Anastázie

(seriál)
  • Rusko Bednaja Nasťa (více)
Rusko, 2003, 127x40 min

Alexandr Kaljagin, Daniil Strachov, Igor Stam, Jelena Korikova, Anton Makarskij, Pjotr Krasilov, Dmitrij Isajev, Marina Alexandrova, Aljona Bondarčuk (více)

Úspěšná telenovela začíná v roce 1839 v Petrohradě, kde se dva mladí, vysoko postavení muži sváří o jednu půvabnou dívku. Baron Vladimir Korff (Daniil Strachov) a princ Michajl Repnin (Pjotr Krasilov) jsou nejlepší přátelé, ale oba se vášnivě zamilovali do krásné mladé Anastázie (Jelena Korikova). Tajemství, lži a zrada na pozadí dramatických událostí vedou až k vraždě. Ohavný hrdelní zločin se týká miminka, které bylo za záhadných okolností ukradeno už před dvaceti lety. A tím ztraceným dítětem není nikdo jiný než Anastázie. Přestože některá tajemství jsou nebezpečnější než jiná, a bylo by proto lépe nechat je pohřbená hluboko v minulosti, jako by každý šílel zoufalou snahou odhalit dívčinu pravou totožnost! Další životy se kvůli tomu náhle ocitají v ohrožení a hrdinové musejí svést souboj proti samotnému času. Baron Korff, princ Repnin i Anastázie zjišťují, že jejich osudy jsou nebezpečně spjaté s dědicem trůnu. Pohledný a vášnivý carevič Alexander Romanov váhá mezi povinností vůči své zemi a spalující touhou pro ženu, kterou nemůže mít. Zatímco jedni triumfují, jiní tragicky umírají. Anastázie je boj dobra proti zlu, lásky proti zradě. (TV Prima)

Terter odpad!

Nedejte se zmýlit zemí původu, tohle je jen další betelná telenovela nehodná zájmu normálního diváka. Jediným rozdílem je nepřítomnost všelijakých Pedrů, Juanů a Juanit, zato tu halekají všelijací Alexandrové Alexandrovičové a Naděždy Ivanovny, jejichž herecký projev je srovnatelně ubohý s jejich jihoamerickými soudruhy. ()

RyxiraAmy

Všechny "odpady" by mě asi ukamenovaly, ale já se podívám svému osudu zpříma do očí a řeknu, že se mi to líbí. První, na co bych chtěla před smrtí upozornit, je fakt, že to není ani z poloviny tak pitomé jako valná většina ostatních seriálů podobného žánru. Obrovským plusem je, že děj má spád a když prošvihnete cca 10 dílů, tak vám to prostě bude chybět (na rozdíl od jiných telenovel, kde stačí shlédnout každý 30. díl, abyste pochopili, co se odehrálo v minulých dvaceti devíti). Proti Rusům ani jejich filmové produkci nic nemám (zní to jako od vlastizrádce a kolaboranta, ale já okupaci ani komunismus nezažila), takže pojem "ruská telenovela" mě naprosto míjí. Je pravda, že hlavní hrdinka Anna/Anastázie je trochu bezvýrazná a unylá a kromě hezké tvářičky nemá moc co nabídnout. Oproti tomu Vladimír je celkem charakter, takže dohromady působí docela vyváženým dojmem. Dlužno dodat, že tahle série si na nic nehraje a nenabízí víc, než může. Pro mě osobně je navíc sympatické, že ji sleduji ve slovenštině. Zkrátka jako telenovela víc než průměr, což je nutno ocenit. ()

Kri-kri

Tento ruský historický romantický seriál jsem až doposud neznal, nicméně na Aquillesovo doporučení jsem ho přece jen vyzkoušel a nenechal se odradit zdejším nespravedlivě nízkým hodnocením. Je to docela zajímavý seriál, i když bych k němu měl mnohé výhrady. První dva, tři díly mi sice připadaly strašně statické a studiové, že jsem chtěl sledování předčasně ukončit, ale dal jsem tomu ještě šanci a dobře jsem udělal. Jak díly postupovaly, časem se děj stále více vylepšoval, hlavně od okamžiku, kdy Vladimir, Anna a Michail začali společně vyšetřovat vraždu Vladimirova otce. Co se mi na seriálu hodně líbilo až dojalo bylo kavalírství a nezlomné přátelství mezi Vladimirem a Michailem. I když mezi nimi došlo dokonce na souboj o Annu, ani jeden nedokázal vystřelit na toho druhého a nakonec se jen poprali ve sněhu. Dějová linka v paláci mezi díly 30 - 70, tj. po odjezdu Olgy Kalinowské a carevičově sbližování s německou princeznou Marií i Natašou Repninovou mě vůbec nebavila a většinu toho jsem přetáčel. Připadalo mi, že se děj v tomto směru vůbec nikam neposouvá, jen se tam nesmyslně tlachá o ničem. Zato veškeré dějové linky na venkově mě velice zaujaly, ať už milostný trojúhelník Vladimir-Anna-Michail, tak vyšetřování vraždy Vladimirova otce, Lízino pátrání po svém otci i to, jak se snažila zbavit manželství s intrikánským dědkem Zabalujevem. A i humor by se tu našel, zejm. na panství Korfa. Pokaždé, když se Karl Modestovič spřáhl s Polinou, jeden druhého vždy nějak zradil a pak se navzájem mstili (nezapomenutelná scéna, kdy Polina v třeskutém mrazu nechá Modestoviče nahého v konírně).:) Dějové linky s cikány v jejich táboře (ať už skrývání Anny, tak později i Olgy) navozovaly poetickou atmosféru. Také se mi líbilo, že po letech nenávisti se Vladimir usmířil se svoji tetou Syčichou, která odhalila celou pravdu o Anastázii v ten pravý čas. Mrzí mě, že po všech svých zločinech nebyla Maria Alexejevna nijak potrestána, i když je pravda, že vědomí, že svoji nenávistí ke Korfovým způsobila smrt vlastního syna je pro ni nejspíš největším trestem. Škoda že Nikita nenašel své štěstí, po všech těch rodinných skandálech Dolgorukých i vraždách Marii Alexejevny by i jeho láska se Soňou mohla projít bez povšimnutí, jenže na to byla Soňa příliš zbabělá. Někdy mě iritovala Annina naivita, zejm. během jejich pobytů v Petrohradu a Sonina schopnost mařit odhalení pravdy. Svým sobeckým a nadřazeným chováním se mi těsně po zinscenované smrti zprotivila i Olga, i když dříve jsem ji fandil, aby ji Benckendorf nezajal. V každém případě jde o zajímavý a koukatelný počin a možná se k tomuto seriálu v budoucnu ještě vrátím. Uděluji vyšší průměr 3 * a 65%. ()

