních nahrávek. (NGP)

• - Seriál byl vysílán ve 34 zemích po celém světě. Premiéra se konala 31. října 2003 na kanále STS. (Borrtex)

• - Jde o první spolupráci Rusů s hollywoodskou společností Sony Pictures. (NGP)