Zetwenka

Příběh ze carského Ruska za vlády cara Mikuláše I. kolem roku 1830. Sledujeme mladou nevolnici Anastázii, schovanku barona Korfa. Do Anny se zamiluje Michail, kamarád Vladimíra Korfa, který schovanku svého otce nemá v oblibě. I přes to, že se dvojice do sebe zamiluje - stane neobvyklá otočka (již takto ukázané dvojice většinou spolu zůstanou a bojují proti překážkám celým dějem) tady však ne. Michail ji opouští pro kněžnu Jelizavetovnu Dolgorukou. Anna i přes pokoření, které ji po smrti barona Korfa připraví jeho syn, zjistí, že se k sobě hodí . Musí však najít k sobě cestu a vzájemné odpuštění, Dostává i svobodu. Má cíl stát se zpěvačkou, což ji vede a dostane příležitost v divadle a může až před rodinu samotného cara. Jakmile ale zjistí, že byla nevolnice, vyhodí ji. Vladimír a Anna mají připraveny další překážky. Dále je tu rodina kněžny Dolgoruké a jejich 3 dětí. Velké rodinné tajemství, které se týká Annny a rodiny kněžny. Vedle vymyšlených postav - se tu objevují ale i ty skutečné. Car a carevna Fjodorovna, jejich syn Alexander a jeho pozdější manželka Maria Hesenská, spisovatel Michajlovič Dostojevskij, rodina knížat Dolgorukých. Byla ukončena jedna série, zda bude natočena další nevím ale pokud ano - povídám se. Sice Sichika, pravila, že už žádná tajemství nejsou ale..... Krásně zabrané lokace jako Zimní palác, Palácové náměstí, přepychově bohaté kulisy, interiéry místností, kostýmy, výprava, úvodní song a představitelé - tak je to za 4 hvězdičky. Jedno malé minus je za trochu chladnější vyjadřování emocí ale je to evropská tvorba, tak to chápu. Počet dílu: 127 Viděno: 126 ()

lialia

Zajímalo by mě, kolik z těch, kdo zde dávají hodnocení "odpad", má rádo sledování 100-200dílných seriálů. Komu se tohle už z principu příčí, nemá co hodnotit, je to jako když vegetarián hodnotí kvalitu uzeniny! Je to telenovela, probůh, tak to hodnoťte jako telenovelu, a ne jako bergmanovský film. A v kategorii telenovel je tohle to NEJLEPŠÍ, co jsem kdy viděla, a nejenom v této kategorii. Ode mě 4*. Seriál má překrásné kulisy - interiéry, exteriéry, krásné kostýmy, propracovaný děj a složité postavy, které ani omylem nejsou černobílé, jak je v telenovelách zvykem. Ruské předpoklady k výborným románům se projevily i v tomto "pokleslém" žánru. Přestože se jedná o telenovelu, kde by mělo být od prvního dílu zřejmé, kteří dva hrdinové si byli od počátku souzeni, a po mnoha peripetiích se k sobě skutečně dostanou, zde tomu tak není. Většinu seriálu si závěrem nemůžete být jisti, děj ponechává otázky dlouho nevyřešené. A poslední díl, který z každé telenovely dokáže beze zbytku učinit už totální frašku, byl v tomto případě skutečnou třešničkou na dortu. Sice sentimentální, sice happyend (ačkoliv ne stoprocentní), ale vkusný a neprotahovaný. Slabinou seriálu je jeho začátek, cca dvacet dílů. Děj je natahovaný, od ničeho k ničemu, neustálé flashbacky i jeden díl zpátky, herci toporní. Pak snad, jako kdyby se režisér najednou rozhodl, že to má být i o něčem jiném než o kulisách, a navíc přinutit herce i hrát, nastává změna, a mé výhrady mizí. Ne že by zde byla přehlídka hvězdných hereckých výkonů, ale takový Vladimir podává velmi dobrý výkon, je to také nejrozporuplnější postava. Ani Anna či Líza nejsou špatné, stejně jako carevič, či hospodyně Korfových. Horší je to se Soňou, Polinou, Andrejem. Kvůli rozpačitému začátku a pár hercům, kteří si to prostě "zkusili", nemohu dát 5*, jinak by se o tom však dalo uvažovat. A ať se mi všichni ti filmoví snobové, kteří klikají "odpad" každé telenovele, třeba vysmějou :-) ()

• Do castingu na roli hlavní postavy se zapojilo přes 7200 osob v 14 městech Ruska. (Borrtex)
  • Seriál byl vysílán ve 34 zemích po celém světě. Premiéra se konala 31. října 2003 na kanále STS. (Borrtex)
  • Jde o první spolupráci Rusů s hollywoodskou společností Sony Pictures. (NGP)